7 listopada w Sali widowiskowej MDK w Radomsku odbyła się Konkurs Wiedzy o Kinie „Życie i twórczość Andrzeja Seweryna”. Uczestniczyli w nim uczniowie z pięciu radomszczańskich szkół ponadpodstawowych (łącznie 105 osób) :
Drużynom zostały nadane numery, które służyły do identyfikacji danych oraz podnosiły obiektywizm przebiegu konkursu.
Konkurs przebiegał jednoetapowo. Uczestnicy rozwiązywali test dotyczący życia i dorobku artystycznego Andrzeja Seweryna oraz treści, problematyki i przesłań płynących z filmów: Śubuk, Ziemia obiecana, Dyrygent, Ostatnia rodzina, Zemsta.
Uczniowie odpowiedzieli również na pytania do sekwencji filmowych i rekwizytów.
Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 13 listopada 2023 r. o godz. 12.00 W MDK w Radomsku. Uroczystość uświetni swoją obecnością gość honorowy i bohater tegorocznej edycji Dni Kina - Pan Andrzej Seweryn.
7 listopada 2023 odbyło się w Urzędzie Miasta Radomsko pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Miasta, w której nasze Liceum reprezentują Maja Zielińska z klasy I B i Robert Cudak z klasy II B. Oczywiście życzymy im owocnej pracy i jesteśmy przekonani, że będą godnie reprezentować naszą szkołę.
Powodzenia:)
Opiekunowie SU (Justyna Broniszewska i Tomasz Wojtasik)
Od 2 listopada 2023 r. nasza szkoła po raz kolejny włącza się do jednego z największych w Polsce projektów promujących czytelnictwo czyli do ogólnopolskiej akcji Czytaj PL.
Czytaj PL to całkowicie bezpłatna wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. Dzięki aplikacji Woblink miłośnicy literatury zyskają dostęp do 18 wyjątkowych książek, wśród których znajdą coś dla siebie fani Young Adult, reportaży, literatury pięknej, obyczajowej, kryminałów.
Można odejść na zawsze, by stale być blisko.
ks. Jan Twardowski
Zbliża się 1 listopada, czas zadumy i wspomnień. Dzień kojarzony z symbolicznym płomieniem i wiązanką, ale przede wszystkim z pamięcią o tych, których już nie ma wśród nas, ale wciąż pozostają w naszych sercach.
Projekt Szkoła pamięta to upamiętnienie ważnych rocznic wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenie się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta. Nasze Liceum po raz kolejny włączyło się z wielką energią w te działania.
Tradycyjnie, jak co roku, młodzież naszej szkoły, wraz z profesorami, odwiedzili grób patrona naszej szkoły Feliksa Fabianiego oraz groby zmarłych dyrektorów, nauczycieli i pracowników I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku. Zapaleniem zniczy oraz krótką modlitwą uczcili pamięć Tych, których nie ma już wśród nas.
Przewodnikami po naszych radomszczańskich nekropoliach byli p. Renata Kosela oraz p. Radosław Oziembała
26 października 2023r. na krytej pływalni AQUARA w Radomsku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Radomszczańskiego w Pływaniu drużynowym dziewcząt i chłopców.
Drużyna dziewcząt w składzie: Wyczółkowska Milena, Mielczarek Natalia, Sadowska Victoria, Barańska Dominika, Urbaniak Lena, Oleszczak Olga, Banaszczyk Lena, Krzyszkowska Lena, Drozdek Dominika, Janas Anna, Sokołowska Natalia pokonując rywalki zdobyła I miejsce i zarazem MISTRZOSTWO POWIATU.
Drużyna chłopców w składzie: Winkler Filip, Wojciechowski Mikołaj, Włodarczyk Kajetan, Ćwiek Krzysztof, Wojciechowski Szymon, Zakrzewski Maksymilian, Zgrzebnicki Norbert po zaciętej rywalizacji szczególnie z niepokonanym od lat Elektrykiem również zwyciężyła i zdobyła MISTRZOSTWO POWIATU.
Obie drużyny awansowały do Półfinału Mistrzostw Województwa, które odbędą się 9 listopada w Radomsku.
GRATULUJEMY !!!!!!
Opiekunem naszych pływaków jest mgr Piotr Lewandowski.
Kolejna propozycja w naszej akcji czytelniczej to nowość, która jest już dostępna w bibliotece szkolnej – „Mrożek. Biografia” autorstwa Anny Nasiłowskiej.
Sławomir Mrożek (1930–2013) – dramaturg, prozaik i rysownik, jeden z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. Był postacią tajemniczą, a nawet zagadkową, do dziś jego osobowość stanowi zagadkę. Unikał rozgłosu, w ostatnich dekadach w zasadzie nawet nie udzielał wywiadów. Mrożek przez całe życie uciekał: z Krakowa do Warszawy, potem do Włoch, stamtąd do Paryża, następnie do Meksyku, ponownie do Krakowa i do Nicei. Czego chciał uniknąć? Czego się bał? Ludzi i świat obserwował zwykle z boku, z ukosa, z dystansu. Milczek – ale dusza towarzystwa, ponurak – ale humorysta. Paradoksy i sprzeczności składające się na legendę Sławomira Mrożka można by mnożyć, ale Anna Nasiłowska postawiła sobie na szczęście inny cel: opierając się na materiałach źródłowych i kreśląc kontekst historyczny, wypełniła białe plamy i złożyła te pozornie niepasujące do siebie elementy w kompletną, spójną i wciągającą biografię.
Polecam.
J. Banaszczyk
Dzięki środkom pozyskanym z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w ramach programu RE_Action! w kwocie 15 tys. Zł, biblioteka szkolna I LO w Radomsku przeszła metamorfozę. W ramach prac remontowych udało się pomalować ściany, wycyklinować i pomalować parkiet, odnowić regały biblioteczne, zamontować plastikowe nakładki na parapety oraz nowe rolety do okien, wymienić drzwi wejściowe i wykonać niezbędne przeróbki elektryczne. Ponadto ze środków pozyskanych z funduszu Rady Rodziców oraz od indywidualnych sponsorów szkoły, biblioteka wzbogaciła się o nowe, profesjonalne biurko oraz fotel dla nauczyciela bibliotekarza. Powstały także dwa stanowiska komputerowe z nowymi stolikami i fotelami biurowymi, z których korzystać mogą odwiedzający bibliotekę uczniowie i nauczyciele. Przy wejściu stanęły również dwa nowe regały, które będą wykorzystywane do promowania nowości czytelniczych.
W ramach ogólnopolskiego projektu „Adwokaci rozświetlają prawo” uczniowie klasy I A oraz II E 1 wzięli udział w warsztatach z prawnikiem- Panią Anetą Ledwoch-Adamczuk. Podczas zajęć poruszony został temat odpowiedzialności za słowo pisane, hejtu, cyberprzemocy. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jaka kara grozi za stalking, ale też otrzymali informacje, co zrobić, gdy samemu jest się ofiarą hejtu.
Koordynatorem działań była p. Marta Kurek.
W środę, 25 października społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, jak co roku, świętowała Dzień Patrona - Feliksa Fabianiego. Podczas obchodów ślubowanie złożyli również uczniowie klas pierwszych, którzy od teraz stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej I LO.
W obchodach wzięła udział Wicestarosta Małgorzata Lewandowska, która w kilku słowach zwróciła się do młodzieży, życząc udanej edukacji i zawarcia wielu przyjaźni w nowej szkole. Głos zabrał również Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Bogdan Węgrzyński, który życzył uczniom szkolnych sukcesów i realizacji własnych ambicji.
Podczas uroczystości podziękowano za pracę odchodzącemu zarządowi Samorządu Uczniowskiego i dokonano przekazania sztandaru nowym członkom pocztu. Nagrodzono również zwycięzców konkursu dot. życia i działalności Feliksa Fabianiego.
A.P.-B.
25 października miało miejsce rozstrzygnięcie quizu konkursowego będącego ogniwem wieloaspektowego projektu “Poznajemy kraj, którego języka uczymy się” zrealizowanego w sekcji języka niemieckiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia było ugruntowanie i poszerzenie wiedzy na temat naszego zachodniego sąsiada. Prelekcja z okazji Dnia Jedności Niemiec, która odbyła się 3 października z inicjatywy biblioteki Austriackiej była impulsem rozbudzającym w młodzieży dążenie do ugruntowania i poszerzenia wiedzy z zakresu historii i teraźniejszości prezentowanego kraju.
W dniu 24 października odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej dziewcząt. Reprezentacja naszej szkoły, po emocjonujących i wyrównanych meczach, zajęła pierwsze miejsce i wywalczyła prawo do startu w Półfinałach Województwa, które odbędą się w Piotrkowie Trybunalskim 14 listopada. Naszą szkołę reprezentowały: Martyna Sprawka, Maja Niedźwiecka, Julia Sącińska, Zuzanna Łuszczyn, Dominika Kusiak, Wiktoria Klekowska, Zuzanna Cieślik, Klaudia Lis, Zuzanna Piwowarczyk, Zuzanna Maniecka, Zuzanna Gałek.
Gratulujemy!!!
Opiekun: Łukasz Stępień.
Od lewej: Jakub Wróblewski - przewodniczący, Lena Urbaniak - z-ca przewodniczącego, Nikola Gajda - rzecznik praw ucznia, Zuzanna Piwowarczyk - sekretarz, Oliwia Kantorosińska - członek zarządu, Adrian Ściegienny - skarbnik
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY USTĘPUJĄCEMU SAMORZĄDOWI!
Już jutro w I LO startuje Tydzień Zdrowia. Szczegółowy program dostępny poniżej.
Szlachetna Paczka – ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Organizacyjnie opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce koordynowanej z centrali w Krakowie. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy.
Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.
I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku od wielu lat pomaga rodzinom z Radomska oraz powiatu radomszczańskiego. W tym roku kolejny raz zostały wybrane dwie rodziny. Opis każdej z nich oraz ich potrzeby znajdują się w załączniku. Zbiórka darów trwa od 22 listopada do 8 grudnia w sali 38.
Zapraszamy do współpracy.
Organizatorzy Szlachetnej Paczki w I LO:
Bożena Ujma opiekun SKPCK oraz Szkolne Koło PCK
Justyna Broniszewska i Tomasz Wojtasik oraz Samorząd Uczniowski w ILO
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 11 grudnia 2023 r. na tablicy w świetlicy szkolnej.
Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie.
Organizatorzy
Wychowawcy świetlicy
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Celem programu jest ułatwienie młodzieży ze wsi i z małych miast pokonania trudnej dla niej bariery związanej z rozpoczęciem nauki w szkole wyższej, poprzez ufundowanie stypendiów na pierwszy rok studiów oraz założenie, że perspektywa uzyskania takiego stypendium będzie działać motywująco.
Szczegóły na stronie internetowej: www.stypendia-pomostowe.pl
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz