14 września 2019 roku spotkali się absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, którzy świadectwa maturalne otrzymali przed 50. laty. Wprawdzie pomysł spotkania zrodził się wśród byłych uczniów klasy XI c, ale gośćmi jubileuszu byli nie tylko oni. Przyjechali bowiem także Ci, którzy zostali przeniesieni do innych klas. Podobno jak nam wówczas mówiono dla dobra szkoły i nas samych, choć hipotez na temat rzeczywistych powodów realizacji planu wychowawcy klasy prof. Stanisława Dudka jest sporo. O niektórych wspominaliśmy już na wesoło, choć wtedy do śmiechu bynajmniej nie było. To nie zdarzało się wcześniej...
Spotkanie poprzedziły wielomiesięczne przygotowania. Pierwszym krokiem było spotkanie Jacka Kozakiewicza z obecną dyr. I Liceum mgr Renatą Kosela. Pani Dyrektor życzliwie odnosząc się do pomysłu wspomniała o podobnych spotkaniach absolwentów, okazując m.in, specjalną księgę pamiątkową.
Niestety okazało się, że w szkole nie ma już naszych klasowych dzienników, zatem pozostało polegać na naszej pamięci i okolicznościowym zdjęciu z 1969 r., kończącym naszą licealna przygodę. Staraliśmy się dotrzeć do wszystkich szukając informacji w różny sposób i w różnych miejscach. Nie udało się jednak ustalić losów i aktualnych adresów kilku osób. Część nie mogła przybyć z powodów osobistych. Kilka tygodni po spotkaniu żegnaliśmy na radomszczańskim Starym Cmentarzu śp. Jurka Kaczyńskiego.
W dniu 18 czerwca z wizytą w naszej szkole pojawiła się kolejna grupa absolwentów. Tym razem byli to uczniowie klasy IV A, którzy maturę zdawali w 1986 roku. Minęło 30 lat, kiedy opuścili mury I Liceum Ogólnokształcącego. Wychowawcą klasy był Pan Włodzimierz Laczek, który również był obecny na tym spotkaniu. Tradycyjnie goście zwiedzali budynek szkoły oraz Izbę Tradycji Szkoły. Na dłużej zatrzymali się w sali nr 30. Na trawniku posadzili drzewko magnolii i umieścili pamiątkową tabliczkę. Wspomnieniom i anegdotom z tamtych lat nie było końca.
Radosław Oziembała
Dnia 7 maja naszą szkołę odwiedziła druga już grupa absolwentów, którzy zdawali maturę w 1966 roku. Tym razem byli to uczniowie klas XI A C i D. Obowiązkowym punktem spotkania był spacer po korytarzach i salach budynku oraz wizyta w Izbie Tradycji Szkoły. Przy okazji wspominano nieżyjących już nauczycieli oraz kolegów. Opowiadano anegdoty szkolne i przypominano historie z życia szkoły i klas. W Księdze Pamięci absolwenci umieścili własnoręczne podpisy i przesłanie dla następnych pokoleń uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. Na koniec, obok budynku szkoły, goście posadzili pamiątkowe drzewo - dąb.
Wizyty takie, jak ta, mają zawsze ogromne znaczenie dla społeczności uczniowskiej. Są pomostem między przeszłością i teraźniejszością, tradycją i współczesnością.
Radosław Oziembała
23 kwietnia wizytę w I Liceum Ogólnokształcącym złożyli wyjątkowi goście. Absolwenci z rocznika 1966. 23 maja tego roku zdawali jako jedni z pierwszych maturę w obecnym budynku szkoły. Razem ze swoimi uczniami obecna była wychowawczyni klasy XI b, Pani Aurelia Ozimek.
Na początku Pani Dyrektor Renata Kosela i Pani Wicedyrektor Katarzyna Alama- Gębicz przywitały szacownych gości w głównym holu. Potem był spacer po szkole i wspominanie licznych historii sprzed lat. Warto dodać, że uczennicą tej klasy jest Pani Barbara Spólnicka, późniejszy długoletni nauczyciel języka niemieckiego w I LO, która również była obecna na spotkaniu. Obowiązkowym punktem zwiedzania była Izba Tradycji Szkoły. Następnie absolwenci udali się do sali 31. Tam wychowawczyni klasy odczytała listę obecności. I przyszedł czas na wspomnienia i liczne anegdoty. Ostatni punktem wizyty było posadzenie drzewka, magnolii, przed budynkiem szkoły. Będzie pamiątką dla kolejnych pokoleń Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku.
Radosław Oziembała
Już niedługo w naszej szkole zostanie uruchomiony HOTSPOT (CAPTIVE PORTAL) pozwalający uzyskać dostęp do internetu na telefonie lub laptopie. CAPTIVE PORTAL to powszechnie stosowany mechanizm w publicznych sieciach WiFi, który wymaga, za pomocą odpowiedniej strony WWW, uwierzytelnienia użytkownika przed udzieleniem mu dostępu do Internetu. Każdy z uczniów i nauczycieli więc będzie zobowiązany założyć konto, by móc korzystać z takiej możliwości. Obecnie trwają prace techniczne.
Inicjatorem działań jest przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jakub Wróblewski.
Więcej informacji niebawem!
Organizatorzy projektu lingwistycznego o zasięgu powiatowym „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów ze szkół podstawowych (klasy VII i VIII) na wykład dr Ilony Czechowskiej, Dyrektor Zarządzającej Fundacji im. Karla Dedeciusa pt. „Poezja Wisławy Szymborskiej w muzyce” – konteksty polskie i niemieckie”.
Prelekcja zostanie wygłoszona 27 listopada 2024 dla dwóch grup w sali kameralnej MDK w Radomsku.
Pierwsza tura - 10.00-10.45; druga tura - 11.00 - 11.45.
Prosimy o kierowanie zgłoszeń do 22 listopada 2024 na adres mailowy sekretariat@fabiani.edu.pl lub telefonicznie (44) 683 09 41 / sekretariat I LO.
W tytule maila prosimy podać „Projekt lingwistyczny 2024/2025”.
W treści prosimy zaznaczyć: zgłoszenie na wykład pt. „Poezja Wisławy Szymborskiej w muzyce” – konteksty polskie i niemieckie”, określić godzinę 10.00-10.45 lub 11.00- 11.45, podać nazwę szkoły, liczbę uczniów i liczbę opiekunów oraz kontakt telefoniczny i mailowy osoby koordynującej spotkanie.
Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe organizatorzy zapewniają miejsca według kolejności zgłoszeń. W przypadku wykorzystania limitu miejsc, koordynatorowi spotkania zostanie przekazana informacja o tym fakcie.
Organizatorzy projektu lingwistycznego o zasięgu powiatowym „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów ze szkół ponadpodstawowych na spotkanie pt. „Bez tłumacza nasz świat byłby uboższy”, które poprowadzi dr Ilona Czechowska, Dyrektor Zarządzająca Fundacją im. Karla Dedeciusa we Frankfurcie nad Odrą.
Sesja odbędzie się w dniu 28 listopada 2024 od 10. 00 do 12.00 (z kilkuminutową przerwą) w sali kameralnej MDK w Radomsku.
W pierwszej części dr Ilona Czechowska zapozna młodzież z rolą tłumacza, a w drugiej części przewidziana jest dyskusja online z tłumaczką Renate Schmidgall, laureatką nagrody Karla Dedeciusa na temat translacji.
Prosimy o kierowanie zgłoszeń do 22 listopada 2024 na adres mailowy sekretariat@fabiani.edu.pl lub telefonicznie (44) 683 09 41 / sekretariat I LO.
W tytule maila prosimy podać „Projekt lingwistyczny 2024/2025”.
W treści prosimy zaznaczyć: zgłoszenie na spotkanie pt. „Bez tłumacza nasz świat byłby uboższy”, podać nazwę szkoły, liczbę uczniów i liczbę opiekunów oraz kontakt telefoniczny i mailowy osoby koordynującej spotkanie.
Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe organizatorzy zapewniają miejsca według kolejności zgłoszeń. W przypadku wykorzystania limitu miejsc, koordynatorowi spotkania zostanie przekazana informacja o tym fakcie.
Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz książek, który odbędzie się w dniach 21 i 22 listopada 2024 r . w godzinach 8.00 – 13.00 (na I piętrze obok biblioteki). Książki pochodzą z Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie i są w bardzo atrakcyjnych cenach. W ofercie znajdują się pomoce dydaktyczne dla uczniów, książki dla młodzieży i dla dzieci, kolorowanki, poradniki i inne.
Każdy może znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie lub swoich bliskich, tym bardziej, że Mikołaj tuż tuż!!!
Dochód z kiermaszu pomoże pozyskać nowe książki do biblioteki szkolnej. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tej akcji.
J. Banaszczyk
Organizatorzy projektu lingwistycznego „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów do udziału w przedsięwzięciu o zasięgu powiatowym. Inicjatywa umożliwia wieloaspektowy rozwój młodzieży, jej talentów, wyzwala kreatywność i daje szansę na autoprezentację uczniowską przy jednoczesnym poznawaniu umiejętności innych uczestników działań projektowych. Cieszymy się na wspólną przygodę intelektualną!
Prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi na plakacie prezentującymi ofertę skierowaną do uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VII) i szkół ponadpodstawowych z powiatu radomszczańskiego oraz terminarz działań projektowych i konkursowych.
Organizatorzy będą sukcesywnie drogą mailową zapraszać nauczycieli z ich podopiecznymi do udziału w poszczególnych ogniwach projektu zgodnie z przedstawionym na plakacie harmonogramem.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz