13 listopada 2023 r. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbyła się Gala finałowa podsumowująca XVII Dni Kina. Bohaterem i honorowym gościem uroczystego finału imprezy był Andrzej Seweryn. To jego twórczość była inspiracją do przygotowania i realizacji wszystkich elementów projektu.
Gala rozpoczęła się krótkim podsumowaniem XVII Dni Kina. Zgromadzona publiczność oraz gość honorowy Andrzej Seweryn, wysłuchali relacji i obejrzeli zdjęcia z przebiegu Warsztatów realizatorskich, Warsztatów pastiszu kadrów filmowych, Debaty oxfordzkiej oraz Konkursu Wiedzy o Filmie „Życie i twórczość Andrzeja Seweryna”. Następnie rozstrzygnięto konkursy i wręczono nagrody laureatom oraz uczestnikom debaty. Centralnym punktem gali była rozmowa z aktorem podczas której nasz gość opowiadał o pracy aktora i reżysera. Chętnie odpowiadał także na pytania publiczności, a po uroczystości rozdawał autografy i pozował do zdjęć.
7 listopada w Sali widowiskowej MDK w Radomsku odbyła się Konkurs Wiedzy o Kinie „Życie i twórczość Andrzeja Seweryna”. Uczestniczyli w nim uczniowie z pięciu radomszczańskich szkół ponadpodstawowych (łącznie 105 osób) :
Drużynom zostały nadane numery, które służyły do identyfikacji danych oraz podnosiły obiektywizm przebiegu konkursu.
Konkurs przebiegał jednoetapowo. Uczestnicy rozwiązywali test dotyczący życia i dorobku artystycznego Andrzeja Seweryna oraz treści, problematyki i przesłań płynących z filmów: Śubuk, Ziemia obiecana, Dyrygent, Ostatnia rodzina, Zemsta.
Uczniowie odpowiedzieli również na pytania do sekwencji filmowych i rekwizytów.
Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 13 listopada 2023 r. o godz. 12.00 W MDK w Radomsku. Uroczystość uświetni swoją obecnością gość honorowy i bohater tegorocznej edycji Dni Kina - Pan Andrzej Seweryn.
Tegoroczna edycja XVII Dni Kina rozpocznie się 17 października i obejmować będzie takie elementy jak:
17 października 2023 r. rozpoczęły się warsztaty realizatorskie inaugurujące XVII edycję Dni Kina. Tegoroczne warsztaty bazują na materiałach filmowych z udziałem bohatera edycji – Andrzeja Seweryna i uwypuklają rolę rekwizytów w tworzeniu obrazów filmowych. W kolejnych etapach uczestnicy opracują pomysł na film, storyboard i scenopis, zarejestrują materiał filmowy, dokonają jego selekcji i zmontują krótkie etiudy filmowe, które zostaną ocenione w Konkursie na Etiudę Filmową. W efekcie wszystkich tych działań młodzież z I LO i II LO poszerzy kompetencje interpretacyjne i percepcyjne na polu sztuk wizualnych, szerzej zrozumie pojęcia z dziedziny filmu a także zyska możliwość pełniejszego odbioru dzieł filmowych.
16 grudnia 2021 r. zakończyła się tegoroczna – XVI edycja Dni Kina poświęcona Marianowi Dziędzielowi, aktorowi filmowemu i teatralnemu, wyjątkowej osobowości w polskim kinie. XVI Dni Kina rozpoczęły się 6 grudnia warsztatami realizatorskimi pod hasłem „Po drugiej stronie lustra”, które poprowadził Sebastian Pierzchalski z Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Uczestnicy warsztatów wzięli udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. W trakcie trzech intensywnych dni uczniowie zdobyli podstawową wiedzę na temat etapów produkcji filmowej, a także praktycznie wykorzystali ją podczas realizacji krótkich etiud, będących pastiszami wybranych scen filmowych. Inspiracją dla uczestników były następujące filmy z udziałem Mariana Dziędziela – bohatera XVI Dni Kina: Taxi A (reż. M. Korneluk), Supermarket (reż. M. Żak), Komornik (reż. F. Falk), Wesele (reż. W. Smarzowski), Moje córki krowy (reż. K. Dębska), Dom zły (reż. W. Smarzowski). Zrealizowane przez młodzież etiudy tradycyjnie wzięły udział w Konkursie na Etiudę Filmową.
ZDJĘCIA Z XVI EDYCJI DNI KINA30 września 2020 r. o godz. 11.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbyła się uroczysta Gala Finałowa XV Dni Kina poświęconych twórczości Aleksandry Koniecznej.
Podczas uroczystości odbyło się podsumowanie realizacji projektu XV Dni Kina oraz spotkanie online z Aleksandrą Konieczną, a także wernisaż pastiszów kadrów filmowych.
Najważniejszą częścią Gali było rozstrzygnięcie konkursów: Konkursu Wiedzy o Kinie „Życie i twórczość Aleksandry Koniecznej” i Konkursu na Etiudę Filmową.
Do konkursu Wiedzy o Kinie „Życie i twórczość Aleksandry Koniecznej” przystąpiły 52 trzyosobowe drużyny.
Wyróżnienia otrzymały:
- drużyna nr 18 z I LO: Ewelina Radziwołek, Anna Karasińska, Natalia KapicaNa konkurs etiud filmowych wpłynęło 10 prac uczniów z I LO, II LO oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Wyróżnienie otrzymała drużyna z Zespołu Szkół Ekonomicznych w składzie: Patryk Mirowski, Maciej Płomiński i Krzysztof Olbrych.
Trzecie miejsce zajęła drużyna nr 6 z I LO: Olaf Andrzejczyk, Aleksandra Drzewowska i Jakub Nagaduś.
Drugie miejsce przypadło drużynie nr 1 z I LO: Julia Kędra, Miłosz Kowalczyk, Maria Kuliś.
Zwyciężyła drużyna nr 9 z I LO: Milena Kowalska, Nikola Majchrzak, Aleksander Gloc.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy :)
Już niedługo w naszej szkole zostanie uruchomiony HOTSPOT (CAPTIVE PORTAL) pozwalający uzyskać dostęp do internetu na telefonie lub laptopie. CAPTIVE PORTAL to powszechnie stosowany mechanizm w publicznych sieciach WiFi, który wymaga, za pomocą odpowiedniej strony WWW, uwierzytelnienia użytkownika przed udzieleniem mu dostępu do Internetu. Każdy z uczniów i nauczycieli więc będzie zobowiązany założyć konto, by móc korzystać z takiej możliwości. Obecnie trwają prace techniczne.
Inicjatorem działań jest przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jakub Wróblewski.
Więcej informacji niebawem!
Organizatorzy projektu lingwistycznego o zasięgu powiatowym „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów ze szkół podstawowych (klasy VII i VIII) na wykład dr Ilony Czechowskiej, Dyrektor Zarządzającej Fundacji im. Karla Dedeciusa pt. „Poezja Wisławy Szymborskiej w muzyce” – konteksty polskie i niemieckie”.
Prelekcja zostanie wygłoszona 27 listopada 2024 dla dwóch grup w sali kameralnej MDK w Radomsku.
Pierwsza tura - 10.00-10.45; druga tura - 11.00 - 11.45.
Prosimy o kierowanie zgłoszeń do 22 listopada 2024 na adres mailowy sekretariat@fabiani.edu.pl lub telefonicznie (44) 683 09 41 / sekretariat I LO.
W tytule maila prosimy podać „Projekt lingwistyczny 2024/2025”.
W treści prosimy zaznaczyć: zgłoszenie na wykład pt. „Poezja Wisławy Szymborskiej w muzyce” – konteksty polskie i niemieckie”, określić godzinę 10.00-10.45 lub 11.00- 11.45, podać nazwę szkoły, liczbę uczniów i liczbę opiekunów oraz kontakt telefoniczny i mailowy osoby koordynującej spotkanie.
Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe organizatorzy zapewniają miejsca według kolejności zgłoszeń. W przypadku wykorzystania limitu miejsc, koordynatorowi spotkania zostanie przekazana informacja o tym fakcie.
Organizatorzy projektu lingwistycznego o zasięgu powiatowym „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów ze szkół ponadpodstawowych na spotkanie pt. „Bez tłumacza nasz świat byłby uboższy”, które poprowadzi dr Ilona Czechowska, Dyrektor Zarządzająca Fundacją im. Karla Dedeciusa we Frankfurcie nad Odrą.
Sesja odbędzie się w dniu 28 listopada 2024 od 10. 00 do 12.00 (z kilkuminutową przerwą) w sali kameralnej MDK w Radomsku.
W pierwszej części dr Ilona Czechowska zapozna młodzież z rolą tłumacza, a w drugiej części przewidziana jest dyskusja online z tłumaczką Renate Schmidgall, laureatką nagrody Karla Dedeciusa na temat translacji.
Prosimy o kierowanie zgłoszeń do 22 listopada 2024 na adres mailowy sekretariat@fabiani.edu.pl lub telefonicznie (44) 683 09 41 / sekretariat I LO.
W tytule maila prosimy podać „Projekt lingwistyczny 2024/2025”.
W treści prosimy zaznaczyć: zgłoszenie na spotkanie pt. „Bez tłumacza nasz świat byłby uboższy”, podać nazwę szkoły, liczbę uczniów i liczbę opiekunów oraz kontakt telefoniczny i mailowy osoby koordynującej spotkanie.
Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe organizatorzy zapewniają miejsca według kolejności zgłoszeń. W przypadku wykorzystania limitu miejsc, koordynatorowi spotkania zostanie przekazana informacja o tym fakcie.
Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz książek, który odbędzie się w dniach 21 i 22 listopada 2024 r . w godzinach 8.00 – 13.00 (na I piętrze obok biblioteki). Książki pochodzą z Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie i są w bardzo atrakcyjnych cenach. W ofercie znajdują się pomoce dydaktyczne dla uczniów, książki dla młodzieży i dla dzieci, kolorowanki, poradniki i inne.
Każdy może znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie lub swoich bliskich, tym bardziej, że Mikołaj tuż tuż!!!
Dochód z kiermaszu pomoże pozyskać nowe książki do biblioteki szkolnej. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tej akcji.
J. Banaszczyk
Organizatorzy projektu lingwistycznego „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów do udziału w przedsięwzięciu o zasięgu powiatowym. Inicjatywa umożliwia wieloaspektowy rozwój młodzieży, jej talentów, wyzwala kreatywność i daje szansę na autoprezentację uczniowską przy jednoczesnym poznawaniu umiejętności innych uczestników działań projektowych. Cieszymy się na wspólną przygodę intelektualną!
Prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi na plakacie prezentującymi ofertę skierowaną do uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VII) i szkół ponadpodstawowych z powiatu radomszczańskiego oraz terminarz działań projektowych i konkursowych.
Organizatorzy będą sukcesywnie drogą mailową zapraszać nauczycieli z ich podopiecznymi do udziału w poszczególnych ogniwach projektu zgodnie z przedstawionym na plakacie harmonogramem.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz