Przybyła na uroczystą akademię społeczność szkolna przeniosła się za sprawą okolicznościowej dekoracji, prezentacji multimedialnej i części artystycznej w burzliwe czasy XVIII wieku. Tłem do części artystycznej stał się lasek brzozowy z ułożonymi listkami w kształt delikatnie powiewającej flagi, a ponad nim widniały trzy słowa BYŁA JEST BĘDZIE - motto obchodów rocznicowych w I LO. Przedstawiony podczas uroczystości rys historyczny i inscenizacja przywołujące czasy Sejmu Wielkiego umożliwiły właściwe zrozumienie przesłania ukierunkowanego na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość naszej ojczyzny. Wiele elementów złożyło się na stworzenie podniosłej atmosfery Święta upamiętniającego datę 3 Maja 1791roku.
Uroczystość poprowadzili przedstawiciele Samorządu Szkolnego Lena Urbaniak (IIC) i Jakub Wróblewski (IIC) w asyście szkolnego pocztu sztandarowego, który tworzyli: Maja Drążkiewicz (IIC), Adrianna Kiełkowicz (IIC), Zuzanna Karasek (IID), Igor Obarzanek (IID), Lena Sokolińska (IID) i Szymon Wójcik (IID). Antonina Fajkowska (IIIC), której akompaniowała na pianinie Amelia Leska (IIIC) zaintonowała, przy wtórowaniu licealistów, hymn państwowy a następnie odśpiewano hymn szkoły. Patetyczny nastrój utrwaliły przywołane takty muzyki wielkiego polskiego pianisty Fryderyka Chopina w wykonaniu Julii Walaszczyk (IIC). Maja Ciupińska (IIID) i Marcin Jabłecki (IIID) przedstawili trudne położenie Rzeczypospolitej okresu Sejmu Czteroletniego. Licealiści dowiedzieli się podczas części artystycznej, jak doszło do uchwalenia Ustawy Rządowej, jak ludność Warszawy reagowała na te doniosłe wydarzenie. Piotr Knychalski (IIID) wcielił się w rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zaś Szymon Wojciechowski (IIID) poprowadził pamiętne posiedzenie sejmu jako marszałek, Stanisław Małachowski. Kacper Kopczyński (IIID), Maciej Kuc (IIID), Krzysztof Młynek (IIID), Jan Nowakowski (IIE) i Jakub Wiewióra (IIID) wystąpili w roli posłów. Radosny nastrój ówczesnej ludności stolicy oddały Amelia Klimczak (IIID), Maria Kowalik (IIID), Wiktoria Kowalska (IIID) i Zofia Świech (IIID) wcielając się w role Warszawianek. Również recytacja Zofii Maligłówki (IIB) utworu Juliana Tuwima “Trzeci Maja” podkreśliła entuzjazm, jaki zapanował po przyjęciu doniosłego Dokumentu. Aleksandra Bus odegrała na klarnecie “Mazurek Trzeciego Maja”, który wcześniej odśpiewały a capella Amelia i Zofia. Część artystyczną zamknęły wypowiedziane chóralnie słowa przez występujących aktorów “Wiwat Maj, Trzeci Maj”. O właściwą oprawę techniczną akademii zadbali uczniowie klasy IIC Mateusz Grzegorczyk i Maksym Malcher. Na podsumowanie uroczystości głos zabrali Pan Dyrektor Bogdan Węgrzyński i Pani Wicedyrektor Małgorzata Szablewska. W swoich przemówieniach podkreślili rangę wydarzeń sprzed 233 lat i podziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie akademii upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Młodzieży biorącej udział w wykreowaniu okolicznościowej akademii serdeczne podziękowania składają nauczyciele koordynujący: Iwona Bałazińska, Anna Piotrowska-Borowicz, Agnieszka Drozdek, Radosław Oziembała.
Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy to 100 pytań testowych na platformie moodle. Drugi etap odbył się w siedzibie organizatora w Płocku i obejmował rozwiązanie zadań obliczeniowych z chemii nieorganicznej, organicznej i elektrochemii. Zmaganiom towarzyszyły też zadania konkursowe w laboratorium chemicznym, które obejmowały materiał z analizy jakościowej kationów.
Mateusz zajął 8 lokatę, co daje mu miejsce na Politechnice Warszawskiej.
Gratulujemy!
Opiekun merytoryczny - Aneta Krupińska
W sobotę 3 maja w naszym mieście obchodziliśmy 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 roku. Uroczystość rozpoczęła msza święta w Kolegiacie pw. św. Lamberta. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod obelisk upamiętniający dwusetną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Oprawę artystyczną zapewnili aktorzy Miejskiego Teatru „Źródło”. Uroczystość uświetniła także orkiestra, która nadała wydarzeniu podniosły charakter.
W obchodach udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta i powiatu, Komendy Policji i PSP, radomszczańskich szkół. Nasza szkoła była reprezentowana przez poczet sztandarowy w składzie: Lena Misztalska, Nadia Kowalska i Patryk Gałwa.
Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Czteroletni w 1791 roku w odpowiedzi na kryzys polityczny, gospodarczy i społeczny w Polsce. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa o charakterze konstytucyjnym, która miała na celu reformę państwa, wzmocnienie władzy centralnej oraz poprawę sytuacji społecznej. Regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej. Na jej podstawie przyjęto trójpodział władzy: prawodawcza, wykonawcza i sądownicza. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję.
Opiekun pocztu sztandarowego: Agnieszka Drozdek
Dziś, punktualnie o godz. 9.00, nasi MATURZYŚCI rozpoczęli zmagania z egzaminami. Życzymy Wam, aby wiedza zdobywana przez te wszystkie lata zaprocentowała, ale także aby dopisało Wam szczęście. Uwierzcie we własne siły!
Życzymy powodzenia!!!
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne I LO w Radomsku
Do etapu centralnego zakwalifikowało się 65 uczniów z ponad 1500, w etapie centralnym laureatami zostało 15 uczniów z najlepszym wynikiem. Róży do tytułu laureata zabrakło zaledwie 3 punktów. W etapie okręgowym Róża osiągnęła najlepszy wynik spośród wszystkich uczestników z województwa łódzkiego, jednocześnie 16 wynik w kraju.
Celem Olimpiady jest promocja kontynentu afrykańskiego, przy zwróceniu szczególnej uwagi na działalność naszych rodaków – bogactwo pracy polskich misjonarzy i misjonarek, ambasadorów naszego kraju oraz ludzi, wśród których żyją. Ponadto uczestnictwo w konkursie integruje uczniów wśród idei wychowania w duchu tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie oraz uczy wrażliwości, otwartości na inne narody i kultury.
Już jako finalistka Olimpiady, Róża będzie przyjmowana na prestiżowe uczelnie w kraju z pominięciem postępowania rekrutacyjnego, wśród nich są m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet KEN w Krakowie i inne.
Opiekunem merytorycznym uczennicy jest nauczyciel geografii oraz WOS Tomasz Mazur.
Różo, ogromne gratulacje!
Szymon Wojciechowski został studentem Leonard N. Stern School of Business Uniwersytetu Nowojorskiego, czyli jednej z najlepszych szkół ekonomicznych na świecie. W tym roku na Uniwersytet w Nowym Jorku aplikowało 120 000 osób na ok. 6 500 miejsc. Wskaźnik przyjęć na Sterna wyniósł nawet poniżej 5%, co oznacza, że konkurencja była wyjątkowo duża. Szymon będzie również reprezentował drużynę szermierczą NYU Violets.
Gratulujemy nobilitującego osiągnięcia i życzymy samych sukcesów na New York University Stern School of Business!!!
Dyrekcja I LO w Radomsku i Zespół nauczycieli uczących Szymona
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz