Uczeń I LO członkiem PCz Rover Team
Miło nam poinformować, że Antoni Borowski, uczeń klasy II D1, został przyjęty do zespołu PCz Rover Team. Wraz z innymi pasjonatami będzie mógł rozwijać swoje umiejętności programistyczne i pracować nad nowymi wyzwaniami technologicznymi.
Antoni, gratulujemy i życzymy sukcesów!
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym roku mija 35 lat od tego ważnego wydarzenia. To właściwy moment, aby zwrócić szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.
I LO jak co roku włączyło się do świętowania obchodów wspólnie z UNICEF.
Młodzież przygotowała gazetkę, a na lekcjach języka angielskiego i francuskiego przeprowadzono szereg działań i aktywności związanych z tym tematem. Były one również punktem wyjścia do okazania wsparcia i solidarności dzieciom, których prawa są łamane.
Koordynatorzy: Anna Jędrzejczyk i Magdalena Martela
Uczniowie klasy IIIE oraz uczestnicy pozaszkolnej debaty oksfordzkiej z klas: IIC, IIIE1 oraz IIID, odwiedzili Warszawę, w tym Sejm RP oraz Muzeum Ziemi.
Wizyta w Sejmie RP, to efekt zaproszenia Pana posła Adriana Witczaka. Zwiedziliśmy sejmowe korytarze, salę posiedzeń, a nawet, dzięki uprzejmości Pana posła, udało się zawitać przed gabinety klubów poselskich oraz marszałków Sejmu. Nie obyło się bez spotkań z posłami lewicy, ale także prawicy oraz, oczywiście, centrum. Serdeczne podziękowania dla Pana posła Adriana Witczaka od uczestników wycieczki za zaproszenie, twórcze spotkanie i oczywiście wspaniałą niespodziankę dla wszystkich - pięknie wydaną, polską, Konstytucję.
Odwiedziliśmy także Muzeum Ziemi, z pięknymi okazami skamieniałości, skał i minerałów, ciekawie opisane procesy egzogeniczne i endogeniczne. Bonusem, mogliśmy poczuć nawet na własnej dłoni - zęby mamuta.
Opiekę nad uczniami sprawowali profesorowie: Pani Joanna Mielczarek, Pan Łukasz Stępień oraz Pan Tomasz Mazur.
Pozdrawiamy, klasa IIIE.
22 listopada miała miejsce nietypowa, bo otwarta lekcja języka polskiego, podczas której uczniowie klasy III B wykazali się kreatywnością. Młodzież odczytywała z podziałem na role dzieło Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”. Niebagatelną rolę odegrały kostiumy, dzięki którym udało się przybliżyć koloryt i atmosferę epoki. Dodatkowo, podczas czytania fragmentów dramatu, uczniowie mieli szansę wykazać się umiejętnościami aktorskimi, co sprawiło, że lektura stała się ciekawsza i odrobinę łatwiejsza w odbiorze.
Dzięki zaangażowaniu uczniów, innowacyjności, lekcja okazała się dla nich niezapomnianym przeżyciem, rozbudzającym miłość do literatury i poszerzającym horyzonty kulturowe.
Na sukces lekcji wpłynęła 100% obecność uczniów, aktywność, zaciekawienie tokiem lekcji, usystematyzowanie oraz poziom przygotowania uczniów. Przygotowana została również wystawa związana z twórczością Stanisława Wyspiańskiego.
Miło nam było gościć obserwatorów lekcji, którymi byli: Pan Dyrektor – Bogdan Węgrzyński, Pani Wicedyrektor – Anna Piotrowska – Borowicz, Pani Profesor Iwona Bałazińska.
Nauczyciel prowadzący lekcję: Ewa Ociepa
Młodzież z klas I-III wzięła udział w trzech różnych zajęciach sportowych: pilates, stretching, trening obwodowy. Zajęcia zostały przeprowadzone przez trenerkę z Xtreme Fitness Radomsko.
Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji. B.Ujma Koordynator TZ ILO
Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość.
Dzisiaj andrzejki to przede wszystkim dobra zabawa.
Nie zabrakło jej podczas obchodów tego święta w naszej szkole. Było kolorowo i niezwykle ciekawie. A wszystko to za sprawą wróżb oraz inwencji i energii twórczej naszych uczniów.
Bardzo dziękujemy za tak duże zaangażowanie w przygotowanie strojów (na dzisiejszy dzień).
Podziwiamy Waszą kreatywność!
Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu odbyły się prelekcje w których uczestniczyła młodzież klasy IIA, IIE.
Gościem I Liceum Ogólnokształcącego była Pani Anna Szablewska pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomsku, a tematem prelekcji:"Jak substancje psychoaktywne wpływają na nasze zdrowie i życie."
Wykład miał na celu zwrócenie uwagi na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne. Palenie papierosów i e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!
Pamiętajmy, że: Papierosy zawierają 4 tysiące szkodliwych dla zdrowia substancji. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru itd.
Skutki palenia papierosów w młodym wieku są dla organizmu opłakane na wielu płaszczyznach. Szczególnie negatywnie wpływa ono na funkcjonowanie układu hormonalnego i nerwowego młodego człowieka.
Dziękujemy za prelekcję Pani Annie Szablewskiej.
To polski kandydat do Oscara. Jest to ekranizacja najsłynniejszej powieści Władysława Reymonta w technice animacji malarskiej, nad którą pracowało ponad stu malarzy.
Film „Chłopi” to poruszająca i refleksyjna produkcja, która wciąga widza swoją autentycznością i emocjonalną głębią, przybliżając świat, który mimo upływu czasu wciąż pozostaje aktualny i pełen życiowych prawd.
Inspiracją dla twórców filmu było malarstwo okresu Młodej Polski. Na ekranie można dostrzec interpretacje dzieł takich artystów jak: Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat czy Alfred Wierusz-Kowalski. Wypatrzymy też inspirację Jean-Francois Milletem.
W filmie w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana wystąpiły gwiazdy polskiego kina, m.in. Kamila Urzędowska jako Jagna, Mirosław Baka jako Maciej Boryna, Robert Gulaczyk jako Antek Boryna, Ewa Kasprzyk jako matka Jagny, Dorota Stalińska jako Jagustynka, Sonia Bohosiewicz jako Wójtowa.
Serdecznie polecamy!
W dniu 20 listopada w naszej szkole uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w prelekcji przeprowadzonej przez Panią Katarzynę Śpiewak , pracownika PGK w Radomsku. Uczniowie poznali zasady segregacji odpadów, sposoby postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Dowiedzieli się o szkodliwym działaniu zużytych baterii, leków, niektórych metali ciężkich występujących w śmieciach na organizm człowieka.
Ewa Siejka
Agnieszka Krawczyk- Broszkowska
Od września 2024r. I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku włączyło się w projekt Starostwa Powiatowego w Radomsku pt." Nauka strzelania dla młodzieży". Wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych. W dniu 29 października 2024r. odbyły się zawody strzeleckie, w których I miejsce w kategorii: chłopcy zajął uczeń klasy I C Filip Cichuta. Opiekunem merytorycznym była Bożena Ujma - nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa.
Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Poznawanie twórczości Wisławy Szymborskiej, kunsztu translatorskiego Karla Dedeciusa i doskonalenie języków obcych to podstawowe cele projektu lingwistycznego realizowanego przez I LO i partnerskie placówki oświatowo – kulturalne. 14 listopada, w godzinach dopołudniowych młodzież naszego liceum z klas IIA, IIIA, IIB i IID pozyskiwała wiedzę i doskonaliła umiejętności odpowiednio do zamierzeń projektowych w gmachu Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Wizyta licealistów została zaplanowana jako ogniwo przedsięwzięcia i zapoczątkowała współpracę między naszą szkołą a gościnną uczelnią. Przeprowadzone w interesujący sposób zajęcia wzbogaciły młodzież merytorycznie i praktycznie. Warsztaty w sekcji języka polskiego poprowadziła dr hab. Katarzyna Janus, profesor UJD. Wyklejanki inspirowane twórczością Noblistki i limeryki zdominowały zajęcia w tej grupie. Praca ze słowem i twórczość plastyczna pochłonęła uczestników podczas spotkania, powstały autorskie collage i miniaturki liryczne. W trakcie zajęć z mgr Agnieszką Pyziak uczniowie klasy IID doskonalili swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego. Wprawki na kanwie lingwistycznej miały charakter poznawczy i utrwalający. Utwierdziły drugoklasistów, że wyśmienicie sobie radzą w obszarze języka angielskiego. Dr Andrzej Skwara, Prodziekan Wydziału Humanistycznego UJD wyzwolił kreatywność młodzieży, która „stawia pierwsze kroki” w języku francuskim. Techniki tłumaczeniowe i niuanse związane z translacją omówiła dr Agnieszka Reszka. Młodzież miała okazję dokonać oceny tekstów translatorskich.
Organizatorzy spotkania dziękuję serdecznie gospodarzom, pracownikom naukowym UJD za miłe przyjęcie i przygotowanie ciekawych warsztatów.
W ramach programu Euroscola uczniowie naszej szkoły wezmą udział w sesji w Strasburgu w styczniu 2025 r. Praca promująca Centrum Multimedialne Spotkania z Europą- Europa Experience przygotowana przez uczennice: Nadię Cyganek, Maję Lipinę i Julię Skupińską pod opieką nauczyciela języka francuskiego - pani Anny Jędrzejczyk, znalazła się wśród 9 wyróżnionych z ponad 160 nadesłanych z całej Polski. Parlament Europejski dofinansowuje dojazd oraz nocleg i wyżywienie w Strasburgu.
Nauczycielami koordynującymi dalszą część programu będzie pani Agnieszka Gniatkowska-Bednarczyk - nauczyciel języka angielskiego oraz pani Anna Jędrzejczyk.
Z tezą: "Doświadczenie życiowe nie idzie w parze z inteligencją" zmagali się dziś podczas debaty oksfordzkiej uczniowie klasy IIIE w składzie: Strona Propozycji: Pierwszy Mówca: Katarzyna Piechowicz, Drugi Mówca: Zofia Witas, Trzeci Mówca: Laura Krawczyk, Czwarty Mówca: Kacper Górnik; Strona Opozycji: Pierwszy Mówca: Zofia Marszałek, Drugi Mówca: Weronika Nitecka, Trzeci Mówca: Amelia Grochowska, Czwarty Mówca: Zuzanna Chrapek; Sekretarz: Jan Nowakowski Podczas dyskusji padło wiele argumentów po obu stronach, pojawiły się odwołania do znanych postaci, w tym Mozarta, Einsteina czy nawet Marka Zuckerberga. Pojawiły się liczne badania naukowe, przeprowadzone ankiety, zwłaszcza w wystąpieniach Mówców drugich, jak również wiele dowodów potwierdzających lub obalających tezę w wystąpieniach Mówców Trzeciego oraz Czwartego po każdej ze stron. Całą debatę w doskonałej formie rozpoczynali Mówcy Pierwsi, wprowadzając publiczność w argumentację danej strony
Cichym zwycięzcą debaty została ostatecznie strona Propozycji. A Wy jak uważacie - zgadzacie się z tezą?
Uczniów do debaty przygotowywał nauczyciel geografii i WOS - Tomasz Mazur.
Konkurs odbył się 21 października 2024 roku. Uczestnikami wydarzenia byli przedstawiciele uczniów klas I , którzy rozwiązywali test zawierający informacje dotyczące życia i działalności Feliksa Fabianiego. Największą liczę punktów 24 na 25 możliwych do zdobycia uzyskała Róża Zielińska z klasy I E, zajmując I miejsce. Hanna Plucińska z I c zajęła II miejsce, natomiast III - Anna Magiera z I c oraz Wojciech Kosela z I d.
Organizatorzy.
Już niedługo w naszej szkole zostanie uruchomiony HOTSPOT (CAPTIVE PORTAL) pozwalający uzyskać dostęp do internetu na telefonie lub laptopie. CAPTIVE PORTAL to powszechnie stosowany mechanizm w publicznych sieciach WiFi, który wymaga, za pomocą odpowiedniej strony WWW, uwierzytelnienia użytkownika przed udzieleniem mu dostępu do Internetu. Każdy z uczniów i nauczycieli więc będzie zobowiązany założyć konto, by móc korzystać z takiej możliwości. Obecnie trwają prace techniczne.
Inicjatorem działań jest przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jakub Wróblewski.
Więcej informacji niebawem!
Drodzy Uczniowie!
Serdecznie zachęcamy Was do udziału w Szkolnym Konkursie na „Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy”.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe!
Forma i technika pracy dowolna – praca indywidualna.
Zainteresowanych odsyłamy do regulaminu konkursu zamieszczonego w załączniku poniżej.
Ogłoszenie wyników nastąpi 20 grudnia 2024 r. podczas Jasełek Szkolnych.
Życzymy kreatywnych pomysłów i powodzenia w zmaganiach konkursowych.
Organizatorzy:
Wychowawcy świetlicy szkolnej I LO
jak co roku nasza szkoła włącza się w akcję Szlachetna Paczka. Wybraliśmy już rodzinę (bliższe informacje niebawem na stronie szkoły) i czekamy na Wasze wsparcie.
Akcja trwa: od 21 listopada 2024 r. do 9 grudnia 2024 r. Zachęcamy do wzięcia udziału.
Miejsce zbiórki: sala 38
Koordynatorzy: Pani Bożena Ujma, Alicja Wyrfel-Grzegorczyk i Samorząd Uczniowski z opiekunami.
Szlachetna Paczka 2024 - lista produktówOrganizatorzy projektu lingwistycznego „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów do udziału w przedsięwzięciu o zasięgu powiatowym. Inicjatywa umożliwia wieloaspektowy rozwój młodzieży, jej talentów, wyzwala kreatywność i daje szansę na autoprezentację uczniowską przy jednoczesnym poznawaniu umiejętności innych uczestników działań projektowych. Cieszymy się na wspólną przygodę intelektualną!
Prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi na plakacie prezentującymi ofertę skierowaną do uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VII) i szkół ponadpodstawowych z powiatu radomszczańskiego oraz terminarz działań projektowych i konkursowych.
Organizatorzy będą sukcesywnie drogą mailową zapraszać nauczycieli z ich podopiecznymi do udziału w poszczególnych ogniwach projektu zgodnie z przedstawionym na plakacie harmonogramem.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz