Uczniowie: Piotr Bilski, Kacper Broniszewski i Maciej Pioruński brali udział w drugim etapie Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości.
Gratulujemy i życzymy finału!
Agnieszka Styczyńska-Dryja
6 marca 2025 r. w Katowicach odbyły się eliminacje okręgowe OLIMPIADY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI. Brało w niej udział 7 uczniów naszego LICEUM. Do finału OLIMPIADY dostał się Krystian Szczepański. Opiekunem merytorycznym Krystiana jest prof. A. Styczyńska-Dryja.
SERDECZNIE GRATULUJEMY SUKCESU!!!
Do eliminacji okręgowych Olimpiady Przedsiębiorczości zakwalifikowało się aż 7 uczniów:
Aleksandra BusW dniu 06.03.2025 r. w jednym z 5 okręgów w Polsce, tj. w Katowicach, powalczą z uczniami z województwa łódzkiego, śląskiego i świętokrzyskiego o finał tej Olimpiady.
Hasło XX edycji OLIMPIADY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI: Transformacja cyfrowa przedsiębiorstwa https://www.olimpiada.edu.pl
Opiekun merytoryczny Agnieszka Styczyńska-Dryja
W dniach 8 – 9 lutego 2025 roku uczniowie naszej szkoły Marta Stępień i Martyna Pluszyńska z klasy III D, Zofia Michalska z klasy III E oraz Szymon Wojciechowski z klasy IV D wzięli udział w LI edycji Olimpiady Geograficznej, która odbyła się na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Nauk Geograficznych. Jest to prestiżowa Olimpiada o długoletniej tradycji organizowana przez Polskie Towarzystwo Geograficzne. Do etapu okręgowego w województwie łódzkim zakwalifikowało się 69 osób.
W sobotę młodzież zmagała się z częścią pisemną egzaminu – był to trzyetapowy test, po którym do kolejnego, ustnego etapu zakwalifikowało się 19 uczniów, w tym Szymon Wojciechowski. W niedzielę odbyła się druga część – etap ustny. Egzamin składał się z multimedialnego quizu i ustnej odpowiedzi przed komisją. Szymon zaprezentował się bardzo dobrze, wykazując się dużą wiedzą i opanowaniem. To przykład młodego człowieka, który osiąga sukcesy nie tylko w sporcie, ale również w nauce. Jest On Mistrzem Polski i Wicemistrzem Europy w szpadzie w kategorii juniorów, a jednocześnie znajduje się w czołówce uczniów naszej szkoły.
Szymonowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów tych naukowych i sportowych!
Opiekunem merytorycznym Szymona jest Anna Niepsuj, nauczycielka geografii.
Uczennice klasy IIIE1: Nadia Cyganek i Maja Lipina awansowały do ogólnopolskiego finału Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia. W etapie wojewódzkim Nadia i Zuzia przygotowały, indywidualnie, pracę pisemną pt. " Co wchodzi w skład konstytucyjnego prawa do nauki?".
Finał Olimpiady odbędzie się w 26 marca w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości, a weźmie w nim udział 30 najlepszych uczniów i uczennic. 5 najlepszych osób (które zyskają tytuł laureata/laureatki) otrzyma proporcjonalnie do zajętej lokaty nagrody finansowe (pula nagród to kilka tysięcy złotych). Wszyscy finaliści i wszystkie finalistki zdobędą natomiast nagrody rzeczowe.
Opiekunem merytorycznym uczennic jest nauczyciel geografii i wiedzy o społeczeństwie Tomasz Mazur.
Organizatorem Olimpiady jest Fundacja na rzecz Praw Ucznia. Tegoroczna Olimpiada została objęta honorowym patronatem Ministry Edukacji.
Olimpiada Zdrowia PCK to konkurs, którego celem jest wykształcenie u dzieci i młodzieży potrzeby dbania o własne zdrowie i środowisko naturalne.
Dzięki Olimpiadzie młodzi ludzie mogą nie tylko wykazać się wiedzą na temat szeroko rozumianego zdrowego stylu życia, ale także wprowadzać modelowe działania w swojej lokalnej społeczności.
W dniu 9 stycznia 2025 r. odbył się etap rejonowy olimpiady, na którym II miejsce zajęła Olga Zatoń uczennica klasy IIC.
Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Opiekunem uczennicy była pani Bożena UjmaMiło nam poinformować, że uczennica z klasy III B Zofia Maligłówka zakwalifikowała się do etapu Okręgowego LV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Uczennica napisała pracę zatytułowaną „Romantycy i świat książek”. Zosia w swojej pracy poza odwołaniami do literatury przedmiotu, zawarła ciekawe, oparte na znajomości tekstów poetów romantyzmu wnioski, dotyczące destrukcyjnego i terapeutycznego wymiaru literatury.
Etap okręgowy odbędzie się 18 stycznia 2025 r. w Łodzi i obejmuje napisanie pracy z zakresu literatury lub teatru oraz rozwiązanie testu językowego.
Serdecznie gratulujemy Zosi efektów ciężkiej pracy i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach!
Opiekunem merytorycznym uczennicy jest nauczyciel języka polskiego – Pani Ewa Ociepa.
Miło nam poinformować, że czworo uczniów z naszej szkoły: Szymon Wojciechowski z kl.IVD , Marta Stępień i Martyna Pluszyńska z klasy IIID oraz Zofia Michalska z klasy IIIE zakwalifikowali się do etapu okręgowego LI Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej.
Uczniowie napisali prace badawcze na temat:
Wszystkie prace zostały bardzo wysoko ocenione i zakwalifikowane przez Komitet Okręgowy Olimpiady Geograficznej w Łodzi do kolejnego etapu. Warto również nadmienić, iż praca Szymona uzyskała 3 wynik w województwie, a praca Zosi została zgłoszona (jako jedna z 5 prac z okręgu łódzkiego) przez KO w Łodzi do udziału w konkursie na najlepszą pracę z tematu D, który organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Gleboznawcze Soil Science Society of Poland: "Prace o glebach wezmą udział w dodatkowej rywalizacji – Polskie Towarzystwo Gleboznawczne- Soil Science Society of Poland wybierze najciekawsze prace., a ich autorzy otrzymają nagrody rzeczowe.
Zawody okręgowe odbędą się w Łodzi w dniach 8-9 luty 2025 roku . Organizatorem Olimpiady jest Polskie Towarzystwie Geograficzne. Wszystkim uczniom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w kolejnym etapie.
Opiekunami merytorycznym uczniów są nauczyciele geografii, Szymona - Pani Anna Niepsuj, a Marty, Martyny i Zosi – Pan Tomasz Mazur.
Maja Lipina z klasy IIIE1 oraz Róża Zielińska z klasy IE osiągnęły bardzo dobry wynik w etapie szkolnym XXIII Olimpiady Znajomości Afryki i tym samym awansowały do etapu okręgowego!
Do I etapu 1183 szkoły zgłosiły niemal 15 000 uczniów. Do etapu okręgowego awansowało 1779 uczniów.
Wśród zagadnień poruszanych na Olimpiadzie znalazły się:
Organizatorem Olimpiady jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Opiekunami merytorycznymi uczennic są nauczyciele geografii, Mai - Pani Anna Niepsuj, Róży - Pan Tomasz Mazur.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Organizatorzy projektu lingwistycznego o zasięgu powiatowym „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursach. Poniżej przedstawiamy naszą ofertę. Bez wątpienia każdy uczeń znajdzie dla siebie interesujący obszar współzawodnictwa, w którym zaprezentuje swoje umiejętności. Istnieje możliwość wzięcia udziału w jednym, dwóch, trzech, czterech lub pięciu konkursach.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Organizatorzy
REGULAMIN KONKURSU CZYTANIA W DWÓCH JĘZYKACH
REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO
REGULAMIN KONKURSU „Kadry z życia Wisławy Szymborskiej”
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNO – LINGWISTYCZNEGO
REGULAMIN KONKURSU „Opowiem Ci o Wisławie Szymborskiej”
Organizatorzy projektu lingwistycznego „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów do udziału w przedsięwzięciu o zasięgu powiatowym. Inicjatywa umożliwia wieloaspektowy rozwój młodzieży, jej talentów, wyzwala kreatywność i daje szansę na autoprezentację uczniowską przy jednoczesnym poznawaniu umiejętności innych uczestników działań projektowych. Cieszymy się na wspólną przygodę intelektualną!
Prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi na plakacie prezentującymi ofertę skierowaną do uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VII) i szkół ponadpodstawowych z powiatu radomszczańskiego oraz terminarz działań projektowych i konkursowych.
Organizatorzy będą sukcesywnie drogą mailową zapraszać nauczycieli z ich podopiecznymi do udziału w poszczególnych ogniwach projektu zgodnie z przedstawionym na plakacie harmonogramem.
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz