W czwartek 5 czerwca 2025 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku, odbyło się czytanie radomszczan w ramach XXIV Radomszczańskich Dni Rodziny. W tym roku czytane były wybrane fragmenty książki - wywiadu Vittorio Messoriego z Janem Pawłem II " Przekroczyć próg nadziei". Do czytania wprowadził wszystkich uczestników ks. arcybiskup Wacław Depo Metropolita Częstochowski. Wśród osób czytających naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II D1, Wiktor Makowski i Kacper Smolarek a kibicowała im klasa III E, która była również obecna w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Następnym punktem spotkania było uroczyste podsumowanie konkursu literackiego zorganizowanego w ramach Radomszczańskich Dni Rodziny i rozdanie nagród. Uczniami z I LO, którzy zostali nagrodzeni byli: Amelia Fila uczennica klasy II D, która zajęła III miejsce za pracę "Człowiek zagubiony we współczesnym świecie", Natalia Goździkowska uczennica klasy II A, która otrzymała wyróżnienie za pracę "Wolność, moralność i odpowiedzialność" oraz Julia Kozłowska z klasy II A i Zofia Zawalska z klasy II D1.
Wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu gratulujemy, a czytającym dziękujemy za piękną interpretację tekstów św. Jana Pawła II.
Adrian Ściegienny, uczeń klasy III C, otrzymał (już po raz trzeci) tytuł laureata w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego – Galileo.
Na 158 uczestników z całej Polski w swojej kategorii (klasy trzecie) uzyskał 7 miejsce w kraju zdobywając 88,46% ogólnej ilości punktów.
Adrian to niezwykle uzdolniony uczeń naszej szkoły, który między innymi szczególnie interesuje się językiem niemieckim.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce niemieckiego!!!
J. Broniszewska
20 marca odbył się coroczny Szkolny Konkurs Numizmatyczny "Grosik”. Tym razem była to jego dwunasta edycja. Wzięło w nim udział troje naszych uczniów. Pierwsze miejsce wśród szkół ponadpodstawowych zajęła Kinga Klekowska, uczennica klasy I D. Gala, podczas której wręczono pamiątkowe dyplomy, odbyła się 10 maja w Miejskim Domu Kultury.
GRATULACJE KINGA!!!
Myślą przewodnią konkursu jest promowanie patriotyzmu wśród młodzieży oraz popularyzowanie historii Polski. Przypominanie postaci oraz dorobku intelektualnego jednego z najwybitniejszych polskich mężów stanu– Romana Dmowskiego.
Temat Konkursu: „Roman Dmowski – Wobec współczesnego kryzysu wartości”.
Konkurs odbywa się w trzech kategoriach:Tytuł finalisty w kategorii esej otrzymał Mateusz Żarek uczeń klasy IIIB.
GRATULACJE MATEUSZU!!!
Hanna Broniszewska z klasy IV C zajęła I miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym ALCHEMIK.
Serdecznie gratulujemy!
Opiekun merytoryczny - Aneta Krupińska
15 marca w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbyły się eliminacje powiatowe jubileuszowego 70. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W wydarzeniu wzięli udział utalentowani recytatorzy, którzy zachwycili publiczność swoimi interpretacjami poezji oraz prozy.
Uczennica naszej szkoły, Maria Dobosz z klasy 2D1, otrzymała nominację do etapu rejonowego w Turnieju "Teatrów Jednego Aktora".
12 kwietnia miała okazję zaprezentować swoje przedstawienie teatralne "Niewidzialni ludzie" w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Marię do konkursu przygotowała Pani Anna Pędziwiatr.
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski to doskonała okazja dla pasjonatów literatury i sztuki słowa do zaprezentowania swoich umiejętności, rozwoju artystycznego oraz spotkania z innymi miłośnikami kultury.
Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy to 100 pytań testowych na platformie moodle. Drugi etap odbył się w siedzibie organizatora w Płocku i obejmował rozwiązanie zadań obliczeniowych z chemii nieorganicznej, organicznej i elektrochemii. Zmaganiom towarzyszyły też zadania konkursowe w laboratorium chemicznym, które obejmowały materiał z analizy jakościowej kationów.
Mateusz zajął 8 lokatę, co daje mu miejsce na Politechnice Warszawskiej.
Gratulujemy!
Opiekun merytoryczny - Aneta Krupińska
Miło nam poinformować, że trzech uczniów naszej szkoły znalazło się wśród pięciu laureatów ogólnopolskiego trzeciego testu "Ekonomia w praktyce", są to: Karina Kowalska, Wiktor Makowski, Kacper Smolarek.
Gratulujemy!!!
Opiekun: Agnieszka Styczyńska-Dryja
Dnia 4 marca 2025 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "EUREKA". Do konkursu przystąpiło 33 uczniów z kl. III. Dwudziestu siedmiu otrzymało wyróżnienie w kategorii Żak: O. Pokora, A. Janas, N. Sokołowska, Z. Chybowska, K. Marczak, Z. Głowacka, M. Kociniak, L. Reszka, N. Hemerling, A. Ściegienny, A. Szwedzik, M. Pioruński, S. Łoś, K. Broniszewski, M. Drążkiewicz, M. Ratecka, A. Bus, M. Zimońska, J. Waloszczyk, J. Wróblewski, P. Dziegieć, N. Domińczyk, J. Fałda, M. Piasecka, Z. Kolmasiak, N. Gumuła, L. Urbaniak.
Celem konkursu było upowszechnianie i rozwijanie wśród młodzieży zamiłowania do nauk ścisłych.
Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Beata Zając-Turlejska
W czwartek 10 kwietnia 2025 roku odbył się w całej Polsce etap diecezjalny 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Wzięli w nim udział uczniowie szkół średnich, którzy na etapie szkolnym uzyskali największą liczbę punktów. Z naszego liceum do etapu diecezjalnego przeszli :Jan Kaczmarek i Iga Staniszewska uczniowie z klasy II C oraz Katarzyna Marczak z klasy III C.
Tekstem źródłowym konkursu jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu edycji św. Pawła 2011, najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem. Zakres tematyczny tegorocznego konkursu biblijnego obejmuje Księgi Ezdrasza i Nehemiasza oraz listy pasterskie św. Pawła do Tymoteusza oraz List do Tytusa. Po zmaganiach pisemnych na etapie diecezjalnym i podliczeniu punktów komisja wyłoniła siedmiu uczestników, którzy przystąpili do części ustnej. Po odpowiedziach ustnych i zdobytych za nie punktach przedstawiono laureatów OKWB w archidiecezji częstochowskiej. Laureatką została, zajmując V miejsce Iga Staniszewska z naszej szkoły.
Laureatce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursowych zmaganiach.
Gabriela Szczygłowska - opiekun merytoryczny uczennicy
4 lutego 2025 r. na Wydziale Matematyki I Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego odbył się finał konkursu ”Matematyka – Moja Pasja”. Do finału zakwalifikowali się dwaj uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku: Marcin Jabłecki i Piotr Knychalski z klasy IV D.
Celem konkursu jest popularyzowanie matematyki wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Konkurs jest organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przy współudziale Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Marcin Jabłecki uzyskał Tytuł Laureata konkursu ”Matematyka – Moja Pasja” i znalazł się w finałowej siódemce uczniów. Piotr Knychalski został finalistą tego konkursu.
Gratulacje !!! Czekamy na galę finałową.
Beata Wójcik
Miło nam poinformować, że uczennice: Maria Dobosz z kl. IID1 oraz Julia Kaźmierska z kl. IIC pomyślnie przeszły powiatowe eliminacje w jubileuszowym 70. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim i awansowały do etapu rejonowego, który odbędzie się 12 kwietnia w Piotrkowie Trybunalskim. Gratulujemy i trzymamy kciuki!
11 marca 2025 r. w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie odbył się finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Angielski w medycynie”.
Celem konkursu było rozwijanie umiejętności językowych uczniów szkół ponadpodstawowych w zakresie specjalistycznej terminologii medycznej oraz pogłębianie wiedzy biologiczno-chemicznej. Konkurs łączył nauki przyrodnicze z językiem angielskim, co stanowiło doskonałe przygotowanie młodzieży do dalszej edukacji oraz kariery w obszarze nauk medycznych.
Organizatorami konkursu byli: Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie oraz V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
W II etapie konkursu (30 stycznia 2025 r.), który odbył się w V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie , udział wzięło 77 uczniów z całej Polski . Do finału zakwalifikowało się 21 najlepszych uczestników, którzy wykazali się szeroką wiedzą, umiejętnościami językowymi oraz pasją do nauk medycznych, chemicznych i biologicznych.
Wśród najlepszych uczniów znalazło się, aż troje uczniów I LO w Radomsku: Jakub Fałda z klasy IIIC, Mateusz Kolanus oraz Julia Trojanowska z klasy IVC.
Etap finałowy pozwolił uczestnikom nie tylko na udział w wymagającej rywalizacji, ale był również doskonałą okazją do poznania uczelni i atmosfery studiów medycznych. Na wyniki rywalizacji i uroczyste wręczenie dyplomów musieliśmy poczekać aż 18 marca 2025. Jednak było warto.
Jakub Fałda uzyskał Tytuł Laureata i znalazł się w finałowej dziesiątce. Natomiast Mateusz Kolanus zajął II miejsce.
Całej trójce serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne zmagania Mateusza i Julii, tym razem na maturze.
Tomasz Wojtasik, Elżbieta Ozga
W poniedziałek 10 lutego w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska odbył się powiatowy konkurs poezji miłosnej ph. „Osiecka i inni. Na całych jeziorach Ty”. Naszą szkołę reprezentowała silna grupa dziewczyn, z której na podium stanęły:
- w kategorii recytacja:
- w kategorii wokal:
Dziś odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu.
Dziewczyny! Jesteście najlepsze!
Gratulujemy
Opiekunką Zosi i Elizy jest pani profesor Ewa Ociepa, Marysi - pani profesor Anna Pędziwiatr, Nataszy - pani profesor Katarzyna Łągiewka, a Julii - pani profesor Aneta Jędrzejczyk.
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do konkursu „Elektrosprzęt w dobre ręce”, który jest organizowany przez PGK w Radomsku.
Konkurs polega na zbiórce niepotrzebnych urządzeń działających na prąd lub baterie z gospodarstw domowych. Mogą to być np.: pralki, lodówki, kuchenki, telewizory, odkurzacze, suszarki do włosów, lokówki, żelazka, żarówki energooszczędne, jarzeniówki, zabawki na prąd lub baterie, telefony komórkowe, iPady, laptopy, kalkulatory itp. Dostarczony sprzęt musi być kompletny, nieposiadający baterii.
Sprzęt, którego wygląd i rodzaj może sugerować pochodzenie z działalności gospodarczej, handlowej lub przemysłowej nie zostanie odebrany.
Sprzęt składujemy w holu przy wejściu do szkoły. Zbiórka odbywa się do 15 września 2025.
Zachęcamy do udziału uczniów, rodziców i nauczycieli.
Koordynatorzy: Ewa Siejka, Agnieszka Krawczyk-Broszkowska
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz