10 kwietnia 2025, w Miejskim Domu Kultury w Radomsku miała miejsce gala wieńcząca projekt o charakterze lingwistycznym, literackim i artystycznym.
Na uroczystość podsumowującą przybyli goście honorowi Dyrektor Zarządzająca Archiwum Karla Dedeciusa, dr Ilona Czechowska i Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, dr hab. Michał Rusinek. Byli obecni przedstawiciele władz miasta i powiatu pan Prezydent dr. Jarosław Ferenc, Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego pan Jacek Gębicz, pani Renata Kosela, Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego, pani Renatę Langier, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej Rady Miejskiej. W uroczystości wzięli udział Prezes Zarządu ESBANKU Banku Spółdzielczego z siedzibą w Radomsku, pan Jacka Zacharewicz, pani dr Olga Binczyk, Prodziekan ds. Kształcenia i Spraw Studenckich, pani dr Agnieszka Reszka, pani Martyna Gaik, właściciel firmy, Restauracja METALURGIA, pani Joanna Marchewka, Koordynator ds. Handlu Wewnętrznego reprezentująca panią Agatę Kasperkiewicz, Prezesa Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, pani Izabela Michnowska, wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, pan Arkadiusz Gaik, prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Radomsku, właściciel firmy „Kopalnie Kruszyw Komala”, pan Robert Zakrzewski przewodniczący Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Uroczystość rozpoczął montaż słowno - muzyczny pt. „Prosty język i skomplikowana myśl Wisławy Szymborskiej”. Scenariusz został opracowany przez nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego, panią Martę Kurek i panią Ewę Ociepę, a aktorsko zaprezentowali się licealiści z klas: IC, IIC, IID1, IIIB, IIID. Część oficjalna koncentrowała się na przedstawieniu koncepcji tworzenia i realizacji zadań projektowych ze wskazaniem na instytucje, firmy i osoby prywatne, za sprawą których stało się możliwe wdrożenie i wykreowanie projektu. W dalszej części nastąpiło wygłaszanie przemówień przez zaproszonych gości, wręczenie podziękowań dla instytucji, które objęły patronatami honorowymi i mecenatem finansowym przedsięwzięcie oraz dla sponsorów wspierających projekt. Odbyło się uhonorowanie nagrodami laureatów konkursów i przyznanie podziękowań dla jurorów i nauczycieli zaangażowanych w przygotowanie młodzieży do współzawodnictw. Po zakończeniu oficjalnej części rozpoczęła się rozmowa z gośćmi honorowymi, którą poprowadziła pani Jolanta Dąbrowska. Wzięli w niej udział Dyrektor Zarządzająca Archiwum Karla Dedeciusa, dr Ilona Czechowska i Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, dr hab. Michał Rusinek. Zaproszenie do zwiedzania wystawy prac przygotowywanych przez uczniów na konkurs lingwistyczno – artystyczny pt. „Dedykuję ci tę wyklejankę” zamknęło uroczystość podsumowującą przedsięwzięcie.
Poniżej zamieszczamy listy laureatów konkursów i ich opiekunów merytorycznych w pięciu kategoriach. Załączamy także imienne składy komisji oceniających uczniów w poszczególnych turniejach. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom, dzięki którym możliwe było wykreowanie projektu „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS”.
Gratulujemy uczestnikom współzawodnictw determinacji podczas przygotowań do współzawodnictw i dziękujemy opiekunom za zaangażowanie w edukowaniu swoich podopiecznych do konkursów.
KONKURS RECYTACJE UTWORÓW WISŁAWY SZYMBORSKIEJ Z TOMU „CHWILA”
Komisja oceniająca:
Przewodniczący
pan Jacek Drożdż, Redaktor „Dziennika Łódzkiego”
Członkowie
pani Marzanna Lempart, II LO w Radomsku
pani Ewa Liwińska, PSP nr 9 w Radomsku
pani Katarzyna Łągiewka, I LO w Radomsku
pani Anita Pałecz-Skórka, PSP nr 4 w Radomsku
Jury wyłoniło zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych, określonych w regulaminie Konkursu.
I grupa - uczniowie szkół podstawowych (klasy VII – VIII)
II grupa - uczniowie szkół ponadpodstawowych
KONKURS CZYTANIA UTWORÓW WISŁAWY SZYMBORSKIEJ W DWÓCH JĘZYKACH
W ORYGINALE I TŁUMACZENIU KARLA DEDECIUSA
Komisja oceniająca:
Przewodniczący – pan Piotr Starczyk, Redaktor „Radomsko 24”
Członkowie:
pani Małgorzata Kurzyk, PSP nr 7 w Radomsku,
pani Edyta Mossur, PSP nr 4 w Radomsku,
pani Ewa Zabawińska – Janas, PSP nr 1 w Radomsku,
Jury wyłoniło zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych, określonych w regulaminie Konkursu.
I grupa - uczniowie szkół podstawowych (kl. VII i VIII)
II grupa - uczniowie szkół ponadpodstawowych
III KONKURS KRASOMÓWCZY W JĘZYKU ANGIELSKIM PT. „OPOWIEM CI O WISŁAWIE SZYMBORSKIEJ”.
Komisja oceniająca:
Przewodnicząca -
Pani Małgorzata Starczyk, PSP nr 9 w Radomsku
Członkowie:
pani Agnieszka Gniatkowska-Bednarczyk, I LO w Radomsku,
pani Małgorzata Kaczmarczyk, PSP nr 1 w Radomsku,
pani Anna Witkowska - Ozga, PSP nr 6 w Radomsku.
Jury wyłoniło zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych, określonych w regulaminie Konkursu.
I grupa - uczniowie szkół podstawowych (klasy VII – VIII)
II grupa - uczniowie szkół ponadpodstawowych
IV KONKURS WIEDZY „KADRY Z ŻYCIA WISŁAWY SZYMBORSKIEJ”.
Komisja oceniająca:Jury wyłoniło zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych, określonych w regulaminie Konkursu.
I grupa - uczniowie szkół podstawowych (klasy VII – VIII)II grupa - uczniowie szkół ponadpodstawowych
KONKURSU LINGWISTYCZNO – PLASTYCZNEGO PT. DEDYKUJĘ CI TĘ WYKLEJANKĘ.
Komisja oceniająca:wyłoniła laureatów:
I grupa - uczniowie szkół podstawowych (klasy VII – VIII)
II grupa - uczniowie szkół ponadpodstawowych
Ćwiczenia na koncentrację i techniki szybkiego zapamiętywania przy jednoczesnym wyborze ciekawych i praktycznych źródeł informacji przynoszą doskonałe efekty podczas nauki języka obcego. O tym fakcie przekonali się nasi licealiści biorący udział w nietypowych zajęciach z języka niemieckiego, które odbyły 28 października 2025 w trzech grupach warsztatowych. Celem lekcji było zdobywanie kompetencji lingwistycznych w obszarze bloku tematycznego „Żywienie”. Młodzież poznawała i utrwalała słownictwo i struktury gramatyczne w sposób spontaniczny. Nazwy artykułów spożywczych, posiłków, metody ich przygotowywania stały się bazą różnorodnych zadań. Po wprawkach językowych, uczestnicy bez trudu interpretowali autentyczne treści obcojęzyczne. Uczniowie, dowiedzieli się, co proponują niemieccy blogerzy kulinarni Foodblogs i zostali zachęceni do sięgania po oryginalne przepisy niemieckojęzyczne ukierunkowane na zdrowe żywienie. Symulacja przygotowywania potraw przy wykorzystaniu Internetu spowodowała, iż biorący w warsztatach udział pracowali efektywnie i z dużym zaangażowaniem. Swój akces do udziału w niecodziennych zajęciach językowych zgłosiły 63 osoby. Wkrótce poznamy uczestników, którzy otrzymają nagrody za wyróżniającą pracę podczas warsztatów.
Zajęcia wizytowali pan dyrektor Bogdan Węgrzyński i pani wicedyrektor Anna Piotrowska – Borowicz. Uczestnikom warsztatów gratuluję umiejętności lingwistycznych, dzięki którym z łatwością rozwiązywano zaproponowane zadania.
Iwona Bałazińska
W piątek, 17 października 2025 r., odbyło się walne posiedzenie Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego, na którym zostały wręczone nagrody za wkład pracy i rozwój sportu szkolnego Powiatu Radomszczańskiego w l. 2021 – 2025 dla nauczycieli wychowania fizycznego szkół średnich.
Wśród nagrodzonych znalazł się nauczyciel naszej szkoły Pan Michała Machura.
GRATULUJEMY!!!
28 października 2025 r. młodzież z klas IV C i IV F- biologiczno-chemicznych uczestnicząca w Innowacji Zdrowotnej w ramach programu, realizowanego na podstawie podpisanego porozumienia o współpracy, pod opieką p.Bożeny Ujmy mogła poznać pracę radiologów oraz pracowników Rehabilitacji Ogólnej.
Podczas wizyty młodzież miała okazję poznać specyfikę pracy działu medycyny zajmującego się diagnostyką obrazową, który wykonuje badania takie jak: RTG, USG, tomografia komputerowa(TK), densytometria, mammografia. Celem jest wykrywanie, diagnostyka i monitorowanie chorób..Pracujący tam lekarze radiolodzy interpretują wyniki, sporządzają dokładne opisy i diagnozy, a także wykonują małoinwazyjne zabiegi lecznicze w ramach radiologii interwencyjnej.
Tradycyjnie, jak każdego roku, odwiedziliśmy grób Patrona naszej szkoły Feliksa Fabianiego oraz groby zmarłych dyrektorów, nauczycieli i pracowników I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku. Zapaleniem zniczy oraz krótką modlitwą uczciliśmy pamięć Tych, których nie ma już wśród nas.
„A jednak nie wszystek umarłeś”
"Żal, że się za mało kochało,
Że się myślało o sobie,
Że się już nie zdążyło,
Że było za późno…”
"A teraz…
Dziękujemy Ci po prostu za to,
Że byłeś,
Tak bliski i daleki – we wszystkim inny"
Ks. Jan Twardowski
W dniach 26 - 30 października wraz z naszymi Przyjaciółmi z Zespołu Szkół Ekonomicznych zwiedzaliśmy stolicę Francji. Zaczęliśmy od perły gotyku - katedry Notre-Dame; po spacerze w Ogrodach Luksemburskich dotarliśmy do Panteonu, będącego mauzoleum wybitnych Francuzów. Spoczywają tu m.in.: Voltaire, Rousseau, Hugo oraz Maria Skłodowska-Curie. Zwieńczeniem tego dnia było zwiedzanie Luwru, gdzie oglądaliśmy najbardziej rozpoznawalne dzieła sztuki: Wenus z Milo, Nike z Samotraki, "Monę Lisę" i inne słynne obrazy Leonarda da Vinci.
Kolejny dzień to Paryż widziany z góry. Najpierw z wieży Eiffla - symbolu miasta, a po spacerze Polami Elizejskimi - z Łuku Triumfalnego, który jest pomnikiem upamiętniającym poległych za Francję w czasie rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Wśród nazwisk zapisanych na ścianach monumentalnej budowli były również te polskich dowódców.
Niesamowitych wrażeń dostarczyła nam wizyta na Montmartre - dzielnicy kojarzonej z życiem artystycznej bohemy Paryża. Górująca nad nią Bazylika Sacré-Cœur, malownicze uliczki, na których artyści śpiewali, portretowali przechodniów, urocze kawiarnie, nadchodzący wieczór, gra świateł złożyły się na niezwykłą atmosferę tego miejsca - żal było je opuszczać... Ale w planie była kolejna atrakcja - wieczorny rejs po Sekwanie. Mieniąca się tysiącem świateł wieża Eiffla i podświetlone zabytki po obu stronach rzeki pozwoliły po raz kolejny poczuć niezwykłą atmosferę stolicy Francji.
Ostatni dzień spędziliśmy w Disneylandzie. Trudno opisać ilość atrakcji, które na nas tu czekały. Namiastkę możecie znaleźć na fotografiach.
Polecamy taki sposób poznawania niezwykłej francuskiej kultury i doskonalenia umiejętności językowych.
Dyrekcja i Rada Rodziców w I Liceum Ogólnokształcącym im. F. Fabianiego w Radomsku zwraca się z prośbą do mieszkańców Radomska i Absolwentów ILO oraz właścicieli firm radomszczańskich o wpłaty na renowację bardzo zniszczonego nagrobka Patrona szkoły Feliksa Fabianiego, usytułowanego na Starym Cmentarzu w Radomsku. Wpłat można dokonywać na konto Rady Rodziców 17 8980 0009 2008 0000 1451 0001 z dopiskiem „ Feliks Fabiani” lub w sekretariacie szkoły, przy ul. Armii Krajowej 30.
Feliks Fabiani to postać zasłużona dla Radomska. Był założycielem szkoły elementarnej i pierwszego gimnazjum męskiego w Radomsku. Aktywnie uczestniczył w życiu społecznym miasta - był jednym z założycieli OSP, działał w komitecie budowy kościoła farnego św. Lamberta, należał też do kilku organizacji charytatywnych. Jako jeden z nielicznych radomszczan został uhonorowany ulicą jego imienia.
1 listopada 2025r. w Radomsku odbyła się kolejna kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu w Radomsku, druga, której głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Spot Radomsko, a wśród kwestujących byli przedstawiciele władz miasta i powiatu, radni , dyrektorzy szkół i instytucji miasta i powiatu, społecznicy. Zebrana kwota to (podobnie jak w ubiegłym roku) ok. 24 tys. zł, a przewidywany koszt renowacji grobu F. Fabianiego to ok. 80 tys. zł. Szanowni Państwo każda przekazana złotówka pozwoli Nam zachować dla następnych pokoleń cząstkę historii naszego Radomska!
Dyrekcja, Rada Rodziców i społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. F. Fabianiego w Radomsku
18 bestsellerów zupełnie za darmo przez cały listopad.
Nasza szkoła po raz kolejny włącza się do jednego z największych w Polsce projektów promujących czytelnictwo czyli do ogólnopolskiej akcji CZYTAJ.PL
Czytać i słuchać bestsellerowych książek można od 1 do 30 listopada.
Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie wyselekcjonowanych, atrakcyjnych książek dostępnych jest w ramach jednej biblioteki, bez podziału na książki młodzieżowe i dla dorosłych. Miłośnicy literatury z łatwością wybiorą coś dla siebie spośród takich kategorii jak Young Adult, reportaże, literatura piękna, obyczajowa oraz kryminały. Tak jak w zeszłym roku, książki będzie można czytać na czytnikach elektronicznych inkBOOK oraz Kindle.
Szczegółowe informacje oraz listę dostępnych książek można znaleźć na stronie: https://akcja.czytajpl.pl/
W programie zajęć
Zajęcia prowadzi p. Jacek Michniowski
Chętni proszeni o kontakt z prowadzącym
Tematyka XXXVIII Olimpiady FilozoficznejLista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska