Ogólnopolski konkurs przedmiotowy z języka niemieckiego “Galileo” został pozytywnie rozstrzygnięty w przypadku dwóch osób z naszej szkoły. Zuzanna Ciesielska, uczennica klasy Ic i Krzysztof Młynek, uczeń klasy Id zdobyli dyplomy wyróżnienia.
Sukces we współzawodnictwie stał się możliwym dzięki bardzo dobremu przygotowaniu w zakresie językowym. Wyróżnione we współzawodnictwie osoby zmagały się bowiem z zadaniami z zakresu gramatyki, struktur leksykalno - gramatycznych i rozumienia tekstu czytanego. Satysfakcjonujące wyniki potwierdziły, iż Nagrodzeni potrafią zastosować swą wiedzę w różnorodnych zadaniach sprawdzających umiejętności językowe na wielu płaszczyznach.
Gratulujemy serdecznie Zuzannie i Krzysztofowi i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekun: Iwona Bałazińska
Podczas gdy Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę zauważyłem jak wielu rodaków starało się solidaryzować i pomóc ludności ukraińskiej, zarówno uchodźcom jak i obywatelom, którzy musieli pozostać w kraju ogarniętym walkami. Postanowiłem również, okazać wsparcie i zachęcić lokalną społeczność amerykańską, by sami mogli zainteresować się tym co dzieje się w Europie.
Mr. Conell, który jest moim nauczycielem matematyki okazał ogromną aprobatę i wraz ze mną postanowił zorganizować zbiórkę pieniędzy dla Ukrainy. Na początku wykonałem prezentację, w której opowiedziałem o tym jak sam podróżowałem po Ukrainie, która była wolnym państwem, z własną tożsamością. Starałem się również nakreślić kontekst geopolityczny. Ponad to udało mi się skontaktować z Ukraińskim uczniem, który również przebywa w USA na wymianie. Dzięki niemu niestety zobaczyłem smutny obraz wojny. Po prezentacjach zdecydowaliśmy, że umieścimy szklane słoiczki w każdej z klas, by uczniowie mogli wrzucić do nich pieniądze, które zostaną przekazane fundacji. Po tygodniu przekazaliśmy zebrane fundusze fundacji Razom for Ukraine. Klasa geograficzna ozdobiła i rozprowadziła szklane słoiczki po szkole, a klasa matematyczna zajęła się liczeniem. Udało nam się uzbierać ponad tysiąc dolarów.
Nie było by to możliwe gdyby nie współpraca uczniów, oraz grona pedagogicznego.
Jestem bardzo dumny, że razem mogliśmy okazać gest solidarności i zwrócić uwagę na problemy, które są nam bliskie mimo różnicy nawet kilku tysięcy kilometrów.
IGOR SAMBOR
W ostatni piątek klasa II D wraz z opiekunami spędzała czas w Wapiennikach k. Radomska. Było aktywnie i relaksująco. Dopisała pogoda i humory!
„Upadek” – to powieść filozoficzna Alberta Camusa wydana w 1956 r., jest jego ostatnim ukończonym dziełem literackim. Z akcją umiejscowioną w Amsterdamie, Upadek składa się z serii monologów Jeana-Baptiste Clemence’a, rozmyślającego nad swoim życiem w obecności nieznajomego. Spowiedź, Clemence’a o jego sukcesie, kiedy to był bogatym paryskim adwokatem, cieszącym się wielkim szacunkiem wśród jego współpracowników, a także o jego kryzysie, i wreszcie o spadku z piedestału świetności. Bohater dopiero z czasem przekonuje się, jacy są ludzie, jaki jest on sam…
To absorbująca, filozoficzna powieść Alberta Camusa aktualna do dziś!
Przekonajcie się sami! Polecam na majowe wieczory.
Anna Piotrowska-Borowicz
Kolejny raz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku awansowali do SDiM w Warszawie. Na obecną XXVIII Sesję mandat posła uzyskali uczniowie klasy IIB: Mateusz Stanek oraz Jakub Miarka.
Sejm Dzieci i Młodzieży to przedsięwzięcie edukacyjne, które ma kształtować postawy obywatelskie, szerzyć wśród młodzieży wiedzę o zasadach funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a także aktywizować młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Projekt realizuje Kancelaria Sejmu RP we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
Tematem projektu było: Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki.
Bohaterem wybranym przez uczniów został Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc”- kapitan piechoty Armii Krajowej, organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego
Opiekunami merytorycznymi uczniów były: Małgorzata Machaj oraz Bożena Ujma
Miło nam poinformować, że uczeń kl. III C1 Łukasz Kowalczyk został zaproszony na spotkanie PTMA - oddział w Łodzi celem przedstawienia swojej pracy nagrodzonej podczas Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego.
"Kosmiczne wojaże fal radiowych odbieranych za pomocą własnoręcznie zbudowanej aparatury. Czyli co na satelicie Es'Hail 2/QO-100 piszczy". Prezentacja pracy odbyła się 28 kwietnia 2022r.
Spotkania takie dają możliwość kontaktu ze znanymi, doświadczonymi miłośnikami astronomii.
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) (pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk) to jedno z najstarszych towarzystw w Polsce.
3 maja nasze miasto i jego mieszkańcy obchodzili kolejną rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej z 1791 roku. Najpierw w Kolegiacie św. Lamberta odbyła się uroczysta msza św. Następnie jej uczestnicy przemaszerowali pod obelisk, który znajduje się na Placu 3 Maja. Teatr Źródło oraz Szkolny Teatr Źródełko działający w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w strojach z epoki zaprezentowały fragmenty Konstytucji oraz pokazały, w jaki sposób reagowali na nie ówcześni Polacy. Później pod pomnikiem przedstawiciele powiatu, miasta, partii politycznych, związków zawodowych, stowarzyszeń i fundacji złożyli kwiaty i wiązanki.
Poczet sztandarowy Naszego Liceum reprezentowali: Dominika Ludwin, Maja Bareła, Oliwier Winkler i Mateusz Dudek.
Z ksiąg miasta Radomska dowiadujemy się, że 29 IX 1791 roku w kościele parafialnym zgromadziła się zwierzchność miejska, cechy i całe społeczeństwo, pospólstwo miasta i przedstawiciele powiatu, aby uczcić uchwalenie Konstytucji 3- go Maja (Stanisław Sankowski Z dziejów miasta Radomska (do 1939 r.)).
Radosław Oziembała
WŁAŚNIE ZACZĘŁY SIĘ ZMAGANIA MATURALNE. NASZYM MATURZYSTOM ŻYCZYMY POWODZENIA I POŁAMANIA PIÓR!!!
Zdjęcie: radomsko24.pl
W piątek 29.04.2022 r grupa 14 uczniów naszego liceum zaangażowanych w pracę Szkolnego Koła PCK i Szkolnego Wolontariatu uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Wyjazd do stolicy, do Sejmu był na zaproszenie poseł na Sejm p. Anny Milczanowskiej, jako nagroda za udział w akcjach pomocowych Święty Mikołaj na Kresach oraz zbiórce darów dla uchodźców z Ukrainy. Nasi uczniowie dołączyli do pozostałych swoich kolegów z radomszczańskich szkół średnich, którzy brali udział w zbiórce darów organizowanej w sklepach sieci Biedronka w Radomsku. Uczniowie zadowoleni z wyjazdu, z nowej wiedzy którą zdobyli, miejsca które zwiedzili na parę dni przed świętem ustanowienia Konstytucji 3 Maja chcą podziękować za to, że ich zaangażowanie na rzecz potrzebujących zostało zauważone i nagrodzone. Podziękowanie swoje kierują pod adresem wszystkich, którzy pomagają im pomagać i kształtować ludzką wrażliwość na potrzeby innych.
Opiekun Szkolnego Wolontariatu: Gabriela Szczygłowska
28 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach innowacji lingwistycznej. Dr hab. Dorota Suska prof. UJD w wykładzie: „Kawałek tortu czy kawałek torta?” - o najczęstszych błędach w odmianie wyrazów mówiła o zawiłościach języka polskiego (w oparciu o wpisy w poradni językowej UJD). Pani Profesor zwróciła uwagę na liczne trudności w odmianie różnych części mowy, omówiła wyjątki w odmianie nazwisk, podkreśliła ważną rolę etymologii wyrazów, która wpływa na odmianę, wskazała na liczne pułapki w stopniowaniu.
Wykładu na platformie TEAMS wysłuchali uczniowie klas: II d i III b1.
A. Piotrowska-Borowicz
W dniu 19 maja 2022 roku (czwartek) o godz. 17 00 odbędą się spotkania wychowawców klas z rodzicami uczniów klas I, II i III.
Spotkania dotyczyć będą analizy śródrocznych wyników nauczania i frekwencji oraz informacji o przewidywanych rocznych ocenach niedostatecznych.
Zapraszam
Renata Kosela - dyrektor I LO w Radomsku
Serdecznie zapraszamy na warsztaty lingwistyczne w ramach innowacji "Poezja współczesna i jej interpretacje w słowie i obrazie", które odbędą się w dwóch terminach:
Czekamy na zgłoszenia! Liczba miejsc ograniczona!
Janusz Różewicz, autor wierszy, opowiadań i dzienników o rozległych zainteresowaniach literackich – bohaterem szkolnego przedsięwzięcia, będącego elementem innowacji “Poezja współczesna i jej interpretacje w słowie i obrazie”.
Zapraszamy młodzież naszego liceum do udziału w projekcie konkursowym, podczas którego zapoznacie się z twórczością poetycką Janusza Różewicza i kunsztem translacji jego tłumaczy na języki angielski i niemiecki. Praca przebiegać będzie w niezależnych trzech sekcjach językowych: języka polskiego, języka angielskiego i języka niemieckiego.
Fazy projektu:
Nauczyciele koordynatorzy udzielą zainteresowanym szczegółowych informacji.
Sekcja języka polskiego – pani Anna Piotrowska – BorowiczZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!
W dniach tak ciężkiej próby, w dramacie wojny, społeczność I LO w Radomsku przekazuje swoim ukraińskim miastom partnerskim oraz wszystkim Ukraińcom wyrazy solidarności i wsparcia.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Program szkoły promującej zdrowie zakłada podejmowanie działań na rzecz zdrowia przez całe środowisko szkolne, celem jest stworzenie właściwego środowiska fizycznego sprzyjającego zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu wszystkich uczniów i pracowników szkoły.
Szkolny koordynator
mgr Bożena Ujma
nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i edukacji dla bezpieczeństwa
Skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego!
Taka pomoc jest udzielana za darmo, nic nie musisz za nią płacić.
Jaką pomoc możesz otrzymać?
DODATKOWE MATERIAŁY:
Samorząd Uczniowski I LO ogłasza rozpoczęcie konkursów PRIMUS INTER PARES (Pierwszy wśród równych sobie) oraz SEMPER PRAESENS (Zawsze obecny). Zachęcamy Was do zapoznania się z regulaminami ww. konkursów i wzięcia w nich udziału!!!
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz