Jak co roku biblioteka szkolna zachęca uczniów do wypożyczania książek na wakacje.
Warunkiem wypożyczenia na wakacje jest zwrócenie wszystkich wcześniej wypożyczonych książek do biblioteki.
Książki na wakacje będą wypożyczane w dniach 12 – 20 czerwca 2023 r.
Każdy czytelnik może wypożyczyć 5 książek.
Termin zwrotu wypożyczonych na wakacje książek upływa 15 września 2023 r.
ZAPRASZAMY!!!
Jadwiga Banaszczyk
Anna Piotrowska-Borowicz
Wenecja, w której spędziliśmy cały ostatni dzień, okazała się prawdziwą wisienką na torcie. Uczucie zachwytu towarzyszyło nam niemalże cały czas. Zwiedziliśmy Plac i Bazylikę św. Marka, Pałac Dożów, słynny Most Westchnień, Kolumny św. Teodora i św. Marka, Wieżę Zegarową no i oczywiście odbyliśmy rejs łodzią po Kanale Grande. No i ta przecudowna, jedyna w swoim rodzaju atmosfera!!! Ogromne podziękowania dla naszego pilota wycieczki i jednocześnie przewodnika po słonecznej Italii, Pana Krzysztofa Wojtczyka, który nie tylko posiada ogromną wiedzę o tym pięknym kraju, ale potrafi ją przekazać w bardzo interesujący, nietuzinkowy sposób.
BRAWO!!!
Opiekunowie
I Liceum Ogólnokształcące im. F. Fabianiego w Radomsku, II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego oraz Prywatna Placówka Języków Obcych ‘HORIZON’ – zapraszają na dziesiątą, jubileuszową edycję przedsięwzięcia edukacyjnego Radomsko Zdaje Angielski 2023.
W sobotę 24 czerwca w I LO w Radomsku do egzaminu Cambridge English B2 First przystąpią kandydaci z terenu powiatu radomszczańskiego – uczniowie szkół ponadpodstawowych, a także tegoroczni abiturienci. Kwietniowe sesje próbne egzaminu przeprowadzone w placówkach wszystkich trzech współorganizatorów dały szansę blisko 130 chętnym na merytoryczną ocenę swoich szans. Około 20 z nich ostatecznie zdecydowało się podejść do właściwej sesji egzaminu. Trzymamy kciuki już w najbliższą sobotę!
Podsumowanie akcji, wręczenie certyfikatów oraz nagród ufundowanych przez sponsorów nastąpi tradycyjnie we wrześniu.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem jak co roku objął Starosta Radomszczański.
Dwa kolejne dni upłynęły nam na wizycie w Watykanie i oczywiście w fenomenalnym, przepięknym średniowiecznym Asyżu. Z przewodnikiem, zwiedziliśmy Bazylikę św. Piotra, Bazylikę św. Franciszka i Kościół św Klary. Wszystkie te miejsca zachwyciły nas swą cudowną, robiącą ogromne wrażenie architekturą. Spacer po Asyżu na pewno pozostawi w nas niezapomniane wspomnienia. No i ta włoska pogoda!!!
Miłą niespodzianką okazała się na koniec dnia wizyta w Republice San Marino, a to, co nas niezwykle zaskoczÿło, to fakt, że wielu mieszkańców mówi tam w języku polskim.
Justyna Broniszewska
Ten dzień zdominował bezkonkurencyjny Rzym. Tutaj na każdym kroku towarzyszył nam ogromny zachwyt. Skąpani w słońcu, spacerując przepięknymi uliczkami byliśmy m.in. w Coloseum, Forum Romanum, na Placu Weneckim, pod Fontanną di Trevi i na Schodach Hiszpańskich. Interesującym dla nas doświadczeniem była również podróż rzymskim metrem i kolejką podmiejską. Zmęczeni, ale szczęśliwi wieczorem wróciliśmy do hotelu. Po kolacji udaliśmy się nad jezioro Bracciano, aby po zachodzie słońca troszeczkę potańczyć i posłuchać muzyki.
Justyna Broniszewska
Dzisiaj w nieco poważniejszych nastrojach odwiedziliśmy Monte Cassino - miejsce heroicznych walk wojsk polskich podczas II wojny światowej. Tutaj chwilą ciszy i zadumy, na polskim cmentarzu wojennym, uczciliśmy pamięć o poległych polskich żołnierzach. Następnie zwiedziliśmy Opactwo Benedyktyńskie i pozachwycaliśmy się absolutnie przepięknymi widokami.
Pod koniec dnia udaliśmy się do miejscowości Bracciano, aby tam zakwaterować się na kolejne dni naszego pobytu.
Justyna Broniszewska
Grupa 49 uczniów z I LO rozpoczęła we wtorek (13 czerwca) niezwykle interesujący tour po Italii. Z samego rana zaczęliśmy od zwiedzenia przepięknej Padwy - miasta uniwersyteckiego, w którym tworzył Dante Alighieri, nauczał Galileusz czy studiował Mikołaj Kopernik. Mieliśmy przyjemność zwiedzić m.in. katedrę, baptysterium oraz Bazylikę św. Antoniego, którego rocznicę śmierci uroczyście obchodzono akurat tego dnia. Późnym popołudniem przejechaliśmy do naszego miejsca zakwaterowania w Rimini.
Justyna Broniszewska
Dnia 3 marca 2023 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Fizyczny ,,EUREKA”. Do konkursu przystąpiło 18 uczniów z klas pierwszych. Pięciu zdobyło wyróżnienie w kategorii Junior: Marta Ratecka, Maciej Pioruński, Martyna Zimońska, Piotr Dziegieć, Adrian Ściegienny.
Celem konkursu było upowszechnianie i rozwijanie wśród młodzieży zamiłowania do nauk ścisłych.
Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Beata Zając-Turlejska
7 czerwca uczniowie naszej szkoły, już po raz kolejny, dołączyli do najliczniejszej akcji czytelniczej w Polsce "Jak nie czytam jak czytam", której głównym celem jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka w szkole nie kojarzyła się z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Uczniowie klas I b, II c i III d udali się do przyszkolnego ogródka, gdzie mogli poczytać swoje ulubione książki, wymienić się informacjami dotyczącymi zainteresowań czytelniczych i polecić sobie nawzajem ciekawe tytuły.
Coroczna akcja to jeden z elementów projektu czytelniczego "Czytam, więc jestem" realizowanego od kilku lat w I LO w Radomsku.
Autorki przedsięwzięcia: Jadwiga Banaszczyk, Anna Piotrowska-Borowicz
11 czerwca o godzinie 16.45 z Kolegiaty św. Lamberta w kierunku parafii św. Jadwigi Królowej wyruszyła procesja z relikwiami św. Jadwigi. Jej uczestnicy zatrzymali się na trzech stacjach:
O godzinie 18. 30 w kościele Parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej została odprawiona uroczysta msz św. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. St. Moniuszki. W uroczystości uczestniczył poczet I LO w składzie: Dominika Kusiak, Oliwier Winkler, Oliwia Zatoń, Justyna Stępień i Maja Cicha.
12 listopada 2000 roku podczas XXI Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Radomsku ogłoszono Jadwigę patronką miasta Radomska. 16 października 2008 roku na Placu 3 Maja odsłonięty został pomnik Jadwigi – patronki miasta.
16 marca odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. W naszej szkole do rozwiązywania zadań konkursowych przystąpiło 59 uczniów z klas I, II i III. Miło nam poinformować, że czterech z nich zdobyło wyróżnienie:
Wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Joanna Dróżdż – Szkolny Koordynator Konkursu
W marcu 37 śmiałków przystąpiło do olimpiad przedmiotowych z języka polskiego i właśnie okazało się, że z całkiem dobrym skutkiem.
W zmaganiach z wiedzy o mitologii greckiej i rzymskiej nasi uczniowie znaleźli się w pierwszej trzydziestce na 351 uczestników biorących udział w olimpiadzie. Najlepsza okazały się: Zosia Maligłówka z kl. IB, która zajęła 10. miejsce, następnie Zuzanna Chrząstek z kl. IF - 12. miejsce oraz Nadia Strzebiecka z kl. IB - 14 miejsce w Polsce.
W olimpiadzie nt. życia i twórczości Adama Mickiewicza nasi uczniowie również uplasowali się w pierwszej trzydziestce na 308 uczniów. Zuzanna Łuszczyn z kl. IIID zajęła 23. miejsce, Maja Stefanek (tegoroczna absolwentka z kl. IV B1) - 24. miejsce, a Maja Kantorosińska z kl. III D - 25. miejsce w Polsce.
Serdecznie gratulujemy!!!
Opiekunowie merytoryczni młodzieży: Aleksandra Kędra, Marta Kurek, Anna Pędziwiatr i Anna Piotrowska-Borowicz.
Organizator: OLIMP SCHOOL z Łodzi.
Koordynator: Anna Piotrowska-Borowicz
Przyszli adepci zawodów medycznych, uczniowie klasy IC o nachyleniu biologiczno –chemicznym pozyskiwali słownictwo, które umożliwia porozumiewanie się na płaszczyźnie oscylującej wokół zdrowia. Formułowanie w języku niemieckim pytań na temat samopoczucia, udzielanie na nie odpowiedzi, podawanie zaleceń, co należy czynić, aby pozostawać w dobrej kondycji, czy w razie zachorowania radzić sobie z problemem to umiejętności, które pozyskała młodzież biorąca udział w przedsięwzięciu pt. “Medyczny język niemiecki w odsłonie teatralnej”. Umiejętności językowo - teatralne naszych licealistów podziwiali uczniowie radomszczańskich szkół podstawowych nr 2, nr 7, nr 9 i nr 6. Występy aktorskie poprzedziło zaprezentowanie wiedzy o naszym zachodnim sąsiedzie przez Nikolę Hemerling, Kingę Kmieć, Martynę Knapik i Jakuba Fałdę.
Sukces uczennic w konkursie profilaktycznym „Aktywni, kreatywni, , zdrowi - odporni na uzależnienia!” organizowanym przez Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczną w Radomsku w kategorii praca plastyczna: II miejsce zdobyła Anna Piekarska, a III miejsce – Oliwia Olbrych.
WYNIKI KONKURSUGratulujemy uczennicom
Agnieszka Styczyńska-Dryja
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz