Marzenia o wolnej Polsce, o wznoszeniu fundamentów niepodległego, wyzwolonego spod ucisku państwa zawsze towarzyszyły dr. Witoldowi Pronobisowi. O swoich doświadczeniach opowiedział podczas spotkania z naszymi licealistami szacowny Gość, były pracownik naukowy i nauczyciel akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od 1983 r. redaktor programowy i kierownik działu Polish Independent Press Unit w Radiu Wolna Europa. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała prelekcji, jak wyglądała jego działalność na emigracji w USA począwszy od 1983r., a potem Niemczech. Bezpośrednia relacja byłego redaktora programów Rozgłośni Polskiej RWE wywarła na słuchaczach duże wrażenie. Zdjęcia i nagrania obrazujące tamtą rzeczywistość ożywiły treści znane z przekazów podręcznikowych, dały możliwość lepszego zrozumienia i odczucia czasów drugiej połowy XX w. Pan Witold Pronobis podkreślił rolę rozgłośni, dzięki której przekaz w tamtym okresie był zobiektywizowany. W drugiej części spotkania nakreślił obraz Berlina, tego historycznego i współczesnego. Odniósł się do treści zawartych w książkach jego autorstwa „ Zrozumieć Berlin” i „ Generał Grot. Kulisy zdrady i śmierci”. Po oficjalnej prelekcji był czas na indywidualne rozmowy młodzieży z Wykładowcą, podczas których można było poprosić o pamiątkowy autograf Prelegenta.
Wizyta pana dr. Witolda Pronobisa była możliwa dzięki współpracy Dyrekcji I LO z przedstawicielem biura turystycznego PIKADA w Radomsku, które sponsorowało wizytę dostojnego Gościa w progach naszego Liceum.
Koordynatorki spotkania w I LO mgr Małgorzata Szablewska i mgr Iwona Bałazińska
W dniu 20 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku odbył się Turniej Wiedzy Pożarniczej pod patronatem Prezydenta Miasta Radomsko. Do etapu miejskiego z I Liceum Ogólnokształcącego dostały się trzy uczennice z klasy językowo-prawnej.
Konkurs był przeprowadzony w trzech grupach wiekowych, spośród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Radomska. Od uczestników wymagano specjalistycznej wiedzy z zakresu pożarnictwa i zapobiegania pożarom.
Drugie miejsce na etapie miejskim zajęła Karolina Rachwalik z I B z I Liceum Ogólnokształcącego.
Opiekunem uczennicy była pani Bożena Ujma
Utarczki dnia codziennego, przekomarzanie się, kłótnia a potem pojednanie przeplatane ponadczasowymi maksymami zaczerpniętymi z literatury światowej, z pojawiającą się w tle muzyką znamienitych kompozytorów skonstruowały doskonały spektakl teatralny „Nieoczekiwany powrót”, który obejrzała młodzież z klasy IID w teatrze IMKA na warszawskim Bemowie. Autorem tegoż widowiska jest Belg Serge Kribus. Sztuka stała się doskonałą lekcją dla młodego człowieka poszukującego w gąszczu dróg, tych właściwych, którymi powinien poruszać się w świecie. Jednostka dążąca do harmonii w skomplikowanej rzeczywistości powinna sięgać po zdobycze kultury będące swoistym zbiorem kanonów umożliwiających budowanie własnej osobowości. Pozostający pod wrażeniem kunsztu artystycznego znamienitego duetu Daniela Olbrychskiego i Tomasza Karolaka licealiści odbyli z aktorami niezapomniane spotkanie po zakończonym spektaklu. Rozmowy toczyły się w bardzo serdecznej atmosferze, było miejsce na refleksje oraz wspomnienia ludzi teatru.
Iwona Bałazińska
Wychowawca klasy IID
Reprezentanci Klubu Myśli Prospołecznej, uczniowie klasy IE "europejskiej" Jan Nowakowski, Kacper Górnik, Wiktoria Stefańczyk awansowali do etapu okręgowego XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg".
W etapie szkolnym zmagali się z testem z zakresu funkcjonowania instytucji UE, jej historii, symboli, ważnych postaci, drogi Polski do UE oraz etapów jej rozszerzenia. Nie zabrakło także pytań o wątki prawne UE. Test nie był prosty. Tym bardziej doceniamy sukces Janka, Kacpra i Wiktorii.
Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki za sukces w dalszym etapie! Etap okręgowy odbędzie się w połowie kwietnia.
Organizatorem olimpiady są: Komisja Europejska, Parlament Europejski, Słupski Instytut ds. Młodzieży.
W ramach Światowego Tygodnia Mózgu uczniowie klasy 4F1 i 2E wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez panią psycholog Michalinę Gabryś, psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomsku. Temat spotkania dotyczył Stresu i radzenia sobie z nim. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest stres, jakie sytuacje mogą go powodować, co się dzieje z naszym organizmem pod jego wpływem. Zajęcia z panią psycholog pozwoliły młodzieży spojrzeć na stres zupełnie z innej strony i zrozumieć, że może działać również konstruktywnie. Nie zawsze stres ma wymiar negatywny, często mobilizuje nas do działania.
Ewa Siejka
Anna Jędrzejczyk
13.03.2023 roku uczestnicy innowacji Edukacja Prawna oraz uczniowie klasy III B wysłuchali wykładu dr Magdaleny Ustaborowicz, adiunkta Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, na temat prawa rodzinnego. Młodzież uzyskała informacje o zasadach zawierania małżeństw, prawach i obowiązkach małżonków. Dowiedziała się czym różni się separacja od rozwodu. Zdobyła wiedzę na temat zakresu władzy rodzicielskiej , macierzyństwa i ojcostwa oraz możliwości ich zaprzeczenia na drodze sądowej. Uczniowie zostali także poinformowani o zasadach rekrutacji na studia na kierunki : prawo i administracja Uniwersytetu Łódzkiego.
M. Machaj, B. Ujma, R. Oziembała.
W piątek, 10 marca 2023 r. uczniowie klas I c i I f wzięli udział w wykładzie Profesora Macieja Chałubińskiego pt. „Jak układ oddechowy walczy z wirusami?”. Młodzieży została przybliżona dualistyczna „natura” wirusów oraz strategie ich działania. Profesor przedstawił także metody walki układu oddechowego z różnymi rodzajami wirusów, szczególnie z SARS – COVID – 19. Poparł swoje słowa wynikami badań klinicznych, jakie prowadzi ze swoją LAB – grupą.
Wizyta Pana Macieja Chałubińskiego miała także charakter sentymentalny, gdyż jest On absolwentem I LO w Radomsku, a Jego Mama – Profesor Wiesława Chałubińska przez ponad 30 lat uczyła historii w naszym liceum.
Bardzo dziękujemy Panie Profesorze i liczymy na dalszą, owocną współpracę.
Organizator
Renata Kosela
Koordynatorki
Anna Pędziwiatr
Marta Kurek
Alicja Wyrfel - Grzegorczyk
7 marca uczniowie klasy IC i IF wzięli udział w prelekcji prowadzonej przez przedstawicielki PGK w Radomsku. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo przeprowadzić segregację śmieci i do jakich pojemników należy je wrzucać. Co należy zrobić z tzw. odpadami niebezpiecznymi typu: zużyte baterie, lekarstwa, sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz jak należy postępować z odpadami pochodzącymi z remontów czy wielkogabarytowymi.
Ewa Siejka
Agnieszka Krawczyk-Broszkowska
Z taką tezą zmagali się dzisiaj podczas debaty w stylu "za i przeciw" członkowie Klubu Myśli Prospołecznej. A zatem po jednej stronie usiedli zwolennicy tej tezy, po drugiej zaś, jej przeciwnicy. Dyskusja była bardzo merytoryczna, energiczna i wielowątkowa. Pojawiło się mnóstwo zalet internetu i równie dużo jego wad, w tym.m.in.:
Warto dodać, że podczas debaty wiele osób zmieniało swoje miejsce i stronę dyskusji, to dowód na to, że argumenty były naprawdę mocne i przekonujące.
Pozdrawiamy, klasa IE "europejska" :)
W dniu 10 marca 2023 r. drużyna dziewcząt zwyciężyła w Mistrzostwach Powiatu Radomszczańskiego w piłce koszykowej zajmując I miejsce, a tym samym awansowała do Półfinału Mistrzostw Województwa, które odbędą się 15 marca w Piotrkowie Trybunalskim.
Jesteśmy dumni!!!
Opiekun: Ewa Pieles
W środy w naszej szkole są wyświetlane prezentacje o Wisławie Szymborskiej. Można je obejrzeć podczas przerw na szkolnych korytarzach, pojawiają się bowiem na monitorach multimedialnych. Stanowią ważny element popularyzacji sylwetki i poezji Noblistki, która jest Patronką roku 2023 oraz główną bohaterką Projektu Mistrzyni Szymborska realizowanego w naszym liceum.
Serdecznie zapraszamy młodzież do zatrzymania się przed ekranem i owocnego spędzenia czasu z Poetką i jej twórczością.
Kochani! W dobie poszukiwania życiowych celów i wewnętrznego wyciszenia spróbujcie zaprzyjaźnić się z poezją. Dzięki niej rozwiniecie wrażliwość estetyczną - Szymborska pisała w sposób prosty i jednocześnie piękny, zachęcając czytelnika do zastanowienia się nad wartością piękna w świecie. Nabędziecie umiejętność empatii - w swoich wierszach Szymborska często podejmowała tematykę ludzkich doświadczeń i emocji. Czytanie jej poezji może pomóc w zrozumieniu innych ludzi. Poszerzycie horyzonty myślowe - Szymborska poruszała wiele tematów, które mogą wywołać u czytelnika refleksję nad światem i życiem. Wzrośnie Wasza kultura języka - Poetka była mistrzynią słowa i w swoich wierszach często eksperymentowała z formą. Czytelnik jej poezji może rozwijać swoją kulturę języka i zyskać nowe umiejętności w zakresie pisania czy mówienia.
Nasz projekt to wspaniała okazja do odkrywania piękna poezji oraz rozwoju osobistego i intelektualnego.
Koordynatorki
Marta Kurek
Anna Pędziwiatr
Alicja Wyrfel - Grzegorczyk
Z radością informujemy, że uczeń naszego liceum Marcin Rodzik z klasy IVE1 zakwalifikował się do finału XVI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” w kategorii geografia z elementami geologii.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!
Opiekunem Marcina jest Pani prof. Anna Niepsuj – nauczyciel geografii
Aleksander Gloc zakwalifikował się do etapu centralnego XVIII Olimpiady Przedsiębiorczości. Hasło XVIII edycji olimpiady: Biznes i zarządzanie.
Do etapu ustnego, oprócz Aleksandra, zakwalifikowała się również Roksana Kancerek, która uzyskała bardzo dobry wynik. Niewiele zabrakło do szczęśliwej „piętnastki”, która kwalifikuje do etapu centralnego.
Eliminacje centralne odbędą się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i składają się z trzech etapów:
Trzymamy kciuki!!!
Olimpiada PrzedsiębiorczościAgnieszka Styczyńska-Dryja
W dniach tak ciężkiej próby, w dramacie wojny, społeczność I LO w Radomsku przekazuje swoim ukraińskim miastom partnerskim oraz wszystkim Ukraińcom wyrazy solidarności i wsparcia.
Lubisz poezję, dołącz do nas!
Chcesz obcować z poezją współczesną, chcesz poznać pracę tłumaczy anglo – i niemieckojęzycznych, chcesz poznać swe umiejętności interpretatorskie zgłoś się do organizatorów innowacji:
Właśnie ruszamy z kolejnym elementem innowacji – prace w sekcjach. Każdy chętny uczeń wybiera sekcję, w której chce pracować (może być kilka). Następnie przygotowuje pracę literacką lub plastyczną, prezentację multimedialną lub interpretację słowną pod kierunkiem nauczyciela.
Termin oddania prac: 23 marca 2023 r.ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!!
Iwona Bałazińska, Anna Piotrowska-Borowicz, Elżbieta Ozga
Czekamy na ludzi kreatywnych, otwartych na świat i dialog międzykulturowy, zainteresowanych fotografią. Nie czekaj – zgłoś się i miej wpływ na kształt projektu już na etapie składania wniosku!
Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży ogłosiła konkurs wniosków na rok 2023, w ramach którego dofinansowane mogą zostać projekty wymiany młodzieży polsko – ukraińskiej. Projekt będzie realizowany w dniach 25.09.2023 r.– 01.10.2023 r. na terenie Polski, pomiędzy czterema szkołami: I LO oraz ZSE-E z Radomska oraz dwiema szkołami z Równego, w tym z naszym partnerskim liceum LIDER. Wnioskodawcą projektu jest Fundacja „Otwarta Szkoła” działająca przy ZSE-E w Radomsku.
Główna tematyka projektu:
Zrealizowaliśmy już trzy projekty wymiany młodzieży polsko – ukraińskiej w ramach PURWM.
Aby projekt uwzględniał potrzeby młodzieży, niezbędne jest zaangażowanie uczniów już na etapie redakcji i składania wniosku aplikacyjnego.
Chętnych do udziału w projekcie zapraszamy do wypełnienia formularza rekrutacyjnego. Spośród złożonych formularzy zostanie wybranych 9 uczestników oraz stworzona lista rezerwowa. Po uzyskaniu pozytywnej oceny wniosku w ramach konkursu uczniowie zakwalifikowani podczas rekrutacji wstępnej do projektu stają się jego uczestnikami. Udział w projekcie jest bezpłatny. Do projektu nie rekrutuje się uczniów klas maturalnych w roku szkolnym 2022/2023.
Formularz rekrutacyjny jest do pobrania na stronie szkoły. Uzupełniony formularz należy złożyć osobiście do dnia 15.02.2023 r. w sekretariacie szkoły.
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Program szkoły promującej zdrowie zakłada podejmowanie działań na rzecz zdrowia przez całe środowisko szkolne, celem jest stworzenie właściwego środowiska fizycznego sprzyjającego zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu wszystkich uczniów i pracowników szkoły.
Szkolny koordynator
mgr Bożena Ujma
nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i edukacji dla bezpieczeństwa
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz