Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku składają serdeczne podziękowania Rodzicom i Uczniom klas III za wspaniałą zabawę podczas Balu Studniówkowego 2019.
Krystian Stacherski, uczeń klasy III B, 26 stycznia 2019 r. uczestniczył w zawodach okręgowych LX edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
Pierwszy etap zmagań polegał na rozwiązaniu testu składającego się ze zróżnicowanych zadań sprawdzających wiedzę w zakresie współczesnych procesów i zjawisk społeczno-politycznych, drugi składał się z odpowiedzi ustnych na pytania problemowe sprawdzające znajomość i zrozumienie zjawisk oraz procesów z obszaru społeczeństwa, polityki, prawa oraz problemów współczesnego świata.
Krystian pomyślnie zakończył obydwa etapy i zakwalifikował się do zawodów centralnych, które odbędą się w kwietniu 2019 roku w Warszawie. Życzymy dalszych sukcesów!
Małgorzata Machaj
zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych powiatu radomszczańskiego do udziału
Projekt edukacyjny Dni Kina skierowany jest do młodzieży i popularyzuje sylwetki polskich twórców filmowych oraz ich dorobek artystyczny. Ideą przyświecającą organizatorom, jest nie tylko upowszechnianie wiedzy z zakresu kinematografii, ale również przekazanie za pomocą medium bliskiego młodym ludziom, humanistycznych, uniwersalnych wartości i postaw.
Dni Kina mają wieloletnią tradycję, odbywają się od 2004 roku. Pierwsza edycja nosiła tytuł „Rejs po polskiej kinematografii”, kolejne poświęcone były twórcom kina polskiego – reżyserom i aktorom. Większość z nich uświetniła swoją obecnością uroczystości finałów przedsięwzięcia. Gośćmi – bohaterami Dni Kina byli dotychczas m.in. Stanisław Różewicz, Krzysztof Zanussi, Maja Komorowska, Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski, Jerzy Stuhr, Robert Więckiewicz, Juliusz Machulski i Olgierd Łukaszewicz.
Bohaterką i gościem tegorocznej XIV Edycji Dni Kina, będzie Gabriela Muskała – aktorka teatralna i filmowa, dramatopisarka, absolwentka łódzkiej PWSFTiT, odtwórczyni wielu ról teatralnych i filmowych. Nagrodzona została m.in. Złotą Maską za rolę Virgini w "Posprzątanym". Przez kilka lat związana była z Teatrem Dramatycznym, występowała również w Och Teatrze i Teatrze Narodowym. Zagrała główne role w filmach: "Królowa aniołów", "Aria diva", "Podróż", "Krzysztof", a także w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji, francuskojęzycznym filmie "Cała zima bez ognia", w reżyserii Grzegorza Zglińskiego. Za rolę w ich kolejnym wspólnym filmie pt. "Wymyk", otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej, na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (2011). Rok później została nagrodzona za najlepszą główną rolę kobiecą, na koszalińskim Festiwalu Młodzi i Film, za film Anny Wieczur-Bluszcz - "Być jak Kazimierz Deyna".
Miłosz Nawrocki, uczeń klasy Ie, zajął I miejsce w XVI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych "Hej, Panie Jezu!". W niedzielę, 20 stycznia, w kolegiacie św. Lamberta w Radomsku odbył się koncert laureatów i wręczenie nagród.
Miłoszowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Anna Jędrzejczyk
31 stycznia 2019 roku odeszła od nas Profesor Wiesława Chałubińska – emerytowany nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Fabianiego w Radomsku. Wychowawca kilku pokoleń młodzieży, oddana uczniom, opiekun wielu laureatów i finalistów olimpiad historycznych, mentor młodych nauczycieli.
Uroczystości pogrzebowe rozpocznie Msza Święta w Kościele pw. św. o. Pio przy Cmentarzu Nowym w Radomsku, w poniedziałek 4 lutego 2019 roku o godzinie 12:30. Po Mszy Świętej nastąpi uroczyste wyprowadzenie Zmarłej na Cmentarz Nowy.
W ostatni piątek, 01 lutego, odbyły się warsztaty, podczas których chętni uczniowie naszego Liceum zmierzyli się z poezją Zbigniewa Herberta. Na warsztat trafiły niełatwe teksty: "Sprawozdanie z raju", "Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz" oraz "Pan Cogito o cnocie".
Spotkanie było wstępem do projektu "Poezja współczesna i jej interpretacje - w słowie i obrazie". Warsztaty poprowadziła p. Anna Piotrowska.
Dzień Języka Ojczystego
Ponieważ Dzień Języka Ojczystego przypada 21 lutego, czyli podczas ferii, będziemy go świętować w piątek 1 marca.
Zgodnie z ustaleniami Rady Samorządu Uczniowskiego w tym dniu przebieramy się za bohaterów szkolnych lektur. Oto lista utworów wylosowanych przez poszczególne klasy:
Jest to też kolejność prezentacji. Przypominamy, że każda klasa przygotowuje podkład muzyczny do swojego występu, a informacje na ten temat trzeba przesłać na adres Samorządu Uczniowskiego (link: SPRAWA DLA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO na stronie szkoły, wśród zakładek z planem lekcji i zastępstwami).
W razie jakichkolwiek pytań związanych z organizacją DJO też można pisać pod ten adres.
Najlepsi wygrywają tort - w tym roku Samorząd ufunduje dwie takie nagrody :)
PISZ, CZYTAJ, INTERPRETUJ!
ZBIGNIEW HERBERT – KARL DEDECIUS – PETER DALE SCOTT
Lubisz poezję, dołącz do nas!
Chcesz obcować z poezją współczesną w języku ojczystym, chcesz poznać pracę tłumaczy anglo – i niemieckojęzycznych, chcesz poznać swe umiejętności interpretatorskie, wstąp do klubu „A MY POEZJI TAK”.
ZAPRASZAMY!!!
Regulamin klubu „A MY POEZJI TAK”
Organizatorzy:
Iwona Bałazińska - opiekun sekcji języka niemieckiego
Elżbieta Ozga - opiekun sekcji języka angielskiego
Anna Piotrowska - opiekun sekcji języka polskiego
KOMUNIKAT
Mamy dla Was świetną wiadomość! Od dzisiaj, przebywając na terenie szkoły możecie używać naszego geofiltra na Snapchacie!