Normalny rozmiar czcionki Zwiększ rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki Normalny wygląd strony Kontrast czarno - biały Kontrast żółto - czarny Kontrast czarno - żółty

I Liceum Ogólnokształcące
im. Feliksa Fabianiego w Radomsku

Szkoła otwarta na ludzi

OFERTA EDUKACYJNA NA ROK SZKOLNY 2026/2027

ARTYKUŁ

2026-05-03
Ucznioiwe podczas uroczystości

Uroczysta akademia z okazji obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja

30 kwietnia odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyła społeczność naszego liceum. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie uczcili 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzież poznawała okoliczności przełomowego wydarzenia w odświętnie przygotowanej sali gimnastycznej. Akademia upamiętniająca datę 3 maja 1791 roku była ważną lekcją patriotyzmu. W obecności szkolnego pocztu sztandarowego uczestnicy odśpiewali hymn państwowy a następnie hymn szkoły. Podczas części artystycznej zostały teatralnie zrekonstruowane burzliwe obrady Sejmu Czteroletniego i reakcje ludności Warszawy na wieść o przyjęciu ustawy zasadniczej. Przywołane aktorsko okoliczności końca XVIII wieku zostały uzupełnione prezentacją multimedialną z tematycznymi slajdami i dekoracją, w centrum której zamieszczona została reprodukcja obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku". Podczas rocznicowego apelu został przybliżony rys historyczny wydarzenia, które dziś obchodzone jest jako Święto Narodowe.

Uroczystość poprowadził przewodniczący Samorządu Szkolnego, Filip Skupiński (IIID1) w asyście pocztu sztandarowego, w skład którego weszli: Lena Michalska-Wilk (ID), Magdalena Skórniewska (ID) i Paweł Dębski(IF). Tło historyczne przybliżyli recytatorzy Adam Borek (ID), Szymon Proszowski (IB) i Krystian Walczak (IE) oraz narratorzy, uczennice klasy ID, Magda Kalecińska, Lena Kubasiak, Maja Smyki, Martyna Winiszewska i Gabriela Włodarczyk. Debata parlamentarna dotycząca doniosłych wydarzeń z dziejów Rzeczypospolitej została aktorsko zobrazowana przez licealistów. Uczniowie klasy ID wcielili się w postaci historyczne: Króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego - Bartłomiej Bałut, Marszałka Sejmu – Piotr Osiewak, Posłów – Fabian Drozdowski, Dawid Hanuszek, Szymon Jackiewicz, Igor Kaczmarek, Michał Krawczyk, Bartosz Majak. Radość ówczesnych mieszczan wyraziła scenicznie młodzież klasy ID – Weronika Basiak, Natalia Cielasińska, Igor Bogacz, Nadia Dąbrówka, Julia Kipigroch, Julia Zemsta. O oprawę muzyczną zadbał Jakub Konsztat (IIC) odgrywając utwór Fryderyka Chopina Nokturn op.9 nr.2. Piosenkę Majowa jutrzenka wykonały uczennice klasy IC Lena Bajon i Julia Kuś przy akompaniamencie pianina. Przygotowaniem technicznym uroczystości zajęli się uczniowie klasy IIC Filip Cichuta i Piotr Kiełkowicz. Tematyczną prezentację multimedialną opracowała Magdalena Skórniewska (ID).

Na zakończenie głos zabrał Pan Dyrektor Bogdan Węgrzyński. Podkreślił rangę obchodzonego Święta i podziękował szkolnym artystom i wszystkim osobom zaangażowanym w wykreowanie uroczystości. Za przygotowanie obchodów trzeciomajowych odpowiedzialni byli profesorowie naszego liceum pani Iwona Bałazińska, pani Agnieszka Drozdek, pani Joanna Mielczarek i pan Radosław Oziembała.

AKTUALNOŚCI

2026-06-16
Uczniowie przed  stadionem Camp Nou

Jak przygoda to tylko w Hiszpanii

Po trudach długiej podróży dotarliśmy do gorącej śródziemnomorskiej riwiery. Miejsce naszego zakotwiczenia to urokliwe miasteczko Lloret de Mar, na wybrzeżu Costa Brava w Katalonii. Oczywiście, by zregenerować siły, nasz pobyt rozpoczęliśmy od kąpieli w krystalicznej wodzie Morza Śródziemnego, by nabrać sił na kolejne dni zwiedzania. I rzeczywiście było intensywnie, zwłaszcza w Barcelonie, gdzie czuło się wyjątkową atmosferę za sprawą wizyty papieża Leona XIV, który 10 czerwca odprawił uroczystą mszę świętą w secesyjnej bazylice Sagrada Familia i poświęcił najwyższą jej wieżę. Miało to miejsce w 100. rocznicę śmierci architekta - ojca tego spektakularnego projektu Antonio Gaudiego. Wiadomo, jak Barcelona to koniecznie stadion Camp Nou - atrakcja nie tylko dla fanów klubu FC Barcelona, ale i amatorów piłki nożnej. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas wioska hiszpańska - unikalny kompleks architektoniczny z tradycyjnymi uliczkami i kamienicami z różnych regionów Hiszpanii inspirowanych takimi historycznymi miastami jak: Toledo, Andaluzja czy Katalonia. Wizytę w Barcelonie zakończyliśmy spacerem po najsłynniejszej ulicy La Rambla.

2026-06-14
Spacerując po Starym Mieście - zfjęcie grupowe

Wycieczka wokół Bałtyku. Ryga

Stolica Łotwy to ostatni punkt naszego programu. Doskonale zachowane zabytki, od średniowiecza po secesję, niepowtarzalny klimat - Ryga przyciąga turystów na wiele sposobów. Spacerując po Starym Mieście, oglądaliśmy: Dom Bractwa Czarnogłowych, zabytkowe świątynie różnych wyznań, urokliwy zespół średniowiecznych kamieniczek - Trzej Bracia, budynki Małej i Wielkiej Gildii Kupieckiej, a także Parlament, który mieści się w dawnym budynku rycerstwa inflanckiego oraz fragmenty murów obronnych z Basztą Prochową. Nie bez powodu ryskie Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Po drugiej stronie Dźwiny uwagę przykuwała z kolei najwyższa w Unii Europejskiej wieża radiowo-telewizyjna, przypominająca wieżę Eiffla.

Po zwiedzaniu i obiedzie, wyruszyliśmy w stronę Polski.

Podróżując wokół Bałtyku mieliśmy okazję przekonać się, jak różne pod względem przyrodniczym, gospodarczym i społecznym są cztery odwiedzone przez nas kraje. Przewodnicy wskazali nam geograficzne i historyczne źródła tych różnic, zwrócili też uwagę na polskie ślady w Szwecji i Łotwie.

Ta podróż pozwala lepiej zrozumieć naszych bliższych i dalszych sąsiadów, otwiera na bogactwo Europy.

Polecamy!

2026-06-14
 Uczniowie przed skansenem Luostarinmaki

Wycieczka wokół Bałtyku. Turku i Helsinki

Dwa dni naszej wyprawy poświęciliśmy na zwiedzanie Finlandii.

Turku to historyczna stolica tego kraju, będąca kiedyś siedzibą Jana III Wazy i jego żony - Katarzyny Jagiellonki. Zobaczyliśmy tu zamek, gotycką katedrę, spacerowaliśmy bulwarami wzdłuż rzeki Aurajoki i odwiedziliśmy, zamieszkany do lat 70 ubiegłego wieku, skansen Luostarinmaki.

Obecna stolica przywitała nas hucznie, bo 12 czerwca Finowie świętują Dzień Helsinek - rocznicę założenia miasta. Nasza przewodniczka bardzo ekspresyjnie opowiadała o historii i teraźniejszości miasta oraz fińskim podejściu do życia, które poza introwertyzmem określają trzy pasje: sauna, hokej i Muminki. Wśród zwiedzanych obiektów znalazły się, m. in. wykuty w skale kościół Temppeliauko i niesamowita biblioteka, będąca zarówno wypożyczalnią, jak i miejscem realizowania rozmaitych pasji mieszkańców stolicy.

Przed nami ostatni etap podróży - Łotwa.

2026-06-14
Ucznestnicy egzaminu - zdjęcie grupowe

Radomsko Zdaje Angielski 2026

31 kandydatów zdających w ostatnią sobotę w I LO w Radomsku międzynarodowy egzamin B2 First w ramach akcji Radomsko Zdaje Angielski 2026 - w tym trzynaścioro uczniów i absolwentów naszej szkoły - ma już za sobą trudy całodniowego egzaminu ustnego i pisemnego.

Oby trzynasta edycja naszego przedsięwzięcia edukacyjnego okazała się szczęśliwa dla wszystkich uczestników. Trzymamy kciuki!

Do grona współorganizatorów akcji, którymi są I LO w Radomsku, II LO w Radomsku oraz PPJO HORIZON dołączył w tym roku Zespół Szkół Ponadpodstawowych z Przedborza.

Patronat honorowy nad akcją objął jak co roku Starosta Powiatu Radomszczańskiego.

Opracował koordynator projektu: Piotr Pacholik

2026-06-12
 Uczniowie w stolicy Szwecji - zdjęcie grupowe

Wycieczka wokół Bałtyku. Sztokholm

W środę, po wyokrętowaniu, wyruszyliśmy na zwiedzanie stolicy Szwecji. Zaczęliśmy od Muzeum Vasa, w którym znajduje się oryginalny XVII-wieczny okręt wojenny, wydobyty z Bałtyku po ponad dwóch wiekach. Stan zachowania statku oraz jego gabaryty robią niesamowite wrażenie. Nasz przewodnik przybliżył nam historię okrętu, a potem pokazał miasto. Położony na 14 wyspach Sztokholm jest przez wielu uważany za najładniejszą europejską stolicę. Zobaczyliśmy m. in. Zamek Królewski, Katedrę św. Mikołaja oraz ratusz, w którym odbywają się przyjęcia towarzyszące przyznawaniu Nagrody Nobla. Spacerując labiryntem malowniczych uliczek, chłonęliśmy atmosferę Skandynawii.

Zwiedzanie było nie tylko okazją do poznania Sztokholmu, ale także szlifowania języka - nasz przewodnik opowiadał o swoim mieście po angielsku.

Po zaokrętowaniu na kolejny prom, zjedliśmy pyszną kolację i podziwialiśmy przepiękne wybrzeże szkierowe w blasku zachodzącego słońca.

KOMUNIKATY

2026-01-15
Srebrna tarcza - Perspektywy 2026
2026-06-01
 Zbiórka dla bezdomnych zwierząt
2026-05-19
 Plakat 1 -cukrzyca informacje
 Plakat 2 - cukrzyca informacje
2026-03-28
Logo ERA-EKO
2025-11-24
Plakat projektu PEER SUPPORT
2025-10-16

Budowa systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

plik pdf - Budowa systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży Budowa systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
2025-02-19
grant na 20000 zł
2025-03-23
Loga

"Sprawny umysł drogą do przyszłości"

I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku w okresie 1.02.2025-31.01.2027 realizuje projekt pn. "Sprawny umysł drogą do przyszłości". Projekt realizowany jest w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego na lata 2021-2027.

Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku (I LO) w terminie do 31.01.2027 poprzez:

  1. doskonalenie umiejętności i kompetencji kluczowych społecznych i uniwersalnych, uzdolnień i zainteresowań wśród 320 uczniów (233K,87M) szkoły,
  2. doskonalenie zawodowe 45 nauczycieli (35K,10M) w zakresie umiejętności i kompetencji niezbędnych do pracy z uczniami, w tym z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz doskonalenie kompetencji w zakresie edukacji włączającej i antydyskryminacyjnej;
  3. poprawę warunków I LO do wykonywania zadań w zakresie nauczania w ramach doposażenia 5 pracowni szkolnych w nowoczesne narzędzia TIK (cyfryzacja placówki) oraz pomoce dydaktyczne wykorzystywane do zajęć rozwijających kompetencje kluczowe i zainteresowania uczniów szkoły.

Grupę docelową stanowi 320 uczniów (w tym 233 kobiet), którzy zostaną zrekrutowani do udziału w projekcie w III kwartale 2025 r. z klas I, II, III oraz 45 nauczycieli szkoły (w tym 35 kobiet).

Planowane zadania w projekcie stanowią kompleksowy program podnoszący jakość edukacji, który uwzględnia:

  1. wsparcie dla uczniów: realizacja zajęć dla uczniów rozwijających zainteresowania z chemii, koła zainteresowań z geografii, biologii, fizyki, matematyki, informatyki oraz zajęć w zakresie rozumienia i tworzenia informacji oraz świadomości i ekspresji kulturalnej, z uwzględnieniem wyjazdów edukacyjnych;
  2. wsparcie dla nauczycieli: pakiet szkoleń doskonalących metodykę nauczania oraz kompetencje cyfrowe;
  3. wsparcie dla szkoły- doposażenie pracowni szkolnych w nowoczesne TIK i pomoce dydaktyczne

Planowane rezultaty: 256 uczniów nabędzie kompetencje i umiejętności , 36 nauczycieli udoskonali kompetencje i kwalifikacje zawodowe.

Wartość projektu: 705 781,25 zł, w tym dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich: 599 914,06 zł (85%).

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

2026-02-01

Nieodpłatna pomoc prawna

Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

plik doc -Miejsca, gdzie w Powiecie Radomszczańskim udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna Miejsca, gdzie w Powiecie Radomszczańskim udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna
plik pdf - Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa
2025-03-17
logo funduszu

11 marca 2025 r. uroczyste otwarcie "Eko - Laboratorium Biologicznego" w I LO w Radomsku.

Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.

Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z  komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.

Beata Zając-Turlejska

DYPLOMY, CERTYFIKATY, PODZIĘKOWANIA

Podziękowanie za wsparcie logistyczne 93 batalionulekkiej piechoty w Łasku
Certyfikat za udział w 6 edycji Sprzątamy Dla Polski
Podziękowania dla I LO za pomoc i serce okazane podopiecznym schroniska
Certyfikat udziału w premierach filmów o historii społeczności żydowskich
Dyplom za zajęcie II miejsca we współzawodnictwie Sportowym- dziewczęta
Dyplom za zajęcie II miejsca we współzawodnictwie Sportowym- chłopcy
Dyplom za zajęcie II miejsca - olimpiada wiedzy o wynalazczości
Podziękowanie za udział W Szlachetnej Paczce
Podziękowanie za zorganizowanie karmy i zbiórki pieniędzy
Dyplom dla ILO za zajęcie pierwszego miejsca w rywalizacji sportowej
Podziękowanie dla Pana Bogdana Węgrzyńskiego za wpieranie MOPS
Radomsko, 2026
wykonanie: button11©project
s1

Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

ZGADZAM SIĘ