DNI EUROPY W I LO
23 kwietnia 2012 roku odbył się w naszej szkole Dzień Europy. Uczniowie, wraz z gościem specjalnym panią poseł Joanną Skrzydlewską podsumowali okres polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. W przygotowaniu uroczystości brali udział uczniowie klas o profilach europejskich i językowych.
"MŁODZI GŁOSUJĄ"
W dniu 19 maja 2014r. uczniowie klas humanistycznych zorganizowali w naszej szkole symulację wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przedsięwzięcie to było częścią ogólnopolskiego projektu ,,Młodzi Głosują", przygotowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wybory były okazją do zapoznania się uczniów z zasadami głosowania, które obowiązują na wyborach państwowych, mogli poczuć się jak pełnoprawni obywatele oraz dowiedzieć się, jakie komitety będą ubiegały się o mandaty w Parlamencie Europejskim. Była to również wspaniała lekcja dotycząca obywatelskiego obowiązku głosowania. Najwyższą frekwencją może poszczycić się klasa I b – głosowało aż 80% uczniów. Zwycięstwo odniosły następujące komitety: Komitet Wyborczy Nowa Prawica Janusza Korwina - Mikke oraz Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując taką samą liczbę głosów.
DZIEŃ EUROPY W I LO
15 maja 2014 roku obchodziliśmy XII Dzień Europy w I LO. W tym roku jest to szczególna uroczystość, ponieważ zbiegła się z 10 rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Była więc okazja do podsumowania członkostwa Polski w Unii. Młodzież przygotowała prezentację multimedialną dotyczącą plusów i minusów przystąpienia Polski do UE oraz przedstawiła najważniejsze inwestycje zrealizowane z funduszy unijnych, zarówno w Polsce, w województwie łódzkim, jak i naszym powiecie.
W drugiej części uroczystości odbyła się debata z Panią Joanna Skrzydlewską – posłem do Parlamentu Europejskiego. Pytania dotyczyły m.in. miejsca i znaczenia Polski w UE, nowego budżetu unii na lata 2014 - 2020, obecnej sytuacji politycznej na Ukrainie itp.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, m.in. Starosta Powiatu Radomszczańskiego Robert Zakrzewski, młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, z ZSG nr 3 w Radomsku oraz media.
Anna Niepsuj
![]() |
![]() |
![]() |
GRA MIEJSKA
14 maja, w drugim dniu uroczystych obchodów wejścia Polski do UE, odbyła się gra miejska, której organizatorami byli: Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Radomsku, Poseł do Parlamentu Europejskiego Joanna Skrzydlewska, I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku, Szkolny Klub Europejski „Młodzież dla Europy”, Urząd Miasta Radomska Muzeum Regionalne w Radomsku, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku, Miejski Dom Kultury w Radomsku.
Anna Niepsuj
SYMULACJE WYBORÓW DO PARLAMENTU
W ramach obchodów 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej 13 maja 2014 roku uczniowie naszego Liceum pod opieką Anny Niepsuj uczestniczyli w symulacji wyborów do Parlamentu zorganizowanej przez PG 3. W imprezie wzięli udział również uczniowie II LO, PG 4, PG 5, PG 7. [/akait]
Młodzież wcieliła się w rolę: polityków różnych partii, mediów i komisji wyborczej. Po ponad pięciu godzinach zmagań, tworzeniu ordynacji wyborczej, programów komitetów wyborczych, wywiadów, gazet, ostatecznie rozpoczęto głosowanie. Co ważne, frekwencja wyniosła…100%! Imprezę zorganizowano w ramach programu Młodzi Głosują 2014.
Anna Niepsuj
Spotkania polsko - ukraińskie |
Od 24 do 29 marca 2014 roku, wspólnie z Zespołem Szkół Elektryczno – Elektronicznych, będziemy gościć uczniów ze szkół partnerskich w Równym na Ukrainie. Jest to jeden z etapów współpracy naszych placówek w ramach projektu „Razem w Europie”. Już w najbliższy poniedziałek powitamy i zjemy wspólne śniadanie z ukraińskimi kolegami i koleżankami. Będzie to okazja do zaprezentowania naszej szkoły i zacieśnienia relacji. Następnego dnia zagościmy w Starostwie Powiatowym, a potem zwiedzimy Jasną Górę. Środa upłynie nam na podziwianiu zabytków Krakowa, a w czwartek zaprezentujemy gościom historię naszego miasta. W tym celu udamy się do Muzeum Regionalnego, a potem na krótki spacer. Kolejnym punktem będą warsztaty pod hasłem: „Wspólna Europa. Co na łączy, co nas dzieli” w Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych. Dzień zakończymy wprowadzeniem ukraińskich przyjaciół w regionalny świat kulinarny. W piątek nastąpi uroczyste podsumowanie projektu. Mamy nadzieję, że ta kolejna odsłona polsko – ukraińskiej współpracy mocno zapisze się w pamięci i otworzy nowy rozdział w naszych kontaktach. |
Dzień Języka Ojczystego
Ponieważ Dzień Języka Ojczystego przypada 21 lutego, czyli podczas ferii, będziemy go świętować w piątek 1 marca.
Zgodnie z ustaleniami Rady Samorządu Uczniowskiego w tym dniu przebieramy się za bohaterów szkolnych lektur. Oto lista utworów wylosowanych przez poszczególne klasy:
Jest to też kolejność prezentacji. Przypominamy, że każda klasa przygotowuje podkład muzyczny do swojego występu, a informacje na ten temat trzeba przesłać na adres Samorządu Uczniowskiego (link: SPRAWA DLA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO na stronie szkoły, wśród zakładek z planem lekcji i zastępstwami).
W razie jakichkolwiek pytań związanych z organizacją DJO też można pisać pod ten adres.
Najlepsi wygrywają tort - w tym roku Samorząd ufunduje dwie takie nagrody :)
PISZ, CZYTAJ, INTERPRETUJ!
ZBIGNIEW HERBERT – KARL DEDECIUS – PETER DALE SCOTT
Lubisz poezję, dołącz do nas!
Chcesz obcować z poezją współczesną w języku ojczystym, chcesz poznać pracę tłumaczy anglo – i niemieckojęzycznych, chcesz poznać swe umiejętności interpretatorskie, wstąp do klubu „A MY POEZJI TAK”.
ZAPRASZAMY!!!
Regulamin klubu „A MY POEZJI TAK”
Organizatorzy:
Iwona Bałazińska - opiekun sekcji języka niemieckiego
Elżbieta Ozga - opiekun sekcji języka angielskiego
Anna Piotrowska - opiekun sekcji języka polskiego
KOMUNIKAT
Mamy dla Was świetną wiadomość! Od dzisiaj, przebywając na terenie szkoły możecie używać naszego geofiltra na Snapchacie!