W dniu 6 października 2023 r. młodzież wzięła udział w zajęciach w Sądzie Rejonowym w Radomsku, gdzie uczestniczyła w trzech rozprawach z zakresu prawa cywilnego. Zwiedziła archiwum sądowe oraz areszt. Została zapoznana z pracą poszczególnych wydziałów i spotkała się z mediatorem sądowym.
16 października 2023 r. w I Liceum Ogólnokształcącym odbyły się zajęcia z Panią dr Magdaleną Ustaborowicz – adiunktem, Katedry Teorii i Filozofii Prawa, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas spotkania młodzież poznała najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa cywilnego oraz zasady rekrutacji na studia prawnicze.
23 października po raz kolejny młodzież udała się do Sądu Rejonowego, gdzie uczestniczyła w zajęciach z Panią Prezes Sądu Sędzią Anną Hanus-Klarą. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami prawa karnego i cywilnego, przebiegiem rozpraw karnych i cywilnych oraz obowiązkami wynikającymi z wykonywania zawodu sędziego.
Koordynatorzy innowacji: B.Ujma, M.Machaj, R.Oziembała
13.03.2023 roku uczestnicy innowacji Edukacja Prawna oraz uczniowie klasy III B wysłuchali wykładu dr Magdaleny Ustaborowicz, adiunkta Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, na temat prawa rodzinnego. Młodzież uzyskała informacje o zasadach zawierania małżeństw, prawach i obowiązkach małżonków. Dowiedziała się czym różni się separacja od rozwodu. Zdobyła wiedzę na temat zakresu władzy rodzicielskiej , macierzyństwa i ojcostwa oraz możliwości ich zaprzeczenia na drodze sądowej. Uczniowie zostali także poinformowani o zasadach rekrutacji na studia na kierunki : prawo i administracja Uniwersytetu Łódzkiego.
M. Machaj, B. Ujma, R. Oziembała.
Ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość prawa szkodzi oddaje sens edukacji prawnej, która jest ważnym elementem przygotowania młodych ludzi do dorosłego życia, uczenia ich odpowiedzialności za własne decyzje i czyny. Wprowadzenie edukacji prawnej pozwala na wyposażenie uczniów w podstawy wiedzy prawnej, kształtuje umiejętność rozwiązywania problemów oraz krytycznego myślenia. Znajomość tych podstaw jest niezbędna dla obywatela, aby swobodnie poruszać się we współczesnym świecie i świadomie uczestniczyć w funkcjonowaniu państwa.
W dniu 20 marca 2023 r. uczestnicy Edukacji Prawnej, łącznie 36 osób z klasy IA, IB, IE1 oraz II F, wzięli udział w spotkaniu w Sądzie Rejonowym w Radomsku w ramach innowacji realizowanej w I LO od 2019 r. Młodzież uczestniczyła w spotkaniu z Mediatorem Sądowym Panem mgr inż. Januszem Dąbrowskim, rozprawie cywilnej oraz odwiedziła archiwum sądowe. Podczas spotkania w sądzie, mogła poznać pracę poszczególnych wydziałów wraz z Panem dyrektorem Robertem Cieciurą. Przed rozprawą sądową, miała możliwość porozmawiania z Sędzią I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Radomsku. Uczniowie zostali zapoznani z tematyką rozpraw sądowych, przebiegiem rozpraw cywilnych i składem orzekającym.
Koordynatorzy innowacji. B.Ujma, M.Machaj, R.Oziembała
W czwartek 15 grudnia uczestnicy Edukacji Prawnej „Wokół Prawa – Wiem Więcej” wysłuchali wykładu na temat praw człowieka, który wygłosił prof. Uniwersytetu Łódzkiego pan Bartosz Wojciechowski. Prelegent w ciekawy sposób przedstawił uczniom definicję oraz genezę praw człowieka . Wskazał na chrześcijańskie i starożytne korzenie tych praw. Omówił powszechność i uniwersalność praw przysługujących bez wyjątku każdemu człowiekowi.
Prawa człowieka to podstawowe normy przysługujące wszystkim ludziom, wynikające z samego faktu bycia człowiekiem np.: prawo do życia, wolność słowa, zrzeszania się, czy prawo do edukacji. Prawa człowieka mają charakter: powszechny (są takie same dla każdego człowieka niezależnie od wyznawanych wartości, poglądów czy religii); przyrodzony (istnieją niezależnie od woli władzy czy przepisów prawa, państwo jedynie tworzy system ich ochrony); niezbywalny (żadna władza nie może nam ich odebrać, nie można się ich zrzec); nienaruszalny (istnieją niezależnie od władzy i nie mogą być przez nią dowolnie regulowane); naturalny (posiadamy je z racji godności osobowej, człowieczeństwa, a nie z powodu czyjejś decyzji czy nadania); niepodzielny (wszystkie stanowią integralną i współzależną całość).
Koordynatorzy: Bożena Ujma, Małgorzata Machaj, Radosław Oziembała
Od 2 i pół roku w naszym liceum realizowany jest innowacyjny projekt „Edukacja Prawna – Wokół prawa – wiem więcej”. W jego ramach 20 czerwca w siedzibie Sądu Rejonowego w Radomsku uczniowie klas III B1 i II B przeprowadzili symulację procesu karnego. Na miejscach publiczności zasiadło czterech zawodowych sędziów- karnistów i Dyrektor Sądu Pan Robert Cieciura. Po obejrzeniu rozprawy sędziowie podzielili się z młodzieżą wnioskami oraz opowiadali o swojej pracy zawodowej.
Chcieliśmy bardzo podziękować za okazaną nam kilkuletnią bezinteresowną pomoc Panu Robertowi Cieciurze. Zawsze chętnie reagował na nasze propozycje i służył cennymi radami.
Opiekunami odpowiedzialnymi za projekt są:
Małgorzata Machaj Bożena Ujma Radosław Oziembała
Po dłuższej przerwie uczniowie zaangażowani w edukację prawną (30 osób z klas IIB, IIIB1, IIIC1, IIIE1, IIIF1) realizowaną od września 2019 r. uczestniczyli w trzech rozprawach z zakresu prawa rodzinnego w Sądzie Rejonowym w Radomsku. Młodzież obserwowała przebieg rozpraw z udziałem sędziego Jakuba Klekowskiego, a następnie spotkała się z panią kurator. Wizyta w sądzie jest kolejnym etapem innowacji. Do tej pory młodzież brała udział w rozprawach sądowych w Wydziale Karnym oraz Cywilnym. Poznała pracę sądu, m.in. archiwum, poszczególnych wydziałów oraz spotkała się z sędziami, adwokatami, prokuratorem i mediatorem. Udział w innowacji umożliwia młodzieży rozwijanie zainteresowania prawem.
Opiekunowie innowacji
Bożena Ujma, Małgorzata Machaj, Radosław Oziembała
W dniu 15 grudnia, w ramach projektu "Edukacja prawna", zostało zorganizowane spotkanie online z prawnikiem z kancelarii w Gendron w Belgii dla klasy IIb oraz IIIb1.
Pani Dominika Kubicz-Paulet, absolwentka naszego liceum, przybliżyła młodzieży zagadnienia związane z prawem belgijskim, sprawy, którymi ona sama najczęściej się zajmuje, ale także opowiedziała o życiu w Belgii, używanych językach, szkolnictwie i tradycjach bożonarodzeniowych.
Z pewnością nie było to nasze ostatnie spotkanie, zwłaszcza, że wiosną 2022 r. planujemy wyjazd do Gendron i Brukseli.
Organizator spotkania: profesor Anna Jędrzejczyk
Koordynatorzy projektu: profesor Małgorzata Machaj, profesor Bożena Ujma, profesor Radosław Oziembała.
7 grudnia 2021 r.,
Zajęcia warsztatowe z prof. dr hab. Bartoszem Wojciechowskim nt. „Dynamika rozwoju praw człowieka w XXI wieku”,
8 grudnia 2021r.,
Konkurs wiedzy o prawach człowieka dla klas II
9 grudnia 2021r.,
Zajęcia warsztatowe, prowadzone przez studentów Koła Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Łódzkiego nt. „Prawa człowieka w konstytucji RP”
10 grudnia 2021r.,
Wykład online z dr. Moniką Różalską, pracownikiem Studiów Międzynarodowych i Politologicznych na Uniwersytecie Łódzkim, nt. „Międzynarodowa ochrona praw człowieka”
15 grudnia 2021 r.,
Spotkanie online z Panią Dominką Kubicz- Paulet, prawnikiem z kancelarii w Gendron w Belgii, nt.”Prawo obowiązujące w Belgii”
Organizatorzy: M.Machaj, B.Ujma, R.Oziembała
Już jutro w I LO startuje Tydzień Zdrowia. Szczegółowy program dostępny poniżej.
Szlachetna Paczka – ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Organizacyjnie opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce koordynowanej z centrali w Krakowie. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy.
Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.
I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku od wielu lat pomaga rodzinom z Radomska oraz powiatu radomszczańskiego. W tym roku kolejny raz zostały wybrane dwie rodziny. Opis każdej z nich oraz ich potrzeby znajdują się w załączniku. Zbiórka darów trwa od 22 listopada do 8 grudnia w sali 38.
Zapraszamy do współpracy.
Organizatorzy Szlachetnej Paczki w I LO:
Bożena Ujma opiekun SKPCK oraz Szkolne Koło PCK
Justyna Broniszewska i Tomasz Wojtasik oraz Samorząd Uczniowski w ILO
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 11 grudnia 2023 r. na tablicy w świetlicy szkolnej.
Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie.
Organizatorzy
Wychowawcy świetlicy
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Celem programu jest ułatwienie młodzieży ze wsi i z małych miast pokonania trudnej dla niej bariery związanej z rozpoczęciem nauki w szkole wyższej, poprzez ufundowanie stypendiów na pierwszy rok studiów oraz założenie, że perspektywa uzyskania takiego stypendium będzie działać motywująco.
Szczegóły na stronie internetowej: www.stypendia-pomostowe.pl
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz