2022-06-20
Uczniowie na sali rozpraw w siedzibie Sądu Rejonowego w Radomsku

„Edukacja Prawna – Wokół prawa – wiem więcej”.

Od 2 i pół roku w naszym liceum realizowany jest innowacyjny projekt „Edukacja Prawna – Wokół prawa – wiem więcej”. W jego ramach 20 czerwca w siedzibie Sądu Rejonowego w Radomsku uczniowie klas III B1 i II B przeprowadzili symulację procesu karnego. Na miejscach publiczności zasiadło czterech zawodowych sędziów- karnistów i Dyrektor Sądu Pan Robert Cieciura. Po obejrzeniu rozprawy sędziowie podzielili się z młodzieżą wnioskami oraz opowiadali o swojej pracy zawodowej.

Chcieliśmy bardzo podziękować za okazaną nam kilkuletnią bezinteresowną pomoc Panu Robertowi Cieciurze. Zawsze chętnie reagował na nasze propozycje i służył cennymi radami.

Opiekunami odpowiedzialnymi za projekt są:

Małgorzata Machaj Bożena Ujma Radosław Oziembała

2022-04-11
Uczniowie I LO - wspólne zdjęcie w budynku Sądu Rejonowego

„Edukacja Prawna – wokół prawa-wiem więcej”

Po dłuższej przerwie uczniowie zaangażowani w edukację prawną (30 osób z klas IIB, IIIB1, IIIC1, IIIE1, IIIF1) realizowaną od września 2019 r. uczestniczyli w trzech rozprawach z zakresu prawa rodzinnego w Sądzie Rejonowym w Radomsku. Młodzież obserwowała przebieg rozpraw z udziałem sędziego Jakuba Klekowskiego, a następnie spotkała się z panią kurator. Wizyta w sądzie jest kolejnym etapem innowacji. Do tej pory młodzież brała udział w rozprawach sądowych w Wydziale Karnym oraz Cywilnym. Poznała pracę sądu, m.in. archiwum, poszczególnych wydziałów oraz spotkała się z sędziami, adwokatami, prokuratorem i mediatorem. Udział w innowacji umożliwia młodzieży rozwijanie zainteresowania prawem.

Opiekunowie innowacji

Bożena Ujma, Małgorzata Machaj, Radosław Oziembała

2021-12-15

SPOTKANIE W RAMACH PROJEKTU "EDUKACJA PRAWNA"

W dniu 15 grudnia, w ramach projektu "Edukacja prawna", zostało zorganizowane spotkanie online z prawnikiem z kancelarii w Gendron w Belgii dla klasy IIb oraz IIIb1.

Pani Dominika Kubicz-Paulet, absolwentka naszego liceum, przybliżyła młodzieży zagadnienia związane z prawem belgijskim, sprawy, którymi ona sama najczęściej się zajmuje, ale także opowiedziała o życiu w Belgii, używanych językach, szkolnictwie i tradycjach bożonarodzeniowych.

Z pewnością nie było to nasze ostatnie spotkanie, zwłaszcza, że wiosną 2022 r. planujemy wyjazd do Gendron i Brukseli.

Organizator spotkania: profesor Anna Jędrzejczyk

Koordynatorzy projektu: profesor Małgorzata Machaj, profesor Bożena Ujma, profesor Radosław Oziembała.

2021-12-13
Logo - edukacja prawna

TYDZIEŃ Z PRAWAMI CZŁOWIEKA – 7-15 grudnia 2021r.

7 grudnia 2021 r.,

Zajęcia warsztatowe z prof. dr hab. Bartoszem Wojciechowskim nt. „Dynamika rozwoju praw człowieka w XXI wieku”,

8 grudnia 2021r.,

Konkurs wiedzy o prawach człowieka dla klas II