Teatr Wielki w Łodzi od lat wychodzi naprzeciw wszystkim, którzy chcą korzystać z niego w sposób systematyczny, stąd akcja BLIŻEJ TEATRU WIELKIEGO, w której od tego roku szkolnego postanowiliśmy ponownie wziąć udział. Uczestnicy BTW mają możliwość nabycia biletów zbiorowych biletów po specjalnej zniżce i brać udział w wybranym spektaklu.
W piątek, 9 grudnia, odbył się pierwszy w tym roku szkolnym wyjazd. Uczniowie klasy I C i I D razem z wychowawcami, prof. Bożeną Ujmą oraz prof. Anną Niepsuj, mieli przyjemność oglądać balet Piotra Czajkowskiego w dwóch aktach „Dziadek do orzechów”.
Wigilia w domu Silberhausów. Klara i jej brat Fritz wraz z rodzicami oczekują gości. Gdy ci się pojawiają, w przebraniu Mikołaja przybywa Drosselmeyer, ojciec chrzestny Klary i z wielkiego worka wyjmuje prezenty dla dzieci. Na oczach wszystkich tworzy on figurę Dziadka do orzechów, który natychmiast budzi w Klarze największą sympatię. Radość przerywa jednak Fritz, gdy z zazdrości rozbija jej ukochany prezent. Po świątecznej kolacji Klara zasypia wraz ze wszystkimi zabawkami pod choinką. Ale kiedy zegar wybija północ zaczynają dziać się dziwne rzeczy… To świąteczna opowieść z piękną muzyką i wyjątkowymi partiami tanecznymi przeznaczona dla wszystkich, w każdym wieku, dla fanów powieści E.T.A. Hoffmana, jaki i tych początkujących, chcących poznać tajniki sztuki baletowej.
Koordynatorkami projektu są prof. Anna Pędziwiatr i prof. Anna Piotrowska.
A.P.
W ramach projektu Złote Szkoły NBP odbył się cykl spotkań młodzieży klas drugich z Paniami Małgorzatą Syską-Kamocką i Anną Kulką z Urzędu Skarbowego w Radomsku.
Uczniowie mogli dowiedzieć o: rodzajach podatków, funkcji podatków, jak wypełniać roczne zeznanie podatkowe, w jaki sposób można złożyć zeznanie podatkowe, co to są ulgi podatkowe oraz jak funkcjonuje Urząd Skarbowy i w jaki sposób można w dobie koronawirusa załatwić sprawę w urzędzie.
Serdecznie dziękujemy Paniom Małgorzacie Sysce-Kamockiej i Annie Kulce oraz Panu Dyrektorowi Radosławowi Walochowi z Urzędu Skarbowego w Radomsku za spotkania i liczymy na dalszą współpracę.
Agnieszka Styczyńska-Dryja
Julia Waligóra, uczennica kl. IB, napisała słowa i skomponowała muzykę piosenki "Nasz czas" o tematyce ekologicznej w ramach działania do projektu z okazji Dnia Ziemi "Człowiek przyjaciel czy wróg klimatyczny".
Akcja organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w celu upamiętnienia wybuchu powstania w getcie warszawskim , które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku w momencie zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, w wigilię żydowskiego święta Pesach (Święto Wiosny, Święto Wolności).
W tegorocznej akcji zwrócono uwagę na rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.
Dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowany został film "Muranów - Dzielnica Północna" w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Młodzież naszej szkoły zapoznała się z jego treścią na lekcjach historii i historii i społeczeństwa.
Małgorzata Machaj, Bożena Ujma, Radosław Oziembała.
KOMUNIKAT !!!
Informacja dotycząca systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej i miejscach, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatna mediacja na terenie Powiatu Radomszczańskiego w 2021 roku, a także lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa w 2021 roku.
Całodobowy telefon zaufania i czat internetowy dla dzieci i młodzieży
Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie
Kuratorium Oświaty w Łodzi informuje, iż z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Oba kanały komunikacji udzielają młodym osobom w kryzysie wsparcia i pomocy psychologicznej. Szczegóły w załączonym liście otrzymanym z Biura Rzecznika Praw Dziecka.
Link do informacji o Dziecięcym Telefonie Zaufania na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka