Uczniowie: Maria Kaczmarek z klasy III C1, Natalia Piechowicz z klasy II C oraz tegoroczny maturzysta Igor Kęsy z klasy III E zostali laureatami ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z języka angielskiego OLIMPUS Sesja wiosenna 2022. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów dla naszych laureatów!
Opiekunem merytorycznym uczniów była Anna Cyniak.
Maja Piotrowska, uczennica klasy III B I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku, brała udział w zawodach III stopnia LII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, przeprowadzonych w dniach 6 - 9 kwietnia 2022 roku w Warszawie i uzyskała tytuł FINALISTY.
Opiekę merytoryczną nad przygotowaniem uczennicy do olimpiady sprawowała nauczycielka języka polskiego – Aleksandra Kędra.
Aleksander Gloc, uczeń klasy IIID1 osiągnął bardzo dobry wynik w etapie szkolnym XVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg" i zakwalifikował się do etapu okręgowego. I etap składał się z testu wiedzy z zakresu instytucji UE, historii UE, etapów rozszerzenia, gospodarki oraz prawa unijnego.
Etap okręgowy odbędzie się w punkcie Europe Direct w Piotrkowie Trybunalskim 28.03. Trzymajcie mocno kciuki za Olka. Do etapu centralnego awansuje tylko 50 uczestników spośród ponad 800, którzy awansowali do etapu okręgowego w skali kraju.
W listopadzie odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Olimpiady Ogólnopolskiej z Języka Polskiego OLIMP SCHOOL. Chętni uczniowie przystąpili do testów z zakresu mitologii greckiej i rzymskiej oraz życia i twórczości B. Prusa. Jak się okazało z sukcesami. Wszyscy startujący znaleźli się w pierwszej trzydziestce zarówno olimpiady mitologicznej, jak i poświęconej autorowi "Lalki".
Trzecie miejsce w Polsce (na 135 uczniów) zajęła Sandra Borek, uczennica kl. III B1, która zgłębiła życie i twórczość Bolesława Prusa. W tej samej kategorii 10. miejsce zajęła Martyna Kuliś, 16. miejsce - Karolina Leszczyńska, 18. miejsce - Klaudia Drogosz, a 23. miejsce - Hubert Antoński.
W olimpiadzie dot. mitologii greckiej i rzymskiej wziął udział Igor Mossur, który znalazł się w pierwszej trzydziestce na 325 osób biorących udział w rywalizacji.
Opiekunem merytorycznym młodzieży i koordynatorem działań była p. Anna Piotrowska-Borowicz.
Martyna Sowa, uczennica klasy IIID oraz Aleksander Gloc, uczeń klasy IIID1 w ostatni weekend wzięli udział w etapie okręgowym XLVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej, która odbyła się na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Dwie, miłe informacje:
Po pierwsze, Martyna i Olek znaleźli się w gronie wyróżnionych nagrodami rzeczowymi przez Komitet Okręgowy Olimpiady Geograficznej w Łodzi za najlepsze prace badawcze po pierwszym etapie. Przypominamy: w I etapie Martyna przygotowała pracę badawczą na temat "Czynniki warunkujące oraz stopień wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gminie Dobryszyce", natomiast Olek pracę badawczą pt. "Góra Chełmo jako atrakcja turystyczna".
Po drugie, nasi reprezentanci w etapie okręgowym rozwiązywali test, który składał się z trzech części. Bardzo dobry wynik osiągnął Olek Gloc - 4. wynik w województwie. Olek znalazł się w gronie kilkunastu uczniów i uczennic z woj. łódzkiego podlegających kwalifikacji do zawodów ogólnopolskich III stopnia (w których znajdzie się 30% osób z najlepszymi wynikami w skali kraju). Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone przez Komitet Główny Olimpiady w marcu.
Martyna, Olek, wielkie GRATULACJE!
Trzymamy mocno kciuki za awans Olka do etapu centralnego.
Opiekunem merytorycznym Martyny i Olka jest nauczyciel geografii, pan Tomasz Mazur.
Sesja jesienna 2021r. ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z języka niemieckiego została pozytywnie rozstrzygnięta w przypadku dwóch uczennic naszej szkoły. Olga Roksela, uczennica klasy IIIc i Zuzanna Ciesielska, uczennica klasy Ic zdobyły dyplomy laureatów.
Ten etap współzawodnictwa wymagał bardzo dobrego przygotowania merytorycznego w kontekście językowym i umiejętności koncentracji. Uczestnicy biorący udział w konkursie zmagali się bowiem z testem wielokrotnego wyboru. Większość z nich osiągnęła satysfakcjonujące wyniki, które potwierdziły, iż potrafią oni zastosować swą wiedzę w różnorodnych zadaniach, sprawdzających umiejętności językowe z podstawowych obszarów, m. in. rozumienia tekstu czytanego i struktur leksykalno gramatycznych.
Gratuluję serdecznie wszystkim uczestnikom wysokich wyników.
Opiekun młodzieży Iwona Bałazińska
W dniu 13.01.2022 roku odbyła się w naszej szkole Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Języka Niemieckiego Olimpus. Olimpiada o zasięgu ogólnopolskim przeprowadzana jest we wszystkich szkołach średnich i podstawowych z całej Polski, które wyrażają chęć zgłoszenia swojej szkoły do udziału w takiej olimpiadzie. Nasze liceum już od lat chętnie bierze udział w olimpiadach Olimpus.
W obecnej sesji zimowej olimpiady wzięło udział 46 uczniów naszego liceum. W przeważającej liczbie byli to uczniowie z klas III ale także z kl. II i I. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w przygotowania do olimpiady rozwiązując wcześniej różnego rodzaju testy leksykalno-gramatyczne.
Test olimpiady składał się z 30 zadań. Materiał zawarty w teście odpowiadał programowi nauczania w klasach 1-3. Na zadania składały się ćwiczenia na rozumienie tekstu czytanego, ćwiczenia z komunikacji językowej oraz ćwiczenia leksykalno-gramatyczne. Zadaniem uczniów było wybranie z czterech dostępnych odpowiedzi tylko jednej poprawnej odpowiedzi.
Celem olimpiady było propagowanie kompetencji języka niemieckiego, poszerzanie słownictwa, struktur gramatycznych.
Poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju olimpiadach, konkursach, wydarzeniach zachęcamy młodzież do rozwijania znajomości języka niemieckiego, co może zaprocentować w przyszłości wykorzystaniem języka niemieckiego w karierze zawodowej.
Koordynatorem olimpiady w naszej szkole była p. prof. Małgorzata Szablewska.
We współpracę oraz pomoc nad przeprowadzeniem olimpiady włączyła się p. prof. Iwona Bałazińska.
Życzymy naszym Uczniom wysokich wyników!
Oprac. Małgorzata Szablewska
Aleksander Gloc uczeń klasy IIID1 znalazł się wśród 25 najlepszych uczniów województwa łódzkiego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.
Zawody II stopnia (okręgowe) XXXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbyły się 14 stycznia 2022 r. (piątek) w 17 komitetach okręgowych powołanych przy Oddziałach Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w największych miastach Polski.
Zawody okręgowe miały charakter pisemny i składały się z trzech elementów:
Olkowi gratulujemy i czekamy na wyniki etapu wojewódzkiego, mamy nadzieję, że zakwalifikuje się do etapu centralnego.
Martyna Sowa, uczennica klasy IIID oraz Aleksander Gloc, uczeń klasy IIID1 awansowali do etapu okręgowego XLVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej.
W I etapie Martyna przygotowała pracę badawczą na temat "Czynniki warunkujące oraz stopień wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gminie Dobryszyce", natomiast Olek pracę badawczą pt. "Góra Chełmo jako atrakcja turystyczna". Obie prace zostały bardzo wysoko ocenione przez Komitet Okręgowy Olimpiady Geograficznej w Łodzi.
Zawody okręgowe odbędą się w lutym 2022 r. Organizatorem Olimpiady jest Polskie Towarzystwie Geograficzne
Martyna, Olek, wielkie GRATULACJE! Trzymamy mocno kciuki za Wasze sukcesy w kolejnym etapie Olimpiady.
Opiekunem merytorycznym Martyny i Olka jest nauczyciel geografii, pan Tomasz Mazur.
W dniach tak ciężkiej próby, w dramacie wojny, społeczność I LO w Radomsku przekazuje swoim ukraińskim miastom partnerskim oraz wszystkim Ukraińcom wyrazy solidarności i wsparcia.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz