W dniach 10-11 czerwca 2024 roku w Niepokalanowie miał miejsce finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Uczniowie, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca na etapie diecezjalnym konkursu, spotkali się, aby sprawdzić swoją wiedzę z zakresu Księgi Sędziów oraz Dziejów Apostolskich. Zmagania finalistów w tych dniach dobiegły już końca. Podczas oficjalnej Gali Finałowej dowiedzieliśmy się, komu udało się zdobyć największą liczbę punktów a tym samym indeksy na wyższe uczelnie i wyjazdy zagraniczne. Pośród przeszło 120 finalistów z całej Polski był również nasz tegoroczny absolwent Mateusz Banaszczyk. Choć nie wszedł on do ścisłej siódemki, to w tym konkursie każdy może czuć się wygranym! Finaliści wykazali się ogromną znajomością Pisma Świętego, co wyraźnie podkreślili członkowie komisji, znani w Polsce bibliści. Czas spędzony w Niepokalanowie okazał się prawdziwym świętem Biblii i oby przyniósł jak największe owoce również w życiu Mateusza, któremu składamy gratulacje!
Opiekun merytoryczny Mateusza - Gabriela Szczygłowska
21 marca odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. W naszej szkole do rozwiązywania zadań konkursowych przystąpiło 76 uczniów z klas I, II i III. Miło nam poinformować, że aż ośmioro z nich zdobyło wyróżnienie:
Wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Joanna Dróżdż – Szkolny Koordynator Konkursu
W kwietniu 23 uczniów przystąpiło do ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych z języka polskiego. 12 osób zmagało się z pytaniami dotyczącymi życia i twórczości Adama Mickiewicza, zaś 11 – z zadaniami z zakresu znajomości mitologii greckiej i rzymskiej. Do pierwszej z nich przystąpiło 367 uczniów z całej Polski, a do drugiej 387 osób. Tym bardziej miło nam przekazać wyniki zmagań.
XIII OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA Z JĘZYKA POLSKIEGO PT. „ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ ADAMA MICKIEWICZA”
Kaja Wojtala – 3. miejsce w Polsce,
Zuzanna Chrząstek – 11. miejsce w Polsce,
Patrycja Bożek – 13. miejsce w Polsce,
Natalia Chybalska - 13. miejsce w Polsce,
Nadia Strzebiecka – 15. miejsce w Polsce,
Karina Kowalska – 15. miejsce w Polsce,
Zuzanna Piwowarczyk – 17. miejsce w Polsce,
Igor Sambor – 18. miejsce w Polsce,
Anna Wiśniewska – 20. miejsce w Polsce,
Olga Komór – 27. miejsce w Polsce,
Oliwia Kantorosińska – 29. Miejsce w Polsce,
Robert Cudak – 41 miejsce w Polsce.
XIII OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA Z JĘZYKA POLSKIEGO Z MITOLOGII GRECKIEJ I RZYMSKIEJ
Piotr Dziegieć – 9. miejsce w Polsce,WSZYSTKIM UCZNIOM GRATULUJEMY!!!
Opiekunowie merytoryczni uczniów: Aleksandra Kędra, Anna Pędziwiatr, Anna Piotrowska-Borowicz.
W dniach 3-5.06.2024r. uczniowie I LO udali się na trzydniową wycieczkę do Trójmiasta. Pierwszym punktem programu było zwiedzania Starego Miasta Gdańska z przewodnikiem. Przewodnik opowiedział nam wiele ciekawych historii, pokazał najciekawsze zabytki Gdańska m. in. Bazylikę Mariacką, największy kościół ceglany na świecie, Bramę Żuraw, Długie Pobrzeże-deptak ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy, fontannę Neptuna, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, Drogę Królewską, ulicę Mariacką. Podczas zwiedzania nie mogło zabraknąć Stoczni Gdańskiej. To tutaj odbyły się dwa największe protesty w powojennej historii Polski zakończone brutalną pacyfikacją i zamordowaniem trzech stoczniowców Grudzień 1970 oraz zwycięski Sierpień 1980, który przyczynił się do upadku komunizmu w naszym kraju. Minutą ciszy przed pomnikiem Poległych Stoczniowców oddaliśmy hołd Ofiarom Grudnia 70.
I Liceum Ogólnokształcące im. F. Fabianiego w Radomsku, II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego oraz Prywatna Placówka Języków Obcych ‘HORIZON’ – zapraszają na jedenastą edycję przedsięwzięcia edukacyjnego Radomsko Zdaje Angielski 2024.
W sobotę 22 czerwca w I LO w Radomsku do egzaminu Cambridge English B2 First przystąpią kandydaci z terenu powiatu radomszczańskiego – uczniowie szkół ponadpodstawowych, a także tegoroczni abiturienci. Wiosenne sesje próbne egzaminu przeprowadzone w placówkach wszystkich trzech współorganizatorów dały szansę blisko 150 chętnym na merytoryczną ocenę swoich szans. 23 osoby ostatecznie zdecydowały się podejść do właściwej sesji egzaminu. Trzymamy kciuki już w najbliższą sobotę!
Podsumowanie akcji, wręczenie certyfikatów oraz nagród ufundowanych przez sponsorów nastąpi tradycyjnie we wrześniu.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem jak co roku objął Starosta Radomszczański.
7 czerwca 2024 r. w Galerii „Przystanek Cooltura” w Radomsku została otwarta wystawa fotograficzna pod hasłem „97 – 500 debiuty”. Miło nam poinformować, że jednym z debiutantów tej wystawy jest uczeń naszego liceum – Dorian Lorent z kl. II F. Dorian od trzech miesięcy uczestniczy w zajęciach prowadzonych przez Fundację „Foto Pozytyw”, gdzie może rozwijać swoje zainteresowania i pasje związane z fotografią.
Nagrodzone zdjęcia Doriana oraz pozostałych debiutantów można oglądać w Galerii przy ul. Przedborskiej 36.
Gratulujemy serdecznie i życzymy kolejnych sukcesów.
Właśnie zakończyliśmy pierwszą część projektu wymiany uczniowskiej z Heinrich-Mann-Schule z Dietzenbach, zrealizowanego w Niemczech.
Szczególne podziękowania kierujemy do naszych gospodarzy: Roman Hüfner, Julia Mamaewa, Hans Peter Löw i Harald Knieriemen za bardzo serdeczne przyjęcie nas, opiekę podczas całego pobytu i bardzo ciekawy program.
Słowa uznania kierujemy również do naszych uczniów, którzy w sposób godny reprezentowali I LO i wykazali się ogromną otwartością i entuzjazmem.
Jesteśmy wdzięczne także ich Rodzicom oraz Dyrekcji I LO za okazane wsparcie i pomoc w realizacji wymiany.
Projekt został dofinansowany przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Powiat Radomszczański.
Jeszcze raz wszystkim bardzo dziękujemy.
A teraz czekamy na drugą część przedsięwzięcia w Radomsku, zaplanowaną na wrzesień 2024.
Justyna Broniszewska i Elżbieta Ozga
W niedzielę, 9 czerwca o godzinie 16.45, z Kolegiaty św. Lamberta wyruszyła procesja z relikwiami św. Jadwigi Królowej - patronki Radomska. Organizowana w ramach Radomszczańskich Dni Rodziny procesja zatrzymała się na trzech stacjach:
O godz. 18.30 - odbyła się uroczysta Msza Św. w Kościele św. Jadwigi Królowej pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby - ordynariusza diecezji rzeszowskiej z prośbą o Boże błogosławieństwo dla miasta i mieszkańców Radomska. W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy I LO w składzie: Maja Drążkiewicz, Szymon Wójcik, Igor Obarzanek. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. St. Moniuszki oraz Chór "Cantabile".
Agnieszka Drozdek
Droga morska przez Oslofjorden, cieśniny: Skagerrak, Kattegat i Sund należała do najprzyjemniejszych części podróży.. Mogliśmy nie tylko podziwiać widoki, ale też korzystać z udogodnień przygotowanych dla pasażerów promu. Doceniliśmy rozmaitość serwowanych dań i deserów, możliwość słuchania muzyki na żywo czy zrobienia zakupów w strefie bezcłowej, ale też odespania poprzedniej krótkiej nocy.
Po obfitym śniadaniu wyszliśmy na ląd w Kopenhadze.
Zwiedzanie zaczęliśmy od spotkania z kopenhaską syrenką, jak głosi legenda, siostrą naszej - warszawskiej. Odwiedziliśmy cytadelę Kastellet - jedną z najlepiej w północnej Europie zachowanych fortyfikacji, w której nadal stacjonuje wojsko. Minęliśmy fontannę Gefion, przedstawiającą germański mit o powstaniu Danii. Mieliśmy też okazję obejrzeć zmianę warty przed pałacem królewskim. Jednak największe wrażenie zrobiły na nas: malowniczy stary port Nyhavn i jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków Kopenhagi - kolorowe kamienice (pod numerem 67 mieszkał Hans Christian Andersen) oraz rejs kopenhaskimi kanałami.
Centrum polityczne Danii to Slotsholmen - wyspa z zamkiem Christiansborg - siedzibą parlamentu (zbliżają się wybory, więc na zdjęciach widać plakaty kandydatów). Tutaj spacerowaliśmy ulicą Strøget - głównym deptakiem miasta i zarazem jego komercyjnym centrum.
Kopenhaga to miasto niezwykłe, łączące historię i jej zabytki z nowoczesnością, przyciągające mnóstwo turystów. Trudno było się z nią żegnać, tym bardziej, że to ostatni punkt na mapie naszej skandynawskiej wyprawy.
W ramach XXIII Radomszczańskich Dni Rodziny, w piątek 07 czerwca 2024 r w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku, odbyło się "Czytanie radomszczan". Tym razem były to wybrane fragmenty encykliki św. Jana Pawła II "Redemptoris Mater" - o Maryi w życiu pielgrzymującego Kościoła. W spotkaniu tym wzięli udział uczniowie klasy I D1, a w czytaniu uczniowie z klasy III C: Wiktoria Ozga, Amelia Krupa, Karolina Górecka, Mateusz Kolanus i Krzysztof Ćwiek.
Kolejnym punktem było podsumowanie konkursu literackiego zorganizowanego przez MBP w ramach Radomszczańskich Dni Rodziny. Z nadesłanych prac komisja wybrała najlepsze. Z naszego liceum laureatkami zostało pięć uczennic.
Miejsce I ex aequo otrzymały: Maria Anzorge z klasy III D i Natalia Goździkowska z klasy I A.
Miejsce II otrzymała Martyna Suś z klasy I A
Wyróżnienia otrzymały uczennice: Kamila Maligłówka z klasy I A i Zuzanna Ościk z klasy I D.
Wszystkim laureatom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych literackich sukcesów. Uczniom, którzy czytali wybrane teksty encykliki św. Jana Pawła II dziękujemy za piękną ich interpretacje.
Opiekunkami prac konkursowych od strony merytorycznej były: p. Katarzyna Łągiewka, p. Anna Piotrowska - Borowicz, p. Gabriela Szczygłowska
Tuż po wschodzie słońca opuściliśmy ośrodek w Gomobu Fjellstue i wyruszyliśmy do stolicy Norwegii.
W Oslo podziwialiśmy: Park Vigelanda z mnóstwem rzeźb pokazujących różne etapy ludzkiego życia, zamek królewski, uniwersytet, budynek parlamentu, a także ratusz, w którym wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla.
W porcie czekał prom, z którego pokładu rozciągał się widok na przypominający lodowiec budynek Opery Narodowej a także Oslofjorden - najdłuższą zatokę południowo-wschodniej Norwegii.
Tak rozpoczęliśmy 19-godziny rejs do Danii.
Udział uczniów z klas biologiczno- chemicznych w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej
6 czerwca wzięliśmy udział w warsztatach chemicznych na Politechnice Wrocławskiej.
W 3-osobowych grupach wykonaliśmy szereg doświadczeń, przypomnieliśmy sobie wiadomości między innymi na temat związków manganu, chromu, fluorowców, a probówkę z wynikiem próby Tollensa mogliśmy zabrać ze sobą do domu. Bardzo miło nas tam przyjęto, zdobyliśmy nową wiedzę i umiejętności. Pod koniec wycieczki odwiedziliśmy także Aulę Leopoldyńską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Wieżę Matematyczną, z której rozpościerał się piękny widok na panoramę miasta.
Wycieczka bardzo nam się podobała, a na warsztaty mamy zamiar wrócić we wrześniu!
W naszej chemicznej przygodzie towarzyszyły nam p. Aneta Krupińska (koordynator projektu) i p. Iwona Bałazińska
Wszystko co dobre, niestety kiedyś się kończy. Po czterech ekscytujących dniach spędzonych wspólnie w przepięknych Alpach, wróciliśmy jeszcze do Dietzenbach, do rodzin goszczących. Był jeszcze pożegnalny obiad u partnerów, a na koniec nadszedł moment pożegnania na dworcu tuż przed naszym odjazdem. Bardzo dużo emocji ciężkich do opanowania oraz morze łez są zdecydowanie najlepszą rekomendacją naszego polsko-niemieckiego spotkania.
Teraz wszyscy czekamy na rewizytę w Radomsku, która odbędzie się w połowie września.
Już nie możemy się doczekać:)
Dzisiaj byliśmy na wycieczce w Monachium - stolicy Bawarii. Mieliśmy przyjemność pospacerować po przepięknej starówce i poczuć atmosferę, jaką żyje ta metropolia. Następnie zwiedziliśmy całe miasto jeżdżąc autobusem z przewodnikiem, natomiast po powrocie długo jeszcze muzykowaliśmy - z resztą jak co wieczór - wspólnie przy akompaniamencie gitary.
To był długi, ale pełen pozytywnych wrażeń i niesamowitych emocji, dzień.
Już niedługo w naszej szkole zostanie uruchomiony HOTSPOT (CAPTIVE PORTAL) pozwalający uzyskać dostęp do internetu na telefonie lub laptopie. CAPTIVE PORTAL to powszechnie stosowany mechanizm w publicznych sieciach WiFi, który wymaga, za pomocą odpowiedniej strony WWW, uwierzytelnienia użytkownika przed udzieleniem mu dostępu do Internetu. Każdy z uczniów i nauczycieli więc będzie zobowiązany założyć konto, by móc korzystać z takiej możliwości. Obecnie trwają prace techniczne.
Inicjatorem działań jest przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jakub Wróblewski.
Więcej informacji niebawem!
Drogi Uczniu, Rodzicu, Nauczycielu
Pomóż nam zbierać Talenciaki!
Nie musisz robić nic, oprócz odebrania talenciaka po zrobionych zakupach w Lidlu i wrzucenia go do pudełka przy drzwiach wejściowych do szkoły.
Akcja trwa do 31 października 2024r.
Zapraszamy do zabawy!
Firma Vulcan uruchomiła nową wersję Dziennika. Zmiana ta wiąże się z koniecznością aktualizacji dostępów po stronie rodziców i uczniów. Prosimy zatem o zalogowanie zgodnie z sugestiami systemu, który poprowadzi Państwa oraz młodzież przez cały proces i umożliwi ponowne zalogowanie.
Uczniowie klas pierwszych otrzymają kody do logowania podczas pierwszych lekcji informatyki i będą mogli od razu się zalogować. Natomiast ich rodzice otrzymają potrzebne kody podczas pierwszych spotkań z wychowawcami.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz