Miło nam poinformować, że Katarzyna Marczak, uczennica klasy II C, otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Nagroda została przyznana za wybitne osiągnięcia naukowe w roku szkolnym 2022/2023. za otrzymanie promocji z wyróżnieniem i uzyskanie najwyższej średniej ocen w danej szkole lub wykazanie się szczególnymi uzdolnieniami w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy (poparte najwyższymi ocenami), Uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom odbyło się 29 lutego 2024 roku w auli Instytutu Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Dyplomy Stypendystom wręczyła wojewoda łódzki Dorota Ryl oraz Janusz Brzozowski, łódzki kurator oświaty.
Serdeczne gratulacje!!!
Aleksander Gloc, nasz tegoroczny absolwent znalazł się w gronie 25 laureatów stypendium Our Future Foundation. Gala wręczenia stypendiów odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Stypendium otrzymało 25 osób z całej Polski, a jego celem jest "pomoc najzdolniejszym uczniom w Polsce spełnić marzenia o studiach za granicą".
Program stypendialny obejmuje roczny program mentoringowy i tygodniowy Rejs Mentoringowy po Mazurach w dniach 09.07-15.07.2023 r. Rejs jest wspaniałą okazją do poszerzenia horyzontów i nauki samodzielności. Fundacja organizuje go dla podopiecznych, stwarzając możliwość aktywnego spędzania czasu w wakacje uczniom z różnych środowisk. Podczas żeglarskiej przygody w towarzystwie mentorów uczestnicy zdobywają nowe umiejętności, poznają sztukę żeglarstwa i współpracy w grupie oraz zyskują wiedzę na temat życia akademickiego i samych studiów za granicą. W Rejsie uczestniczą także przedstawiciele współpracujących firm, dlatego jest on nie tylko szansą na indywidualny rozwój i niezapomnianą zabawę, ale sprzyja również budowaniu relacji towarzyskich z rówieśnikami i zawodowych z profesjonalistami z różnych branż.
Laureaci wyłonieni w dwuetapowej rekrutacji otrzymują indywidualne i kompleksowe wsparcie od doświadczonych mentorów – studentów i absolwentów światowej klasy uczelni, takich jak Harvard University, University of Oxford czy University of Cambridge.
Mentorzy doradzają w wyborze uniwersytetu i kierunku, przedstawiają szczegóły aplikacji, pomagają w przygotowaniu niezbędnych dokumentów, a także służą radą przy planowaniu dalszej ścieżki kariery lub poszukiwaniu dodatkowego finansowania. Przede wszystkim jednak dzielą się z podopiecznymi tym, co najważniejsze przy wyborze studiów – swoimi osobistymi doświadczeniami i bezcenną wiedzą z pierwszej ręki.
Olku - ogromne GRATULACJE! Cała społeczność szkolna jest z Ciebie dumna. Trzymamy mocno kciuki za Twoje dalsze sukcesy!
18 października 2022 roku Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc przyznał stypendia za wybitne osiągnięcia w nauce oraz za wybitne osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2021/2022. Wśród 46 nagrodzonych znalazło się 15 uczniów naszego liceum. Są to:
Prawo do ubiegania się o stypendium za wybitne osiągnięcia w nauce przysługuje uczniom szkół ponadpodstawowych, jeżeli spełniają łącznie poniższe warunki:
Wszystkim bardzo gratulujemy!
Milena Kowalska, uczennica kl. IV D1, otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Przyznaje się je uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym.
Serdecznie gratulujemy!
A.P.-B.
„Krajowy fundusz na rzecz dzieci” co roku bierze pod swoje skrzydła około 500 stypendystów. W ramach stypendium młodzi ludzie mają dostęp do warsztatów prowadzonych w nowoczesnych laboratoriach, mogą wyjeżdżać na obozy naukowe, czy mają bezpłatną prenumeratę zagranicznych czasopism naukowych takich jak np. „American scientirt” czy "Nature". Głównym celem funduszu jest popularyzacja nauki i wspieranie młodych ludzi chcących poszerzać horyzonty i rozwijać swoje pasje.
Gratulujemy Łukaszowi i życzymy dalszych sukcesów.
Natalia Dudek, uczennica kl. I A, została wyróżniona za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2021/2022.
Serdecznie gratulujemy!!!
Marszałek Województwa Łódzkiego już po raz szesnasty nagrodził uczniów i studentów z regionu łódzkiego za znaczące osiągnięcia na polu nauki przyznając im jednorazowe stypendia naukowe.
W tegorocznej edycji wpłynęło 112 wniosków. W kategorii „uczeń” złożonych zostało 75 wniosków z 31 szkół ponadpodstawowych, natomiast w kategorii „student” wpłynęło 37 wniosków złożonych przez 4 uczelnie.
W dniu 6.04.2022 roku odbyło się posiedzenie Komisji Stypendialnej, która po analizie i rozpatrzeniu 110 wniosków, spełniających wymagania formalne, zaproponowała podział łącznej kwoty 150.000,00 zł, zabezpieczonej w budżecie Województwa Łódzkiego na 2022 rok, pomiędzy 48 kandydatów do stypendium.
Jednym ze stypendystów jest Aleksander Gloc, uczeń klasy III d1 w naszym Liceum!
Olek! Serdecznie gratulujemy!
W poniedziałek, 18 października, w Miejskiej Bibliotece Publicznej uroczyście wręczono stypendia Prezydenta Miasta Radomska za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Młodzież została nagrodzona za sukcesy w roku szkolnym 2020/2021. Z dumą informujemy, że wśród uhonorowanych stypendiami Prezydenta są uczniowie naszego Liceum: Hanna Broniszewska, Amelia Krupa, Maciej Kuc, Filip Malicki, Julia Trojanowska, Szymon Wojciechowski, Igor Mossur, Aleksandra Kierlik, Kinga Koniarska oraz Milena Kowalska.
Gratulujemy Wszystkim serdecznie i życzymy zapału w podejmowaniu dalszych, ambitnych wyzwań!
PROGRAM
The Future Leaders Exchange Program (FLEX) jest amerykańskim rządowym programem stypendialnym dla uczniów szkół średnich z państw Eurazji. Dzięki niemu można spędzić rok w Stanach Zjednoczonych mieszkając z rodziną goszcząca i uczyć się w lokalnym High school’u. Program obejmuje ponad 20 państw, m.in. Polskę, Ukrainę, czy Uzbekistan. Większość kosztów jest pokrywana przez sponsora programu, t.j. Departament Stanu USA.
Celem programu jest wzajemne zrozumienie państw i kultur, dzięki umożliwieniu młodzieży doświadczania codziennego amerykańskiego życia z pierwszej ręki. Również poprzez promocję własnej narodowości.
Pierwszym etapem do zostania stypendystą jest złożenie internetowej aplikacji. Składa się ona z trzech esejów w języku angielskim, podstawowych informacji o uczestniku i rodzinie. Często zdarza się że osoba aplikująca nie zostaje finalistą za pierwszym razem, tak jak w moim przypadku więc warto próbować w następnym roku.
Drugi etap to półfinały w jednym z większych miast Polski. Ja udałem się do Warszawy. W tym etapie uczestnicy muszą wykonać cztery zadania, są to: test z języka angielskiego, `kolejne trzy eseje, rozmowa kwalifikacyjna (wywiad) i praca w grupie.
Warto podkreślić, że jest to wymiana kulturalna więc najcenniejszymi umiejętnościami, są zdolność do zmiany środowiska, otwartość i chęć działania. Każdy ma szansę zostać finalistą i tak jak ja uczyć się w Stanach Zjednoczonych.
Już niedługo w naszej szkole zostanie uruchomiony HOTSPOT (CAPTIVE PORTAL) pozwalający uzyskać dostęp do internetu na telefonie lub laptopie. CAPTIVE PORTAL to powszechnie stosowany mechanizm w publicznych sieciach WiFi, który wymaga, za pomocą odpowiedniej strony WWW, uwierzytelnienia użytkownika przed udzieleniem mu dostępu do Internetu. Każdy z uczniów i nauczycieli więc będzie zobowiązany założyć konto, by móc korzystać z takiej możliwości. Obecnie trwają prace techniczne.
Inicjatorem działań jest przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jakub Wróblewski.
Więcej informacji niebawem!
Organizatorzy projektu lingwistycznego o zasięgu powiatowym „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów ze szkół podstawowych (klasy VII i VIII) na wykład dr Ilony Czechowskiej, Dyrektor Zarządzającej Fundacji im. Karla Dedeciusa pt. „Poezja Wisławy Szymborskiej w muzyce” – konteksty polskie i niemieckie”.
Prelekcja zostanie wygłoszona 27 listopada 2024 dla dwóch grup w sali kameralnej MDK w Radomsku.
Pierwsza tura - 10.00-10.45; druga tura - 11.00 - 11.45.
Prosimy o kierowanie zgłoszeń do 22 listopada 2024 na adres mailowy sekretariat@fabiani.edu.pl lub telefonicznie (44) 683 09 41 / sekretariat I LO.
W tytule maila prosimy podać „Projekt lingwistyczny 2024/2025”.
W treści prosimy zaznaczyć: zgłoszenie na wykład pt. „Poezja Wisławy Szymborskiej w muzyce” – konteksty polskie i niemieckie”, określić godzinę 10.00-10.45 lub 11.00- 11.45, podać nazwę szkoły, liczbę uczniów i liczbę opiekunów oraz kontakt telefoniczny i mailowy osoby koordynującej spotkanie.
Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe organizatorzy zapewniają miejsca według kolejności zgłoszeń. W przypadku wykorzystania limitu miejsc, koordynatorowi spotkania zostanie przekazana informacja o tym fakcie.
Organizatorzy projektu lingwistycznego o zasięgu powiatowym „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów ze szkół ponadpodstawowych na spotkanie pt. „Bez tłumacza nasz świat byłby uboższy”, które poprowadzi dr Ilona Czechowska, Dyrektor Zarządzająca Fundacją im. Karla Dedeciusa we Frankfurcie nad Odrą.
Sesja odbędzie się w dniu 28 listopada 2024 od 10. 00 do 12.00 (z kilkuminutową przerwą) w sali kameralnej MDK w Radomsku.
W pierwszej części dr Ilona Czechowska zapozna młodzież z rolą tłumacza, a w drugiej części przewidziana jest dyskusja online z tłumaczką Renate Schmidgall, laureatką nagrody Karla Dedeciusa na temat translacji.
Prosimy o kierowanie zgłoszeń do 22 listopada 2024 na adres mailowy sekretariat@fabiani.edu.pl lub telefonicznie (44) 683 09 41 / sekretariat I LO.
W tytule maila prosimy podać „Projekt lingwistyczny 2024/2025”.
W treści prosimy zaznaczyć: zgłoszenie na spotkanie pt. „Bez tłumacza nasz świat byłby uboższy”, podać nazwę szkoły, liczbę uczniów i liczbę opiekunów oraz kontakt telefoniczny i mailowy osoby koordynującej spotkanie.
Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe organizatorzy zapewniają miejsca według kolejności zgłoszeń. W przypadku wykorzystania limitu miejsc, koordynatorowi spotkania zostanie przekazana informacja o tym fakcie.
Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz książek, który odbędzie się w dniach 21 i 22 listopada 2024 r . w godzinach 8.00 – 13.00 (na I piętrze obok biblioteki). Książki pochodzą z Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie i są w bardzo atrakcyjnych cenach. W ofercie znajdują się pomoce dydaktyczne dla uczniów, książki dla młodzieży i dla dzieci, kolorowanki, poradniki i inne.
Każdy może znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie lub swoich bliskich, tym bardziej, że Mikołaj tuż tuż!!!
Dochód z kiermaszu pomoże pozyskać nowe książki do biblioteki szkolnej. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tej akcji.
J. Banaszczyk
Organizatorzy projektu lingwistycznego „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów do udziału w przedsięwzięciu o zasięgu powiatowym. Inicjatywa umożliwia wieloaspektowy rozwój młodzieży, jej talentów, wyzwala kreatywność i daje szansę na autoprezentację uczniowską przy jednoczesnym poznawaniu umiejętności innych uczestników działań projektowych. Cieszymy się na wspólną przygodę intelektualną!
Prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi na plakacie prezentującymi ofertę skierowaną do uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VII) i szkół ponadpodstawowych z powiatu radomszczańskiego oraz terminarz działań projektowych i konkursowych.
Organizatorzy będą sukcesywnie drogą mailową zapraszać nauczycieli z ich podopiecznymi do udziału w poszczególnych ogniwach projektu zgodnie z przedstawionym na plakacie harmonogramem.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz