Niezależne jury w składzie: p. Ewa Ociepa, p. Agnieszka Drozdek, p. Anna Wilk wyłoniło zwycięzców.
Serdecznie dziękujemy wszystkim klasom za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!
Maja Lipina z klasy IIIE1 oraz Róża Zielińska z klasy IE osiągnęły bardzo dobry wynik w etapie szkolnym XXIII Olimpiady Znajomości Afryki i tym samym awansowały do etapu okręgowego!
Do I etapu 1183 szkoły zgłosiły niemal 15 000 uczniów. Do etapu okręgowego awansowało 1779 uczniów.
Wśród zagadnień poruszanych na Olimpiadzie znalazły się:
Organizatorem Olimpiady jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Opiekunami merytorycznymi uczennic są nauczyciele geografii, Mai - Pani Anna Niepsuj, Róży - Pan Tomasz Mazur.
12 grudnia 2024 r. podpisaliśmy kolejną umowę patronacką z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie. Nasze Liceum reprezentowali Pan Dyrektor Bogdan Węgrzyński i Pani Wicedyrektor Anna Piotrowska-Borowicz, ze strony Uczelni: JM Rektor prof. dr hab. dr h.c. Janusz Kapuśniak, Prorektor ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia dr hab. inż. Marcin Sosnowski, prof. UJD oraz Dziekan Wydziału Humanistycznego dr Przemysław Sznurkowski prof. UJD.
Zostały w niej określone zasady współpracy w ramach patronatu Uczelni nad wszystkimi klasami o profilach humanistycznym, medialnym, biologiczno-chemicznym i z rozszerzonym językiem angielskim, niemieckim i francuskim. Obejmują one m.in. działania prowadzące do poszerzania wiedzy uczniów I LO im. Feliksa Fabianiego w Radomsku z zakresu nauk humanistycznych, społecznych, artystycznych, prawnych, ścisłych, przyrodniczych i nauk o zdrowiu, wspieranie wybitnie uzdolnionych uczniów w realizacji indywidualnego toku nauczania, organizowanie wizyt dydaktycznych w UJD oraz podejmowanie wspólnych inicjatyw i projektów edukacyjnych.
W ostatnich tygodniach uczniowie z Radomska brali udział m.in. w prowadzonych na Wydziale Humanistycznym warsztatach lingwistycznych związanych z twórczością Wisławy Szymborskiej oraz w Nocy Anglistów.
12 grudnia Rada Rodziców przy współpracy z Samorządem Uczniowskim zorganizowała świąteczny kiermasz słodkości.
Uczniowie przygotowali przepyszne muffinki. Sponsorem pozostałych wypieków był p. Przemysław Nowak - właściciel piekarni Wielgomłyny. Oprócz słodkich przysmaków można było nabyć również, wykonane przez uczniów piękne stroiki świąteczne.
Wszystkim, którzy włączyli się w organizację kiermaszu oraz wspomogli naszą akcję – serdecznie dziękujemy!!!
Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie Zielonej Strefy Ciszy zlokalizowanej na II piętrze.
Drodzy Rodzice i Uczniowie na Was zawsze można liczyć!!!
Dziękujemy!!!
Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt pomocy biednym i potrzebującym rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany od 2001 roku.
I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku kolejny raz włącza się w akcję. W tym roku pomogliśmy młodej matce samotnie wychowującej dwójkę małych dzieci. Jedną z największych potrzeb było prawo jazdy, mikrofala, odzież dla kobiety oraz artykuły spożywcze, chemiczne. Uczniowie, pracownicy szkoły, firma eLcar i wszyscy ludzie dobrej woli, którzy włączyli się w przygotowanie paczki w 100% wywiązali się z tego trudnego działania.
Gorące podziękowania dla każdego, kto przyczynił się zorganizowania akcji.
Zwłaszcza naszej wspaniałej młodzieży, bez której nie osiągnęlibyśmy żadnego sukcesu. Dziękujemy - koordynatorzy Bożena Ujma, Ewa Pieles, Alicja Wyrfel-Grzegorczyk, Marta Kurek
We wszystkich łazienkach damskich zamontowane zostały tzw. różowe skrzyneczki. Znajdziecie w nich środki higieniczne, które będziemy stale uzupełniać. Pamiętajcie jednak, że działamy zgodnie z zasadą: "Skorzystaj jeśli jesteś w potrzebie, zostaw coś od siebie, jeśli chcesz komuś pomóc".
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Rady Rodziców, która ufundowała różowe skrzyneczki.
Pozdrawiamy SU
Fotograficzną eksplorację przeprowadzili uczniowie z klasy II C z I LO w Radomsku podczas wizyty w radomszczańskiej Galerii Sztuki Przystanek Cooltura i zwiedzania wystawy Agnieszki Dumańskiej pt. „Paranoiczne zdarzenie z czerwienią”.
Przez kręte ścieżki i ciemne zaułki zaprezentowanych dyptyków przeprowadził młodzież fotografik, Marcin Kwarta, prezes Fundacji Foto Pozytyw. Inspirował i prowokował do własnych odczytań tekstów kultury, do poszukiwania różnorakich kontekstów. Dla uczniów była to okazja do zmierzenia się z interpretacją wielowymiarowego dzieła, podejmującego trudny temat emocji, traumatycznych przeżyć i kondycji człowieka. - Na pewno była to dla nas niestandardowa lekcja języka polskiego - pełna nowych przeżyć. Mogliśmy wziąć udział w dyskusji na temat fascynujących fotografii, które budziły w nas wiele emocji. Tragizm, strach, derealizacja - to słowa, którymi można określić wystawę. Wiele kontrastowych uczuć jawiło się w nas, widząc czarno-białe fotografie pokryte czerwoną poświatą, która dla każdego z nas symbolizowała coś innego - jednak wspólnym mianownikiem za każdym razem były niepewność, tragedia i tajemnica – komentuje uczennica Marta Łysik.
Aneta Jędrzejczyk
3 grudnia 2024 r. w radomszczańskim Mechaniku rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu Radomszczańskiego w Szachach Drużynowych. Reprezentacja I LO w składzie: Anastasiia Veremii, Magdalena Zborowska, Wiktor Majdzik, Jakub Rogalski, Szymon Rogulski i Hubert Dratwiński zdobyła I miejsce, broniąc zarazem tytułu Mistrza Powiatu z ubiegłego roku.
Nasza drużyna będzie reprezentować Powiat Radomszczański w Finale Mistrzostw Województwa, który zostanie rozegrany 19 grudnia w Wieluniu.
Opiekunem naszych szachistów jest Piotr Lewandowski.
Gratulujemy !!!!!!!
„Poezja Wisławy Szymborskiej w muzyce – konteksty polskie i niemieckie” i „Bez tłumacza nasz świat byłby uboższy” to tytuły wykładów, które poprowadziła w dniach 27 i 28 listopada dr Ilona Czechowska, Dyrektor Zarządza Fundacją im. Karla Dedeciusa przy Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Spotkania odbyły się w MDK w Radomsku, na które przybyła młodzież ze swoimi opiekunami ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu radomszczańskiego. Prelekcje zostały wpisane w harmonogram wydarzeń tegorocznego projektu „Mistrzowie pióra Wisława Szymborska i Karl Dedecius”. Podczas pierwszego wykładu prelegenta wskazała na rolę tłumacza, szczegółowo omówiła jego kompetencje i zadania oraz warsztat pracy. W dalszej części przedstawiła rolę Karla Dedeciusa w popularyzowaniu twórczości Wisławy Szymborskiej. Szczególnie interesującą częścią wykładu było przedstawienie interpretacji muzycznych utworu Noblistki „Nic dwa razy” z tomiku „Wołanie do Yeti” (1957). Przytoczono interpretacje m.in. Łucji Prus, zespołu MAANAM, Dominiki Dobrosielskiej i Przemka Mazurka, Sanah, kwintetu Komedy, Karola Borsuka i Joanny Petryki – Wawrowskiej. Drugi wykład oscylował wokół przekładoznawstwa i został skorelowany ze spotkaniem online z Renate Schmidgall, niemiecką tłumaczką, wyróżnioną w roku 2009 nagrodą im. Karla Dedeciusa. Bezpośredni dialog młodzieży z osobą zajmującą się przekładami umożliwił zbudowanie wiarygodnego obrazu osoby zajmującej się na co dzień translatoryką.
Organizatorzy dziękują serdecznie pani dr Ilonie Czechowskiej i tłumaczce Renate Schmidgall za interesująco przekazane treści.
Dziękujemy także młodzieży przybyłej wraz ze swoimi nauczycielami za aktywne uczestnictwo w dwudniowych spotkaniach w gościnnym MDK w Radomsku.
Uczeń I LO członkiem PCz Rover Team
Miło nam poinformować, że Antoni Borowski, uczeń klasy II D1, został przyjęty do zespołu PCz Rover Team. Wraz z innymi pasjonatami będzie mógł rozwijać swoje umiejętności programistyczne i pracować nad nowymi wyzwaniami technologicznymi.
