26 października 2023r. na krytej pływalni AQUARA w Radomsku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Radomszczańskiego w Pływaniu drużynowym dziewcząt i chłopców.
Drużyna dziewcząt w składzie: Wyczółkowska Milena, Mielczarek Natalia, Sadowska Victoria, Barańska Dominika, Urbaniak Lena, Oleszczak Olga, Banaszczyk Lena, Krzyszkowska Lena, Drozdek Dominika, Janas Anna, Sokołowska Natalia pokonując rywalki zdobyła I miejsce i zarazem MISTRZOSTWO POWIATU.
Drużyna chłopców w składzie: Winkler Filip, Wojciechowski Mikołaj, Włodarczyk Kajetan, Ćwiek Krzysztof, Wojciechowski Szymon, Zakrzewski Maksymilian, Zgrzebnicki Norbert po zaciętej rywalizacji szczególnie z niepokonanym od lat Elektrykiem również zwyciężyła i zdobyła MISTRZOSTWO POWIATU.
Obie drużyny awansowały do Półfinału Mistrzostw Województwa, które odbędą się 9 listopada w Radomsku.
GRATULUJEMY !!!!!!
Opiekunem naszych pływaków jest mgr Piotr Lewandowski.
Kolejna propozycja w naszej akcji czytelniczej to nowość, która jest już dostępna w bibliotece szkolnej – „Mrożek. Biografia” autorstwa Anny Nasiłowskiej.
Sławomir Mrożek (1930–2013) – dramaturg, prozaik i rysownik, jeden z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. Był postacią tajemniczą, a nawet zagadkową, do dziś jego osobowość stanowi zagadkę. Unikał rozgłosu, w ostatnich dekadach w zasadzie nawet nie udzielał wywiadów. Mrożek przez całe życie uciekał: z Krakowa do Warszawy, potem do Włoch, stamtąd do Paryża, następnie do Meksyku, ponownie do Krakowa i do Nicei. Czego chciał uniknąć? Czego się bał? Ludzi i świat obserwował zwykle z boku, z ukosa, z dystansu. Milczek – ale dusza towarzystwa, ponurak – ale humorysta. Paradoksy i sprzeczności składające się na legendę Sławomira Mrożka można by mnożyć, ale Anna Nasiłowska postawiła sobie na szczęście inny cel: opierając się na materiałach źródłowych i kreśląc kontekst historyczny, wypełniła białe plamy i złożyła te pozornie niepasujące do siebie elementy w kompletną, spójną i wciągającą biografię.
Polecam.
J. Banaszczyk
Dzięki środkom pozyskanym z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w ramach programu RE_Action! w kwocie 15 tys. Zł, biblioteka szkolna I LO w Radomsku przeszła metamorfozę. W ramach prac remontowych udało się pomalować ściany, wycyklinować i pomalować parkiet, odnowić regały biblioteczne, zamontować plastikowe nakładki na parapety oraz nowe rolety do okien, wymienić drzwi wejściowe i wykonać niezbędne przeróbki elektryczne. Ponadto ze środków pozyskanych z funduszu Rady Rodziców oraz od indywidualnych sponsorów szkoły, biblioteka wzbogaciła się o nowe, profesjonalne biurko oraz fotel dla nauczyciela bibliotekarza. Powstały także dwa stanowiska komputerowe z nowymi stolikami i fotelami biurowymi, z których korzystać mogą odwiedzający bibliotekę uczniowie i nauczyciele. Przy wejściu stanęły również dwa nowe regały, które będą wykorzystywane do promowania nowości czytelniczych.
W ramach ogólnopolskiego projektu „Adwokaci rozświetlają prawo” uczniowie klasy I A oraz II E 1 wzięli udział w warsztatach z prawnikiem- Panią Anetą Ledwoch-Adamczuk. Podczas zajęć poruszony został temat odpowiedzialności za słowo pisane, hejtu, cyberprzemocy. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jaka kara grozi za stalking, ale też otrzymali informacje, co zrobić, gdy samemu jest się ofiarą hejtu.
Koordynatorem działań była p. Marta Kurek.
W środę, 25 października społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, jak co roku, świętowała Dzień Patrona - Feliksa Fabianiego. Podczas obchodów ślubowanie złożyli również uczniowie klas pierwszych, którzy od teraz stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej I LO.
W obchodach wzięła udział Wicestarosta Małgorzata Lewandowska, która w kilku słowach zwróciła się do młodzieży, życząc udanej edukacji i zawarcia wielu przyjaźni w nowej szkole. Głos zabrał również Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Bogdan Węgrzyński, który życzył uczniom szkolnych sukcesów i realizacji własnych ambicji.
Podczas uroczystości podziękowano za pracę odchodzącemu zarządowi Samorządu Uczniowskiego i dokonano przekazania sztandaru nowym członkom pocztu. Nagrodzono również zwycięzców konkursu dot. życia i działalności Feliksa Fabianiego.
A.P.-B.
25 października miało miejsce rozstrzygnięcie quizu konkursowego będącego ogniwem wieloaspektowego projektu “Poznajemy kraj, którego języka uczymy się” zrealizowanego w sekcji języka niemieckiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia było ugruntowanie i poszerzenie wiedzy na temat naszego zachodniego sąsiada. Prelekcja z okazji Dnia Jedności Niemiec, która odbyła się 3 października z inicjatywy biblioteki Austriackiej była impulsem rozbudzającym w młodzieży dążenie do ugruntowania i poszerzenia wiedzy z zakresu historii i teraźniejszości prezentowanego kraju.
W dniu 24 października odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej dziewcząt. Reprezentacja naszej szkoły, po emocjonujących i wyrównanych meczach, zajęła pierwsze miejsce i wywalczyła prawo do startu w Półfinałach Województwa, które odbędą się w Piotrkowie Trybunalskim 14 listopada. Naszą szkołę reprezentowały: Martyna Sprawka, Maja Niedźwiecka, Julia Sącińska, Zuzanna Łuszczyn, Dominika Kusiak, Wiktoria Klekowska, Zuzanna Cieślik, Klaudia Lis, Zuzanna Piwowarczyk, Zuzanna Maniecka, Zuzanna Gałek.
Gratulujemy!!!
Opiekun: Łukasz Stępień.
Od lewej: Jakub Wróblewski - przewodniczący, Lena Urbaniak - z-ca przewodniczącego, Nikola Gajda - rzecznik praw ucznia, Zuzanna Piwowarczyk - sekretarz, Oliwia Kantorosińska - członek zarządu, Adrian Ściegienny - skarbnik
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY USTĘPUJĄCEMU SAMORZĄDOWI!
W dniu 6 października 2023 r. młodzież wzięła udział w zajęciach w Sądzie Rejonowym w Radomsku, gdzie uczestniczyła w trzech rozprawach z zakresu prawa cywilnego. Zwiedziła archiwum sądowe oraz areszt. Została zapoznana z pracą poszczególnych wydziałów i spotkała się z mediatorem sądowym.
16 października 2023 r. w I Liceum Ogólnokształcącym odbyły się zajęcia z Panią dr Magdaleną Ustaborowicz – adiunktem, Katedry Teorii i Filozofii Prawa, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas spotkania młodzież poznała najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa cywilnego oraz zasady rekrutacji na studia prawnicze.
23 października po raz kolejny młodzież udała się do Sądu Rejonowego, gdzie uczestniczyła w zajęciach z Panią Prezes Sądu Sędzią Anną Hanus-Klarą. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami prawa karnego i cywilnego, przebiegiem rozpraw karnych i cywilnych oraz obowiązkami wynikającymi z wykonywania zawodu sędziego.
Koordynatorzy innowacji: B.Ujma, M.Machaj, R.Oziembała
Młodzież I LO po raz kolejny wzięła udział w projekcie Starostwa Powiatowego w Radomsku pt.”Nauka strzelania dla młodzieży”. Pierwsze zajęcia odbyły się w dniu 25 września na strzelnicy LOK przy ulicy Piaskowej i wzięło w nich udział ok 40 osób. Młodzież strzelała z broni kulowej - karabin sportowy bocznego zapłonu 5,6 mm. W dniu 5 października odbyły się zawody, podczas których Małgorzata Majcherek w kategorii dziewcząt zajęła V miejsce, a Piotr Bałut IV i Filip Skupiński V miejsce w kategorii chłopców. Łącznie w zawodach wzięło udział 56 osób z radomszczańskich szkół ponadpodstawowych. Kolejne spotkania odbędą się w dniach 24 października i 21 listopada 2023 r., podczas których uczniowie będą strzelali z broni pneumatycznej - karabin pneumatyczny 4,5 mm. W bieżącym roku szkolnym łącznie zostanie przeszkolonych ok. 140 osób.
Opiekunem młodzieży jest p. Bożena Ujma
W sobotę (07.10.2023 r.) w ramach Festiwalu 3xRóżewicz odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Tadeusza Różewicza, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. II miejsce ex aeuqo zajęły: Ania Gębicz oraz Natalia Ciemniewska, wyróżnienia otrzymały: Wiktoria Ozga i Natalia Domińczyk.
Serdecznie gratulujemy!
Tegoroczna edycja XVII Dni Kina rozpocznie się 17 października i obejmować będzie takie elementy jak:
17 października 2023 r. rozpoczęły się warsztaty realizatorskie inaugurujące XVII edycję Dni Kina. Tegoroczne warsztaty bazują na materiałach filmowych z udziałem bohatera edycji – Andrzeja Seweryna i uwypuklają rolę rekwizytów w tworzeniu obrazów filmowych. W kolejnych etapach uczestnicy opracują pomysł na film, storyboard i scenopis, zarejestrują materiał filmowy, dokonają jego selekcji i zmontują krótkie etiudy filmowe, które zostaną ocenione w Konkursie na Etiudę Filmową. W efekcie wszystkich tych działań młodzież z I LO i II LO poszerzy kompetencje interpretacyjne i percepcyjne na polu sztuk wizualnych, szerzej zrozumie pojęcia z dziedziny filmu a także zyska możliwość pełniejszego odbioru dzieł filmowych.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz