Dzień czwarty wymiany minął pod znakiem edukacji, marynat i karaoke.
Na porannych zajęciach uczestnicy wymiany wysłuchali prezentacji naszych uczennic - Leny i Oliwii na temat zdrowego żywienia. Następnie uczniowie i uczennice ze szkół ukraińskich zaprezentowali swoje filmiki, na których zawarte były sposoby przygotowywania potraw pod okiem najbliższych członków rodziny. Zadbaliśmy również o dopołudniowe rozprostowanie kości w postaci gimnastyki i krótkiej przebieżki. Po obiedzie wysłuchaliśmy prezentacji Zuzi pt. "Zdrowie w słoikach". Dzięki zdobytej wiedzy łatwiej było nam zrozumieć, dlaczego tak dobrze smakują marynaty, konfitury, oleje i soki, które testowaliśmy wespół ze społecznością ukraińską. Zdecydowanie najbardziej rozruszało wszystkich wieczorne karaoke!!!
Dzień 5:
In aqua sanitas - to hasło: rozwiązanie gry miejskiej, z którą w Bydgoszczy "walczyli" uczestnicy wymiany podczas piątego dnia projektu. I w zasadzie, wszystko co z wodą związane towarzyszyło nam tego dnia.
W deszczu przemierzaliśmy ulice i uliczki stolicy województwa kujawsko-pomorskiego. W aptece "Pod Łabędziem", będącej oddziałem bydgoskiego Muzeum Okręgowego, przygotowywaliśmy podczas warsztatów, autorskie mieszanki ziół, które w domu posłużą nam jako napary i herbaty. W muzealnej części apteki „Pod Łabędziem” zwiedziliśmy także zielarnię, jedyne w Polsce laboratorium galenowe, recepturę i korytarz z eksponatami. Po przerwie kawowej udaliśmy się do Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie podczas kolejnych warsztatów zgłębialiśmy arkana tworzenia mydła i komponowaliśmy nasz własny kosmetyk. Następnie, przewodnik muzeum zapoznał nas z historią brudu i higieny, od starożytności po czasy współczesne. Po zakupie pamiątek wieczorem udaliśmy się z naszymi ukraińskimi partnerami do ośrodka.
Dzień 6:
Dobiega końca wymiana polsko-ukraińska. Podczas szóstego dnia projektu: "Smaki & Smaczki" odwiedziliśmy Interaktywne Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.
W jego gotyckim wnętrzu przenieślismy się w podróż do krainy papieru i druku, podziwiając unikatowe zbiory pras drukarskich i jedyne w Polsce eksponaty. Wzięliśmy udział w warsztatach kaligrafii piórem gęsim, poczuliśmy klimat dawnej sztuki drukarskiej, drukując na starej żeliwnej prasie. Stworzyliśmy papier, czerpiąc go z kadzi papierniczej za pomocą sita.
Po południu uczestnicy wymiany pokazali swoje prezentacje zwieńczające przedsięwziecie, a także klip, będący miłym i humorystycznym odzwierciedleniem tego, co działo się przez miniony tydzień na Kujawszczyźnie.
Wieczorem, bawiliśmy się na ognisku. Delektowaliśmy się pysznymi kiełbaskami. Była niezła zabawa, tańce, śpiewy i belgijka!
9 kwietnia 2025 zainaugurowaliśmy w naszej szkole dwunastą edycję akcji Radomsko Zdaje Angielski, organizowanej wspólnym wysiłkiem I LO im. F. Fabianiego w Radomsku, II LO im. K. K. Baczyńskiego w Radomsku oraz Prywatnej Placówki Języków Obcych ‘HORIZON’, pod patronatem honorowym Starosty Powiatu Radomszczańskiego.
Do testu próbnego międzynarodowego egzaminu Cambridge B2 First przystąpiły łącznie 83 osoby z klas I – IV, z czego 59 uczniów uzyskało konieczne do jego zaliczenia minimum 60 % punktów, co stanowi 71 % wszystkich zdających.
17 osób może pochwalić się wynikiem 80% i więcej. Stanowi to 20% wszystkich uczestników. 1 osoba uzyskała rezultat powyżej 90 % punktów. Gratulujemy!
Najwyższe wyniki uzyskali:
Kandydaci otrzymali szczegółową informację zwrotną, z podziałem na Listening, Reading i Use of English (Writing i Speaking nie były testowane). Omówiono indywidualne szanse uczniów na przystąpienie do B2 First w czerwcu bieżącego roku.
Właściwa sesja egzaminu Cambridge English B2 First odbędzie się 14 czerwca 2025 w I Liceum Ogólnokształcącym im. F. Fabianiego w Radomsku.
Trzymamy kciuki już dziś!
Good luck!
Piotr Pacholik (koordynator projektu)
W dniu 15. kwietnia 2025 r. w Bełchatowie odbyły się Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w Drużynowych Biegach Przełajowych chłopców. Reprezentacja naszej szkoły odniosła bardzo duży sukces, zajmując najbardziej "pechowe" IV miejsce.
Naszą szkołę reprezentowali: Karol Puczkowski, Adam Pokropski, Jakub Rogalski, Jan Kaczmarek, Wiktor Stępień, Bartłomiej Zaskórski.
Opiekun: Łukasz Stępień
Gratulujemy!
W dniu 15.04.2025 r. w Bełchatowie odbył się Finał Mistrzostw Województwa Łódzkiego w Drużynowych Biegach Przełajowych na dystansie 1000 m. Drużyna I Liceum w składzie: Aleksandra Szwedzik, Joanna Ozga, Justyna Łągiewska, Milena Wyczółkowska, Aleksandra Klekowska, Matylda Purgał wywalczyła srebrny medal, pokonując wiele szkół sportowych. Sukces jest tym większy, że to pierwszy srebrny medal w tej dyscyplinie w historii naszej szkoły!!!
W klasyfikacji indywidualnej I miejsce i zarazem złoto zdobyła Milena Wyczółkowska.
Opiekunem zwycięskiej drużyny jest Michał Machura.
W dniach 6–9 kwietnia uczestniczyliśmy w czterodniowej wycieczce do trzech europejskich stolic: Budapesztu, Wiednia i Bratysławy. Była to wyjątkowa okazja do poznania historii, kultury i architektury tych miast.
Pierwszego dnia dotarliśmy do Budapesztu, gdzie po obiadokolacji udaliśmy się na wieczorny spacer promenadą wzdłuż Dunaju. Mieliśmy okazję podziwiać pięknie oświetlony parlament, Most Łańcuchowy i panoramę miasta.
Drugiego dnia zwiedziliśmy najważniejsze atrakcje Budapesztu, m.in. Váci utca- najbardziej znaną ulicą Budapesztu, Bazylikę św. Stefana, wzgórze zamkowe z Kościołem św. Macieja. Po południu wyruszyliśmy do Bratysławy.
Trzeciego dnia odwiedziliśmy Wiedeń. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Hundertwasser Village, a następnie przeszliśmy przez najważniejsze miejsca w centrum miasta, takie jak Hofburg, Katedra św. Szczepana czy Opera Wiedeńska. Nie mogło zabraknąć pałacu Schönbrunn i jego ogrodów, które mieliśmy okazję zobaczyć. Dzień zakończyliśmy wizytą na wzgórzu Kahlenberg i powrotem do Bratysławy. Ostatniego dnia poznawaliśmy uroki Bratysławy – zobaczyliśmy zamek, parlament, Katedrę św. Marcina, rynek, a także słynny pomnik Čumila. Po zakończeniu zwiedzania ruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.
Wycieczka była bardzo udana, pełna wrażeń, pięknych widoków i ciekawych miejsc. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni.
10 kwietnia 2025, w Miejskim Domu Kultury w Radomsku miała miejsce gala wieńcząca projekt o charakterze lingwistycznym, literackim i artystycznym.
Na uroczystość podsumowującą przybyli goście honorowi Dyrektor Zarządzająca Archiwum Karla Dedeciusa, dr Ilona Czechowska i Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, dr hab. Michał Rusinek prof. UJ w Krakowie. Byli obecni przedstawiciele władz miasta i powiatu pan Prezydent dr Jarosław Ferenc, Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego pan Jacek Gębicz, pani Renata Kosela, Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego, pani Renata Langier, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej Rady Miejskiej. W uroczystości wzięli udział Prezes Zarządu ESBANKU Banku Spółdzielczego z siedzibą w Radomsku, pan Jacek Zacharewicz, pani dr Olga Binczyk, Prodziekan ds. Kształcenia i Spraw Studenckich UJD w Częstochowie, pani dr Agnieszka Reszka, pracownik UJD w Częstochowie, pani Martyna Gaik, właściciel firmy, Restauracja METALURGIA, pani Joanna Marchewka, Koordynator ds. Handlu Wewnętrznego reprezentująca panią Agatę Kasperkiewicz, Prezesa Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, pani Izabela Michnowska, Wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, pan Arkadiusz Gaik, Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Radomsku, właściciel firmy „Kopalnie Kruszyw Komala”, pan Robert Zakrzewski Przewodniczący Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku. #ESBANKwspiera
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz