"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką wymyśliła ludzkość."
Wisława Szymborska
GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
mgr Jadwiga Banaszczyk
PONIEDZIAŁEK: 7.45 - 14.00
WTOREK: 7.45 - 14.00
ŚRODA: 7.45 - 14.30
CZWARTEK: 8.00 - 13.30
PIĄTEK: 8.00 - 13.15
Alicja Gaik, tegoroczna absolwentka naszego Liceum, została finalistką kolejnej edycji Ogólnopolskiego Projektu "Matura na 100 procent"! Szczegóły wkrótce. Ala, serdecznie gratulujemy, jesteśmy bardzo dumni!!!
Miło nam poinformować, że Łukasz Kowalczyk zajął IV miejsca w XLVIII Ogólnopolskim Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym im. Profesora Roberta Głębockiego. Otrzymał m.in. dyplom, lornetkę, numizmat wybity przez Mennicę Polską z okazji 500 – lecia pobytu Mikołaja Kopernika w Grudziądzu i wygłoszenia przez niego traktatu "De aestimatione monetae", czyli "O szacunku monety”.
Sponsorami konkursu byli m.in.: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu im M. Kopernika w Toruniu, Urząd Miejski w Grudziądzu.
Gratulujemy Łukaszowi wyniku i podziwiamy pasję poznawania świata.
Beata Zając-Turlejska
Dziś maturzyści odbierali świadectwa maturalne i poznawali wyniki zdawanych egzaminów, po raz kolejny okazało się, że nasze Liceum ma najwyższą zdawalność. W tym roku to 96%, nie powiodło się niewielu absolwentom, ale mają oni prawo do sierpniowej poprawki.
Nie pozostaje nam więc nic innego, jak pogratulować naszym Maturzystom i życzyć im powodzenia! Jednocześnie podtrzymujemy na duchu tych, którym się nie powiodło – trzymamy kciuki za egzaminy poprawkowe!!!
Renata Kosela
We wtorek, 28 czerwca grupa młodzieży z I LO (Ada Stępień, Natalia Lis, Igor Mossur i Karol Zaskórski) wzięła udział, na platformie Zoom, w Forum Młodzieży UE, które zostało zorganizowane przez centrum informacji Europa Direct w Hesji i odbyło się w Starostwie Powiatowym w Dietzenbach (Niemcy). Uczniowie zostali zaproszeni na to spotkanie przez naszą szkołę partnerską Heinrich-Mann-Schule.
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane pod hasłem: Ja – Ty – My: Wspólnie kształtować Europę. Unia Europejska ogłosiła rok 2022 rokiem młodzieży i dlatego podczas spotkania dyskutowano m.in. o tym, jakie szanse Europa oferuje młodym ludziom, co zrobić, aby głos młodzieży był w Europie usłyszany i jak młodzież z Europy mogłaby się ze sobą porozumiewać. Ponadto celem projektu jest również zainteresować młodych obywateli Europą, zainspirować i zachęcać do angażowania się politycznie.
Mam nadzieję, że spotkanie będzie również inspiracją do działania dla naszych uczniów, którym bardzo serdecznie dziękuję za udział:)
Justyna Broniszewska
W tym roku szkolnym nasze Liceum po raz kolejny przystąpiło do projektu Solidarność. Podaj dalej! Na lekcjach etyki i języka polskiego oraz podczas spotkań z wychowawcą i w ramach prac Klubu Myśli Prospołecznej odbyły się warsztaty z analizy obrazu, warsztaty pisarskie oraz pogadanki dotyczące równości, praw człowieka i tolerancji. Celem programu jest uwrażliwienie młodego człowieka na różnorodność w społeczeństwie oraz budowanie postawy otwartości i szacunku. Z działaniami projektowymi międzynarodowego programu zmierzyli się: p. Tomasz Mazur i p. Anna Piotrowska-Borowicz.
W dniach tak ciężkiej próby, w dramacie wojny, społeczność I LO w Radomsku przekazuje swoim ukraińskim miastom partnerskim oraz wszystkim Ukraińcom wyrazy solidarności i wsparcia.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz