W dniach 19-24 października, 7 uczennic naszej szkoły pod opieką pani Anny Jędrzejczyk i pani Katarzyny Łągiewki, uczestniczyło w wymianie z liceum z Pitesti w Rumunii. Tematem projektu były tym razem regiony naszych krajów, ich tradycje, zwyczaje, różnorodność krajobrazu.
Podczas 5 dni spędzonych w Rumunii, młodzież I LO miała okazję poznać codzienne życie mieszkańców regionu Arges, odwiedzić zaprzyjaźnioną szkołę, zwiedzić kompleks muzealny w Golesti i pospacerować po Bukareszcie. Każdy dzień był pełen atrakcji. Uczennice doskonaliły umiejętności językowe, poznawały rumuńską kulturę i nawiązywały nowe znajomości.
Były to niezwykle owocne chwile.
Gospodarzom dziękujemy za gościnę, serdeczność i opiekę.
W dniach 13. – 17. 10. 2019 r. trzynastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w specjalistycznym obozie szkoleniowym w miejscowości Lądek Zdrój.
Wyjazd okazał się dla młodzieży niepowtarzalną okazją do obcowania z kulturą i obyczajami narodów z wielu krajów świata, gdyż warsztaty przeprowadzone zostały przez wolontariuszy pochodzących głównie z Azji i Ameryki Południowej.
Justyna Broniszewska
Po tygodniu ograniczonego dostępu do internetu, mamy przyjemność zdać Wam krótką relację z wymiany, która odbywała się w dniach: 29.09 – 5.10.2019 w okolicach miasta Równe na Ukrainie. Wracamy zauroczeni uprzejmością, serdecznością oraz ciepłym przyjęciem naszej społeczności przez naszych partnerów z Ukrainy. Radomsko reprezentowała 16-osobowa grupa uczniów (8 osób z I LO oraz 8 osób z ZSE-E), opiekę nad uczniami naszego liceum sprawowali: Pan Łukasz Stępień i Pan Tomasz Wojtasik. Opieka merytoryczna: Pani Larysa Kowalczyk.
Tegoroczna majówka upłynęła uczniom naszej szkoły w atmosferze morskiej bryzy. W ciągu tych kilku dni udało nam się zwiedzić cztery stolice krajów nadbałtyckich: Rygę, Tallinn, Sztokholm, Helsinki i Turku. Każde z tych miast zachwyciło nas swoją niepowtarzalną architekturą i atmosferą.
Ryga, miasto pełne kolorów i pięknych, zdobionych kamieniczek. Byliśmy oczarowani jej romantyczną atmosferą i życzliwością mieszkańców. Mieliśmy też okazję samodzielnie poszukać pewnych obiektów turystycznych. Ponadto pogoda nam dopisała i mogliśmy zobaczyć to miasto skąpane w słońcu.
Wczorajszy dzień zaczął się od odwiedzin w Hutchesons’ Grammar School, gdzie spotkaliśmy się na krótkich zajęciach artystycznych z Panią Susan Breckenridge. Następnie przemieściliśmy do centrum Glasgow, gdzie z przewodnikiem oraz Panią Akiko Tomitaka z HGS zwiedzaliśmy okazałe City Chambers - odpowiednik miejskiego ratusza. Następnie Pan Jim McDougall - wicedyrektor szkoły, bez którego olbrzymiej pomocy nasz pobyt nie doszedłby do skutku, oprowadził nas po Kelvingrove Museum i Uniwersytecie Glasgow. W muzeum zachwycaliśmy się obrazami Rembrandta, Salvadora Dali, Moneta i wielu innych artystów oraz szkicami Leonarda da Vinci. Ten jakże produktywny dzień zakończyliśmy zakupami oraz pożegnalną kolacją u jednych z naszych gospodarzy - Państwa Lamb. Mieliśmy okazję spróbować m.in. haggis czy trifle i porozmawiać w miłej atmosferze na różne tematy, począwszy od architektury Glasgow, kaligrafii, poprzez niuanse związane z social media, na różnicach w systemie edukacji skończywszy.
Dziś rano na lotnisku w Glasgow, w związku z alarmem pożarowym doświadczyliśmy "uroków" ewakuacji, ale udało nam się zdążyć na lot.
Szkocjo będziemy tęsknić!
Za nami pracowity weekend, przed nami poznawanie kultury i historii Szkocji od podszewki.
Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od udziału w porannym apelu gdzie zostaliśmy ponownie przedstawieni uczniom Hutchesons' Grammar School.
Następnie pojechaliśmy do Edynburga, gdzie zwiedzaliśmy Mary King's Cross , czyli muzeum ukazujące podziemne życie stolicy Szkocji. Potem spacer urokliwymi uliczkami, wizyta w Szkockim Muzeum Narodowym. Ponowny spacer. Jednym słowem, żyć, nie umierać ;)
Za nami weekend pełen pracy i nowych doświadczeń.
Nie chcąc zanudzać, prezentujemy tylko wycinek wydarzeń ;)
Na sobotniej inauguracji przedsięwzięcia zostaliśmy szczególnie przywitani przez dyrekcję szkoły, jako że byliśmy jedyną szkołą spoza Wielkiej Brytanii uczestniczącą w obradach. Następnie zaczęliśmy prace w grupach roboczych, m.in. komitetach, komisjach i radach, będących odwzorowaniem struktury ONZ. Uczestniczyliśmy także w dwóch wykładach wykładowców Uniwersytetu w Glasgow: na temat Brexitu oraz funkcjonowania UNESCO. Przez cały weekend obowiązywały nas procedury ONZ, a także strój formalny, aczkolwiek pod koniec dnia nie brakowało też innych mniej formalnych akcentów jak wybór najśmieszniejszych skarpetek czy szkocki wieczór z wyczerpującymi tańcami ;)
Podczas konferencji przygotowaliśmy także rezolucje, których treść następnie była przedmiotem dyskusji.
Będąc delegatami Bułgarii i Urugwaju musieliśmy zareagować na "nieoczekiwane wydarzenia", tj porwanie samolotu arabskich linii lotniczych czy wybuch arabskiego banku na Manhattanie i ustosunkować się jako kraj jak globalnie rozwiązać ten nowy problem.
Na koniec pracowaliśmy nad rezolucją kończącą obrady.
Całodobowy telefon zaufania i czat internetowy dla dzieci i młodzieży
Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie
Kuratorium Oświaty w Łodzi informuje, iż z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Oba kanały komunikacji udzielają młodym osobom w kryzysie wsparcia i pomocy psychologicznej. Szczegóły w załączonym liście otrzymanym z Biura Rzecznika Praw Dziecka.
Link do informacji o Dziecięcym Telefonie Zaufania na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka
HARMONOGRAM NAUCZANIA ZDALNEGO
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku zostało laureatem konkursu:
"Nasze Ekologiczne Pracownie".
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz