Nasza szkoła ponownie rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi. W ramach akcji Bliżej Teatru Wielkiego uczniowie klas: I B, I D2, II A, III E i III F zapoznali się z dziełami Stanisława Moniuszki: "Straszny dwór" i "Halka".
"Halka" to bez wątpienia przykład na udane połączenie opery z elementami typowymi dla polskiego folkloru. Opera ta ponadto, dzięki krytykującej stosunki społeczne wymowie, stała się wyrazem tożsamości narodowej. To opowieść o nieszczęśliwej miłości i samotności.
"Straszny dwór" Moniuszko ukończył wkrótce po upadku powstania styczniowego, trudno więc się dziwić, że określano ją mianem manifestacji patriotycznej. Całość jest radosną, afirmacją zaściankowej polskości. Elementy folkloru, liczne wątki patriotyczne oraz atmosfera szlacheckiego dworu sprawiają, że dziś utwór ten uznaje się za polską operę narodową.
Źródło: http://www.operalodz.com
A.P.
Tym razem niemalże 80 uczniów I LO miało okazję obejrzeć „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”, balet z muzyką Bogdana Pawłowskiego, który na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi pojawia się od 1970 roku.
To spotkanie umożliwiło powrót do magicznego okresu dzieciństwa i przybliżenie młodzieży niełatwej sztuki baletu. Wielka w tym zasługa wyjątkowej muzyki, malowniczej inscenizacji oraz ujmującej choreografii stworzonej przez słynnego polskiego tancerza i choreografa Witolda Borkowskiego.
Bajka, która dostarcza niezapomnianych emocji oparta jest na jednej z najbardziej znanych i najpiękniejszych baśni braci Grimm, które łączą kolejne pokolenia czytelników.
A.P.
Teatr Wielki w Łodzi od lat wychodzi naprzeciw wszystkim, którzy chcą korzystać z niego w sposób systematyczny, stąd akcja BLIŻEJ TEATRU WIELKIEGO, w której od tego roku szkolnego postanowiliśmy ponownie wziąć udział. Uczestnicy BTW mają możliwość nabycia biletów zbiorowych biletów po specjalnej zniżce i brać udział w wybranym spektaklu.
Koordynatorkami projektu są prof. Anna Pędziwiatr i prof. Anna Piotrowska.
A.P.
Całodobowy telefon zaufania i czat internetowy dla dzieci i młodzieży
Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie
Kuratorium Oświaty w Łodzi informuje, iż z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Oba kanały komunikacji udzielają młodym osobom w kryzysie wsparcia i pomocy psychologicznej. Szczegóły w załączonym liście otrzymanym z Biura Rzecznika Praw Dziecka.
Link do informacji o Dziecięcym Telefonie Zaufania na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka
HARMONOGRAM NAUCZANIA ZDALNEGO
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku zostało laureatem konkursu:
"Nasze Ekologiczne Pracownie".
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz