30 września 2020 r. o godz. 11.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbyła się uroczysta Gala Finałowa XV Dni Kina poświęconych twórczości Aleksandry Koniecznej.
Podczas uroczystości odbyło się podsumowanie realizacji projektu XV Dni Kina oraz spotkanie online z Aleksandrą Konieczną, a także wernisaż pastiszów kadrów filmowych.
Najważniejszą częścią Gali było rozstrzygnięcie konkursów: Konkursu Wiedzy o Kinie „Życie i twórczość Aleksandry Koniecznej” i Konkursu na Etiudę Filmową.
Do konkursu Wiedzy o Kinie „Życie i twórczość Aleksandry Koniecznej” przystąpiły 52 trzyosobowe drużyny.
Wyróżnienia otrzymały:
- drużyna nr 18 z I LO: Ewelina Radziwołek, Anna Karasińska, Natalia KapicaNa konkurs etiud filmowych wpłynęło 10 prac uczniów z I LO, II LO oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Wyróżnienie otrzymała drużyna z Zespołu Szkół Ekonomicznych w składzie: Patryk Mirowski, Maciej Płomiński i Krzysztof Olbrych.
Trzecie miejsce zajęła drużyna nr 6 z I LO: Olaf Andrzejczyk, Aleksandra Drzewowska i Jakub Nagaduś.
Drugie miejsce przypadło drużynie nr 1 z I LO: Julia Kędra, Miłosz Kowalczyk, Maria Kuliś.
Zwyciężyła drużyna nr 9 z I LO: Milena Kowalska, Nikola Majchrzak, Aleksander Gloc.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy :)
10 marca 2020 r. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, odbył się Konkurs Wiedzy o Kinie „Życie i twórczość Aleksandry Koniecznej”. Do konkursu zgłosiły się 52 trzyosobowe drużyny, z sześciu radomszczańskich szkół ponadpodstawowych. Uczniowie rozwiązywali test składający się z trzech części.
W pierwszej części młodzież rozwiązywała test teoretyczny, który dotyczył treści, problematyki, interpretacji i okoliczności powstania pięciu filmów, które można było obejrzeć podczas przeglądu filmów z Aleksandrą Konieczną : „Boże Ciało”, Ciemno, prawie noc”, Jak pies z kotem”, Nazywam się Julita” oraz „Ostatnia rodzina” . W teście znajdowały się także pytania dotyczące życia oraz sukcesów twórczych bohaterki XV Dni Kina.
Następnie młodzież odpowiadała na pytania o rekwizyty, które w sposób nieoczywisty, miały kojarzyć się z poszczególnymi tytułami filmów. Ostatnim elementem były pytania do sekwencji filmowych. Wyświetlone zostały fragmenty filmów i do nich skonstruowane pytania. Łącznie w konkursie można było zdobyć 78 pkt.
24 i 25 lutego 2020 r. w Pracowni Filmoteki Szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku odbyły się warsztaty pastiszu kadru filmowego. Zajęcia prowadziła Katarzyna Zabłocka.
W trakcie dwóch dni uczestnicy warsztatów zapoznali się z problematyką i analizą formalną dzieł wizualnych oraz założeniami pastiszu. Grupa samodzielnie wykonała cykl prac fotograficznych inspirowanych dziełami malarskimi i filmowymi. Sesja fotograficzna była ciekawym pretekstem do dogłębnej analizy formalnej wybranych scen. Edycja komputerowa pozwoliła dopracować szczegóły i wpłynąć na finalny rezultat prac. Motywem przewodnim działań artystycznych była wrażliwość, jako pomost między twórcą - dziełem - odbiorcą.
12 lutego o godzinie 8.00 w Pracowni Filmoteki Szkolnej I LO odbyła się uroczysta inauguracja XV Dni Kina. Uczestników powitali: dyrektor I LO – Renata Kosela, dyrektor MDK – Krzysztof Zygma oraz Aleksandra Kędra – autorka i główna animatorka przedsięwzięcia.
Pierwszym elementem projektu są warsztaty realizatorskie, które potrwają trzy dni. Ich uczestnicy – 11 drużyn z I LO, II LO i ZSE w Radomsku – będą mogli poznać sposoby tworzenia krótkich form audiowizualnych takich jak: teledysk, videoart, promovid, wideozapowiedź, wideorelacja, klip modowy czy reportaż z eventu. W czasie trwania zajęć, każdy uczestnik weźmie udział w części teoretycznej, czyli serii pokazów filmowych, oraz części praktycznej. Oba bloki wzbogacone są elementami teorii, to jest wykładami oraz dyskusjami. Część praktyczna pozwoli uczestnikom spróbować swoich sił w całym procesie powstawania krótkiej formy audiowizualnej: od pomysłu, scenariusza i storyboardów, poprzez ustawianie oświetlenia i rejestrację materiału, aż po montaż, obejmujący między innymi naukę obsługi programu Adobe Premiere.
Warsztaty prowadzą Aneta Wawrzoła i Grzegorz Habryn.
zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych powiatu radomszczańskiego do udziału
Bohaterką i gościem tegorocznej XV Edycji Dni Kina, będzie Aleksandra Konieczna – odtwórczyni jednej z głównych ról, w nominowanym do Oskara filmie J. Komasy pt. „Boże Ciało”.
Tegoroczna jubileuszowa edycja Dni Kina rozpocznie się 12 lutego 2020 r.
Obejmować będzie następujące elementy:Przedsięwzięcie realizowane w ramach programu Filmoteka Szkolna przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
28 marca 2019 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbyła się Gala Finałowa XIV Dni Kina, organizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku. Tegoroczne XIV Dni Kina poświęcone były życiu i twórczości Gabrieli Muskały.
Przed uroczystością gość honorowy XIV Dni Kina – Gabriela Muskała odwiedziła naszą szkołę, obejrzała pracownię Filmoteki Szkolnej oraz wpisała się do Pamiątkowej Księgi Gości. Następnie udała się do Miejskiego Domu Kultury na uroczyste podsumowanie projektu .
Gala finałowa XIV Dni Kina rozpoczęła się rozmową z honorowym gościem i bohaterką edycji. Po rozmowie, podczas której aktorka odpowiadała na pytania młodzieży związane z pracą na planie i specyfiką zawodu aktora, nastąpiło krótkie podsumowanie projektu XIV Dni Kina. Licznie zgromadzona publiczność oraz bohaterka gali, Gabriela Muskała, wysłuchała relacji oraz obejrzała zdjęcia z przebiegu: Warsztatów realizatorskich ph. „ Bohater(ki) – role kobiet w polskiej kinematografii”, Warsztatów krytyki filmowej, Konferencji filmoznawczej dla nauczycieli, Warsztatów pastiszu oraz Konkursu Wiedzy o Filmie „Życie i twórczość Gabrieli Muskały”.
Centralnym punktem gali było wręczenie przez honorowego gościa nagród laureatom Konkursu Wiedzy o Filmie oraz Konkursu na Etiudę Filmową.
22 marca 2018 roku w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbył się Konkurs Wiedzy o Kinie „Życie i twórczość Gabrieli Muskały”. Był to ostatni element tegorocznego projektu edukacyjnego XIV Dni Kina.
Do konkursu przystąpiło 66 trzyosobowych drużyn z pięciu radomszczańskich szkół ponadpodstawowych. Drużynom zostały nadane numery, które służyły do identyfikacji danych oraz podnosiły obiektywizm przebiegu konkursu. Konkurs przebiegał jednoetapowo. Uczestnicy rozwiązywali test dotyczący życia i dorobku artystycznego Gabrieli Muskały oraz treści, problematyki i przesłań płynących z filmów: „7 uczuć”, „Fuga”, „ Moje córki krowy”,„ Być jak Kazimierz Deyna”, „Wymyk”. Uczniowie odpowiedzieli również na pytania do sekwencji filmowych i rekwizytów. Prace konkursowe sprawdziło ośmioosobowe jury. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czwartek, 28 marca, podczas uroczystej Gali Finałowej XIV Dni Kina z udziałem gościa honorowego – Gabrieli Muskały.
KOMUNIKAT !!!
Informacja dotycząca systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej i miejscach, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatna mediacja na terenie Powiatu Radomszczańskiego w 2021 roku, a także lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa w 2021 roku.
Całodobowy telefon zaufania i czat internetowy dla dzieci i młodzieży
Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie
Kuratorium Oświaty w Łodzi informuje, iż z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Oba kanały komunikacji udzielają młodym osobom w kryzysie wsparcia i pomocy psychologicznej. Szczegóły w załączonym liście otrzymanym z Biura Rzecznika Praw Dziecka.
Link do informacji o Dziecięcym Telefonie Zaufania na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka