Moi Drodzy, mamy czerwiec, wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego postanowiłyśmy tym razem zaproponować kilka książek, które zasługują na wpisanie ich na wakacyjną listę. Sami wybierzcie! Zapraszamy do biblioteki szkolnej, w której, dzięki naszym absolwentom, mamy najnowsze wydania klasyki.
Zapraszamy do lektury!
Jadwiga Banaszczyk i Anna Piotrowska-Borowicz
"Dziwne Losy Jane Eyre" to powieść Charlotte Bronte, która przyniosła jej międzynarodową sławę. Ukazała się po raz pierwszy w październiku 1847 roku w trzech tomach i okazała się wielkim wydawniczym sukcesem.
Książka opisuje historię młodej dziewczyny, która po stracie obojga rodziców, trafia do domu brata swojej matki. Nie potrafi jednak obudzić uczuć u ciotki, która – gdy tylko nadarza się okazja - pozbywa się dziewczynki, wysyłając ją do szkoły dla sierot, słynącej z surowego rygoru.
Jane Eyre to powieść, o której wnet po jej opublikowaniu gazety angielskie pisały codziennie, do tego - niemal w samych superlatywach. Książka Charlotte Bronte porwała tłumy i nadal pozostaje powieścią kultową.
"Wichrowe Wzgórza" to jedyna powieść Emily Jane Bronte. Została wydana w 1847 roku i należy do kanonu literatury anglojęzycznej. Ocena jej wartości literackiej zmieniała się z czasem, od początkowo niechętnych opinii (oskarżano Bronte o epatowanie brutalnością) do pozytywnych, zwłaszcza w latach 20. ubiegłego stulecia. Książka doczekała się kilku adaptacji filmowych, z których najsłynniejsza jest wersja z 1992 roku z Juliette Binoche jako Katy i Ralphem Fiennesem jako Heathcliffem.
"Duma i uprzedzenie" autorstwa Jane Austen, napisana w konwencji romansu, jest jednocześnie jedną z pierwszych powieści społeczno – obyczajowych. Autorka ukazuje życie angielskich wyższych sfer na przełomie XVIII i XIX wieku. Trafne obserwacje psychologiczne, humor i wątki romansowe sprawiły, że książka cieszy się wielką popularnością także współcześnie – w plebiscycie BBC z 2003 roku na ulubioną książkę brytyjskiego czytelnika (UKs Best-Loved Book) Duma i uprzedzenie zajęła drugie miejsce, zaraz po Władcy Pierścieni.
"Małe kobietki" – amerykańska powieść autorstwa Louisy May Alcott, wydana została po raz pierwszy w roku 1868. W Polsce ukazała się kilkakrotnie, po raz pierwszy w roku 1876.
Autorka przedstawia rzeczywistość Ameryki Północnej lat 60. XIX stulecia. Akcja powieści rozgrywa się podczas wojny secesyjnej w miejscowości Concord w stanie Massachusetts.
Pani March jest kobietą zdającą się wyprzedzać swoją epokę, gdyż wpaja córkom ideały wolności i namawia je do poszukiwania własnej drogi w życiu.
Powieść porusza tak ponadczasowe tematy, jak miłość i śmierć, wojna i pokój, konflikty między osobistymi ambicjami, a obowiązkami rodzinnymi czy zderzenie kultur dwóch kontynentów „starej” Europy i „nowej” Ameryki.
Książką kwietnia została powieść autorstwa Sue Monk Kidd pt. „Sekretne życie pszczół”, która cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży naszej szkoły.
Kilkunastoletnia Lily jest wychowywana przez chłodnego i agresywnego ojca. W dodatku żyje w poczuciu winy, podejrzewając, że w dzieciństwie przyczyniła się do śmierci matki.
Jej los odmieni się jednak, gdy w poszukiwaniu akceptacji i ciepła ucieknie z domu. W miasteczku Tiburon w Karolinie Południowej – u boku trzech czarnoskórych kobiet pracujących jako pszczelarki, niepospolitych i mądrych – znajdzie prawdziwą rodzinę. A może także miłość swego życia …
Pachnąca miodem, ciepła, wzruszająca i przerażająca zarazem opowieść o konfliktach na tle rasowym i kobiecej przyjaźni ponad podziałami. Książka została zekranizowana z sukcesem, przetłumaczona na 36 języków, sprzedana w samych Stanach Zjednoczonych w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy. Opowiada o przerażającej codzienności stanów południowych Ameryki połowy lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy niewolnicy odzyskali już wolność, ale tylko na papierze.
Kto jeszcze nie czytał to zachęcam do wypożyczenia, może na nadchodzący długi weekend...
J. Banaszczyk
W piątek, 25 kwietnia 2025 r., odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas czwartych. Wręczono nagrody, dyplomy, listy gratulacyjne, podsumowano cztery lata wspólnej pracy i nauki. Było sentymentalnie i wzruszająco. Na koniec artystyczną niespodziankę dla swych kolegów i koleżanek przygotowali uczniowie klas II i III.
Gościliśmy Wicestarostę Powiatu Radomszczańskiego Pana Jacka Gębicza oraz Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Roberta Zakrzewskiego.
Miło nam poinformować, że trzech uczniów naszej szkoły znalazło się wśród pięciu laureatów ogólnopolskiego trzeciego testu "Ekonomia w praktyce", są to: Karina Kowalska, Wiktor Makowski, Kacper Smolarek.
Gratulujemy!!!
Opiekun: Agnieszka Styczyńska-Dryja
W niedzielę 20 kwietnia 2025 r w Restauracji "Zameczek" w Radomsku spotkało się na "Wielkanocnym Śniadaniu bez samotności" ponad sto osób. Dla tych, którzy nie mogli być w restauracji wolontariusze Stowarzyszenia Naturalny Sukces Pomaga rozwieźli ponad osiemdziesiąt paczek z żywnością do domów. Przygotowanie kolejnego już wielkanocnego śniadania i paczek było możliwe dzięki zbiórce różnych produktów także w szkołach. Również i w naszym liceum była zorganizowana taka zbiórka zarówno produktów wyznaczonych na poszczególne szkoły oraz pieniężna w niektórych klasach.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przeprowadzeniu tej akcji na terenie naszej szkoły. Podziękowania składamy uczniom i rodzicom a także wychowawcom klas za okazane wsparcie i pomoc. Bardzo dziękujemy za duży wkład pracy i zaangażowanie naszym wolontariuszkom: Magdalenie Zborowskiej i Anastazji Veremii uczennicom z klasy II E, które po raz kolejny zaangażowały się w tę akcję.
Gabriela Szczygłowska - opiekun szkolnego wolontariatu
Dnia 4 marca 2025 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "EUREKA". Do konkursu przystąpiło 33 uczniów z kl. III. Dwudziestu siedmiu otrzymało wyróżnienie w kategorii Żak: O. Pokora, A. Janas, N. Sokołowska, Z. Chybowska, K. Marczak, Z. Głowacka, M. Kociniak, L. Reszka, N. Hemerling, A. Ściegienny, A. Szwedzik, M. Pioruński, S. Łoś, K. Broniszewski, M. Drążkiewicz, M. Ratecka, A. Bus, M. Zimońska, J. Waloszczyk, J. Wróblewski, P. Dziegieć, N. Domińczyk, J. Fałda, M. Piasecka, Z. Kolmasiak, N. Gumuła, L. Urbaniak.
Celem konkursu było upowszechnianie i rozwijanie wśród młodzieży zamiłowania do nauk ścisłych.
Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Beata Zając-Turlejska
Przypominamy, że dni: 5, 6, 7, 8 maja 2025 r. to dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktycznych dla uczniów (trwają wówczas egzaminy maturalne). 2 maja 2025 r. nasza szkoła będzie nieczynna.
Dyrekcja I LO w Radomsku
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz