2022-04-24
ALEKSANDER GLOC

ALEKSANDER GLOC ZE STYPENDIUM NAUKOWYM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Marszałek Województwa Łódzkiego już po raz szesnasty nagrodził uczniów i studentów z regionu łódzkiego za znaczące osiągnięcia na polu nauki przyznając im jednorazowe stypendia naukowe.

W tegorocznej edycji wpłynęło 112 wniosków. W kategorii „uczeń” złożonych zostało 75 wniosków z 31 szkół ponadpodstawowych, natomiast w kategorii „student” wpłynęło 37 wniosków złożonych przez 4 uczelnie.

W dniu 6.04.2022 roku odbyło się posiedzenie Komisji Stypendialnej, która po analizie i rozpatrzeniu 110 wniosków, spełniających wymagania formalne, zaproponowała podział łącznej kwoty 150.000,00 zł, zabezpieczonej w budżecie Województwa Łódzkiego na 2022 rok, pomiędzy 48 kandydatów do stypendium.

Jednym ze stypendystów jest Aleksander Gloc, uczeń klasy III d1 w naszym Liceum!

Olek! Serdecznie gratulujemy!

uczniowie naszego Liceum

Młodzież I LO w gronie najlepszych uczniów

W poniedziałek, 18 października, w Miejskiej Bibliotece Publicznej uroczyście wręczono stypendia Prezydenta Miasta Radomska za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Młodzież została nagrodzona za sukcesy w roku szkolnym 2020/2021. Z dumą informujemy, że wśród uhonorowanych stypendiami Prezydenta są uczniowie naszego Liceum: Hanna Broniszewska, Amelia Krupa, Maciej Kuc, Filip Malicki, Julia Trojanowska, Szymon Wojciechowski, Igor Mossur, Aleksandra Kierlik, Kinga Koniarska oraz Milena Kowalska.

Gratulujemy Wszystkim serdecznie i życzymy zapału w podejmowaniu dalszych, ambitnych wyzwań!

2021-10-05
Igor Sambor

IGOR O STYPENDIUM

PROGRAM

The Future Leaders Exchange Program (FLEX) jest amerykańskim rządowym programem stypendialnym dla uczniów szkół średnich z państw Eurazji. Dzięki niemu można spędzić rok w Stanach Zjednoczonych mieszkając z rodziną goszcząca i uczyć się w lokalnym High school’u. Program obejmuje ponad 20 państw, m.in. Polskę, Ukrainę, czy Uzbekistan. Większość kosztów jest pokrywana przez sponsora programu, t.j. Departament Stanu USA.

Celem programu jest wzajemne zrozumienie państw i kultur, dzięki umożliwieniu młodzieży doświadczania codziennego amerykańskiego życia z pierwszej ręki. Również poprzez promocję własnej narodowości.

Pierwszym etapem do zostania stypendystą jest złożenie internetowej aplikacji. Składa się ona z trzech esejów w języku angielskim, podstawowych informacji o uczestniku i rodzinie. Często zdarza się że osoba aplikująca nie zostaje finalistą za pierwszym razem, tak jak w moim przypadku więc warto próbować w następnym roku.

Drugi etap to półfinały w jednym z większych miast Polski. Ja udałem się do Warszawy. W tym etapie uczestnicy muszą wykonać cztery zadania, są to: test z języka angielskiego, `kolejne trzy eseje, rozmowa kwalifikacyjna (wywiad) i praca w grupie.

Warto podkreślić, że jest to wymiana kulturalna więc najcenniejszymi umiejętnościami, są zdolność do zmiany środowiska, otwartość i chęć działania. Każdy ma szansę zostać finalistą i tak jak ja uczyć się w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej...o FLEX

2021-09-07
Logo programu FLEX

SUKCES IGORA

Igor Sambor, uczeń kl. III D, został jednym z finalistów programu FLEX. Na 3700 osób startujących do programu z naszego kraju zakwalifikowało się tylko 43 uczniów.

Future Leaders Exchange Program (FLEX) to całoroczny program wymiany uczniów szkół średnich w pełni finansowany przez Departament Stanu USA. Program został zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1992 r. Celem FLEX jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych i mieszkańcami innych krajów.

W ramach programu corocznie od 28 lat uczniowie szkół średnich na cały rok szkolny wyjeżdżają do USA. Od początku istnienia programu udział w nim wzięło blisko 28 000 uczniów ze szkół średnich z Europy, Eurazji i Azji Środkowej.

Igorze jesteśmy z Ciebie dumni!

A. P.-B.