30 kwietnia odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyła społeczność naszego liceum. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie uczcili 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzież poznawała okoliczności przełomowego wydarzenia w odświętnie przygotowanej sali gimnastycznej. Akademia upamiętniająca datę 3 maja 1791 roku była ważną lekcją patriotyzmu. W obecności szkolnego pocztu sztandarowego uczestnicy odśpiewali hymn państwowy a następnie hymn szkoły. Podczas części artystycznej zostały teatralnie zrekonstruowane burzliwe obrady Sejmu Czteroletniego i reakcje ludności Warszawy na wieść o przyjęciu ustawy zasadniczej. Przywołane aktorsko okoliczności końca XVIII wieku zostały uzupełnione prezentacją multimedialną z tematycznymi slajdami i dekoracją, w centrum której zamieszczona została reprodukcja obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku". Podczas rocznicowego apelu został przybliżony rys historyczny wydarzenia, które dziś obchodzone jest jako Święto Narodowe.
Uroczystość poprowadził przewodniczący Samorządu Szkolnego, Filip Skupiński (IIID1) w asyście pocztu sztandarowego, w skład którego weszli: Lena Michalska-Wilk (ID), Magdalena Skórniewska (ID) i Paweł Dębski(IF). Tło historyczne przybliżyli recytatorzy Adam Borek (ID), Szymon Proszowski (IB) i Krystian Walczak (IE) oraz narratorzy, uczennice klasy ID, Magda Kalecińska, Lena Kubasiak, Maja Smyki, Martyna Winiszewska i Gabriela Włodarczyk. Debata parlamentarna dotycząca doniosłych wydarzeń z dziejów Rzeczypospolitej została aktorsko zobrazowana przez licealistów. Uczniowie klasy ID wcielili się w postaci historyczne: Króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego - Bartłomiej Bałut, Marszałka Sejmu – Piotr Osiewak, Posłów – Fabian Drozdowski, Dawid Hanuszek, Szymon Jackiewicz, Igor Kaczmarek, Michał Krawczyk, Bartosz Majak. Radość ówczesnych mieszczan wyraziła scenicznie młodzież klasy ID – Weronika Basiak, Natalia Cielasińska, Igor Bogacz, Nadia Dąbrówka, Julia Kipigroch, Julia Zemsta. O oprawę muzyczną zadbał Jakub Konsztat (IIC) odgrywając utwór Fryderyka Chopina Nokturn op.9 nr.2. Piosenkę Majowa jutrzenka wykonały uczennice klasy IC Lena Bajon i Julia Kuś przy akompaniamencie pianina. Przygotowaniem technicznym uroczystości zajęli się uczniowie klasy IIC Filip Cichuta i Piotr Kiełkowicz. Tematyczną prezentację multimedialną opracowała Magdalena Skórniewska (ID).
Na zakończenie głos zabrał Pan Dyrektor Bogdan Węgrzyński. Podkreślił rangę obchodzonego Święta i podziękował szkolnym artystom i wszystkim osobom zaangażowanym w wykreowanie uroczystości. Za przygotowanie obchodów trzeciomajowych odpowiedzialni byli profesorowie naszego liceum pani Iwona Bałazińska, pani Agnieszka Drozdek, pani Joanna Mielczarek i pan Radosław Oziembała.
Podczas naszych europejskich wojaży mieliśmy niebywałą przyjemność spotkać niezwykłego człowieka, który był naszym przewodnikiem po stolicy księstwa Andory. To Jerzy Rzepka - Leszczyński - pilot wycieczek zagranicznych, pisarz, publicysta, tłumacz zafascynowany kulturą iberyjską, oprowadzający grupy w 13 językach. Odwiedził 90 krajów, a w jego prywatnych archiwach zachowanych jest ponad 200 tysięcy fotografii. Cyklicznie pisze artykuły do "Tygodnika Polskiego" w Melbourne, a najczęstszymi ich tematami są kwestie związane z kulturą, historią i życiem Polonii za granicą. Uczniowie byli zachwyceni ciekawostkami i historiami opowiadanymi ze swadą przez Pana Jerzego. Od kilku lat oddaje się kolejnej swej pasji - pisarstwu. Wydał dwa tomy powieści " Przygody dawnego wojaka Szwejka po wojnach światowych", w których umieścił kultowego Szwejka Jaroslava Haska w realiach PRL-u i stanu wojennego w Polsce.
Zachęcamy zatem czytelniczych pasjonatów do zapoznania się z odkrytymi przez nas nowościami wydawniczymi i polecamy je jako metodę na nudę podczas wakacyjnych eskapad. Jak podkreślał Pan Jerzy: "czytanie ubogaca".
Tuż przed wakacjami oddajemy w Wasze ręce drugi numer szkolnej gazety. Postawiłyśmy w nim przede wszystkim na rozrywkę. Znajdziecie tu polecajki książkowe i filmowe, historie kryminalne oraz felietony. Specjalnie na wakacje rozbudowałyśmy też dział rozrywki.
Przyjemnej lektury i dobrego wypoczynku życzy redakcja!
Tymczasem w piątek, 19 czerwca, w świetlicy szkolnej I LO W Radomsku odbyły się nieformalne mistrzostwa naszej szkoły w scrabble w wersji anglojęzycznej, w których wzięły udział dwuosobowe zespoły uczniowsko-profesorskie.
Pierwsze miejsce zdobyła międzyklasowa dwójka mieszana w składzie: Iga Staniszewska (III C) oraz Kacper Smolarek (III D1). Drugie i trzecie miejsce zajęły również zespoły z klas III C oraz III D1 (inne klasy niestety nie były na mistrzostwach reprezentowane).
Zespół profesorski w składzie Tomasz Wojtasik oraz Piotr Pacholik zajął dumne czwarte miejsce (pierwsze za pudłem), na swoją obronę mając jedynie, iż gdyby zastosować nieco odmienne reguły gry, ostatni mogliby okazać się pierwszymi :)
Kolejne mistrzostwa już za rok.
A już za cztery lata...
Były Alpy, Morze Śródziemne, przyszedł czas na Pireneje i mało znaną turystom Andorę - niewielkie państwo położone pomiędzy Francją a Hiszpanią. Zanim tam jednak dotarliśmy, zza szyb autokaru niesamowite wrażenie zrobiły na nas majestatyczne szczyty Pirenejów. Andorra la Vella to najwyższej położona w Europie stolica tego miniaturowego księstwa. To powiew luksusu, markowych perfum i aromatycznej kawy. To także centrum sportów narciarskich. Podczas pobytu w Andorze zwiedziliśmy zabytkowe centrum miasta z dawną siedzibą parlamentu, romańskimi kościołami i nowoczesnymi pomnikami Siedmiu Poetów.
Na zakończenie naszej edukacyjnej przygody udaliśmy się do Tossa de Mar, by podelektować się kameralnym klimatem tego średniowiecznego miasteczka.
No cóż, czas kończyć tę wyjątkową, przedwakacyjną przygodę. Pełni wrażeń wracamy do Was!
W niedzielę, 14 czerwca, o godzinie 16.45, z Kolegiaty św. Lamberta wyruszyła procesja z relikwiami Świętej Jadwigi Królowej - patronki miasta Radomska. Jej uczestnicy zatrzymali się przy trzech stacjach:
Stacja I - Urząd Miasta - Święta Jadwiga, wzór sprawiedliwej władzy;Procesję zakończyła uroczysta Msza Święta w Kościele św. Jadwigi Królowej pod przewodnictwem ks. Mariusza Bakalarza z prośbą o Boże błogosławieństwo dla miasta i mieszkańców Radomska. W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy I LO w składzie: Monika Gnoińska, Lena Michalska-Wilk, Maria Cieśla, Piotr Osiewak, Maksymilian Kowalik. Oprawę muzyczną zapewnił chór Cantabile. Procesja była zwieńczeniem XXV Radomszczańskich Dni Rodziny ph. „ Bóg pragnie rodziny, która jest domem i szkołą miłości.”
Opiekun: Drozdek Agnieszka.
Uroczyste zakończenie bieżącego roku szkolnego odbędzie się 26 czerwca 2026 r. w sali gimnastycznej wg poniższego harmonogramu:
• godz. 9.00 – klasy trzecie:
Klasa III A – sala 32• godz. 10.30 – klasy pierwsze i drugie:
Klasa I B – sala 16Uczniowie wraz z wychowawcami schodzą do sali gimnastycznej z krzesłami z wyznaczonych sal, a po skończonej uroczystości udają się do klas na ostatnie zajęcia z wychowawcą.
Serdecznie zapraszamy!
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne I LO w Radomsku

I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku w okresie 1.02.2025-31.01.2027 realizuje projekt pn. "Sprawny umysł drogą do przyszłości". Projekt realizowany jest w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego na lata 2021-2027.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku (I LO) w terminie do 31.01.2027 poprzez:
Grupę docelową stanowi 320 uczniów (w tym 233 kobiet), którzy zostaną zrekrutowani do udziału w projekcie w III kwartale 2025 r. z klas I, II, III oraz 45 nauczycieli szkoły (w tym 35 kobiet).
Planowane zadania w projekcie stanowią kompleksowy program podnoszący jakość edukacji, który uwzględnia:
Planowane rezultaty: 256 uczniów nabędzie kompetencje i umiejętności , 36 nauczycieli udoskonali kompetencje i kwalifikacje zawodowe.
Wartość projektu: 705 781,25 zł, w tym dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich: 599 914,06 zł (85%).
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska