Oj dzisiaj i nie tylko dzisiaj się działo!!! Szlachetnych paczek jest tyle, że straciliśmy już chyba rachubę. Bodaj 61 :-). OGROMNE DZIĘKI DLA CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ: UCZNIÓW, ABSOLWENTÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW I LO!!! JESTEŚCIE WIELCY!!! Jutro zawozimy paczki do dwóch wybranych przez nas rodzin!
W 5. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego "Video, ergo sum - Widzę, więc jestem"organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Uczennica klasy II C Klaudia Zasada zdobyła III miejsce za napisanie recenzji filmu pt. "Zimna wojna". Opiekę merytoryczną sprawowała Prof. Anna Pędziwiatr.
Na długie grudniowe wieczory polecam fascynującą powieść Noaha Gordona pt. „Medicus”.
Anglia, XI wiek. Rob J. Cole, syn cieśli i hafciarki, po śmierci rodziców zostaje pomocnikiem wędrownego balwierza parającego się również leczeniem. Wykazuje nie tylko zapał do nauki, ale też ową szczególną wrażliwość, która pozwala "czytać" w chorym organizmie, dostrzegać w nim wolę walki lub chęć poddania się. Punktem zwrotnym w jego życiu staje się spotkanie z żydowskim lekarzem, którego kunszt przewyższa nikłe umiejętności średniowiecznych medyków. Odtąd każdym krokiem Roba kieruje jedno tylko pragnienie: dotrzeć do Isfahanu i zostać uczniem sławnego perskiego lekarza, Ibn Siny, w świecie zachodnim zwanego Awicenną.
Powieść jest wyjątkowo prosta, nie ma w niej zawiłości, wyjątkowych intryg ani zagadek. Jest natomiast odpowiednia ilość akcji i napięcia. Podziw czytelnika wzbudza obszerna ilość różnych informacji o średniowiecznej medycynie, zwyczajach i kulturze chrześcijaństwa, islamu oraz judaizmu.
Jadwiga Banaszczyk
Mateusz Patalan, uczeń klasy IE, awansował do etapu okręgowego 61. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Organizatorem Olimpiady jest Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym z siedzibą na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, współorganizatorem Fundacja Europea. Zasadniczym celem zawodów jest rozbudzenie zainteresowania życiem społeczno-politycznym kraju i świata.
Olimpiada jest organizowana na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, patronat honorowy sprawuje Prezydent RP Pan Andrzej Duda.
Etap okręgowy odbędzie się 25.01.2020 r., dla uczniów z woj. łódzkiego na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Trzymajcie kciuki za Mateusza !
W piątek uczniowie naszego liceum wzięli udział we wróżbach andrzejkowych. Każdy chętny mógł na przerwie powróżyć sobie z okazji Andrzejek. Do wyboru było kilka wróżb, m.in. wróżenie z kart tarota, przekłuwanie serca z imionami czy wróżenie z dłoni.
Samorząd Uczniowski
W ramach realizacji projektu „Kropla wody kroplą życia” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, uczniowie wzięli udział w mikrobiologicznych warsztatach edukacyjnych pt. „Szukamy śladów życia wodzie” – klasa IF1 oraz w fizyko-chemicznych warsztatach pt. „Niezwykłe właściwości zwykłej wody” – klasa ID1.
Warsztaty polegały na obserwacji organizmów jednokomórkowych w powiększeniu mikroskopowym (bakterie nitkowate i pierwotniaki) w preparatach wykonanych z próbek wody z rzeki i stawu. Dla każdego zespołu pracującego przy mikroskopie zostały przygotowane plansze ukazujące mikroorganizmy, których uczniowie poszukiwali w wykonanych przez siebie preparatach.
W trakcie trwania warsztatów uczniowie mieli możliwość samodzielnego wykonania doświadczeń, przybliżono i omówiono następujące zagadnienia:
Przystąpiliśmy do programu Fundacja Szkoła z Klasą "R-EU-CONNECTED". To program realizowany w ramach programu Erasmus + w latach 2018-2020 równolegle w 5 krajach: Francji, Chorwacji, Polsce, Grecji i Włoszech. Jego tematyka opiera się na wartościach europejskich. Celem programu jest poszerzenie wśród uczniów wiedzy na temat Unii Europejskiej i pomoc w rozumieniu jak członkostwo w Unii wpływa na nasze codzienne życie i odkrycie korzyści oraz obowiązków wynikających z uczestnictwa w UE, a także, jak wygląda proces decyzyjny w unijnych instytucjach.
Za nami już dwa warsztaty/symulacje. Pracowaliśmy w kilkuosobowych zespołach nad projektami (Europejskimi Inicjatywami Obywatelskimi), jakie obywatele UE mogą zgłaszać do Komisji Europejskiej, celem zmiany np. unijnych przepisów w ważnych, wspólnotowych sprawach. W ramach symulacji, powołane zostały komitety obywatelskie, którym udało się wypracować cztery inicjatywy.
W dniu 28 listopada 2019 r. w Pracowni Filmoteki Szkolnej w I LO im. F. Fabianiego w Radomsku odbyły się warsztaty dla maturzystów pod hasłem „Film jako tekst kultury na maturze z języka polskiego”. W zajęciach udział wzięli uczniowie klas maturalnych z I i II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku. Warsztaty poprowadził dr nauk humanistycznych Maciej Dowgiel - Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej. Organizatorką warsztatów była Aleksandra Kędra- Liderka Filmoteki Szkolnej w woj. łódzkim.
Na zajęciach uczniowie rozmawiali o miejscu filmu w kulturze. Omawiali różne metody analizy filmu i bawili się w tworzenie oryginalnych i nieszablonowych interpretacji. Pod lupę wzięli zarówno dzieła uznane za kanoniczne, ale przyjrzeli się także reprezentantom kultury popularnej. W końcu poszukali w kinie popularnych wątków kulturowych, które można wykorzystać w pracach i wypowiedziach maturalnych.
Dnia 7.11.2019r. odbył się w I LO szkolny etap IV Olimpiady Statystycznej. 14 uczniów rozwiązywało zadania online. Najwyższe wyniki oraz kwalifikację do etapu okręgowego uzyskali: Artur Soból i Mateusz Tarnowski z klasy III A oraz Jakub Wróblewski z klasy III C, których opiekunem jest p. Joanna Dróżdż.
Kolejne zmagania ze statystyką czekają naszych uczniów już 4 grudnia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.
Gratulujemy i trzymamy kciuki w środę!
W dniu dzisiejszym uczniowie kl. IIB pod opieką p. A. Wyrfel-Grzegorczyk oraz p. M. Kurek uświadamiali mieszkańców Radomska, jak należy walczyć ze smokiem. Podczas akcji rozdane zostały ulotki informacyjne dotyczące przyczyn zanieczyszczenia powietrza oraz sposobów zapobiegania im, przygotowane przez uczniów naszej szkoły.
Uczniowie klasy I E udali się do Muzeum Regionalnego w Radomsku, gdzie mieli możliwość zapoznania się z bogatą twórczością Leona Wyczółkowskiego. To artysta o bardzo szerokich zainteresowaniach, zarówno w zakresie tematycznym, jak i formalnym. Leon Wyczółkowski stosował różne formy wypowiedzi twórczej. Artysta wprowadził kredę, tusz, mieszał litografię z innymi technikami. Zamykał tematy w teki graficzne, których powstało kilkanaście.
Wyczółkowski przedstawiał szerokie panoramy i szczegółowy detal, używał kontrastowych zestawień barwnych, dynamicznego nakładania farby i zróżnicowanej faktury. Stosował zderzenia tonów ciepłych i zimnych.
Marta Kurek
26 listopada klasa IID1 uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Wrocławia. Jej pierwszym punktem była Panorama Racławicka, gdzie mogli podziwiać dzieło i zaznajomić się z historią bitwy pod Racławicami. Następnie mieli możliwość wjechać na 49 piętro najwyższego budynku miasta - Sky Tower.
Kolejno udali się do Afrykarium, w którym poznali życie zwierząt ze środowiska wodnego. Ostatnim zwiedzanym obiektem była Galeria Neonów.
Organizatorem wycieczki było biuro podróży PIKADA, dzięki któremu wszyscy uczestnicy miło spędzili czas w stolicy województwa dolnośląskiego. Opiekunami grupy byli: p. Iwona Bałazińska i p. Tomasz Wojtasik.
20 listopada w siedzibie MEDIATEKI 800 - LECIA w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się Konferencja nt. “15 lat Polski w Unii Europejskiej – 15 lat funduszy europejskich w Polsce”. Organizatorem konferencji byli: Europe Direct oraz Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Spotkaniu towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu filmowego dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt: “ Co Unia Europejska zrobiła dla mnie w moim regionie? W konkursie wzięło udział 17 zespołów ze szkół ponadpodstawowych z Piotrkowa Trybunalskiego, Bełchatowa, Radomska, Tomaszowa Mazowieckiego i Sulejowa.
Pierwszą nagrodę zdobyła drużyna I Liceum Ogólnokształcącego im.Feliksa Fabianiego w Radomsku w składzie: Dagmara Dybka, Natalia Kapica, Kamila Kowalczyk, Agnieszka Sambor i Aleksandra Woszczyk. Opiekunem merytorycznym dziewcząt jest prof. Anna Niepsuj.
Uczennicom gratulujemy wspaniałych nagród i życzymy dalszych sukcesów!
ROZMÓW O HERBERCIE CIĄG DALSZY
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych działaniach projektowych. W piątek, 13 grudnia, na 4 i 5 godzinie lekcyjnej odbędą się warsztaty poświęcone tekstom Zbigniewa Herberta.
Wydarzenie to wiąże się z realizacją projektu „Poezja współczesna i jej interpretacje – w słowie i obrazie”, w którym chętni uczniowie we współpracy z opiekunami w trzech sekcjach (j. polski, j. niemiecki i j. angielski) zajmują się utworami poetyckimi. Na zgłoszenia czekamy do 11 grudnia. Liczba miejsc jest ograniczona.
Dołącz do nas!
Iwona Bałazińska
Anna Piotrowska