Antoni, gratulujemy i życzymy sukcesów!
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym roku mija 35 lat od tego ważnego wydarzenia. To właściwy moment, aby zwrócić szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.
I LO jak co roku włączyło się do świętowania obchodów wspólnie z UNICEF.
Młodzież przygotowała gazetkę, a na lekcjach języka angielskiego i francuskiego przeprowadzono szereg działań i aktywności związanych z tym tematem. Były one również punktem wyjścia do okazania wsparcia i solidarności dzieciom, których prawa są łamane.
Koordynatorzy: Anna Jędrzejczyk i Magdalena Martela
Uczniowie klasy IIIE oraz uczestnicy pozaszkolnej debaty oksfordzkiej z klas: IIC, IIIE1 oraz IIID, odwiedzili Warszawę, w tym Sejm RP oraz Muzeum Ziemi.
Wizyta w Sejmie RP, to efekt zaproszenia Pana posła Adriana Witczaka. Zwiedziliśmy sejmowe korytarze, salę posiedzeń, a nawet, dzięki uprzejmości Pana posła, udało się zawitać przed gabinety klubów poselskich oraz marszałków Sejmu. Nie obyło się bez spotkań z posłami lewicy, ale także prawicy oraz, oczywiście, centrum. Serdeczne podziękowania dla Pana posła Adriana Witczaka od uczestników wycieczki za zaproszenie, twórcze spotkanie i oczywiście wspaniałą niespodziankę dla wszystkich - pięknie wydaną, polską, Konstytucję.
Odwiedziliśmy także Muzeum Ziemi, z pięknymi okazami skamieniałości, skał i minerałów, ciekawie opisane procesy egzogeniczne i endogeniczne. Bonusem, mogliśmy poczuć nawet na własnej dłoni - zęby mamuta.
Opiekę nad uczniami sprawowali profesorowie: Pani Joanna Mielczarek, Pan Łukasz Stępień oraz Pan Tomasz Mazur.
Pozdrawiamy, klasa IIIE.
22 listopada miała miejsce nietypowa, bo otwarta lekcja języka polskiego, podczas której uczniowie klasy III B wykazali się kreatywnością. Młodzież odczytywała z podziałem na role dzieło Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”. Niebagatelną rolę odegrały kostiumy, dzięki którym udało się przybliżyć koloryt i atmosferę epoki. Dodatkowo, podczas czytania fragmentów dramatu, uczniowie mieli szansę wykazać się umiejętnościami aktorskimi, co sprawiło, że lektura stała się ciekawsza i odrobinę łatwiejsza w odbiorze.
Dzięki zaangażowaniu uczniów, innowacyjności, lekcja okazała się dla nich niezapomnianym przeżyciem, rozbudzającym miłość do literatury i poszerzającym horyzonty kulturowe.
Na sukces lekcji wpłynęła 100% obecność uczniów, aktywność, zaciekawienie tokiem lekcji, usystematyzowanie oraz poziom przygotowania uczniów. Przygotowana została również wystawa związana z twórczością Stanisława Wyspiańskiego.
Miło nam było gościć obserwatorów lekcji, którymi byli: Pan Dyrektor – Bogdan Węgrzyński, Pani Wicedyrektor – Anna Piotrowska – Borowicz, Pani Profesor Iwona Bałazińska.
Nauczyciel prowadzący lekcję: Ewa Ociepa
Młodzież z klas I-III wzięła udział w trzech różnych zajęciach sportowych: pilates, stretching, trening obwodowy. Zajęcia zostały przeprowadzone przez trenerkę z Xtreme Fitness Radomsko.
Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji. B.Ujma Koordynator TZ ILO
Organizatorzy projektu lingwistycznego o zasięgu powiatowym „MISTRZOWIE PIÓRA – WISŁAWA SZYMBORSKA I KARL DEDECIUS” zapraszają nauczycieli i ich uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursach. Poniżej przedstawiamy naszą ofertę. Bez wątpienia każdy uczeń znajdzie dla siebie interesujący obszar współzawodnictwa, w którym zaprezentuje swoje umiejętności. Istnieje możliwość wzięcia udziału w jednym, dwóch, trzech, czterech lub pięciu konkursach.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Organizatorzy
REGULAMIN KONKURSU CZYTANIA W DWÓCH JĘZYKACH
REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO
REGULAMIN KONKURSU „Kadry z życia Wisławy Szymborskiej”
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNO – LINGWISTYCZNEGO
REGULAMIN KONKURSU „Opowiem Ci o Wisławie Szymborskiej”
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz