Konkurs BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ ph. Prawo, Przyjaźń, Tolerancja organizowany jest przez Fundację Państwo Obywatelskie oraz Komitet Honorowy.
Celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie wśród młodzieży w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania prawa jednostki w tym ucznia – obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Jednocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.
Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem otrzymują tytuł Bezpiecznej Szkoły.
Nasza szkoła w projekcie:Anna Piotrowska
Miło nam poinformować, że nasze Liceum otrzymało Certyfikat Bezpiecznej Szkoły. Dokument jest wynikiem wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie „BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ” zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego.
Celem konkursu było spopularyzowanie wśród uczniów podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym poszanowania norm współżycia i praw jednostki, ucznia – obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach.
Przyjęliśmy na siebie liczne zadania, wykonanie których oceniało jury. W ramach konkursu przeprowadzono m.in.: debaty, spotkania z przedstawicielami Policji, pogadanki, konwersatoria. Jak się okazało spełniliśmy wszystkie oczekiwania i zdobyliśmy zaszczytny tytuł!!!
A.P.
Doktor Maciej Potz, adiunkt w Katedrze Systemów Politycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, wygłosił w naszej szkole prelekcję nt: Ruchy religijne. Podczas wykładu wskazał na różnice, jakie występują przy porównaniu religii i sekty oraz szczegółowo omówił zagadnienia związane z teorią religioznawstwa. W spotkaniu wzięli uczniowie klas I B, II B, I E, II E oraz III E.
Radosław Oziembała
Dyskusja związana była z zagadnieniami, które wpisują się w pojęcie państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego. Jej elementem był sondaż przeprowadzony wśród naszych uczniów, a jego efekty zostały przedstawione w prezentacji multimedialnej. Następnie prowadzący, Natalia Czubaj i Mateusz Janduła, zadawali podobne pytania publiczności. Od strony profesjonalnej całość komentowali zaproszeni eksperci: p. dr Maciej Potz - politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, p. Anna Walewska – Fiuty, socjolog, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku, p. Beata Kotlicka - przewodnicząca Rady Rodziców przy I LO, p. Paweł Gębicz - prokurator z Prokuratury Rejonowej w Radomsku i p. Małgorzata Lewandowska - prezes Polskiego
Czerwonego Krzyża w Radomsku. Na koniec wręczono dyplomy uczniom, którzy wzięli udział w konkursie nt. Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości). Spotkanie zostało przygotowane przez nauczycieli: p. Bożenę Ujmę, p. Małgorzatę Machaj i p. Radosława Oziembałę.
Debata była jednym z przedsięwzięć realizowanych I LO, w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”.
Radosław Oziembała
Dnia 6 marca 2015 roku młodzież oraz nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku organizują w szkole Dzień Debat, podczas, którego będzie można poznać szeroko rozumianą przestrzeń publiczną.
Debata pt. „Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel” z udziałem środowiska akademickiego, politologa Uniwersytetu Łódzkiego - dra. Macieja Potza i socjologa – Pani Anny Walewskiej - Fiuty, zastępcy dyrektora MOPS – Pani Beaty Kotlickiej, prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Radomsku p. Pawła Gębicza, prezes PCK w Radomsku - Pani Małgorzaty Lewandowskiej oraz nauczycieli i młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku. Dyskusja ta jest jednym z przedsięwzięć realizowanych w naszej szkole, w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”.
Druga z debat pt. „Udział młodych ludzi w przestrzeni publicznej w polskich społecznościach lokalnych” realizowana jest w ramach zadań rekrutacyjnych do XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Przed debatą moderatorzy debaty spotkają się z Wicemarszałkinią Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej – Panią Wandą Nowicką, z którą będą mieli okazję porozmawiać o funkcjonowaniu Sejmu i procesie legislacyjnym. W samej debacie wezmą udział eksperci: architekt – Pan Tomasz Ślęzakiewicz, były dziennikarz, animator kultury – Pan Krzysztof Zygma, Rzecznik Komendy Powiatowej Policji – Pani Aneta Komorowska, przedstawiciele władz lokalnych oraz uczniowie I LO.
Całodobowy telefon zaufania i czat internetowy dla dzieci i młodzieży
Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie
Kuratorium Oświaty w Łodzi informuje, iż z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Oba kanały komunikacji udzielają młodym osobom w kryzysie wsparcia i pomocy psychologicznej. Szczegóły w załączonym liście otrzymanym z Biura Rzecznika Praw Dziecka.
Link do informacji o Dziecięcym Telefonie Zaufania na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka
HARMONOGRAM NAUCZANIA ZDALNEGO
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku zostało laureatem konkursu:
"Nasze Ekologiczne Pracownie".
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz