Celem głównym Tygodnia Zdrowia jest kształtowanie u uczniów naszej Szkoły potrzeby dbania o zdrowie i promowanie zdrowego stylu życia poprzez:
Szczególnie chcielibyśmy namówić uczniów do dbania o zdrowie własne i innych, rozwijania sprawności ruchowej, przestrzegania zasad bezpieczeństwa, zainteresowania własnym zdrowiem, zmiany nawyków żywieniowych, czynnego wypoczynku. Równie ważne staje się dla nas rozwijanie wśród uczniów umiejętności radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych dla życia i zdrowia oraz współdziałania w zespole.
Tegoroczna XIV edycja trwa od 28 listopada do 2 grudnia 2022. Kolejne dni poświęcone będą: zdrowemu odżywianiu, profilaktyce chorób cywilizacyjnych i przeciwdziałaniu nałogom, propagowaniu zasad udzielania pierwszej pomocy, profilaktyce AIDS/HIV oraz szerzeniu tolerancji wobec chorych i popularyzowaniu różnych rodzajów aktywności fizycznej.
Dotychczas młodzież I LO uczestniczyła w spotkaniach z dietetykiem, psychologiem oraz lekarzami: diabetologiem, psychiatrą, ginekologiem, i wysłuchała pogadanek na tematy związane z programem Tygodnia Zdrowia.
Ponadto zorganizowano „Bar sałatkowy”, gdzie można było kupić za drobną sumę zdrową i świeżą sałatkę lub sok owocowy, a także warsztaty zdrowych i zbilansowanych posiłków.
Przed nami „Dzień z pierwszą pomocą”, „Dzień walki z AIDS” oraz „Dzień Sportu”.
Uczeń klasy IVD1 - Aleksander Gloc, 23 listopada wziął udział w największym forum organizowanym dla aktywnej młodzieży w Polsce - Our Future Forum. Na wydarzenie została zaproszona młodzież ze szczególnymi osiągnięciami naukowymi, społecznymi lub biznesowymi. Całość wydarzenia odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Olek miał okazję wziąć udział w wielu różnorodnych panelach dyskusyjnych i warsztatach z wieloma znanymi postaciami, między innymi z Panem dr Tomaszem Rożkiem - założycielem fundacji "Nauka. To lubię".
A. Styczyńska-Dryja
20 listopada, 31 lat temu, światowi przywódcy uchwalili Konwencję o prawach dziecka. Od czasu powstania, przyczyniła się ona do poprawy życia dzieci na całym świecie.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto, o którym warto pamiętać. To okazja, aby przypomnieć sobie, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie sam prawa – prawa człowieka.
Nasza szkoła, podobnie jak rok temu, dołączyła do akcji edukacyjnej „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022”.
Na lekcjach języka angielskiego i francuskiego, pani profesor Agnieszka Gniatkowska-Bednarczyk oraz pani profesor Anna Jędrzejczyk, zaangażowały młodzież w aktywności, których celem była nie tylko praca nad słownictwem związanym z Konwencją, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na potrzeby i problemy dzieci na całym świeci.
O obowiązku zapewnienia dzieciom realizacji ich praw każde społeczeństwo powinno pamiętać nie tylko 20 listopada, ale przez cały rok.
Szkolny koordynator UNICEF Anna Jędrzejczyk
W dniu 22.11.2022 r. uczniowie naszej szkoły (z klas 1D, 2E, 3B, 3E, 3D) brali udział w spektaklu w języku angielskim w teatrze V6 w Łodzi. Młodzież miała okazję zapoznać się z jednym z najbardziej znanych utworów Karola Dickensa, czyli „Opowieścią wigilijną”. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności językowe oglądając i słuchając interpretacji tekstu w wykonaniu rodzimych użytkowników języka angielskiego. Udział w przedstawieniu spotkał się z pozytywnymi reakcjami ze strony naszych uczniów oraz wprowadził ich w świąteczny nastrój. Z pewnością projekt będzie dalej kontynuowany.
Opiekunowie projektu:
Agnieszka Gniatkowska-Bednarczyk, Magdalena Martela, Elżbieta Ozga
W dniu 16 listopada uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w spotkaniu z dietetykiem p. Kingą Jurzyńską z klubu Xtreme Fitness Radomsko. Celem spotkania było przedstawienie młodzieży problematyki zaburzeń odżywiania oraz ich diagnozy, a także roli aktywności fizycznej w życiu młodego człowieka. Miłym akcentem spotkania był przeprowadzony przez p. Karolinę Borkowską-Tachenko - menadżerkę klubu konkurs wiedzy zdobytej podczas wykładu. Uczniowie otrzymali vouchery na zajęcia sportowe w klubie Xtreme Fitness w Radomsku.
Spotkanie zorganizowały Ewa Pieles i Alicja Wyrfel-Grzegorczyk. Dziękujemy Xtreme Fitness!
W dniach od 14 do 18 listopada uczniowie klas I na lekcjach biologii wzięli udział w prelekcji „Antybiotykoterapia pod lupą Farmaceuty w ramach ogólnopolskiej akcji Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.
Podczas spotkania młodzież poznała mechanizmy działanie antybiotyków, mechanizmy antybiotykoodporności oraz jak wyglądała droga do ich odkrycia. Studenci wyjaśnili co to jest antybiogram oraz w jakim celu się go wykonuje.
Zwrócono również uwagę kiedy i jak należy przyjmować antybiotyki oraz jak postępować z niewykorzystanymi lekarstwami.
Nauczyciele biologii
Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego wzięła udział w projekcie Starostwa Powiatowego w Radomsku pt. „Nauka strzelania dla młodzieży”, realizowanym przez Ligę Obrony Kraju Zarząd Rejonowy w Radomsku. W październiku, miejscem realizacji działań w ramach projektu była Strzelnica Sportowa LOK na ulicy Piaskowej 7 w Radomsku, wzięło w nim udział 20 osób. Młodzież strzelała z broni kulowej - karabinu sportowego bocznego zapłonu 5,6 mm. W listopadzie zajęcia odbywały się na Hali MOSIR na ulicy Kościuszki 3 w Radomsku w dwóch grupach. Tym razem młodzież strzelała z broni pneumatycznej - karabin pneumatyczny 4,5 mm. Łącznie weźmie w nim udział ok 100 osób. Podsumowaniem projektu będą Zawody Mikołajkowe, które odbędą się 5 grudnia 2022 r.. Młodzieży życzymy dużo sukcesów.
Opiekunowie: Bożena Ujma oraz Radosław Oziembała
RELACJA Z PODRÓŻY – TRZECI DZIEŃ – 17 LISTOPADA 2022
W ostatnim dniu pobytu w dostojnym Wiedniu odwiedziliśmy letnią rezydencję Habsburgów - pałac Schönbrunn. Odbyliśmy niezapomniany spacer po ogrodach, ujrzeliśmy m.in. piękne źródełko i fontannę Neptuna. W dalszej części zwiedzania stolicy Austrii udaliśmy się do Muzeum Historii Naturalnej, które zachowuje, rozszerza, bada i prezentuje swoje bogate zbiory z zakresu biologii, nauk o ziemi, antropologii i archeologii a mieści się w budynku zaprojektowanym jako dzieło sztuki. Położone w pobliżu pałacu Hofburg muzeum dostarcza bogatej informacji odnoszącej się do różnorodności przyrody, ewolucji planety Ziemi i życia oraz rozwoju kulturowego ludzkości. Po powrocie do szkoły podzielimy się wrażeniami z pobytu w urokliwym Wiedniu.
Wycieczkowicze
Od października 2022 roku uczniowie klas pierwszych (I A, C, F) oraz uczennica z II F zrzeszeni w Szkolnym Kole Polskiego Czerwonego Krzyża przy I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku, realizują programy PCK wśród dzieci w Publicznym Przedszkolu nr 10.
Polski Czerwony Krzyż od kilkudziesięciu lat prowadzi szereg działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży. Nasi uczniowie od lat realizują ogólnopolskie program edukacyjno -wychowawcze PCK pt. „Dbam o zdrowie” oraz „Super Wiewiórka – Przyjaciółka Oli i Kuby”. Programy te przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i pierwszych klas szkół podstawowych. Obecnie grupa uczniów realizuje w przedszkolu cykl spotkań, które odbywają się raz w tygodniu, we wszystkich grupach wiekowych. Celem zajęć jest wzmocnienie procesu edukacji, kształcenia oraz wychowania dzieci w wieku przedszkolnym. Realizując założenia dąży się do wykształcenia w przedszkolakach trwałych postaw, nawyków i przyzwyczajeń prozdrowotnych oraz propagowania idei czerwonokrzyskich, charytatywnych i humanitarnych.
Główne cele programu to:
Podczas realizacji programów przeprowadzane są rozmowy, pogadanki, dyskusje oraz zabawy, rozwiązywane zagadki, krzyżówki, kolorowane tematyczne obrazki. Zajęcia nie tylko rozwijają wiedzę i umiejętności przedszkolaków, ale i naszych uczniów.
Opiekun SK PCK w I LO Bożena Ujma
RELACJA Z PODRÓŻY – DZIEŃ DRUGI – 16 LISTOPADA 2022
Przybyliśmy do Wiednia! Nasz pobyt w stolicy Austrii rozpoczęliśmy od zwiedzanie Starego Miasta. Zobaczyliśmy m.in. z okien autokaru pomnik Johanna Straussa w pobliżu słynnego Kursalonu w Parku Miejskim. Następnie zwiedziliśmy Operę Wiedeńską, plac Marii Teresy, Ratusz Miejski, Teatr Narodowy, Uniwersytet Wiedeński, kościół Wotywny oraz plac Bohaterów. Odwiedziliśmy Muzeum Historii Sztuki gdzie podziwialiśmy niezwykle cenną kolekcję malarstwa europejskiego m.in. dzieła Rembrandta, Rubensa czy Caravaggia. Oczarował nas Hofburg – zimowa rezydencja władców Austrii ze skarbcem, w którym zachwycaliśmy się widokiem klejnotów i najcenniejszych pamiątek rodu Habsburgów. Poznaliśmy też Bibliotekę Narodową, Operę Narodową i kościół św. Karola Boromeusza. Po krótkiej przerwie podziwialiśmy budynek Parlamentu, neogotycki Ratusz Miejski, Teatr Narodowy i Uniwersytet Wiedeński. W dalszej części odbyliśmy spacer reprezentacyjnym deptakiem Wiednia – Kärtnerstrasse połączony ze zwiedzaniem katedry św. Szczepana. Dużą atrakcją było odwiedzenie dzielnicy – Hundertwasserhaus.
Pozostajemy pod ogromnym wrażeniem cesarskiego Wiednia i cieszymy się na ponowną jutrzejszą wizytę.
Uczestnicy wyprawy do stolicy Austrii.
14 listopada 2022 r. w naszej szkole została przeprowadzona akcja krwiodawstwa na rzecz uczennicy klasy I F Ani Zbierańskiej, która choruje na ostrą białaczkę szpikową.
Do oddania krwi zgłosiło się ok. 60 chętnych. Byli to uczniowie I LO, II LO, ZSDiOŚ w Radomsku oraz rodzice, znajomi i przyjaciele szkoły.
Udało się pozyskać aż 16 litrów krwi!
Jednocześnie trwała akcja pozyskiwania dawców szpiku kostnego. 15 osób zostało wpisanych w rejestr dawców szpiku.
Organizatorem i koordynatorem akcji była p. Bożena Ujma.
W imieniu Ani wszystkim krwiodawcom dziękujemy za WIELKIE SERCE.
Renata Kosela
Bożena Ujma
Na rozegranych w dniach 12-13 listopada 2022 r. w Dębicy V Wagowych Mistrzostw Europy w Kyokushin Karate WKB, nasza uczennica Natalia Dudek z kl. I A wywalczyła złoto, a zarazem tytuł Mistrzyni Europy WKB w KUMITE (walki pełnokontaktowe) oraz brązowy medal w konkurencji KATA (pokaz technik).
Natalia na co dzień ćwiczy w Radomszczańskiej sekcji Klubu Sportów Walki Bushi, pod okiem Sensei Igora Dotsenko. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!
RELACJA Z PODRÓŻY – DZIEŃ PIERWSZY – 15 LISTOPADA 2022
Po nocnej podróży autokarem dojechaliśmy na parking w Skalnym Młynie. W pobliżu nas znajdują się Jaskinia Punkevni i Przepaść Macocha – największe symbole Morawskiego Krasu. Zwiedzanie jaskiń rozpoczęliśmy od wejścia, które znajduje się w ścianie kanionu krasowego. Na początku zwiedzania jaskiń w Przedniej Katedrze zobaczyliśmy największy stalaktyt, nazwany ze względu na swoje położenie Strażnikiem. Następnie udaliśmy się do Glinianych Sal, Średniej Katedry, Tylnej Katedry oraz dna Macochy, gdzie zakończenie ma tzw. Sucha Droga. Atrakcją wyprawy był spływ łódeczkami po podziemnej rzeczce Punkvi, tzw. Mokrej Drodze.
11 listopada w naszym mieście uroczyście obchodzono 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw była msza św. w Kolegiacie św. Lamberta, a następnie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, partii politycznych, szkół, organizacji społecznych złożyli wiązanki i wieńce pod tablicą Józefa Piłsudskiego, która znajduje się na budynku Muzeum Regionalnego. Nasze Liceum reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Emilia Krukowicz, Alicja Robak, Karolina Rachwalik i Kacper Banaszek.
Dzień 11 listopada został ustanowiony – ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. – polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989. W tym dniu Polska oddaje też hołd marszałkowi J. Piłsudskiemu, spoczywającemu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w podziemiach Katedry Wawelskiej.
Źródło: https://www.noworadomsk.pl/zbior/strony/radomsko/urzad_miasta/11listopada.html
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz