Chętnie podejmujemy wyzwania, gdy towarzyszy nam zadowolenie podczas wykonywanej pracy a efekt końcowy przynosi radość i satysfakcję, że ogniwa prowadzące do celu zostały zrealizowane. Grupy klas IC, ID, IID, IIE, IIID, w których zajęcia prowadziła pani Iwona Bałazińska miały możliwość doskonalenia swych umiejętności w zakresie języków obcych poprzez “piosenkę”. Młodzież realizowała zadania projektowe etapowo. Były to wybór piosenki przy rozpoznaniu kulturowym danego kraju, realizacja zadań językowych koncentrujących się na interpretacji i fonetyce, pamięciowe przyswojenie tekstów, przygotowanie prezentacji z odpowiednim układem ruchowym i wykonanie opracowanego utworu przed społecznością licealną. Niektóre grupy zdecydowały się na nagranie teledysków. Kamil Nitecki (ID) i Adam Kokoszczyński (IC) zadbali, aby dźwięk i obraz zyskały profesjonalną jakość i … udało się! Młodzież klasy IC ma w swoich zasobach nagrania audio - wizualne.
Prezentujemy filmik, który obrazuje końcową fazę projektu. 1 czerwca społeczność licealna została zaproszona na koncert, który wywołał u widowni dziecięcą radość i stał się miłym preludium do czasu swawoli i beztroski wakacyjnej. Koncert poprowadziła para konferansjerów z klasy IIIb1, Sandra Borek i Hubert Antoński. O dekorację zadbała pani profesor Beata Janacz, zaś o zaplecze techniczne zadbał pan profesor Grzegorz Kolasa. W piosenkach przeplatała się codzienność szkolna z marzeniami o wypoczynku, zabawie i uczuciach. Bawcie się zatem miło podczas letniego wypoczynku wsłuchując się w melodię języków obcych, aby je spontanicznie szlifować.
Autor projektu “Nauka języków obcych poprzez piosenkę”: Iwona Bałazińska
link do filmu: https://fb.watch/dVfOfR85ok/Dnia 20 czerwca 2022 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów ze Szkoły Podstawowej z Kodręba. Trzecioklasiści w pracowni fizycznej i chemicznej, dzięki przeprowadzonym doświadczeniom, doskonale się bawili i postawili pierwsze kroki w świecie nauk ścisłych. Było to wartościowe spędzenie czasu. Nie ma lepszego sposobu na zdobywanie wiedzy, jak doświadczenia i eksperymenty.
Beata Zając-Turlejska
Maria Cieślik
Uczniowie: Maria Kaczmarek z klasy III C1, Natalia Piechowicz z klasy II C oraz tegoroczny maturzysta Igor Kęsy z klasy III E zostali laureatami ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z języka angielskiego OLIMPUS Sesja wiosenna 2022. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów dla naszych laureatów!
Opiekunem merytorycznym uczniów była Anna Cyniak.
W tym roku szkolnym również wzięliśmy udział w akcji społeczno - edukacyjnej Żonkile. Akcja organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w celu upamiętnienia wybuchu powstania w getcie warszawskim , które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku w momencie zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, w wigilię żydowskiego święta Pesach (Święto Wiosny, Święto Wolności). Tematem przewodnim akcji jest miłość.
Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie": "Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?". Podczas tegorocznej edycji akcji Żonkile uczniowie mieli okazję zastanowić się nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim, jak różne miała oblicza: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.
Małgorzata Machaj, Bożena Ujma, Radosław Oziembała.
W dniu 21 czerwca w Starostwie Powiatowym w Radomsku odbyło się uroczyste zakończenie współzawodnictwa sportowego w roku 2021/22. Reprezentacja dziewcząt I LO zdobyła I miejsce w powiecie zdobywając 425 pkt. Reprezentantki naszej szkoły wygrywały najczęściej z wszystkich szkół (aż sześciokrotnie) zawody na szczeblu powiatowym. Zdobyły na szczeblu powiatowym 200pkt. Na szczeblu półfinałów wojewódzkich 150pkt. Na szczeblu wojewódzkim 75pkt.
Największy sukces naszej szkoły to brązowy medal mistrzostw województwa w drużynowych biegach przełajowych.
Podczas spotkania nagrodzono również najlepszych sportowców z powiatu. Wśród siedmiu nagrodzonych dziewcząt aż cztery to reprezentantki naszej szkoły: Wiktoria Klekowska, Nikola Majchrzak, Martyna Sprawka, Milena Kowalska.
Nagrodzeni zostali również nauczyciele z powiatu radomszczańskiego za osiągnięcia sportowe, w tym nauczyciel I LO - pan Michał Machura.
Od 2 i pół roku w naszym liceum realizowany jest innowacyjny projekt „Edukacja Prawna – Wokół prawa – wiem więcej”. W jego ramach 20 czerwca w siedzibie Sądu Rejonowego w Radomsku uczniowie klas III B1 i II B przeprowadzili symulację procesu karnego. Na miejscach publiczności zasiadło czterech zawodowych sędziów- karnistów i Dyrektor Sądu Pan Robert Cieciura. Po obejrzeniu rozprawy sędziowie podzielili się z młodzieżą wnioskami oraz opowiadali o swojej pracy zawodowej.
Chcieliśmy bardzo podziękować za okazaną nam kilkuletnią bezinteresowną pomoc Panu Robertowi Cieciurze. Zawsze chętnie reagował na nasze propozycje i służył cennymi radami.
Opiekunami odpowiedzialnymi za projekt są:
Małgorzata Machaj Bożena Ujma Radosław Oziembała
I Liceum Ogólnokształcące im. F. Fabianiego w Radomsku, II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego oraz Prywatna Placówka Języków Obcych "HORIZON" – zapraszają na dziewiątą edycję przedsięwzięcia edukacyjnego Radomsko Zdaje Angielski 2022.
W sobotę 25 czerwca w I LO w Radomsku do egzaminu Cambridge English B2 First przystąpi rekordowa liczba 25 kandydatów – uczniów szkół ponadpodstawowych, a także tegorocznych abiturientów - z terenu powiatu radomszczańskiego i nie tylko (np. również z gminy Kleszczów).
Całoroczne sesje pretestingowe - organizowane we współpracy z British Council - prowadzone w placówkach trójki współorganizatorów potwierdziły solidne przygotowanie wszystkich bez wyjątku uczestników. Trzymamy kciuki!
Podsumowanie akcji, wręczenie certyfikatów oraz nagród ufundowanych przez sponsorów nastąpi tradycyjnie we wrześniu.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem jak co roku objął Starosta Radomszczański.
Moi Drodzy, mamy czerwiec, wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego postanowiłyśmy tym razem zaproponować kilka książek, które zasługują na wpisanie ich na wakacyjną listę. Sami wybierzcie! Zapraszamy do biblioteki szkolnej, w której, dzięki naszym absolwentom, mamy najnowsze wydania klasyki.
Zapraszamy do lektury!
Jadwiga Banaszczyk i Anna Piotrowska-Borowicz
Miło nam poinformować, że nasza tegoroczna absolwentka - Julia Orzechowska została laureatką trzeciego miejsca XX Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury organizowanego przez Pracownię Lingwistyczną Pałacu Młodzieży w Katowicach.
Julia napisała pracę na temat roli języka, komunikacji i odpowiedzialności za słowo w relacjach międzyludzkich. Podczas gali finałowej prof. Danuta Krzyżyk, przewodnicząca jury, wielokrotnie podkreślała, że nadesłano 104 teksty, które były na bardzo wysokim poziomie. Jury podczas oceny prac wzięło pod uwagę: dobór tekstów kultury, kompozycję, reakcję na temat, poprawność merytoryczną i językowo-stylistyczną.
Serdeczne gratulacje!
Opiekunem merytorycznym Julii jest p. Anna Piotrowska-Borowicz.
W dniach tak ciężkiej próby, w dramacie wojny, społeczność I LO w Radomsku przekazuje swoim ukraińskim miastom partnerskim oraz wszystkim Ukraińcom wyrazy solidarności i wsparcia.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz