Normalny rozmiar czcionki Zwiększ rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki Normalny wygląd strony Kontrast czarno - biały Kontrast żółto - czarny Kontrast czarno - żółty

I Liceum Ogólnokształcące
im. Feliksa Fabianiego w Radomsku

Szkoła otwarta na ludzi

OFERTA EDUKACYJNA NA ROK SZKOLNY 2026/2027

ARTYKUŁ

2026-05-03
Ucznioiwe podczas uroczystości

Uroczysta akademia z okazji obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja

30 kwietnia odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyła społeczność naszego liceum. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie uczcili 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzież poznawała okoliczności przełomowego wydarzenia w odświętnie przygotowanej sali gimnastycznej. Akademia upamiętniająca datę 3 maja 1791 roku była ważną lekcją patriotyzmu. W obecności szkolnego pocztu sztandarowego uczestnicy odśpiewali hymn państwowy a następnie hymn szkoły. Podczas części artystycznej zostały teatralnie zrekonstruowane burzliwe obrady Sejmu Czteroletniego i reakcje ludności Warszawy na wieść o przyjęciu ustawy zasadniczej. Przywołane aktorsko okoliczności końca XVIII wieku zostały uzupełnione prezentacją multimedialną z tematycznymi slajdami i dekoracją, w centrum której zamieszczona została reprodukcja obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku". Podczas rocznicowego apelu został przybliżony rys historyczny wydarzenia, które dziś obchodzone jest jako Święto Narodowe.

Uroczystość poprowadził przewodniczący Samorządu Szkolnego, Filip Skupiński (IIID1) w asyście pocztu sztandarowego, w skład którego weszli: Lena Michalska-Wilk (ID), Magdalena Skórniewska (ID) i Paweł Dębski(IF). Tło historyczne przybliżyli recytatorzy Adam Borek (ID), Szymon Proszowski (IB) i Krystian Walczak (IE) oraz narratorzy, uczennice klasy ID, Magda Kalecińska, Lena Kubasiak, Maja Smyki, Martyna Winiszewska i Gabriela Włodarczyk. Debata parlamentarna dotycząca doniosłych wydarzeń z dziejów Rzeczypospolitej została aktorsko zobrazowana przez licealistów. Uczniowie klasy ID wcielili się w postaci historyczne: Króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego - Bartłomiej Bałut, Marszałka Sejmu – Piotr Osiewak, Posłów – Fabian Drozdowski, Dawid Hanuszek, Szymon Jackiewicz, Igor Kaczmarek, Michał Krawczyk, Bartosz Majak. Radość ówczesnych mieszczan wyraziła scenicznie młodzież klasy ID – Weronika Basiak, Natalia Cielasińska, Igor Bogacz, Nadia Dąbrówka, Julia Kipigroch, Julia Zemsta. O oprawę muzyczną zadbał Jakub Konsztat (IIC) odgrywając utwór Fryderyka Chopina Nokturn op.9 nr.2. Piosenkę Majowa jutrzenka wykonały uczennice klasy IC Lena Bajon i Julia Kuś przy akompaniamencie pianina. Przygotowaniem technicznym uroczystości zajęli się uczniowie klasy IIC Filip Cichuta i Piotr Kiełkowicz. Tematyczną prezentację multimedialną opracowała Magdalena Skórniewska (ID).

Na zakończenie głos zabrał Pan Dyrektor Bogdan Węgrzyński. Podkreślił rangę obchodzonego Święta i podziękował szkolnym artystom i wszystkim osobom zaangażowanym w wykreowanie uroczystości. Za przygotowanie obchodów trzeciomajowych odpowiedzialni byli profesorowie naszego liceum pani Iwona Bałazińska, pani Agnieszka Drozdek, pani Joanna Mielczarek i pan Radosław Oziembała.

AKTUALNOŚCI

2026-06-22
 Uczniowie podczas zwiedzania

Podróże kształcą i inspirują...czyli "polecajka" na wakacje

Podczas naszych europejskich wojaży mieliśmy niebywałą przyjemność spotkać niezwykłego człowieka, który był naszym przewodnikiem po stolicy księstwa Andory. To Jerzy Rzepka - Leszczyński - pilot wycieczek zagranicznych, pisarz, publicysta, tłumacz zafascynowany kulturą iberyjską, oprowadzający grupy w 13 językach. Odwiedził 90 krajów, a w jego prywatnych archiwach zachowanych jest ponad 200 tysięcy fotografii. Cyklicznie pisze artykuły do "Tygodnika Polskiego" w Melbourne, a  najczęstszymi ich tematami są kwestie związane z kulturą, historią i życiem Polonii za granicą. Uczniowie byli zachwyceni ciekawostkami i historiami opowiadanymi ze swadą przez Pana Jerzego. Od kilku lat oddaje się kolejnej swej pasji - pisarstwu. Wydał dwa tomy powieści " Przygody dawnego wojaka Szwejka po wojnach światowych", w których umieścił kultowego Szwejka Jaroslava Haska w realiach PRL-u i stanu wojennego w Polsce.

Zachęcamy zatem czytelniczych pasjonatów do zapoznania się z odkrytymi przez nas nowościami wydawniczymi i polecamy je jako metodę na nudę podczas wakacyjnych eskapad. Jak podkreślał Pan Jerzy: "czytanie ubogaca".

2026-06-21
Logo gazety

Gazeta na wakacje

Tuż przed wakacjami oddajemy w Wasze ręce drugi numer szkolnej gazety. Postawiłyśmy w nim przede wszystkim na rozrywkę. Znajdziecie tu polecajki książkowe i filmowe, historie kryminalne oraz felietony. Specjalnie na wakacje rozbudowałyśmy też dział rozrywki.

Przyjemnej lektury i dobrego wypoczynku życzy redakcja!

plik pdf - SZKOLNA GAZETA - nr 2 SZKOLNA GAZETA - nr 2
2026-06-21
Uczniowie grający w scrabble

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w pełni.

Tymczasem w piątek, 19 czerwca, w świetlicy szkolnej I LO W Radomsku odbyły się nieformalne mistrzostwa naszej szkoły w scrabble w wersji anglojęzycznej, w których wzięły udział dwuosobowe zespoły uczniowsko-profesorskie.

Pierwsze miejsce zdobyła międzyklasowa dwójka mieszana w składzie: Iga Staniszewska (III C) oraz Kacper Smolarek (III D1). Drugie i trzecie miejsce zajęły również zespoły z klas III C oraz III D1 (inne klasy niestety nie były na mistrzostwach reprezentowane).

Zespół profesorski w składzie Tomasz Wojtasik oraz Piotr Pacholik zajął dumne czwarte miejsce (pierwsze za pudłem), na swoją obronę mając jedynie, iż gdyby zastosować nieco odmienne reguły gry, ostatni mogliby okazać się pierwszymi :)

Kolejne mistrzostwa już za rok.

A już za cztery lata...

2026-06-19
Uczniowie w Tossa de Mar

Jak przygoda to tylko w Andorze

Były Alpy, Morze Śródziemne, przyszedł czas na Pireneje i mało znaną turystom Andorę - niewielkie państwo położone pomiędzy Francją a Hiszpanią. Zanim tam jednak dotarliśmy, zza szyb autokaru niesamowite wrażenie zrobiły na nas majestatyczne szczyty Pirenejów. Andorra la Vella to najwyższej położona w Europie stolica tego miniaturowego księstwa. To powiew luksusu, markowych perfum i aromatycznej kawy. To także centrum sportów narciarskich. Podczas pobytu w Andorze zwiedziliśmy zabytkowe centrum miasta z dawną siedzibą parlamentu, romańskimi kościołami i nowoczesnymi pomnikami Siedmiu Poetów.

Na zakończenie naszej edukacyjnej przygody udaliśmy się do Tossa de Mar, by podelektować się kameralnym klimatem tego średniowiecznego miasteczka.

No cóż, czas kończyć tę wyjątkową, przedwakacyjną przygodę. Pełni wrażeń wracamy do Was!

2026-06-16
Uczestnicy procesji przez I LO

PROCESJA JADWIŻAŃSKA

W niedzielę, 14 czerwca, o godzinie 16.45, z Kolegiaty św. Lamberta wyruszyła procesja z relikwiami Świętej Jadwigi Królowej - patronki miasta Radomska. Jej uczestnicy zatrzymali się przy trzech stacjach:

Stacja I - Urząd Miasta - Święta Jadwiga, wzór sprawiedliwej władzy;
Stacja II - I LO - Święta Jadwiga, krzewicielka oświaty i kultury;
Stacja III - przychodnia lekarska ul. Armii Krajowej - Święta Jadwiga, opiekunka cierpiących i ubogich.

Procesję zakończyła uroczysta Msza Święta w Kościele św. Jadwigi Królowej pod przewodnictwem ks. Mariusza Bakalarza z prośbą o Boże błogosławieństwo dla miasta i mieszkańców Radomska. W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy I LO w składzie: Monika Gnoińska, Lena Michalska-Wilk, Maria Cieśla, Piotr Osiewak, Maksymilian Kowalik. Oprawę muzyczną zapewnił chór Cantabile. Procesja była zwieńczeniem XXV Radomszczańskich Dni Rodziny ph. „ Bóg pragnie rodziny, która jest domem i szkołą miłości.”

Opiekun: Drozdek Agnieszka.

KOMUNIKATY

2026-01-15
Srebrna tarcza - Perspektywy 2026
2026-06-19

KOMUNIKAT

Uroczyste zakończenie bieżącego roku szkolnego odbędzie się 26 czerwca 2026 r. w sali gimnastycznej wg poniższego harmonogramu:

• godz. 9.00 – klasy trzecie:

Klasa III A – sala 32
Klasa III B – sala 30
Klasa III C – sala 5
Klasa III D – sala 11
Klasa III D 1 – sala 31
Klasa III E – sala 9
Klasa III F – sala 18

• godz. 10.30 – klasy pierwsze i drugie:

Klasa I B – sala 16
Klasa I C – sala 7
Klasa I D – sala 17
Klasa I E – sala 19
Klasa I F – sala 6
Klasa II C – sala 10
Klasa II D – sala 8
Klasa II E – sala 33

Uczniowie wraz z wychowawcami schodzą do sali gimnastycznej z krzesłami z wyznaczonych sal, a po skończonej uroczystości udają się do klas na ostatnie zajęcia z wychowawcą.

Serdecznie zapraszamy!

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne I LO w Radomsku

2026-05-19
 Plakat 1 -cukrzyca informacje
 Plakat 2 - cukrzyca informacje
2026-03-28
Logo ERA-EKO
2025-11-24
Plakat projektu PEER SUPPORT
2025-10-16

Budowa systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

plik pdf - Budowa systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży Budowa systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
2025-02-19
grant na 20000 zł
2025-03-23
Loga

"Sprawny umysł drogą do przyszłości"

I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku w okresie 1.02.2025-31.01.2027 realizuje projekt pn. "Sprawny umysł drogą do przyszłości". Projekt realizowany jest w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego na lata 2021-2027.

Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku (I LO) w terminie do 31.01.2027 poprzez:

  1. doskonalenie umiejętności i kompetencji kluczowych społecznych i uniwersalnych, uzdolnień i zainteresowań wśród 320 uczniów (233K,87M) szkoły,
  2. doskonalenie zawodowe 45 nauczycieli (35K,10M) w zakresie umiejętności i kompetencji niezbędnych do pracy z uczniami, w tym z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz doskonalenie kompetencji w zakresie edukacji włączającej i antydyskryminacyjnej;
  3. poprawę warunków I LO do wykonywania zadań w zakresie nauczania w ramach doposażenia 5 pracowni szkolnych w nowoczesne narzędzia TIK (cyfryzacja placówki) oraz pomoce dydaktyczne wykorzystywane do zajęć rozwijających kompetencje kluczowe i zainteresowania uczniów szkoły.

Grupę docelową stanowi 320 uczniów (w tym 233 kobiet), którzy zostaną zrekrutowani do udziału w projekcie w III kwartale 2025 r. z klas I, II, III oraz 45 nauczycieli szkoły (w tym 35 kobiet).

Planowane zadania w projekcie stanowią kompleksowy program podnoszący jakość edukacji, który uwzględnia:

  1. wsparcie dla uczniów: realizacja zajęć dla uczniów rozwijających zainteresowania z chemii, koła zainteresowań z geografii, biologii, fizyki, matematyki, informatyki oraz zajęć w zakresie rozumienia i tworzenia informacji oraz świadomości i ekspresji kulturalnej, z uwzględnieniem wyjazdów edukacyjnych;
  2. wsparcie dla nauczycieli: pakiet szkoleń doskonalących metodykę nauczania oraz kompetencje cyfrowe;
  3. wsparcie dla szkoły- doposażenie pracowni szkolnych w nowoczesne TIK i pomoce dydaktyczne

Planowane rezultaty: 256 uczniów nabędzie kompetencje i umiejętności , 36 nauczycieli udoskonali kompetencje i kwalifikacje zawodowe.

Wartość projektu: 705 781,25 zł, w tym dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich: 599 914,06 zł (85%).

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

2026-02-01

Nieodpłatna pomoc prawna

Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

plik doc -Miejsca, gdzie w Powiecie Radomszczańskim udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna Miejsca, gdzie w Powiecie Radomszczańskim udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna
plik pdf - Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa
2025-03-17
logo funduszu

11 marca 2025 r. uroczyste otwarcie "Eko - Laboratorium Biologicznego" w I LO w Radomsku.

Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.

Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z  komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.

Beata Zając-Turlejska

DYPLOMY, CERTYFIKATY, PODZIĘKOWANIA

Podziękowanie za wsparcie logistyczne 93 batalionulekkiej piechoty w Łasku
Certyfikat za udział w 6 edycji Sprzątamy Dla Polski
Podziękowania dla I LO za pomoc i serce okazane podopiecznym schroniska
Certyfikat udziału w premierach filmów o historii społeczności żydowskich
Dyplom za zajęcie II miejsca we współzawodnictwie Sportowym- dziewczęta
Dyplom za zajęcie II miejsca we współzawodnictwie Sportowym- chłopcy
Dyplom za zajęcie II miejsca - olimpiada wiedzy o wynalazczości
Podziękowanie za udział W Szlachetnej Paczce
Podziękowanie za zorganizowanie karmy i zbiórki pieniędzy
Dyplom dla ILO za zajęcie pierwszego miejsca w rywalizacji sportowej
Podziękowanie dla Pana Bogdana Węgrzyńskiego za wpieranie MOPS
Radomsko, 2026
wykonanie: button11©project
s1

Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

ZGADZAM SIĘ