Warszawa jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów nie tylko ze względu na jej bogatą historię i związanych z nią wielkich twórców, myślicieli i artystów. Zaciekawienie wywołują zarówno zabytki przywodzące na myśl wydarzenia sprzed wielu lat, ale także nowoczesne gmachy wyznaczające kierunki rozwoju stolicy. To wszystko decyduje o tym, że chętnie wraca się do Warszawy z pragnieniem poznania jej coraz to nowych miejsc i ludzi z nimi związanymi. Tak było i tym razem. Druga wizyta młodzieży klasy IID w stolicy skutkowała zgromadzeniem wiedzy na temat wybranych obiektów i osobistości z zakresu najnowszej historii, teatru i nowoczesności. Izba Pamięci Generała Kuklińskiego, teatr “IMKA” i warszawska Wola stały się inspiracją do zgłębienia wiedzy w wymienionych aspektach. Efektem działań projektowych było opracowanie pozyskanych wiadomości w formie słownej i wizualnej. Kreatywność młodzieży spowodowała, że prace projektowe były satysfakcjonujące. Podczas “otwartej” godziny wychowawczej młodzież pracowała w grupach przy wykorzystaniu metody “burzy mózgów”, wyjaśniając hasła związane z pojęciami projektowymi. Prezentacje liderów grup potwierdziły gruntowne zaznajomienie się z tematyką przedsięwzięcia i wzbudziły zainteresowanie społeczności klasowej.
Zajęcia wizytował Dyrektor naszego liceum mgr Bogdan Węgrzyński.
Wychowawca klasy
Iwona Bałazińska
W czwartek 20 kwietnia 2023 roku na terenie całej Polski odbył się etap diecezjalny 27. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Z naszej szkoły pojechało trzech uczniów, którzy uzyskali największą liczbę punktów na etapie szkolnym, a byli to : Weronika Wtorkowska IV F 1, Mateusz Banaszczyk III F, Katarzyna Marczak I C. Zmagania konkursowe uczniów zainaugurowała Msza św. odprawiona przez ks. bpa Andrzeja Przybylskiego w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Po jej zakończeniu w Sali Papieskiej odbyła się najpierw część pisemna konkursu, która wyłoniła siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wyłoniła zwycięzców.
Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej został Mateusz Banaszczyk uczeń klasy III F naszego liceum, który zdobył III miejsce. Jako laureat Mateusz będzie uczestniczył na początku czerwca w ogólnopolskim finale konkursu, który odbędzie się w Niepokalanowie.
Życzymy Mateuszowi dalszych sukcesów i poczucia radości Ewangelii.
Opiekun merytoryczny Mateusza - Gabriela Szczygłowska
W dniu 19 kwietnia uczniowie kl.Ib uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Nadleśnictwa Gidle w Niesulowie. Młodzież miała możliwość poznania jak wygląda codzienna praca leśniczego. Uczniowie samodzielnie sądzili las. Po ciężkiej pracy mogliśmy wspólnie spędzić czas przy ognisku i poczęstunku przygotowanym przez pracowników nadleśnictwa.
17 kwietnia 2023r na boisku ,,Orlik” w Radomsku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Radomszczańskiego w Piłce Nożnej Dziewcząt. Drużyna I Liceum w składzie: Emilia Wrońska, Zuzanna Witaszczyk, Zuzanna Chybowska, Aleksandra Szydziak, Julia Małolepsza, Klaudia Lis, Martyna Sprawka, Wiktoria Kucharska, Kamila Gałwiaczek, Milena Kowalska, Maja Bareła wygrywając w grupie z ZSEE (8:0) i z II LO (5:0), a następnie w meczu finałowym z ZSP nr.1 (4:0) zdobyła MISTRZOSTWO POWIATU nie tracąc bramki. Nasze dziewczęta tym samym uzyskały awans do Półfinału Województwa, który odbędzie się 21 kwietnia w Pajęcznie. Trzymajcie kciuki za naszą reprezentację !!!
Opiekunem naszych piłkarek jest mgr Piotr Lewandowski.
W dniach 4. i 18. kwietnia 2023 r.odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce nożnej chłopców. W pierwszej rundzie 4. kwietnia nasi chłopcy pokonali drużynę ZSDiOŚ 2:1, ZSP Przedbórz 3:0 oraz przegrali z ZSE-E 2:3 i awansowali do finałów. W rundzie finałowej niestety przegraliśmy z ZSP nr 1- 0:5 oraz wygraliśmy z ZSCKR w Dobryszycach 3:1 i ostatecznie zajęliśmy III miejsce w powiecie. Naszą szkołę reprezentowali: Stanisław Cieciura, Mateusz Kowalczyk, Szymon Ambrozik, Fabian Plaskacz, Marcin Rodzik, Mateusz Pabiasz, Igor Kozak, Krzysztof Ćwiek, Maciej Niedźwiecki, Szymon Kamiński, Maciej Pioruński. Opiekunami drużyny są Łukasz Stępień, Michał Machura.
W dniach 12-16 kwietnia w ramach realizacji projektu „J’aime le français” (koordynator pani Anna Jędrzejczyk) oraz innowacji „Edukacja Prawna-Wokół prawa-wiem więcej” (koordynatorzy: pani Małgorzata Machaj i pani Bożena Ujma) młodzież I Liceum uczestniczyła w wycieczce do Brukseli i Paryża.
Mieliśmy niepowtarzalną okazję odwiedzić Parlament Europejski. Zostaliśmy zapoznani z pracą europosłów, a także historią i strukturami Unii Europejskiej. Aby utrwalić w interaktywny sposób naszą wiedzę, odwiedziliśmy Parlamentarium. Następnie spacerowaliśmy po Brukseli, która zachwyciła nas swoim rynkiem - La Grand-Place, uważanym za jeden z najpiękniejszych na świecie. W XV wieku wybudowano na nim ratusz miejski w stylu gotyckim, a w XVI wieku Maison du Roi.
Po nocy spędzonej we francuskim hotelu, podziwialiśmy panoramę Paryża z Wieży Eiffla, zobaczyliśmy Łuk Triumfalny, a następnie udaliśmy się metrem do Luwru. Tutaj mieliśmy za zadanie odnaleźć znane na całym świecie dzieła, m.in. „Mona Lisę” Leonarda da Vinci. Dzień zakończyliśmy rejsem po Sekwanie, słuchając historii związanych ze stolicą Francji oraz jej zabytkami.
W ostatnim dniu wycieczki podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna odkrywała Paryż - m. in. bazylikę Sacré-Cœur, Panteon, Sorbonę, a druga- Disneyland.
Dni minęły bardzo szybko, ale udało nam się zobaczyć wiele ciekawych miejsc, poznać nowych ludzi i zrozumieć, dlaczego warto uczyć się języków obcych.
Aleksander Gloc, uczeń klasy IVD1 uzyskał tytuł finalisty XVIII Olimpiady Przedsiębiorczości, znajdując się w gronie 50 najlepszych zawodników w Polsce. Olek uzyskał maksymalną ilość punktów w procesie rekrutacji na uczelnie ekonomiczne, w tym do Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinach ekonomicznych i innych.
Opiekun merytoryczny: Agnieszka Styczyńska-Dryja
Wskaźniki efektywności nauczania wyznacza się za pomocą metody edukacyjnej wartości dodanej – EWD. Metoda EWD to zestaw technik statystycznych pozwalających oszacować wkład szkoły w końcowe wyniki egzaminacyjne. Wkład ten nazywamy właśnie edukacyjną wartością dodaną.
I LO w Radomsku kolejny raz uzyskało najwyższy wskaźnik EWD z matematyki i z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych wśród radomszczańskich liceów ogólnokształcących! Najnowsze wskaźniki EWD obliczone zostały na podstawie wyników egzaminów maturalnych z trzech ostatnich lat: 2020, 2021 i 2022.
W końcu się udało! W piątek, 14 kwietnia, gościliśmy w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Radomsku. Jak wiecie, jakiś czas temu, zbieraliśmy fundusze i karmę dla zwierzaków. Za zgromadzone środki (ponad 900 zł, o dokładnej wysokości informowaliśmy już wcześniej) zakupiliśmy trzy drapaki dla kotów (zgodnie z sugestiami pracowników schroniska). Oprócz tego uczniowie i pracownicy naszego Liceum czynnie włączyli się w zbiórkę karmy. Wszystkie prezenty przekazaliśmy schronisku, deklarując, że zwierzaki pokrzywdzone przez los, wciąż mogą liczyć na nasze wsparcie.
Dziękujemy wszystkim za udział w akcji!!!
Organizatorzy akcji: kl. I A, kl. I B, kl. I E1, kl. III D
Koordynatorzy: Alicja Wyrfel-Grzegorczyk
W dniu 14 kwietnia uczniowie z klasy Ib i IIIb uczestniczyli w Kongresie Pamięci Narodowej, który został zorganizowany przez IPN. Spotkanie odbyło się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Młodzież uczestniczyła w licznych warsztatach, wykładach dotyczących historii naszego kraju, pokazach oraz mogła zapoznać się z nowoczesną technologią przekazu treści historycznych. Na koniec mieliśmy okazję porozmawiać z Dyrektorem Oddziału IPN w Łodzi, dr hab. Dariuszem Rogutem, który obiecał odwiedzić naszą szkołę.
W dniu 12 kwietnia 2023 r. naszą szkołę odwiedził politolog i dyplomata - Filip Ślęzak, który spotkał się z uczniami klas I F i III D. Podczas prelekcji przedstawił młodzieży swoją ścieżkę kariery zawodowej. Opowiedział o studiach dyplomatycznych w European Academy of Diplomacy w Natolinie oraz swojej pracy w administracji państwowej i unijnej. Obecnie Pan Ślęzak pracuje w Brukseli i zajmuje się promocją Polaków na rynku pracy oraz zatrudnianiem obywateli polskich w strukturach unijnych. Jak nam powiedział, w najbliższym czasie, będzie rekrutował Polaków w związku z przejęciem przez Polskę precedencji w Unii Europejskiej.
Spotkanie było bardzo ciekawe. Uczniowie mogli dowiedzieć się także o pracy dyplomaty oraz na czym polega „sztuka dyplomacji”.
Pan Filip Ślęzak jest absolwentem naszej szkoły – rocznik 2008.
Spotkanie zorganizowali Renata Kosela i Tomasz Wojtasik.
Miło nam poinformować, że Karina Kowalska, uczennica klasy IA, została finalistką X Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych organizowanych przez Wydział Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Karina przez dwa miesiące zmagała się z zadaniami w odrębnych modułach z różnych dziedzin filozoficznych (np. etyka, metafizyka, filozofia przyrody), rozwiązywała problemy natury filozoficznej na specjalnie stworzonej platformie edukacyjnej. Kolejny etap (analiza tekstu filozoficznego przed komisją) odbędzie się 22 kwietnia 2023 r.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Opiekunem merytorycznym Kariny jest p. Anna Piotrowska-Borowicz
Na kwiecień proponuję tekst Andrzeja Stasiuka "Powrót", książkę o banalności wojny i okrucieństwa... Gorący czerwiec 1941 roku. Jasne księżycowe noce, niskie bagienne łąki, cienisty sad i zimna żyła rzeki, która podzieliła świat na pół. Na jednym brzegu Niemcy. Na drugim Rosjanie. Pośrodku wiejski przewoźnik, który z jednego brzegu na drugi wozi nocą każdego, kto zapłaci. Tuż obok, w drodze, żydowskie rodzeństwo, które w drodze do wyśnionej ziemi obiecanej, chowa się w stodole. Chłopcy z partyzantki, wierzący jeszcze, że wojna jest przygodą, wykonują wyroki, których nie rozumieją. Ich dowódca czeka na rozkazy. Zanim nadejdą, każe liczyć czołgi i nad kolejnym butelkami bimbru, wśród roju much przekonuje, że już wkrótce będzie po kolana brodził we krwi wrogów. Wszyscy przychodzą do kobiety, przykucniętej, bosej, hardej. Czekają, upał mąci umysły. A pewien mały chłopiec widzi, słyszy i zapamiętuje to wszystko: grzmot nadlatujących samolotów, drżenie ziemi. Po latach narrator próbuje opowiedzieć historię, której nie opowiedział mu ojciec... Tak o książce Stasiuka możemy przeczytać na stronie Wydawnictw Czarne. Teraz nie pozostaje Wam nic innego, jak tylko sięgnąć po utwór.
Zapraszam do lektury.
Anna Piotrowska-Borowicz
W poniedziałek, 3 kwietnia, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia nauczyciele i uczniowie na znak solidarności z osobami z autyzmem ubrali się na niebiesko. Uczniowie z klasy III E przygotowali plakaty z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Ponadto podczas przerw śródlekcyjnych młodzież odtwarzała prezentacje multimedialne i filmy "Tak widzę codzienność" oraz "Autyzm wprowadza zmysły w błąd", w których w rolę autysty wcielił się znany aktor Bartłomiej Topa.
Koordynator: Agnieszka Drozdek
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz