![]() |
![]() |
![]() |
GRA MIEJSKA
14 maja, w drugim dniu uroczystych obchodów wejścia Polski do UE, odbyła się gra miejska, której organizatorami byli: Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Radomsku, Poseł do Parlamentu Europejskiego Joanna Skrzydlewska, I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku, Szkolny Klub Europejski „Młodzież dla Europy”, Urząd Miasta Radomska Muzeum Regionalne w Radomsku, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku, Miejski Dom Kultury w Radomsku.
14 maja, w drugim dniu uroczystych obchodów wejścia Polski do UE, odbyła się gra miejska, której organizatorami byli: Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Radomsku, Poseł do Parlamentu Europejskiego Joanna Skrzydlewska, I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku, Szkolny Klub Europejski „Młodzież dla Europy”, Urząd Miasta Radomska Muzeum Regionalne w Radomsku, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku, Miejski Dom Kultury w Radomsku.
W ramach gry miejskiej ulicami Radomska młodzież zmagała się z rozmaitymi konkurencjami, m. in.: ułożono właściwą kolejność drogi Polski do struktur UE; wysłuchano informacji, faktów z życia poseł J. Skrzydlewskiej, a następnie dokonano korekty i określenia poprawnych informacji; uporządkowano projekty zrealizowane ze środków UE w Radomsku; rozszyfrowano..szyfr, bazując na wiedzy, materiałach źródłowych i odrobinie szczęścia; uzupełniano mapy z obiektami ważnymi dla Radomska z perspektywy członkostwa Polski w UE; wzbogacono wiedzę z zakresu historii, turystyki wybranych państw UE; określano ceny wybranych produktów w złotówkach, a następnie przeliczano je na euro; badano orientację w terenie i odnajdywano zmodernizowane obiekty ze środków UE; grano w eurobusiness, który połączono z pytaniami z zakresu UE oraz właściwą strategią.
Motywem przewodnim gry było zdobycie na poszczególnych stanowiskach jak największej ilości e u r o, które przed ostatnią konkurencją (gra w eurobusiness) posłużyło do zakupu miast, domów, hoteli w końcowej grze.
Zakończenie gry miejskiej odbyło się w Miejskim Domu Kultury. Reprezentanci naszej szkoły zdobyli III miejsce. Gratulujemy!!!
Anna Niepsuj
W ramach projektu Złote Szkoły NBP odbył się cykl spotkań młodzieży klas drugich z Paniami Małgorzatą Syską-Kamocką i Anną Kulką z Urzędu Skarbowego w Radomsku.
Uczniowie mogli dowiedzieć o: rodzajach podatków, funkcji podatków, jak wypełniać roczne zeznanie podatkowe, w jaki sposób można złożyć zeznanie podatkowe, co to są ulgi podatkowe oraz jak funkcjonuje Urząd Skarbowy i w jaki sposób można w dobie koronawirusa załatwić sprawę w urzędzie.
Serdecznie dziękujemy Paniom Małgorzacie Sysce-Kamockiej i Annie Kulce oraz Panu Dyrektorowi Radosławowi Walochowi z Urzędu Skarbowego w Radomsku za spotkania i liczymy na dalszą współpracę.
Agnieszka Styczyńska-Dryja
Julia Waligóra, uczennica kl. IB, napisała słowa i skomponowała muzykę piosenki "Nasz czas" o tematyce ekologicznej w ramach działania do projektu z okazji Dnia Ziemi "Człowiek przyjaciel czy wróg klimatyczny".
Akcja organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w celu upamiętnienia wybuchu powstania w getcie warszawskim , które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku w momencie zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, w wigilię żydowskiego święta Pesach (Święto Wiosny, Święto Wolności).
W tegorocznej akcji zwrócono uwagę na rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.
Dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowany został film "Muranów - Dzielnica Północna" w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Młodzież naszej szkoły zapoznała się z jego treścią na lekcjach historii i historii i społeczeństwa.
Małgorzata Machaj, Bożena Ujma, Radosław Oziembała.
KOMUNIKAT !!!
Informacja dotycząca systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej i miejscach, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatna mediacja na terenie Powiatu Radomszczańskiego w 2021 roku, a także lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa w 2021 roku.
Całodobowy telefon zaufania i czat internetowy dla dzieci i młodzieży
Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie
Kuratorium Oświaty w Łodzi informuje, iż z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Oba kanały komunikacji udzielają młodym osobom w kryzysie wsparcia i pomocy psychologicznej. Szczegóły w załączonym liście otrzymanym z Biura Rzecznika Praw Dziecka.
Link do informacji o Dziecięcym Telefonie Zaufania na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka