Po ekscytującej nocy na promie, śniadaniu i wyokrętowaniu, ruszyliśmy z Rotterdamu w kierunku Radomska.
To zdecydowanie był wyjazd pełen ekscytujących nowych wrażeń, jakich dostarczyły nam te trzy kraje. Nie tylko poznaliśmy ciekawą historię zwiedzanych miejsc, ale mogliśmy podziwiać niebanalną architekturę, przyrodę, poczuć klimat i szlifować nasz angielski, który w różnych regionach Europy, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii brzmi zupełnie inaczej.
Zmęczeni ale szczęśliwi wracamy do domu.
Po wykwaterowaniu z hotelu ruszyliśmy do Newcastle upon Tyne, jednego z największych miast północno-wschodniej Anglii. Spacer po tym pięknym mieście z anglojęzycznym przewodnikiem uzmysłowił nam, jak różny może być język angielski w Szkocji i w Anglii.
Śmiało możemy obalić również mit o brytyjskiej, dżdżystej i ponurej pogodzie, bo ta rozpieszcza nas cudownym słońcem i wysoką temperaturą każdego dnia.
Wieczorem dotarliśmy do miejscowości Harwich, gdzie po zaokrętowaniu i kolacji wypłynęliśmy na nocny rejs do Rotterdamu.
Dziś czas na skąpany w słońcu Edynburg. Tę przepiękną stolicę Szkocji mogliśmy poznać dzięki lokalnemu przewodnikowi, który nie tylko oprowadził nas po najciekawszych zakątkach tego miasta (Greyfriars Kirkyard, Royal Mile, Edinburgh Castle - zamek, który stoi na szczycie wygasłego wulkanu, Scottish Parliament, uniwersytet w Edynburgu), ale ubrany w tradycyjny szkocki kilt, dokładnie opisał nam ten strój.
Po spacerze udaliśmy się do National Museum, natomiast zwieńczeniem wizyty w tym mieście były Edinburgh Dungeons (lochy), gdzie w teatralnej scenerii aktorzy w iście groteskowy, ale jednocześnie przerażający sposób zaprezentowali nam dzieje tego miasta i kraju.
Pełni wrażeń i podekscytowania wróciliśmy wieczorem do hotelu, gdzie na zakończenie dnia, rzecz jasna w języku angielskim, podsumowaliśmy pobyt w Szkocji.
Ten przepiękny słoneczny dzień zaczęliśmy od wycieczki do Glasgow, największego miasta Szkocji. Zwiedziliśmy tutaj Riverside Museum - supernowoczesne muzeum z kolekcją zabytkowych pojazdów, gdzie mogliśmy przenieść się w klimat dawnych czasów. Następnie szkoccy przewodnicy oprowadzili nas po zacumowanym w pobliżu statku - Tall Ship - zbudowanym w lokalnej stoczni.
Ale to oczywiście nie był koniec atrakcji przewidzianych na ten dzień, ponieważ zwiedziliśmy również jedno z najsłynniejszych brytyjskich muzeów - Kelvingrove Art Gallery and Museum - tutaj mogliśmy obejrzeć nie tylko najcenniejsze zbiory muzealne kraju, ale i wysłuchać na żywo niezwykłego koncertu na organach.
Dzień zakończyliśmy tanecznym krokiem, a mianowicie spotkaliśmy się ze szkockimi tancerkami, które zaprezentowały nam najsłynniejsze ludowe tańce (Highland fling, sword dance, Seann truibhas, flora czy lilt), niektóre z nich mogliśmy nawet przećwiczyć pod okiem profesjonalnych instruktorek z lokalnej szkoły tańca.
To była duża dawka pozytywnej energii, dobrej zabawy i integracji naszej grupy.
Po wyokrętowaniu zaczęliśmy naszą szkocką przygodę od Stirling, miasta, które odegrało bardzo istotną rolę w budowaniu szkockiej tożsamości. Zwiedziliśmy zamek Stirling, który przez wieki był niemym świadkiem licznych wydarzeń, mających wpływ na losy kraju. Przepiękna panorama miasta, rozciągająca się ze szczytu zamku, pozwoliła nam doskonale wczuć się w sceny z filmu "Braveheart". No i ta pogoda - bezchmurne niebo, pełne słońce - czego chcieć więcej...
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przepięknego i niezwykle klimatycznego Amsterdamu. Lokalni anglojęzyczni przewodnicy oprowadzili nas po najciekawszych miejscach tego miasta poprzecinanego malowniczymi kanałami. Zobaczyliśmy m.in. Nieuwe Kerk czyli 600-letni kościół będący obecnie halą wystawową, Pałac Królewski, dom Rembrandta, targ kwiatowy na kanale Singel. Byliśmy również w Van Gogh Museum, gdzie mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć na żywo dzieła tego najwybitniejszego holenderskiego malarza. Ale to zdecydowanie nie był koniec wrażeń na ten dzień, który zakończył się na pokładzie ogromnego promu, gdzie odbyliśmy 16-godzinny rejs do Szkocji.
Wrażeń co nie miara, a przed nami przecież jeszcze Stirling, Edynburg, Glasgow i Newcastle.
Dzisiejszy dzień to zwiedzanie jednej z kultowych miejscowości Lazurowego Wybrzeża. Odwiedziliśmy Muzeum Żandarmerii i Kina, w którym zgromadzono eksponaty dotyczące historii dziesiątej muzy, szczególnie serii filmów o żandarmie z Saint-Tropez.
Wnętrze znanego z filmów budynku to skarbnica wiedzy o gwiazdach filmowych związanych z miastem oraz codzienności francuskich żandarmów.
Niezapomnianych wrażeń dostarczyło nam też zwiedzanie portu i malowniczych, wąskich uliczek. Drugą część dnia wypełniło plażowanie z niezapomnianą panoramą w tle!
Kolejny dzień naszego pobytu na Rivierze Francuskiej rozpoczęliśmy od Cannes, a właściwie od rejsu na Wyspę św. Małgorzaty, gdzie w Fort Royal więziony był Człowiek w Żelaznej Masce. Po powrocie na stały ląd przeszliśmy do pałacu, w którym odbywa się słynny festiwal filmowy i podziwialiśmy Aleję Gwiazd. Spacer promenadą oraz uliczkami pełnymi kawiarni i sklepów z pamiątkami zakończył ten etap zwiedzania.
Vence to miasto artystów; mieszkał w nim m.in. Witold Gombrowicz. W jego domu urządzono muzeum pisarza, o którym z niesamowitą pasją opowiadała nam pani Katarzyna Anna Kula. Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia autora "Ferdydurke" i jego żony Rity, która nadal bywa gościem Muzeum. Po takich opowieściach fabuła szkolnej lektury zyskuje nowy wymiar. Polecamy!
Dziś odwiedziliśmy jedno z piękniejszych miast Lazurowego Wybrzeża - Niceę. Rozpoczęliśmy od, biegnącej wzdłuż wybrzeża, Promenady Anglików. Po wizycie na targu miejskim i spacerze urokliwymi uliczkami starej części miasta podziwialiśmy zapierającą dech panoramę Zatoki Aniołów.
Kolejnym punktem programu było Èze - miasto, w którym znajduje się fabryka perfum Fragonard, gdzie poznaliśmy historię tworzenia pachnideł. Mogliśmy także testować zapachy i kosmetyki. Jednak największe wrażenie zrobiła na nas wizyta w ogrodzie egzotycznym, do którego prowadziły kręte klimatyczne uliczki. Bujna roślinność śródziemnomorska i widok morza w tle - tego się nie da opisać!
Naszą wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania katedry św. Mikołaja, w której znajdują się groby księcia Reinniera III i księżnej Grace. Pięknymi, ciągnącymi się wzdłuż wybrzeża ogrodami księżnej oraz urokliwymi uliczkami Monako przeszliśmy do pałacu książęcego, na którego zwiedzanie ruszyliśmy po reprezentacyjnej zmianie warty.
Kolejny punkt to spacer do dzielnicy Monte Carlo, gdzie znajdują się: jedno z najbardziej znanych kasyn, luksusowe sklepy i hotele, a także przebiega trasa wyścigu Formuły 1. Tę część wyprawy zakończyło plażowanie z widokiem na lazurowe fale.
Ostatni punkt dnia to zwiedzanie Oceanarium.
Jedziemy do hotelu zmęczeni, ale pełni niezwykłych wrażeń. Pozdrawiamy słonecznie!!!
Po degustacji lokalnych specjałów udaliśmy się na wzgórzem Monntjuic, gdzie oczom naszym ukazała się przepiękna panorama stolicy Katalonii Barcelona. Niebywałą gratką dla fanów futbolu był Stadion Olimpijski gdzie obecnie trenuje drużyna FC Barcelony. W ostatnim dniu przed powrotem podziwialiśmy słynny kurort Costa Brava - Tossa de Mar.
Wtorek upłynął nam na odpoczynku i relaksie w Lioret de Mar. W promieniach słońca spacerowaliśmy wzdłuż wybrzeża podziwiając przepięknie uformowaną linię brzegową z klifami. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wizyty na stadionie FC Barcelony gdzie młodzież mogła zakupić wymarzone koszulki ulubionych piłkarzy. Następnie udaliśmy się do Sagrada Familia dzieło życia Antonia Gaudiego. Kolejnym punktem naszego zwiedzania był Park Guell'a oraz La Rambla, Casa Mila,Casa Batllo.
Kolejnym celem naszej podróży była stolica piosenki San Remo. Zachwyciło nas to kwiatowe miasto słynące z przyjaznego klimatu, bujnej roślinności i niesamowitych widoków na Morze Liguryjskie. Pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu, z którego okien rozpościerał się widok na Morze Liguryjskie. Kolejnego dnia opuściliśmy Włoską Riwierę i Lazurowym Wybrzeżem ruszyliśmy w kierunku Saint-Tropez. Na miejscu podziwialiśmy to urokliwe miasteczko znane z luksusu i artystycznej atmosfery. W pięknej, słonecznej aurze spacerowaliśmy kolorowymi uliczkami aż do dotarliśmy do malowniczej zatoki z portem pełnym luksusowych jachtów. Dotarliśmy do kultowego posterunku policji znanego z filmów z niezapomnianym Louis de Funes, między innymi żandarm z Saint-Tropez. A potem dotarliśmy w region Selva, w którym znajduje się Lloret de Mar miejscowość nad Morzem Śródziemnym .
28 marca grupa uczniów I LO rozpoczęła swoją edukacyjną wyprawę do Italii, Francji i Hiszpanii .29 marca przybyliśmy do Bergamo, gdzie przywitała nas wiosenna pogoda .Skosztowaliśmy typowej włoskiej lazanii i lodów. Kolejnego dnia udaliśmy się do Mediolanu. Skąpani w słońcu zwiedzaliśmy stolicę Lombardii i podziwialiśmy Piazza Del Duomo ze słynną gotycką katedrą, galerię Wiktora Emanuela II i teatr della Scala. Kolejnym punktem była gratka dla kibiców drużyny Interu Milan i AC Milan czyli stadion San Siro.
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do konkursu „Elektrosprzęt w dobre ręce”, który jest organizowany przez PGK w Radomsku.
Konkurs polega na zbiórce niepotrzebnych urządzeń działających na prąd lub baterie z gospodarstw domowych. Mogą to być np.: pralki, lodówki, kuchenki, telewizory, odkurzacze, suszarki do włosów, lokówki, żelazka, żarówki energooszczędne, jarzeniówki, zabawki na prąd lub baterie, telefony komórkowe, iPady, laptopy, kalkulatory itp. Dostarczony sprzęt musi być kompletny, nieposiadający baterii.
Sprzęt, którego wygląd i rodzaj może sugerować pochodzenie z działalności gospodarczej, handlowej lub przemysłowej nie zostanie odebrany.
Sprzęt składujemy w holu przy wejściu do szkoły. Zbiórka odbywa się do 15 września 2025.
Zachęcamy do udziału uczniów, rodziców i nauczycieli.
Koordynatorzy: Ewa Siejka, Agnieszka Krawczyk-Broszkowska
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz