14 września 2019 roku spotkali się absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, którzy świadectwa maturalne otrzymali przed 50. laty. Wprawdzie pomysł spotkania zrodził się wśród byłych uczniów klasy XI c, ale gośćmi jubileuszu byli nie tylko oni. Przyjechali bowiem także Ci, którzy zostali przeniesieni do innych klas. Podobno jak nam wówczas mówiono dla dobra szkoły i nas samych, choć hipotez na temat rzeczywistych powodów realizacji planu wychowawcy klasy prof. Stanisława Dudka jest sporo. O niektórych wspominaliśmy już na wesoło, choć wtedy do śmiechu bynajmniej nie było. To nie zdarzało się wcześniej...
Spotkanie poprzedziły wielomiesięczne przygotowania. Pierwszym krokiem było spotkanie Jacka Kozakiewicza z obecną dyr. I Liceum mgr Renatą Kosela. Pani Dyrektor życzliwie odnosząc się do pomysłu wspomniała o podobnych spotkaniach absolwentów, okazując m.in, specjalną księgę pamiątkową.
Niestety okazało się, że w szkole nie ma już naszych klasowych dzienników, zatem pozostało polegać na naszej pamięci i okolicznościowym zdjęciu z 1969 r., kończącym naszą licealna przygodę. Staraliśmy się dotrzeć do wszystkich szukając informacji w różny sposób i w różnych miejscach. Nie udało się jednak ustalić losów i aktualnych adresów kilku osób. Część nie mogła przybyć z powodów osobistych. Kilka tygodni po spotkaniu żegnaliśmy na radomszczańskim Starym Cmentarzu śp. Jurka Kaczyńskiego.
Jubileuszowy dzień rozpoczęliśmy uczestnictwem we Mszy św. w Kościele pw. Św. Marii Magdaleny (gdzie mieliśmy wówczas katechezę) w intencji wszystkich absolwentów i Nauczycieli. Po Mszy św. odwiedziliśmy Stary i Nowy Cmentarz, stając w zadumie przy grobach zmarłych Koleżanek oraz Nauczycieli. Innych zmarłych, pochowanych poza Radomskiem, wspominaliśmy wtedy szczególnie, choć symbolicznie.
Punktualnie o 14 ej wkroczyliśmy do szkoły. Na jej progu czekała na nas Pani Dyrektor.
Większość z nas znalazła się w bliskim sercom gmachu po raz pierwszy od 50 lat. Emocji nie brakowało. Wzrokiem szukaliśmy miejsc , z którymi obcowaliśmy przez 4 lata po ukończeniu siedmioletniej szkoły podstawowej. Dotarliśmy do swojej klasy, gdzie odbyliśmy lekcję specjalną. Lekcję wspomnień i refleksji.Przywołaliśmy sylwetki naszych wszystkich Nauczycieli mówiliśmy o ich przymiotach, ale też o tym co nie znajdowało wówczas naszego zrozumienia czy akceptacji.Byliśmy zgodni , że czas szkoły średniej, to obok rodzinnego domu czas niezwykły, kiedy tak naprawdę kształtuje się naszą osobowość, rozwijają się nasze talenty i pasje. Wiele ciepłych słów padło pod adresem wspaniałego nauczyciela wychowania, nie tylko fizycznego - śp. prof. Mariana Szymańskiego. O wychowawcy mówiliśmy nie tylko w aspekcie podziału klasy, ale także przypomnieliśmy Jego determinację w oswajaniu nas z chemią, która wtedy dopiero była na początkowym etapie rozwoju. To w dużej mierze dzięki Niemu , niektórzy z nas znaleźli się wśród laureatów olimpiad chemicznych różnego szczebla.
Robiąc pamiątkowe zdjęcia na schodach przed szkołą mieliśmy w oczach niezapomniane doły naprzeciw , gdzie dzisiaj jest zadbany park, a przed pół wieku było to miejsce gry w piłkę czy nawet krótkich wagarów.
Nasz rocznik miał to szczęście, że zaczynał naukę w nowym budynku szkoły. Wtedy jeszcze przy ulicy Górnej, dzisiaj Armii Krajowej. Uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu szkoły 55 lat temu. Na zdjęciu poniżej uroczystość otwarcia z udziałem żony ówczesnego patrona Aleksandra Zawadzkiego. A w tle właśnie my – większość uczniów widocznych na zdjęciu to członkowie naszej klasy.
Oczywiście nie zabrakło okolicznościowego spotkania towarzyskiego. Dzieliliśmy się, niemal do białego rana, swoimi refleksjami, mówiliśmy o swoich sukcesach i porażkach, o rodzinach, dzieciach, o swoich dalszych planach i marzeniach.
W spotkaniu uczestniczyli kol. kol. (w kolejności alfabetycznej): Blażejak Marek, Borowik Maria, Bukała Janusz, Drzewowski Antoni, Kantner Marek , Kazmierczyk Janusz, Kozakiewicz Krystyna (z domu Koćwin), Kozakiewicz Jacek, Krogulec Tomasz, Kubicki Zbigniew, Molenda Anna (z domu Dębska), Moryń Jerzy, Motelski Maciej, Redlich Barbara (z domu Kancler ), Skorupińska Maria (z domu Łysik ), Zaborowski Henryk.
Razem z Nami tego dnia byli prof. prof. Andrzejak Zygmunt i Spólnicki Zbigniew, a gratulacje i życzenia przekazali także prof. prof. Laczek Włodzimierz i Sobiepańska Wanda, którzy z ważnych powodów zmuszenie byli do odwołania zapowiadanego wcześniej uczestnictwa. Pozdrowienia przekazał także biskup senior Archidiecezji Częstochowskiej Antoni Długosz, jeden z naszych katechetów w budynku parafialnym nieopodal Kościoła.
W piątek, 27 czerwca 2025 r., pożegnaliśmy kolejny rok szkolny. Podczas uroczystych apeli 99 uczniów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem, nagrodzone zostały osoby angażujące się w sport szkolny, po raz kolejny Kapituła Konkursów Semper Praesens oraz Primus Inter Pares przyznała nagrody za 100% frekwencję oraz za dokonania w dziedzinach: artystycznej, sportowej i naukowej. W uroczystości wziął udział Starosta Powiatu Radomszczańskiego Pan Łukasz Więcek, Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego Pani Renata Kosela oraz Przewodniczący Rady Rodziców Pan Robert Zakrzewski, Dyrekcja, Rodzice oraz Uczniowie. Po części oficjalnej uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami zadbali o nasze humory i przenieśli w klimat wakacji.
ŻYCZYMY UDANEGO I BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU! WIDZIMY SIĘ WE WRZEŚNIU!
W dniach 9-11 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe do Czech. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Skalnym Mieście w Adršpach, gdzie pod okiem przewodnika mogliśmy podziwiać skalne formy powstałe na przestrzeni wieków. Wiele z nich przypominało postacie, przedmioty lub zwierzęta, takie jak słonie czy żaby. Zatrzymaliśmy się również nad malowniczym jeziorem Piaskownia. Wcześniej na jego terenie wydobywano piasek, od czego pochodzi jego nazwa, natomiast dzisiaj jest ono atrakcją turystyczną.
Kolejny dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie najważniejszych zabytków Pragi. Dzięki sprawnemu zarządzaniu trasą przez Panią przewodnik, byliśmy w stanie zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca w mieście, takie jak: Zamek Królewski na Hradczanach, gdzie oglądaliśmy uroczystą zmianę warty, Zegar Astronomiczny, Bazylikę św. Jerzego, Katedrę św. Vita, Złotą Uliczkę, Senat Republiki Czeskiej, czy Most Karola. Mimo ze ten dzień był bardzo intensywny, zapewnił nam wspaniałą lekcję czeskiej historii i kultury.
Naszym ostatnim przystankiem było średniowieczne miasto Kutna Hora. Odbyliśmy ciekawy spacer śladem zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szczególnie zainteresowała nas Kaplica Czaszek, czyli kościół wypełniony przedmiotami wykonanymi z ludzkich kości.
Wspaniałą atmosferę i dobrą organizację zapewniły Panie Profesor: Katarzyna Alama-Gębicz, Beata Zając-Turlejska i Beata Wójcik.
Ola Bus
13 czerwca 2025 roku w auli Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się uroczysta Gala Finałowa ogólnopolskiego konkursu matematycznego „Matematyka Moja Pasja”. Wydarzenie to zgromadziło licznych miłośników królowej nauk – uczniów, nauczycieli oraz przedstawicieli świata akademickiego.
W uroczystości uczestniczyli m.in. Łódzki Kurator Oświaty Pan Janusz Brzozowski, Dziekan Wy-działu Matematyki i Informatyki UŁ dr hab. Grażyna Horbaczewska, prof. UŁ, a także pomysłodawca i główny organizator konkursu – prof. Andrzej Rychlewicz. Podczas gali wręczono dyplomy i nagrody laureatom oraz finalistom, a zwycięzca konkursu otrzymał także Puchar Rektora Uniwersytetu Łódzkiego.
Z ogromną dumą informujemy, że w gronie siedmiu najlepszych uczestników znalazł się nasz uczeń – Marcin Jabłecki z klasy IV D (obecnie już absolwent). Marcin zajął wysokie V miejsce, za co odebrał gratulacje od Kuratora Oświaty oraz pani Dziekan UŁ. Finalistą konkursu został również Piotr Knychalski – także uczeń klasy IV D naszego liceum.
Gala była nie tylko podsumowaniem zmagań konkursowych, ale również okazją do spotkania środowiska matematycznego oraz wymiany doświadczeń i inspiracji. Uczniowie oraz ich nauczyciele otrzymali liczne podziękowania i gratulacje, a wszystkim życzono dalszych sukcesów na drodze naukowej.
Beata Wójcik
Uczennice klasy IIIC, Zuzanna Kolmasiak i Natalia Domińczyk wykorzystały wiedzę pozyskaną podczas prelekcji pani redaktor Sabine Gebhardt, dziennikarki niemieckiej gazety „Frankenpost”, na temat: DEUTSCHE PRESSELANDSCHAFT/ KRAJOBRAZ PRASOWY W NIEMCZECH. Spotkanie odbyło się 23 maja w gmachu UJD w Częstochowie. Na bazie pozyskanych materiałów uczennice opracowały konspekt własnego wystąpienia adresowanego do uczniów klas ID, IIIA i IIIC. Ciekawa i merytorycznie bogata prezentacja multimedialna i fiszki, które otrzymywali słuchający wdrożyły młodzież w tematykę i wywołały zaciekawienie. Uczennice przedstawiły szerokie spektrum zagadnień oscylujących wokół prasy niemieckiej. Wskazano na najpopularniejsze tytuły, regulacje prawne odnoszące się do przekazów prasowych, problemy z kolportażem tradycyjnej, papierowej wersji gazet przy dominującym rynku online. Skorelowanie umiejętności z zakresu języka niemieckiego i wiedzy z nowego obszaru na pewno zachęci licealistów do twórczych działań na różnych płaszczyznach.
Gratuluję udanej inicjatywy!
Iwona Bałazińska-koordynator działań
Akcja "Włącz się w akcję - zabierz książkę na wakacje" wciąż trwa, ale zostały już tylko ostatnie dni! Dużo osób skorzystało z tej wyjątkowej okazji i już cieszy się wakacyjnymi lekturami. Jeśli jeszcze nie wypożyczyłeś książki, nie czekaj – biblioteka szkolna ma do zaoferowania mnóstwo interesujących tytułów, które umilą Ci letnie dni!
Przyjdź do nas i wybierz coś dla siebie – czekają książki pełne emocji, przygód i niezapomnianych historii!
Oto niektóre z nich:Zanurz się w świat "Schroniska" Sławka Gortycha!
Jeśli szukasz książek, które wciągną Cię od pierwszej strony i nie pozwolą się oderwać, cykl "Schronisko" to idealny wybór! Sławek Gortycha stworzył serię pełną tajemnic, mrocznych sekretów i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Opowieść o schronisku w górach, gdzie nic nie jest takie, jak się wydaje, zabierze Cię na emocjonującą podróż, pełną napięcia, zagadek i dreszczyku emocji.
Sięgnij po "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego" Moniki Śliwińskiej!
Jeśli fascynują Cię historie o wybitnych postaciach literatury, to ta książka jest dla Ciebie! "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego" to niezwykła opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku – człowieku pełnym pasji, odwagi i kontrowersji. Monika Śliwińska z niesamowitą wnikliwością i szacunkiem oddaje życie Boya-Żeleńskiego, ukazując go nie tylko jako pisarza, ale także jako człowieka, który odcisnął niezatarte piętno na polskiej kulturze.
Przenieś się do świata "Poematu letniej tęsknoty" Joanny Balickiej!
Jeśli szukasz książki, która poruszy Twoje serce i skłoni do refleksji, "Poemat letniej tęsknoty" Joanny Balickiej to doskonały wybór! To subtelna, pełna emocji opowieść o miłości, tęsknocie i ulotnych chwilach, które zapadają w pamięć. Książka z pewnością wprowadzi Cię w wakacyjny nastrój, pełen poetyckiej magii i ciepła.
A to nie wszystko! Mamy jeszcze wiele innych ciekawych nowości, które czekają na Ciebie. Biblioteka zaprasza - przyjdź, wybierz coś, co Cię zainteresuje, i zabierz książkę na wakacje!
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do konkursu „Elektrosprzęt w dobre ręce”, który jest organizowany przez PGK w Radomsku.
Konkurs polega na zbiórce niepotrzebnych urządzeń działających na prąd lub baterie z gospodarstw domowych. Mogą to być np.: pralki, lodówki, kuchenki, telewizory, odkurzacze, suszarki do włosów, lokówki, żelazka, żarówki energooszczędne, jarzeniówki, zabawki na prąd lub baterie, telefony komórkowe, iPady, laptopy, kalkulatory itp. Dostarczony sprzęt musi być kompletny, nieposiadający baterii.
Sprzęt, którego wygląd i rodzaj może sugerować pochodzenie z działalności gospodarczej, handlowej lub przemysłowej nie zostanie odebrany.
Sprzęt składujemy w holu przy wejściu do szkoły. Zbiórka odbywa się do 15 września 2025.
Zachęcamy do udziału uczniów, rodziców i nauczycieli.
Koordynatorzy: Ewa Siejka, Agnieszka Krawczyk-Broszkowska
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz