„Betel” to Międzynarodowy Ruch Dobroczynny, którego założycielem i prezesem jest Andrzej Kalinowski. Urodził się on w 1969 r. w Krakowie, aktualnie mieszka we Włoszech (żona Francesca, syn Gabriele ur. 2011 r.). Jest absolwentem Wydziału teologicznego Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, specjalizacja: teologia moralna. Już w 1990 r., na bazie międzynarodowych wyjazdów wakacyjnych Duszpasterstwa Akademickiego „Emaus”, zafascynowany postacią Jeana Vanier, założył w Częstochowie ruch „Betel”, a w 1992 r. pierwszy dom dla niepełnosprawnych, który stał się początkiem Federacji Wspólnot Życia zrzeszających wszystkie prowadzone domy dla chorych i niepełnosprawnych. Od 1996 r. wspólnota objęła opieką także ludzi w podeszłym wieku i ubogich.
Ruch „Betel” charakteryzują cztery podstawowe zasady: Człowieczeństwo, Przyjaźń, Wspólnota, Bóg. W roku 2001 Andrzej Kalinowski założył świetlicę dla osób niepełnosprawnych na Białorusi. Podobne działają na Ukrainie i w Kosowie. Ze swojej działalności znany jest w Anglii, Francji, we Włoszech, na Litwie, w Czechach, a ostatnio także w Etiopii, gdzie w roku 2011 założył ruch „Betel Etiopia”.
Na początku 2012 r., po wielu perypetiach, otworzył dom dla niepełnosprawnych i chorych w Debre Zeiyt („Dom na rogu Afryki”). Pan Andrzej Kalinowski pełni funkcję Przewodniczącego Międzynarodowego Ruchu Dobroczynnego „Betel” i jest prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Charytatywnego „Betel”. W latach 2001 – 2012 był członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej, w latach 2000 – 2004 prezesem Rady Ruchów i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej. W latach 1991 – 2006 prowadził cykl audycji radiowych: „W kręgu osób słabych i ubogich” emitowanych 43 rozgłośniach. Spod jego pióra wyszły: „Życie jest piękne”(1999),” Przyjaźń słabością pisarza”(2000), „Połączeni w słabości”(2006) oraz liczne artykuły poświęcone życiu ludzi niepełnosprawnych.
Promocja książki Andrzeja Kalinowskiego „Dom na rogu Afryki” odbyła się dnia 07 kwietnia 2016 r. o godz. 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku. Zaprosili na nią Autor i Pani Anna Kosendek – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Współorganizatorami spotkania były: I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku oraz radomszczańska wspólnota osób niepełnosprawnych św. Faustyny „Betel”, której koordynatorem od 2003 r. jest Gabriela Szczygłowska – nauczycielka I LO i opiekun szkolnego wolontariatu, który od kilkunastu lat współpracuje i pomaga osobom niepełnosprawnym ze wspólnoty „Betel”.
Całodobowy telefon zaufania i czat internetowy dla dzieci i młodzieży
Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie
Kuratorium Oświaty w Łodzi informuje, iż z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Oba kanały komunikacji udzielają młodym osobom w kryzysie wsparcia i pomocy psychologicznej. Szczegóły w załączonym liście otrzymanym z Biura Rzecznika Praw Dziecka.
Link do informacji o Dziecięcym Telefonie Zaufania na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka
HARMONOGRAM NAUCZANIA ZDALNEGO
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku zostało laureatem konkursu:
"Nasze Ekologiczne Pracownie".
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz