Na ten miesiąc polecam książkę Michała Jagiełły „Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach”, która powinna być lekturą obowiązkową dla każdego turysty. Wielokrotnie wznawiany bestseller (obecne wydanie zostało poszerzone i uzupełnione). „Wołanie w górach” to książka o ratownikach TOPR, o ich poświęceniu, bohaterstwie, opowieść o historii powstania i działalności pogotowia górskiego w polskich Tatrach, kronika akcji ratunkowych przeprowadzanych od powstania TOPR w 1909 r. Toprowcy często dokonują dramatycznych wyborów, a każda sekunda zwłoki decyduje o czyimś życiu. Książka jest pasjonującą lekturą, ale również przestrogą. Uczy pokory wobec żywiołu i szacunku dla ratowników górskich.
Zapraszam do lektury.
Anna Piotrowska-Borowicz
Na luty polecam książkę Anna Cieplak pt. „Rozpływaj się”, która znalazła się na liście finalistów Nagrody Literackiej Nike 2022.
W swej powieści Anna Cieplak przedstawia wnikliwe studium zjawiska eurosierot - przejmującą opowieść o dzieciach, które utraciły dorosłych, gdy ci musieli opuścić Polskę. Potrzeba zarobku sprawiła, że wiele rodzin musiało się ze sobą rozstać.
„Rozpływaj się” to historia o dzieciństwie i dorastaniu w śląskim miasteczku. Autorka snuje opowieść o przyjaźni i rozłące, miłości i niechęci, wyjazdach i nieoczekiwanych powrotach, życiu i śmierci. A to wszystko w pięknej formie, często przepełnionej smutkiem, osadzonej w brutalnej rzeczywistości baśni dla dorosłych. Losy czterech bohaterów splatają się ze sobą i ukazują nam z każdym rozdziałem kolejną część całości. Śledzimy poczynania Marcy, Aliny, Robka i Janka, by w końcu zrozumieć, co się stało, że miejsce przyjaźni, miłości, dobrych relacji, zajęły żal, oddalenie się od siebie i nieporadne próby zlepienia życia.
Zachęcam do lektury
J. Banaszczyk
Barbara Woźniak to autorka uhonorowana w ostatnim czasie Nagrodą im. W. Gombrowicza za książkę „Niejedno”, którą polecam w tym miesiącu. W swojej powieści pisarka przedstawia historię Szymona Kowalskiego – wykładowcy etyki, który przeprowadza się do Tarnowa, swojego rodzinnego miasta, by zaopiekować się chorującym na alzheimera ojcem. W tym samym czasie naukowiec na zlecenie przełożonej przygotowuje fakultet poświęcony medycynie III Rzeszy. Choroba ojca i obowiązki na uczelni powodują, że bohater książki niemal za życia tkwi w pewnego rodzaju żałobie i zaczyna stawić sobie pytania o kondycję moralną człowieka i współczesnego świata.
Członkini kapituły przyznającej nagrodę, Zofia Król, odczytując laudację, zauważyła: W czasach, w których łatwo głosimy tezy o fatalnym stanie polskiej literatury fabularnej, Barbara Woźniak proponuje pełnowymiarową powieść o starości, chorobie, opiece, marności pracy akademickiej i znużeniu życiem. Splata ją sprawnie z wątkami przemyśleń i lektur głównego bohatera.
Serdecznie zapraszam do lektury.
Anna Piotrowska-Borowicz
"Gambit królowej", autorstwa Waltera Tevisa, to opowieść o pasji i życiowych zawirowaniach, które wynikają z braku empatii ze strony najbliższego otoczenia.
Elizabeth Harmon ma ogromny talent, bez większego wysiłku rozbija szachowych rywali i w konsekwencji trafia na usta wszystkich. Nie jest jednak idealna, od dzieciństwa toczy walkę z własnymi słabościami. Największym przeciwnikiem Beth w drodze na szczyt może okazać się ona sama. Czy pokona swoje demony?
"Gambit królowej" to powieść napisana przez Waltera Tevisa, która po raz pierwszy wydana została w roku 1983. Poruszane w niej tematy pozostały aktualne nawet po upływie kilku dekad, a o mocnym charakterze przedstawionej historii doskonale świadczy ogromny sukces serialowej adaptacji zrealizowanej przez platformę Netflix.
Beth Harmon - cicha ośmiolatka - trafia do sierocińca, w którym poznaje dwie pasje, jakie będą towarzyszyć jej przez kolejne lata: używki oraz szachy. Dziewczynka bardzo szybko uzależnia się od podawanych dzieciom codziennie środków na uspokojenie. Jednocześnie odkrywa w sobie niesamowity talent do gry w szachy, który rozwija pod okiem mrukliwego woźnego.
Z czasem analityczny umysł Beth pozwala jej stać się gwiazdą sportu uznawanego za domenę mężczyzn. Początkowo lekceważona, bez oporu miażdży swoich rywali. Bohaterka wydaje się skazana na sukces, jednak wcześniej będzie musiała pokonać własne słabości.
"Gambit królowej" to ciekawie skonstruowana powieść, która porusza wiele ponadczasowych tematów, jednocześnie pozostając wierną tylko jednej postaci - Beth Harmon. Bohaterka mierzy się z przeciwnościami losu: ciężarem talentu, uzależnieniami, wykluczeniem społecznym czy problemem adaptacji w nowej rodzinie.
Polecam
J. Banaszczyk
Katarzyna Puzyńska to autorka powieści kryminalnych z cyklu "Saga o Lipowie", którego bohaterami są policjanci prowadzący śledztwa w fikcyjnej wsi w Polsce. Tym razem powieściopisarka, prywatnie wielka miłośniczka fantastyki, postanowiła spróbować czegoś zupełnie nowego. Przenosimy się do świata słowiańskiej mitologii. Akcja tej niezwykłej powieści rozgrywa się w dalekim Królestwie, gdzie nad jeziorem Straszyn znajduje się Grodzisko, osada zamieszkała przez wyznawców Jarowita. Pewnego dnia z miejscowej świątyni zostaje skradziona tarcza podarowana mieszkańcom wioski przez boga wojny i wiosny. Jeśli przed nadciągającą nieubłaganie równonocą wiosenną zguba nie zostanie odnaleziona, Grodzisko czeka katastrofa. Ponadto w pobliżu karczmy zostają odnalezione zwłoki starej właścicielki gospody, która wydaje się, że została otruta, tuż po tym, jak nagle zdecydowała się na wyjazd i wymogła na swoim młodym mężu tajemniczą obietnicę. Poszukiwania tarczy Jarowita i rozwiązanie zagadki śmierci karczmarki nie będą łatwe, gdyż w okolicach osady w bezkresnym lesie grasują banda silnych stolemów, i potępionych utopców, zwodnicza rusałka, demoniczny leszy i inne potwory wyjęte ze słowiańskich wierzeń.
Zapraszam do lektury.
Anna Piotrowska-Borowicz
Na październik polecamy wszystkim książkę (tom poetycki) "Mondo cane” autorstwa Jerzego Jarniewicza, która została nagrodzona Nagrodą Literacką "Nike" 2022.
- Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla poezji - zaczął swoją przemowę po ogłoszeniu wyników Jerzy Jarniewicz - Dla tej poezji, która może być kołem ratunkowym, tej poezji którą... no ilu z nas czyta poezję? Tylu, ilu było poległych pod Termopilami, chyba niewiele więcej. Może od jutra będzie dzięki tej nagrodzie o 10 procent więcej, do czego namawiam.
Jerzy Jarniewicz jest filologiem angielskim, profesorem nauk humanistycznych, poetą, krytykiem literackim i tłumaczem (głównie literatury anglojęzycznej, m.in. Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Craiga Raine’a). Jego tomik jest pierwszą od sześciu lat - i szóstą w ogóle - książką poetycką nagrodzoną Nike przez jury.
Moi Drodzy, mamy czerwiec, wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego postanowiłyśmy tym razem zaproponować kilka książek, które zasługują na wpisanie ich na wakacyjną listę. Sami wybierzcie! Zapraszamy do biblioteki szkolnej, w której, dzięki naszym absolwentom, mamy najnowsze wydania klasyki.
Zapraszamy do lektury!
Jadwiga Banaszczyk i Anna Piotrowska-Borowicz
„Upadek” – to powieść filozoficzna Alberta Camusa wydana w 1956 r., jest jego ostatnim ukończonym dziełem literackim. Z akcją umiejscowioną w Amsterdamie, Upadek składa się z serii monologów Jeana-Baptiste Clemence’a, rozmyślającego nad swoim życiem w obecności nieznajomego. Spowiedź, Clemence’a o jego sukcesie, kiedy to był bogatym paryskim adwokatem, cieszącym się wielkim szacunkiem wśród jego współpracowników, a także o jego kryzysie, i wreszcie o spadku z piedestału świetności. Bohater dopiero z czasem przekonuje się, jacy są ludzie, jaki jest on sam…
To absorbująca, filozoficzna powieść Alberta Camusa aktualna do dziś!
Przekonajcie się sami! Polecam na majowe wieczory.
Anna Piotrowska-Borowicz
Dziś kolejna rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, postanowiłam więc, że książką kwietnia będzie niezwykła pozycja – książka Agaty Tuszyńskiej „Mama zawsze wraca”. To oparta na wspomnieniach ocalałej z zagłady, poruszająca historia dziewczynki ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta.
Gdy wybuchła wojna, Zosia, córka Natalii i Szymona Zajczyków, była malutkim dzieckiem. Jesienią 1940 roku wraz z rodziną trafiła do warszawskiego getta. By ocalić córkę, jej mama - Natalia ukryła ją w piwnicy. Dziewczynka spędziła tam długie miesiące tylko z ukochaną lalką, w świecie wyobraźni stworzonym dla niej przez matkę. Zosia Zajczyk ocalała, jako jedna z niewielu. Po latach opowiada swoją historię.
„Mama zawsze wraca” to spisana przez pisarkę i reportażystkę Agatę Tuszyńską opowieść o niezwykłej więzi matki i córki w czasie trwania wojny. Dodatkowy wymiar nadają jej wyjątkowe ilustracje artystki Iwony Chmielewskiej.
Zapraszam do lektury.
Anna Piotrowska-Borowicz
W dniach tak ciężkiej próby, w dramacie wojny, społeczność I LO w Radomsku przekazuje swoim ukraińskim miastom partnerskim oraz wszystkim Ukraińcom wyrazy solidarności i wsparcia.
Lubisz poezję, dołącz do nas!
Chcesz obcować z poezją współczesną, chcesz poznać pracę tłumaczy anglo – i niemieckojęzycznych, chcesz poznać swe umiejętności interpretatorskie zgłoś się do organizatorów innowacji:
Właśnie ruszamy z kolejnym elementem innowacji – prace w sekcjach. Każdy chętny uczeń wybiera sekcję, w której chce pracować (może być kilka). Następnie przygotowuje pracę literacką lub plastyczną, prezentację multimedialną lub interpretację słowną pod kierunkiem nauczyciela.
Termin oddania prac: 23 marca 2023 r.ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!!
Iwona Bałazińska, Anna Piotrowska-Borowicz, Elżbieta Ozga
Czekamy na ludzi kreatywnych, otwartych na świat i dialog międzykulturowy, zainteresowanych fotografią. Nie czekaj – zgłoś się i miej wpływ na kształt projektu już na etapie składania wniosku!
Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży ogłosiła konkurs wniosków na rok 2023, w ramach którego dofinansowane mogą zostać projekty wymiany młodzieży polsko – ukraińskiej. Projekt będzie realizowany w dniach 25.09.2023 r.– 01.10.2023 r. na terenie Polski, pomiędzy czterema szkołami: I LO oraz ZSE-E z Radomska oraz dwiema szkołami z Równego, w tym z naszym partnerskim liceum LIDER. Wnioskodawcą projektu jest Fundacja „Otwarta Szkoła” działająca przy ZSE-E w Radomsku.
Główna tematyka projektu:
Zrealizowaliśmy już trzy projekty wymiany młodzieży polsko – ukraińskiej w ramach PURWM.
Aby projekt uwzględniał potrzeby młodzieży, niezbędne jest zaangażowanie uczniów już na etapie redakcji i składania wniosku aplikacyjnego.
Chętnych do udziału w projekcie zapraszamy do wypełnienia formularza rekrutacyjnego. Spośród złożonych formularzy zostanie wybranych 9 uczestników oraz stworzona lista rezerwowa. Po uzyskaniu pozytywnej oceny wniosku w ramach konkursu uczniowie zakwalifikowani podczas rekrutacji wstępnej do projektu stają się jego uczestnikami. Udział w projekcie jest bezpłatny. Do projektu nie rekrutuje się uczniów klas maturalnych w roku szkolnym 2022/2023.
Formularz rekrutacyjny jest do pobrania na stronie szkoły. Uzupełniony formularz należy złożyć osobiście do dnia 15.02.2023 r. w sekretariacie szkoły.
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Program szkoły promującej zdrowie zakłada podejmowanie działań na rzecz zdrowia przez całe środowisko szkolne, celem jest stworzenie właściwego środowiska fizycznego sprzyjającego zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu wszystkich uczniów i pracowników szkoły.
Szkolny koordynator
mgr Bożena Ujma
nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i edukacji dla bezpieczeństwa
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz