Już wkrótce, w naszej szkole, odbędzie się mini-wystawa, podczas której będziecie mogli zapoznać się z efektami czwartej edycji wymiany polsko-ukraińskiej „Smaki i smaczki”, którą na przełomie września i października realizowały cztery szkoły partnerskie. Gwoli przypomnienia, uczestniczyło w niej w sumie 36 uczniów, po 9 osób z każdej szkoły. Z Radomska były to: ZSE-E oraz ILO, z ukraińskiego miasta Równe: Liceum ,,Lider’’ oraz Równieńskie Gimnazjum nr 14. W trakcie pobytu w miejscowości Kamionki Małe pod Toruniem, młodzież realizowała działania główne, dzieląc się doświadczeniami i tradycjami kulinarnymi swoich regionów. Poznawaliśmy zasady zdrowego żywienia, komponowaliśmy własne przekąski, dzieliliśmy się przepisami naszych przodków, degustowaliśmy przetwory domowe przywiezione z domowych spiżarń. Ponadto, realizowaliśmy szereg innych działań, o których na bieżąco Was informowaliśmy. Udział w wymianie pozwolił młodzieży nawiązać nowe znajomości, pokonać bariery językowe oraz mile spędzić czas.
https://www.facebook.com/share/v/py5c2gzdbim4Nobv/https://m.youtube.com/channel/UCLKlly4RIPJJ58nePs1-AOg/about
Dzień czwarty wymiany minął pod znakiem edukacji, marynat i karaoke.
Na porannych zajęciach uczestnicy wymiany wysłuchali prezentacji naszych uczennic - Leny i Oliwii na temat zdrowego żywienia. Następnie uczniowie i uczennice ze szkół ukraińskich zaprezentowali swoje filmiki, na których zawarte były sposoby przygotowywania potraw pod okiem najbliższych członków rodziny. Zadbaliśmy również o dopołudniowe rozprostowanie kości w postaci gimnastyki i krótkiej przebieżki. Po obiedzie wysłuchaliśmy prezentacji Zuzi pt. "Zdrowie w słoikach". Dzięki zdobytej wiedzy łatwiej było nam zrozumieć, dlaczego tak dobrze smakują marynaty, konfitury, oleje i soki, które testowaliśmy wespół ze społecznością ukraińską. Zdecydowanie najbardziej rozruszało wszystkich wieczorne karaoke!!!
Stolica Toskani - Florencja przywitała nas deszczem. Pomimo to zobaczyliśmy kościół San Michele in Orto, Piazza della Signoria, fontannę Neptuna, posąg Dawida oraz symbol Folrencji - Most Złotników. Podziwialiśmy również katedrę Santa Maria del Fiore - czwartą co do wielkości w Europie.
Położona w centrum Toskanii Siena przywitała nas słońcem. Zwiedzanie zaczęliśmy od katedry z przepięknymi freskami i rewelacyjnymi dziełami między innymi Pisano i Donatella. Następnie udaliśmy się urokliwymi uliczkami na półkolisty plac Piazza del Campo. Zanurzyliśmy się w atmosferze miasta, degustując lokalną pizzę.
Po południu udaliśmy się do Manhattanu średniowiecza, jakim jest San Gimignano - najczęściej odwiedzane miasteczko we Włoszech, które zachowało swój pierwotny charakter. Tutaj mogliśmy spróbować najlepszych na świecie lodów.
Drugi dzień to zwiedzanie Lukki, czyli najbardziej eleganckiego miasta spośród stolic toskańskich prowincji. Następnie spędziliśmy cudowne popołudnie w Pizie podziwiając "Pole cudów", na którym znajdują się: katedra, baptysterium i krzywa wieża.
Naszą włoską przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Bolonii, gdzie zobaczyliśmy Piazza Maggiore z fontanną Neptuna oraz znak rozpoznawczy miasta - dwie wieże. Następnie podziwialiśmy bazylikę San Petronio. Po południu udaliśmy się do miejsca noclegowego, czyli urokliwego miasteczka sanatoryjno-uzdrowiskowego - Montecatini Terme, które zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO i znajduje się wśród 11 najlepszych uzdrowisk świata.
Trzeci dzień wymiany uczestnicy spędzili w Toruniu. Słoneczny poranek rozpoczęliśmy od gry miejskiej, podczas której poznawaliśmy w zespołach polsko-ukraińskich najciekawsze zabytki tego miasta. Następnie udaliśmy się do Żywego Muzeum Piernika, gdzie nie tylko przenosiliśmy się w czasie poznając historię tego specjału, ale również zdobywaliśmy praktyczne umiejętności zwieńczone otrzymaniem listu czeladniczego. Po spacerze wypłynęliśmy w krótki rejs statkiem po Wiśle. Podziwialiśmy piękną panoramę Torunia oraz historię tego zabytkowego miasta. Wieczór mijał w miłej atmosferze. Graliśmy z naszymi partnerami w piłkę i w gry integracyjne.
Po serii działań przygotowawczych do wymiany "Smaki & Smaczki", nadszedł moment przyjazdu naszych ukraińskich partnerów.
Dzień rozpoczęliśmy od wspólnego przejazdu z Radomska w okolice Torunia. Po zakwaterowaniu i posiłku, każda ze szkół prezentowała swoją placówkę, następnie mieliśmy czas na gry i zabawy integracyjne i ewaluację projektu.
Projekt realizowany jest ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.
https://www.facebook.com/share/p/PikAnQMt65tLRLyb/
https://radomsko.naszemiasto.pl/polsko.../ar/c5-9801953
https://www.facebook.com/share/p/A4rZpVnB1W8XZBe6/
https://www.facebook.com/share/p/nLj6qRj2KaoqhEyj/
https://www.facebook.com/share/p/ejDbCX5SnuJxXiHe/
https://www.facebook.com/share/p/ct3KuhpLPLMFGVHA/
W sobotę, 21 września 2024 zakończyliśmy drugi etap projektu wymiany.
Jesteśmy przekonani, że dla wszystkich uczestników był on niecodziennym oraz bardzo interesującym doświadczeniem.
Przede wszystkim składamy ogromne podziękowania uczniom naszego Liceum, którzy wzięli udział w wymianie i okazali się być świetnymi ambasadorami naszej szkoły oraz fantastycznymi przewodnikami po Polsce dla swoich niemieckich partnerów. Dziękujemy również Rodzicom za okazaną troskę i serdeczność względem goszczącej w polskich domach młodzieży z Niemiec. Bez nich przedsięwzięcie nie miałoby w ogóle racji bytu.
Vielen Dank!!!
Justyna Broniszewska i Roman Hüfner (koordynatorzy projektu)
Elżbieta Ozga i Julia Mamaewa (współorganizatorki projektu)
Już niedługo w naszej szkole zostanie uruchomiony HOTSPOT (CAPTIVE PORTAL) pozwalający uzyskać dostęp do internetu na telefonie lub laptopie. CAPTIVE PORTAL to powszechnie stosowany mechanizm w publicznych sieciach WiFi, który wymaga, za pomocą odpowiedniej strony WWW, uwierzytelnienia użytkownika przed udzieleniem mu dostępu do Internetu. Każdy z uczniów i nauczycieli więc będzie zobowiązany założyć konto, by móc korzystać z takiej możliwości. Obecnie trwają prace techniczne.
Inicjatorem działań jest przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jakub Wróblewski.
Więcej informacji niebawem!
Organizatorzy projektu lingwistycznego o zasięgu powiatowym „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów ze szkół podstawowych (klasy VII i VIII) na wykład dr Ilony Czechowskiej, Dyrektor Zarządzającej Fundacji im. Karla Dedeciusa pt. „Poezja Wisławy Szymborskiej w muzyce” – konteksty polskie i niemieckie”.
Prelekcja zostanie wygłoszona 27 listopada 2024 dla dwóch grup w sali kameralnej MDK w Radomsku.
Pierwsza tura - 10.00-10.45; druga tura - 11.00 - 11.45.
Prosimy o kierowanie zgłoszeń do 22 listopada 2024 na adres mailowy sekretariat@fabiani.edu.pl lub telefonicznie (44) 683 09 41 / sekretariat I LO.
W tytule maila prosimy podać „Projekt lingwistyczny 2024/2025”.
W treści prosimy zaznaczyć: zgłoszenie na wykład pt. „Poezja Wisławy Szymborskiej w muzyce” – konteksty polskie i niemieckie”, określić godzinę 10.00-10.45 lub 11.00- 11.45, podać nazwę szkoły, liczbę uczniów i liczbę opiekunów oraz kontakt telefoniczny i mailowy osoby koordynującej spotkanie.
Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe organizatorzy zapewniają miejsca według kolejności zgłoszeń. W przypadku wykorzystania limitu miejsc, koordynatorowi spotkania zostanie przekazana informacja o tym fakcie.
Organizatorzy projektu lingwistycznego o zasięgu powiatowym „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów ze szkół ponadpodstawowych na spotkanie pt. „Bez tłumacza nasz świat byłby uboższy”, które poprowadzi dr Ilona Czechowska, Dyrektor Zarządzająca Fundacją im. Karla Dedeciusa we Frankfurcie nad Odrą.
Sesja odbędzie się w dniu 28 listopada 2024 od 10. 00 do 12.00 (z kilkuminutową przerwą) w sali kameralnej MDK w Radomsku.
W pierwszej części dr Ilona Czechowska zapozna młodzież z rolą tłumacza, a w drugiej części przewidziana jest dyskusja online z tłumaczką Renate Schmidgall, laureatką nagrody Karla Dedeciusa na temat translacji.
Prosimy o kierowanie zgłoszeń do 22 listopada 2024 na adres mailowy sekretariat@fabiani.edu.pl lub telefonicznie (44) 683 09 41 / sekretariat I LO.
W tytule maila prosimy podać „Projekt lingwistyczny 2024/2025”.
W treści prosimy zaznaczyć: zgłoszenie na spotkanie pt. „Bez tłumacza nasz świat byłby uboższy”, podać nazwę szkoły, liczbę uczniów i liczbę opiekunów oraz kontakt telefoniczny i mailowy osoby koordynującej spotkanie.
Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe organizatorzy zapewniają miejsca według kolejności zgłoszeń. W przypadku wykorzystania limitu miejsc, koordynatorowi spotkania zostanie przekazana informacja o tym fakcie.
Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz książek, który odbędzie się w dniach 21 i 22 listopada 2024 r . w godzinach 8.00 – 13.00 (na I piętrze obok biblioteki). Książki pochodzą z Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie i są w bardzo atrakcyjnych cenach. W ofercie znajdują się pomoce dydaktyczne dla uczniów, książki dla młodzieży i dla dzieci, kolorowanki, poradniki i inne.
Każdy może znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie lub swoich bliskich, tym bardziej, że Mikołaj tuż tuż!!!
Dochód z kiermaszu pomoże pozyskać nowe książki do biblioteki szkolnej. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tej akcji.
J. Banaszczyk
Organizatorzy projektu lingwistycznego „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów do udziału w przedsięwzięciu o zasięgu powiatowym. Inicjatywa umożliwia wieloaspektowy rozwój młodzieży, jej talentów, wyzwala kreatywność i daje szansę na autoprezentację uczniowską przy jednoczesnym poznawaniu umiejętności innych uczestników działań projektowych. Cieszymy się na wspólną przygodę intelektualną!
Prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi na plakacie prezentującymi ofertę skierowaną do uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VII) i szkół ponadpodstawowych z powiatu radomszczańskiego oraz terminarz działań projektowych i konkursowych.
Organizatorzy będą sukcesywnie drogą mailową zapraszać nauczycieli z ich podopiecznymi do udziału w poszczególnych ogniwach projektu zgodnie z przedstawionym na plakacie harmonogramem.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz