Podczas naszych europejskich wojaży mieliśmy niebywałą przyjemność spotkać niezwykłego człowieka, który był naszym przewodnikiem po stolicy księstwa Andory. To Jerzy Rzepka - Leszczyński - pilot wycieczek zagranicznych, pisarz, publicysta, tłumacz zafascynowany kulturą iberyjską, oprowadzający grupy w 13 językach. Odwiedził 90 krajów, a w jego prywatnych archiwach zachowanych jest ponad 200 tysięcy fotografii. Cyklicznie pisze artykuły do "Tygodnika Polskiego" w Melbourne, a najczęstszymi ich tematami są kwestie związane z kulturą, historią i życiem Polonii za granicą. Uczniowie byli zachwyceni ciekawostkami i historiami opowiadanymi ze swadą przez Pana Jerzego. Od kilku lat oddaje się kolejnej swej pasji - pisarstwu. Wydał dwa tomy powieści " Przygody dawnego wojaka Szwejka po wojnach światowych", w których umieścił kultowego Szwejka Jaroslava Haska w realiach PRL-u i stanu wojennego w Polsce.
Zachęcamy zatem czytelniczych pasjonatów do zapoznania się z odkrytymi przez nas nowościami wydawniczymi i polecamy je jako metodę na nudę podczas wakacyjnych eskapad. Jak podkreślał Pan Jerzy: "czytanie ubogaca".
Tuż przed wakacjami oddajemy w Wasze ręce drugi numer szkolnej gazety. Postawiłyśmy w nim przede wszystkim na rozrywkę. Znajdziecie tu polecajki książkowe i filmowe, historie kryminalne oraz felietony. Specjalnie na wakacje rozbudowałyśmy też dział rozrywki.
Przyjemnej lektury i dobrego wypoczynku życzy redakcja!
Tymczasem w piątek, 19 czerwca, w świetlicy szkolnej I LO W Radomsku odbyły się nieformalne mistrzostwa naszej szkoły w scrabble w wersji anglojęzycznej, w których wzięły udział dwuosobowe zespoły uczniowsko-profesorskie.
Pierwsze miejsce zdobyła międzyklasowa dwójka mieszana w składzie: Iga Staniszewska (III C) oraz Kacper Smolarek (III D1). Drugie i trzecie miejsce zajęły również zespoły z klas III C oraz III D1 (inne klasy niestety nie były na mistrzostwach reprezentowane).
Zespół profesorski w składzie Tomasz Wojtasik oraz Piotr Pacholik zajął dumne czwarte miejsce (pierwsze za pudłem), na swoją obronę mając jedynie, iż gdyby zastosować nieco odmienne reguły gry, ostatni mogliby okazać się pierwszymi :)
Kolejne mistrzostwa już za rok.
A już za cztery lata...
Uroczyste zakończenie bieżącego roku szkolnego odbędzie się 26 czerwca 2026 r. w sali gimnastycznej wg poniższego harmonogramu:
• godz. 9.00 – klasy trzecie:
Klasa III A – sala 32• godz. 10.30 – klasy pierwsze i drugie:
Klasa I B – sala 16Uczniowie wraz z wychowawcami schodzą do sali gimnastycznej z krzesłami z wyznaczonych sal, a po skończonej uroczystości udają się do klas na ostatnie zajęcia z wychowawcą.
Serdecznie zapraszamy!
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne I LO w Radomsku

I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku w okresie 1.02.2025-31.01.2027 realizuje projekt pn. "Sprawny umysł drogą do przyszłości". Projekt realizowany jest w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego na lata 2021-2027.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku (I LO) w terminie do 31.01.2027 poprzez:
Grupę docelową stanowi 320 uczniów (w tym 233 kobiet), którzy zostaną zrekrutowani do udziału w projekcie w III kwartale 2025 r. z klas I, II, III oraz 45 nauczycieli szkoły (w tym 35 kobiet).
Planowane zadania w projekcie stanowią kompleksowy program podnoszący jakość edukacji, który uwzględnia:
Planowane rezultaty: 256 uczniów nabędzie kompetencje i umiejętności , 36 nauczycieli udoskonali kompetencje i kwalifikacje zawodowe.
Wartość projektu: 705 781,25 zł, w tym dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich: 599 914,06 zł (85%).
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska