30 kwietnia odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyła społeczność naszego liceum. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie uczcili 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzież poznawała okoliczności przełomowego wydarzenia w odświętnie przygotowanej sali gimnastycznej. Akademia upamiętniająca datę 3 maja 1791 roku była ważną lekcją patriotyzmu. W obecności szkolnego pocztu sztandarowego uczestnicy odśpiewali hymn państwowy a następnie hymn szkoły. Podczas części artystycznej zostały teatralnie zrekonstruowane burzliwe obrady Sejmu Czteroletniego i reakcje ludności Warszawy na wieść o przyjęciu ustawy zasadniczej. Przywołane aktorsko okoliczności końca XVIII wieku zostały uzupełnione prezentacją multimedialną z tematycznymi slajdami i dekoracją, w centrum której zamieszczona została reprodukcja obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku". Podczas rocznicowego apelu został przybliżony rys historyczny wydarzenia, które dziś obchodzone jest jako Święto Narodowe.
Uroczystość poprowadził przewodniczący Samorządu Szkolnego, Filip Skupiński (IIID1) w asyście pocztu sztandarowego, w skład którego weszli: Lena Michalska-Wilk (ID), Magdalena Skórniewska (ID) i Paweł Dębski(IF). Tło historyczne przybliżyli recytatorzy Adam Borek (ID), Szymon Proszowski (IB) i Krystian Walczak (IE) oraz narratorzy, uczennice klasy ID, Magda Kalecińska, Lena Kubasiak, Maja Smyki, Martyna Winiszewska i Gabriela Włodarczyk. Debata parlamentarna dotycząca doniosłych wydarzeń z dziejów Rzeczypospolitej została aktorsko zobrazowana przez licealistów. Uczniowie klasy ID wcielili się w postaci historyczne: Króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego - Bartłomiej Bałut, Marszałka Sejmu – Piotr Osiewak, Posłów – Fabian Drozdowski, Dawid Hanuszek, Szymon Jackiewicz, Igor Kaczmarek, Michał Krawczyk, Bartosz Majak. Radość ówczesnych mieszczan wyraziła scenicznie młodzież klasy ID – Weronika Basiak, Natalia Cielasińska, Igor Bogacz, Nadia Dąbrówka, Julia Kipigroch, Julia Zemsta. O oprawę muzyczną zadbał Jakub Konsztat (IIC) odgrywając utwór Fryderyka Chopina Nokturn op.9 nr.2. Piosenkę Majowa jutrzenka wykonały uczennice klasy IC Lena Bajon i Julia Kuś przy akompaniamencie pianina. Przygotowaniem technicznym uroczystości zajęli się uczniowie klasy IIC Filip Cichuta i Piotr Kiełkowicz. Tematyczną prezentację multimedialną opracowała Magdalena Skórniewska (ID).
Na zakończenie głos zabrał Pan Dyrektor Bogdan Węgrzyński. Podkreślił rangę obchodzonego Święta i podziękował szkolnym artystom i wszystkim osobom zaangażowanym w wykreowanie uroczystości. Za przygotowanie obchodów trzeciomajowych odpowiedzialni byli profesorowie naszego liceum pani Iwona Bałazińska, pani Agnieszka Drozdek, pani Joanna Mielczarek i pan Radosław Oziembała.
Po trudach długiej podróży dotarliśmy do gorącej śródziemnomorskiej riwiery. Miejsce naszego zakotwiczenia to urokliwe miasteczko Lloret de Mar, na wybrzeżu Costa Brava w Katalonii. Oczywiście, by zregenerować siły, nasz pobyt rozpoczęliśmy od kąpieli w krystalicznej wodzie Morza Śródziemnego, by nabrać sił na kolejne dni zwiedzania. I rzeczywiście było intensywnie, zwłaszcza w Barcelonie, gdzie czuło się wyjątkową atmosferę za sprawą wizyty papieża Leona XIV, który 10 czerwca odprawił uroczystą mszę świętą w secesyjnej bazylice Sagrada Familia i poświęcił najwyższą jej wieżę. Miało to miejsce w 100. rocznicę śmierci architekta - ojca tego spektakularnego projektu Antonio Gaudiego. Wiadomo, jak Barcelona to koniecznie stadion Camp Nou - atrakcja nie tylko dla fanów klubu FC Barcelona, ale i amatorów piłki nożnej. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas wioska hiszpańska - unikalny kompleks architektoniczny z tradycyjnymi uliczkami i kamienicami z różnych regionów Hiszpanii inspirowanych takimi historycznymi miastami jak: Toledo, Andaluzja czy Katalonia. Wizytę w Barcelonie zakończyliśmy spacerem po najsłynniejszej ulicy La Rambla.
Stolica Łotwy to ostatni punkt naszego programu. Doskonale zachowane zabytki, od średniowiecza po secesję, niepowtarzalny klimat - Ryga przyciąga turystów na wiele sposobów. Spacerując po Starym Mieście, oglądaliśmy: Dom Bractwa Czarnogłowych, zabytkowe świątynie różnych wyznań, urokliwy zespół średniowiecznych kamieniczek - Trzej Bracia, budynki Małej i Wielkiej Gildii Kupieckiej, a także Parlament, który mieści się w dawnym budynku rycerstwa inflanckiego oraz fragmenty murów obronnych z Basztą Prochową. Nie bez powodu ryskie Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Po drugiej stronie Dźwiny uwagę przykuwała z kolei najwyższa w Unii Europejskiej wieża radiowo-telewizyjna, przypominająca wieżę Eiffla.
Po zwiedzaniu i obiedzie, wyruszyliśmy w stronę Polski.
Podróżując wokół Bałtyku mieliśmy okazję przekonać się, jak różne pod względem przyrodniczym, gospodarczym i społecznym są cztery odwiedzone przez nas kraje. Przewodnicy wskazali nam geograficzne i historyczne źródła tych różnic, zwrócili też uwagę na polskie ślady w Szwecji i Łotwie.Ta podróż pozwala lepiej zrozumieć naszych bliższych i dalszych sąsiadów, otwiera na bogactwo Europy.
Polecamy!
Dwa dni naszej wyprawy poświęciliśmy na zwiedzanie Finlandii.
Turku to historyczna stolica tego kraju, będąca kiedyś siedzibą Jana III Wazy i jego żony - Katarzyny Jagiellonki. Zobaczyliśmy tu zamek, gotycką katedrę, spacerowaliśmy bulwarami wzdłuż rzeki Aurajoki i odwiedziliśmy, zamieszkany do lat 70 ubiegłego wieku, skansen Luostarinmaki.
Obecna stolica przywitała nas hucznie, bo 12 czerwca Finowie świętują Dzień Helsinek - rocznicę założenia miasta. Nasza przewodniczka bardzo ekspresyjnie opowiadała o historii i teraźniejszości miasta oraz fińskim podejściu do życia, które poza introwertyzmem określają trzy pasje: sauna, hokej i Muminki. Wśród zwiedzanych obiektów znalazły się, m. in. wykuty w skale kościół Temppeliauko i niesamowita biblioteka, będąca zarówno wypożyczalnią, jak i miejscem realizowania rozmaitych pasji mieszkańców stolicy.
Przed nami ostatni etap podróży - Łotwa.
31 kandydatów zdających w ostatnią sobotę w I LO w Radomsku międzynarodowy egzamin B2 First w ramach akcji Radomsko Zdaje Angielski 2026 - w tym trzynaścioro uczniów i absolwentów naszej szkoły - ma już za sobą trudy całodniowego egzaminu ustnego i pisemnego.
Oby trzynasta edycja naszego przedsięwzięcia edukacyjnego okazała się szczęśliwa dla wszystkich uczestników. Trzymamy kciuki!
Do grona współorganizatorów akcji, którymi są I LO w Radomsku, II LO w Radomsku oraz PPJO HORIZON dołączył w tym roku Zespół Szkół Ponadpodstawowych z Przedborza.
Patronat honorowy nad akcją objął jak co roku Starosta Powiatu Radomszczańskiego.
Opracował koordynator projektu: Piotr Pacholik
W środę, po wyokrętowaniu, wyruszyliśmy na zwiedzanie stolicy Szwecji. Zaczęliśmy od Muzeum Vasa, w którym znajduje się oryginalny XVII-wieczny okręt wojenny, wydobyty z Bałtyku po ponad dwóch wiekach. Stan zachowania statku oraz jego gabaryty robią niesamowite wrażenie. Nasz przewodnik przybliżył nam historię okrętu, a potem pokazał miasto. Położony na 14 wyspach Sztokholm jest przez wielu uważany za najładniejszą europejską stolicę. Zobaczyliśmy m. in. Zamek Królewski, Katedrę św. Mikołaja oraz ratusz, w którym odbywają się przyjęcia towarzyszące przyznawaniu Nagrody Nobla. Spacerując labiryntem malowniczych uliczek, chłonęliśmy atmosferę Skandynawii.
Zwiedzanie było nie tylko okazją do poznania Sztokholmu, ale także szlifowania języka - nasz przewodnik opowiadał o swoim mieście po angielsku.
Po zaokrętowaniu na kolejny prom, zjedliśmy pyszną kolację i podziwialiśmy przepiękne wybrzeże szkierowe w blasku zachodzącego słońca.

I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku w okresie 1.02.2025-31.01.2027 realizuje projekt pn. "Sprawny umysł drogą do przyszłości". Projekt realizowany jest w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego na lata 2021-2027.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku (I LO) w terminie do 31.01.2027 poprzez:
Grupę docelową stanowi 320 uczniów (w tym 233 kobiet), którzy zostaną zrekrutowani do udziału w projekcie w III kwartale 2025 r. z klas I, II, III oraz 45 nauczycieli szkoły (w tym 35 kobiet).
Planowane zadania w projekcie stanowią kompleksowy program podnoszący jakość edukacji, który uwzględnia:
Planowane rezultaty: 256 uczniów nabędzie kompetencje i umiejętności , 36 nauczycieli udoskonali kompetencje i kwalifikacje zawodowe.
Wartość projektu: 705 781,25 zł, w tym dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich: 599 914,06 zł (85%).
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska