W środę, 11 grudnia 2019 roku, uczestniczyliśmy w wycieczce, która miała na celu zapoznanie nas z bogatą historią, ciekawą kulturą i architekturą Łodzi. Spacerując po ulicy Piotrkowskiej, mogliśmy obejrzeć pomniki wybitnych łodzian, np. poety Juliana Tuwima i pianisty Artura Rubinsteina a także przejść się Aleją Gwiazd. Zajrzeliśmy również na podwórka łódzkich kamienic. Okazał się, iż wiele z nich kryje bardzo ciekawe miejsca. Jednym z takich miejsc jest Pasaż Róży przy Piotrkowskiej 3. Powstała tu bardzo ciekawa instalacja Joanny Rajkowskiej, polegająca na wyłożeniu elewacji kamienic milionami kawałków luster. Ciekawym miejscem było również podwórko Siudmaka przy ul. Więcławskiego. W elewacje kamienic wmontowana została mozaika z ceramicznych płyt, na której zaprezentowane zostały prace artysty.
Warto było zobaczyć Pałac Izraela Poznańskiego- znanego łódzkiego fabrykanta. Obiekt robi wrażenie. Jest ogromny, a po obejrzeniu wnętrz nasuwa się refleksja, jak bogaty musiał być budowniczy tego Pałacu, pamiętając, że powstał on na przełomie XIX i XX wieku. Po obejrzeniu Pałacu i "Manufaktury" na pewno lepiej zrozumiemy "Ziemię Obiecaną" Władysława Reymonta i nakręcony na podstawie tej książki film Andrzeja Wajdy pod tym samym tytułem..
Alicja Wideryńska, kl. I D
Uczniowie klasy I E udali się do Muzeum Regionalnego w Radomsku, gdzie mieli możliwość zapoznania się z bogatą twórczością Leona Wyczółkowskiego. To artysta o bardzo szerokich zainteresowaniach, zarówno w zakresie tematycznym, jak i formalnym. Leon Wyczółkowski stosował różne formy wypowiedzi twórczej. Artysta wprowadził kredę, tusz, mieszał litografię z innymi technikami. Zamykał tematy w teki graficzne, których powstało kilkanaście.
Wyczółkowski przedstawiał szerokie panoramy i szczegółowy detal, używał kontrastowych zestawień barwnych, dynamicznego nakładania farby i zróżnicowanej faktury. Stosował zderzenia tonów ciepłych i zimnych.
Marta Kurek
23 września uczniowie klasy I D w ramach projektu "Zarażeni kulturą" obejrzeli w MDK wystawę prac podsumowującą projekt artystyczny "Radomsko, zwyczajne-niezwyczajne, miasto oczami artystów". Beneficjenetem projektu była p. Ewa Margas-Cyganek. W projekcie wzięło udział 17 artystów, m.in:. Beata Bujacz, Iga Borowiecka-Grzywacz, Karolina Majer. Swoją pracę zaprezentowała tutaj także uczennica I LO - Lidia Bober.
"Radomsko, to nie tylko budynki i ludzie. Lubię szukać miejsca, które jest dla mnie inspiracją do tworzenia, a takim z pewnością jest natura. Chcę pokazać jej piękno przefiltrowane przez moje widzenie jako artysty wyłapać ten moment i uwiecznić je na płótnie" - tak o swoich inspiracjach powiedziała Beata Bujacz.
Marta Kurek
W ramach projektu "Zarażeni kulturą" uczniowie klas pierwszych obejrzeli w galerii MDK w Radomsku wystawę pani Iwony Łyś-Dobradin zatytułowaną " Trzeci wymiar" . Artystka urodziła się w 1958 roku w Gomunicach. Możemy pochwalić się, iż jest absolwentką naszej szkoły. Następnie studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Obecnie mieszka i prowadzi działalność artystyczną na Florydzie, gdzie zajmuje się kameralną formą rzeźbiarską w brązie, aluminium i ceramice. W Jej pracach zauważyć można indywidualny nowoczesny sposób widzenia materii, który pozwala na unikalne przedstawienie trójwymiarowego świata.
Marta Kurek
Całodobowy telefon zaufania i czat internetowy dla dzieci i młodzieży
Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie
Kuratorium Oświaty w Łodzi informuje, iż z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Oba kanały komunikacji udzielają młodym osobom w kryzysie wsparcia i pomocy psychologicznej. Szczegóły w załączonym liście otrzymanym z Biura Rzecznika Praw Dziecka.
Link do informacji o Dziecięcym Telefonie Zaufania na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka
HARMONOGRAM NAUCZANIA ZDALNEGO
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku zostało laureatem konkursu:
"Nasze Ekologiczne Pracownie".
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz