Miło nam poinformować, że uczennice: Maria Dobosz z kl. IID1 oraz Julia Kaźmierska z kl. IIC pomyślnie przeszły powiatowe eliminacje w jubileuszowym 70. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim i awansowały do etapu rejonowego, który odbędzie się 12 kwietnia w Piotrkowie Trybunalskim. Gratulujemy i trzymamy kciuki!
11 marca 2025 r. w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie odbył się finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Angielski w medycynie”.
Celem konkursu było rozwijanie umiejętności językowych uczniów szkół ponadpodstawowych w zakresie specjalistycznej terminologii medycznej oraz pogłębianie wiedzy biologiczno-chemicznej. Konkurs łączył nauki przyrodnicze z językiem angielskim, co stanowiło doskonałe przygotowanie młodzieży do dalszej edukacji oraz kariery w obszarze nauk medycznych.
Organizatorami konkursu byli: Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie oraz V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
W II etapie konkursu (30 stycznia 2025 r.), który odbył się w V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie , udział wzięło 77 uczniów z całej Polski . Do finału zakwalifikowało się 21 najlepszych uczestników, którzy wykazali się szeroką wiedzą, umiejętnościami językowymi oraz pasją do nauk medycznych, chemicznych i biologicznych.
Wśród najlepszych uczniów znalazło się, aż troje uczniów I LO w Radomsku: Jakub Fałda z klasy IIIC, Mateusz Kolanus oraz Julia Trojanowska z klasy IVC.
Etap finałowy pozwolił uczestnikom nie tylko na udział w wymagającej rywalizacji, ale był również doskonałą okazją do poznania uczelni i atmosfery studiów medycznych. Na wyniki rywalizacji i uroczyste wręczenie dyplomów musieliśmy poczekać aż 18 marca 2025. Jednak było warto.
Jakub Fałda uzyskał Tytuł Laureata i znalazł się w finałowej dziesiątce. Natomiast Mateusz Kolanus zajął II miejsce.
Całej trójce serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne zmagania Mateusza i Julii, tym razem na maturze.
Tomasz Wojtasik, Elżbieta Ozga
W poniedziałek 10 lutego w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska odbył się powiatowy konkurs poezji miłosnej ph. „Osiecka i inni. Na całych jeziorach Ty”. Naszą szkołę reprezentowała silna grupa dziewczyn, z której na podium stanęły:
- w kategorii recytacja:
- w kategorii wokal:
Dziś odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu.
Dziewczyny! Jesteście najlepsze!
Gratulujemy
Opiekunką Zosi i Elizy jest pani profesor Ewa Ociepa, Marysi - pani profesor Anna Pędziwiatr, Nataszy - pani profesor Katarzyna Łągiewka, a Julii - pani profesor Aneta Jędrzejczyk.
Konkurs “Ekonomia w praktyce” w ramach Koła Zainteresowań “BIZ-Ekonomia w praktyce”.
Uczeń Wiktor Makowski zajął I miejsce w Polsce w drugim etapie tego konkursu, a Kacper Smolarek w pierwszym etapie znalazł się wśród 5 laureatów.
„Porwani przez Ekonomię” to projekt edukacyjny Warszawskiego Instytutu Bankowości oparty na książce profesora Witolda Orłowskiego "Ekonomia dla ciekawych".
Duży sukces uczniów I LO!
Z przyjemnością informujemy, że wszyscy uczniowie I LO w Radomsku, którzy 30 stycznia 2025 r. przystąpili do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych "Angielski w medycynie", zakwalifikowali się do ostatniego, trzeciego szczebla przedsięwzięcia. III etap konkursu odbędzie się 12 marca 2025 r. w Collegium Medicum na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. W II etapie konkursu uczestnicy musieli nie tylko zrozumieć skomplikowane zagadnienia z biologii czy chemii, ale także przetłumaczyć tę wiedzę na język angielski, który w kontekście medycyny i nauk ścisłych ma specyficzną terminologię. Była to wyjątkowa okazja do rozwijania umiejętności językowych w kontekście, który jest użyteczny zawodowo – zwłaszcza w dziedzinach takich jak medycyna, biotechnologia czy farmacja, gdzie znajomość angielskiego jest absolutnie niezbędna.
Godnym zauważenia jest fakt, że Julia Trojanowska, Jakub Fałda i Mateusz Kolanus konkurowali z 77 uczestnikami z innych miast, takich jak: Częstochowa, Krzepice, Katowice, Lubliniec, Rybnik, Radomsko, Bielsko Biała, Chorzów, Gliwice, Wodzisław Śląski, Opole i Łódź. Przejście do etapu finałowego to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, gdy w grze jest tylko 20 miejsc (aż trzy miejsca będą reprezentować uczniowie naszej szkoły).
Życzymy im powodzenia!
Tomasz Wojtasik, Elżbieta Ozga
Prawie siedemdziesiąt uczestników konkursu "Angielski w medycynie" współrywalizowało ze sobą w II etapie przedsięwzięcia, które odbyło się 30 stycznia 2025 r. w V Liceum Ogólnokształcacym im. A. Mickiewicza w Częstochowie.
Oczywiście pośród uczestników konkursu znalazła się reprezentacja naszej szkoły: Julia Trojanowska IVc, Mateusz Kolanus IVc oraz Jakub Fałda IIIc.
Za kilkanaście dni dowiemy się, czy naszym uczniom udało się zakwalifikować do kolejnego etapu. Trzymamy mocno kciuki!
Ogólnopolski Konkurs dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych "Angielski w medycynie" został zorganizowany z myślą o młodych ludziach, których zainteresowania i pasje ukierunkowane są na przedmioty przyrodnicze. Dzięki zgłębianiu wiedzy z zakresu biologii i chemii uczniowie w realny sposób mogą przygotowywać się do egzaminów maturalnych, jak również do przyszłych studiów kierunkowych. W czasach swobodnych relacji międzynarodowych w świecie nauki i kultury, organizatorzy konkursu wychodzą naprzeciw wyzwaniom współczesności, włączając w zakres konkursu wiedzę i umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim.
Konkurs organizowany jest przez nauczycieli V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i pracowników dydaktyczno-naukowych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.
Tomasz Wojtasik, Elżbieta Ozga
Cztery harcerki - uczennice I Liceum - zdobyły wysokie miejsca w zorganizowanych w ramach OPALU konkursach w kategorii: wędrownicy i instruktorzy.
Dziewczyny! Gratulujemy sukcesu i pięknej pasji, jaką jest harcerstwo!
Opiekunkami uczennic są panie profesor: Katarzyna Łągiewka, Ewa Ociepa i Anna Pędziwiatr.
Zuzanna Majkowska z klasy II A oraz Patrycja Bożek z klasy III F zostały Laureatkami XXVI Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 12 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ozorkowie. W klimatycznych wnętrzach uczestnicy czytali swoje wiersze i słuchali koncertu skrzypcowego.
Nagrodzone utwory zostały opublikowane w przygotowanym przez Organizatora tomiku poetyckim: "Rosną we mnie marzenia".
Zuziu, Patrycjo! Serdecznie gratulujemy!
Opiekunkami merytorycznymi były panie Ewa Ociepa i Katarzyna Łągiewka
Uczennica klasy III C Natalia Gumuła zajęła II miejsce w Konkursie Recytatorskim w kategorii wędrownicy i instruktorzy podczas XXXIX Ogólnopolskiego Harcerskiego Festiwalu Artystycznego OPAL 2024.
Gratulujemy serdecznie Natalii i życzymy dalszego doskonalenia kunsztu recytatorskiego.
Uczennicę przygotowała do konkursu Pani prof. Anna Pędziwiatr
Szanowni Państwo!
Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów klas IV na ostatnie spotkania z wychowawcami (z wyjątkiem klasy IV D), które odbędą się 3 kwietnia 2025 r. (czwartek) o godz. 17.00. Rodziców uczniów pozostałych klas natomiast tego dnia zapraszamy na konsultacje z nauczycielami w godz. 17.00 - 18.00.
Dyrekcja I LO w Radomsku
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Organizatorzy projektu lingwistycznego o zasięgu powiatowym „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursach. Poniżej przedstawiamy naszą ofertę. Bez wątpienia każdy uczeń znajdzie dla siebie interesujący obszar współzawodnictwa, w którym zaprezentuje swoje umiejętności. Istnieje możliwość wzięcia udziału w jednym, dwóch, trzech, czterech lub pięciu konkursach.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Organizatorzy
REGULAMIN KONKURSU CZYTANIA W DWÓCH JĘZYKACH
REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO
REGULAMIN KONKURSU „Kadry z życia Wisławy Szymborskiej”
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNO – LINGWISTYCZNEGO
REGULAMIN KONKURSU „Opowiem Ci o Wisławie Szymborskiej”
Organizatorzy projektu lingwistycznego „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów do udziału w przedsięwzięciu o zasięgu powiatowym. Inicjatywa umożliwia wieloaspektowy rozwój młodzieży, jej talentów, wyzwala kreatywność i daje szansę na autoprezentację uczniowską przy jednoczesnym poznawaniu umiejętności innych uczestników działań projektowych. Cieszymy się na wspólną przygodę intelektualną!
Prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi na plakacie prezentującymi ofertę skierowaną do uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VII) i szkół ponadpodstawowych z powiatu radomszczańskiego oraz terminarz działań projektowych i konkursowych.
Organizatorzy będą sukcesywnie drogą mailową zapraszać nauczycieli z ich podopiecznymi do udziału w poszczególnych ogniwach projektu zgodnie z przedstawionym na plakacie harmonogramem.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz