Poznawanie twórczości Wisławy Szymborskiej, kunsztu translatorskiego Karla Dedeciusa i doskonalenie języków obcych to podstawowe cele projektu lingwistycznego realizowanego przez I LO i partnerskie placówki oświatowo – kulturalne. 14 listopada, w godzinach dopołudniowych młodzież naszego liceum z klas IIA, IIIA, IIB i IID pozyskiwała wiedzę i doskonaliła umiejętności odpowiednio do zamierzeń projektowych w gmachu Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Wizyta licealistów została zaplanowana jako ogniwo przedsięwzięcia i zapoczątkowała współpracę między naszą szkołą a gościnną uczelnią. Przeprowadzone w interesujący sposób zajęcia wzbogaciły młodzież merytorycznie i praktycznie. Warsztaty w sekcji języka polskiego poprowadziła dr hab. Katarzyna Janus, profesor UJD. Wyklejanki inspirowane twórczością Noblistki i limeryki zdominowały zajęcia w tej grupie. Praca ze słowem i twórczość plastyczna pochłonęła uczestników podczas spotkania, powstały autorskie collage i miniaturki liryczne. W trakcie zajęć z mgr Agnieszką Pyziak uczniowie klasy IID doskonalili swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego. Wprawki na kanwie lingwistycznej miały charakter poznawczy i utrwalający. Utwierdziły drugoklasistów, że wyśmienicie sobie radzą w obszarze języka angielskiego. Dr Andrzej Skwara, Prodziekan Wydziału Humanistycznego UJD wyzwolił kreatywność młodzieży, która „stawia pierwsze kroki” w języku francuskim. Techniki tłumaczeniowe i niuanse związane z translacją omówiła dr Agnieszka Reszka. Młodzież miała okazję dokonać oceny tekstów translatorskich.
Organizatorzy spotkania dziękuję serdecznie gospodarzom, pracownikom naukowym UJD za miłe przyjęcie i przygotowanie ciekawych warsztatów.
Podnoszenie kompetencji i doskonalenie umiejętności licealistów z zakresu języka ojczystego i języków obcych: angielskiego, francuskiego i niemieckiego będzie wdrażane w bieżącym roku szkolnym i w kolejnych latach dzięki nawiązaniu współpracy między naszą szkołą i Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie. 6 listopada została wypracowana między obiema placówkami formuła Umowy Patronackiej, w której określono zasady i cele współpracy. Naznaczone zadania na bazie wypracowanego dokumentu ukierunkowane są m.in. na kształcenie młodzieży, wymianę doświadczeń między nauczycielami naszej szkoły i pracownikami naukowymi oraz podejmowanie inicjatyw służących rozwojowi obu instytucji oświatowych. Porozumienie umożliwiło realizację kolejnego z ogniw projektu lingwistycznego realizowanego w bieżącym roku szkolnym. 14 listopada uczniowie klas IIA, IIB, IID i IIIA wezmą udział w warsztatach językowych, które poprowadzą pracownicy UJD.
Rozmowy dotyczące umowy patronackiej prowadzili w imieniu UJD w Częstochowie Dziekan Wydziału Humanistycznego dr Przemysław Sznurkowski prof. UJD, Prodziekan ds. Kształcenia i Spraw Studenckich dr Agnieszka Pobratyn, Prodziekan ds. Kształcenia i Spraw Studenckich dr Andrzej Skwara i Prodziekan ds. Ogólnych dr Grzegorz Sitek. I LO w Radomsku reprezentowali Dyrektor Bogdan Węgrzyński, Wicedyrektor Anna Piotrowska – Borowicz, mgr Iwona Bałazińska, mgr Anna Jędrzejczyk i mgr Elżbieta Ozga.
Inicjatorką współpracy z uczelnią jest Pani Anna Piotrowska-Borowicz.
23 października młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu radomszczańskiego wzięła udział w wykładzie pt. „TERAZ JESTEM ARTYSTKĄ … W pracowni wyklejanek Wisławy Szymborskiej” poświęconym kompozycjom plastycznym Noblistki. Niezwykle interesujące spotkanie poprowadziła profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. Maria Tarnogórska. Uczestniczący w prelekcji dowiedzieli się o niezwykłej pasji twórczej Wisławy Szymborskiej, jaką było tworzenie kolaży. Starannie przygotowane, zabarwione „angielskim” humorem wyklejanki rozsyłała Poetka do swoich najbliższych i znajomych. Szacuje się, że liczba tych niekonwencjonalnych pocztówek sięga kilkunastu tysięcy. Pani Profesor wtajemniczyła widownię w różnorodne warianty kolażu, które były wybierane przez Noblistkę. Przybliżyła formy hybrydowe, mieszanie elementów należących do różnych rzeczywistości, wywrócenie proporcji, nonsensowne łączenie tekstu i nie tylko. Prelekcja Pani Profesor wzbogacona została wizualizacją w postaci wyklejanek autorstwa Wisławy Szymborskiej.
Wykład pozwolił poznać oryginalność zainteresowań Noblistki, dał możliwość odkrycia jej talentu tworzenia nasyconych ekspresją wyklejanek. Dla wielu wielkim zaskoczeniem było, iż Wisława Szymborska wymieniana jest jako jedna z najwybitniejszych artystek uprawiających sztukę kolażu.
Organizatorzy dziękują serdecznie Pani Profesor Marii Tarnogórskiej za wartościową prelekcję.
Słowa podziękowania kierujemy do gościnnego Miejskiego Domu Kultury i wszystkich instytucji, za sprawą których było możliwe zrealizowanie kolejnego ogniwa projektu.
Dziękujemy nauczycielom i ich podopiecznym za wspólne poznawanie twórczej pasji Wisławy Szymborskiej.
Młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu radomszczańskiego wraz ze swoimi opiekunami przybyła 15 października do MDK, aby obejrzeć film Katarzyny Kolendy-Zaleskiej „Chwilami życie bywa znośne”. Projekcja filmu wpisana została w harmonogram wydarzeń realizowanych w ramach projektu lingwistycznego „Mistrzowie pióra – Wisława Szymborska i Karl Dedecius”. Prezentacja filmu stanowiła pierwsze ogniwo przedsięwzięcia realizowanego przez trzy radomszczańskie placówki kulturalno - oświatowe I LO, MDK i MBP w Radomsku. Obejrzenie filmu było możliwe dzięki uprzejmości Fundacji Wisławy Szymborskiej, za co organizatorzy składają Prezesowi Fundacji, Michałowi Rusinkowi serdeczne podziękowania.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej 7 października odbyła się konferencja dla dyrektorów i nauczycieli powiatu radomszczańskiego. Zostało zrealizowane pierwsze ogniwo projektu lingwistycznego „Mistrzowie pióra – Wisława Szymborska i Karl Dedecius”. Spotkanie otworzyła Dyrektor MBP, pani Anita Janczak. Przedstawiła współorganizatorów inicjatywy Dyrekcję I LO, Dyrektora MDK i przywitała przybyłych gości, Członka Zarządu Powiatu Radomszczańskiego, panią Rentę Koselę, dyrektorów i nauczycieli oraz przedstawicieli mediów. Prelegenci omówili harmonogram projektu prezentując elementy inicjatywy o charakterze przygotowawczym, a w dalszej części przedstawili ogniwa konkursowe. Podkreślono, iż skonstruowanie i wdrożenie projektu było możliwe dzięki wsparciu merytorycznemu Fundacji Wisławy Szymborskiej i Fundacji im. Karla Dedeciusa. Przedstawiono partnerów innych placówek oświatowych i kulturalnych, współorganizatorów przedsięwzięcia: Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Archiwum Karla Dedeciusa i Uniwersytet Wrocławski. Przybliżono sylwetki Wisławy Szymborskiej i Karla Dedeciusa w oparciu o pozycje książkowe „Nic zwyczajnego” Michała Rusinka i „Szkiełko tłumacza i oko poety. Eseje” Karla Dedeciusa.
Już niedługo w naszej szkole zostanie uruchomiony HOTSPOT (CAPTIVE PORTAL) pozwalający uzyskać dostęp do internetu na telefonie lub laptopie. CAPTIVE PORTAL to powszechnie stosowany mechanizm w publicznych sieciach WiFi, który wymaga, za pomocą odpowiedniej strony WWW, uwierzytelnienia użytkownika przed udzieleniem mu dostępu do Internetu. Każdy z uczniów i nauczycieli więc będzie zobowiązany założyć konto, by móc korzystać z takiej możliwości. Obecnie trwają prace techniczne.
Inicjatorem działań jest przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jakub Wróblewski.
Więcej informacji niebawem!
Organizatorzy projektu lingwistycznego o zasięgu powiatowym „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów ze szkół podstawowych (klasy VII i VIII) na wykład dr Ilony Czechowskiej, Dyrektor Zarządzającej Fundacji im. Karla Dedeciusa pt. „Poezja Wisławy Szymborskiej w muzyce” – konteksty polskie i niemieckie”.
Prelekcja zostanie wygłoszona 27 listopada 2024 dla dwóch grup w sali kameralnej MDK w Radomsku.
Pierwsza tura - 10.00-10.45; druga tura - 11.00 - 11.45.
Prosimy o kierowanie zgłoszeń do 22 listopada 2024 na adres mailowy sekretariat@fabiani.edu.pl lub telefonicznie (44) 683 09 41 / sekretariat I LO.
W tytule maila prosimy podać „Projekt lingwistyczny 2024/2025”.
W treści prosimy zaznaczyć: zgłoszenie na wykład pt. „Poezja Wisławy Szymborskiej w muzyce” – konteksty polskie i niemieckie”, określić godzinę 10.00-10.45 lub 11.00- 11.45, podać nazwę szkoły, liczbę uczniów i liczbę opiekunów oraz kontakt telefoniczny i mailowy osoby koordynującej spotkanie.
Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe organizatorzy zapewniają miejsca według kolejności zgłoszeń. W przypadku wykorzystania limitu miejsc, koordynatorowi spotkania zostanie przekazana informacja o tym fakcie.
Organizatorzy projektu lingwistycznego o zasięgu powiatowym „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów ze szkół ponadpodstawowych na spotkanie pt. „Bez tłumacza nasz świat byłby uboższy”, które poprowadzi dr Ilona Czechowska, Dyrektor Zarządzająca Fundacją im. Karla Dedeciusa we Frankfurcie nad Odrą.
Sesja odbędzie się w dniu 28 listopada 2024 od 10. 00 do 12.00 (z kilkuminutową przerwą) w sali kameralnej MDK w Radomsku.
W pierwszej części dr Ilona Czechowska zapozna młodzież z rolą tłumacza, a w drugiej części przewidziana jest dyskusja online z tłumaczką Renate Schmidgall, laureatką nagrody Karla Dedeciusa na temat translacji.
Prosimy o kierowanie zgłoszeń do 22 listopada 2024 na adres mailowy sekretariat@fabiani.edu.pl lub telefonicznie (44) 683 09 41 / sekretariat I LO.
W tytule maila prosimy podać „Projekt lingwistyczny 2024/2025”.
W treści prosimy zaznaczyć: zgłoszenie na spotkanie pt. „Bez tłumacza nasz świat byłby uboższy”, podać nazwę szkoły, liczbę uczniów i liczbę opiekunów oraz kontakt telefoniczny i mailowy osoby koordynującej spotkanie.
Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe organizatorzy zapewniają miejsca według kolejności zgłoszeń. W przypadku wykorzystania limitu miejsc, koordynatorowi spotkania zostanie przekazana informacja o tym fakcie.
Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz książek, który odbędzie się w dniach 21 i 22 listopada 2024 r . w godzinach 8.00 – 13.00 (na I piętrze obok biblioteki). Książki pochodzą z Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie i są w bardzo atrakcyjnych cenach. W ofercie znajdują się pomoce dydaktyczne dla uczniów, książki dla młodzieży i dla dzieci, kolorowanki, poradniki i inne.
Każdy może znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie lub swoich bliskich, tym bardziej, że Mikołaj tuż tuż!!!
Dochód z kiermaszu pomoże pozyskać nowe książki do biblioteki szkolnej. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tej akcji.
J. Banaszczyk
Organizatorzy projektu lingwistycznego „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów do udziału w przedsięwzięciu o zasięgu powiatowym. Inicjatywa umożliwia wieloaspektowy rozwój młodzieży, jej talentów, wyzwala kreatywność i daje szansę na autoprezentację uczniowską przy jednoczesnym poznawaniu umiejętności innych uczestników działań projektowych. Cieszymy się na wspólną przygodę intelektualną!
Prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi na plakacie prezentującymi ofertę skierowaną do uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VII) i szkół ponadpodstawowych z powiatu radomszczańskiego oraz terminarz działań projektowych i konkursowych.
Organizatorzy będą sukcesywnie drogą mailową zapraszać nauczycieli z ich podopiecznymi do udziału w poszczególnych ogniwach projektu zgodnie z przedstawionym na plakacie harmonogramem.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz