Normalny rozmiar czcionki Zwiększ rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki Normalny wygląd strony Kontrast czarno - biały Kontrast żółto - czarny Kontrast czarno - żółty

I Liceum Ogólnokształcące
im. Feliksa Fabianiego w Radomsku

Szkoła otwarta na ludzi

OFERTA EDUKACYJNA NA ROK SZKOLNY 2026/2027

AKTUALNOŚCI

2026-03-20
Uczniowie w autokarze

Wymiana polsko-niemiecka, dzień 1

Właśnie wyruszyliśmy w podróż do Dietzenbach. Przed nami nieco dłuższa droga, a już jutro poznamy naszych partnerów z wymiany. Podekscytowani czekamy na ten moment.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Loga projektu
2026-03-18
logo projektu

Wymiana polsko-niemiecka
Czas - start!

Już w czwartek, 19 marca 2026 rusza kolejny projekt wymiany międzynarodowej w naszym liceum.

15-osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami udaje się na wizytę do Dietzenbach w Niemczech, aby spotkać się ze swoimi nowymi kolegami że szkoły partnerskiej Heinrich-Mann-Schule. Przed nami mnóstwo niesamowitych wrażeń, odkrywanie nowej kultury i obyczajów, szlifowanie języka niemieckiego i angielskiego oraz poznawanie ciekawych miejsc u naszego zachodniego sąsiada.

Wkrótce fotorelacja.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

 logo - heinrich mann schule  logo - Polska Niemiecka współpraca Młodzieży
2025-12-16
świąteczne kartki z życzeniami

W KONTAKCIE Z RUMUNIĄ

Klasa I e wraz ze szkołą partnerską z Costeşti w Rumunii uczestniczy w międzynarodowym projekcie opartym na wymianie korespondencji, wzajemnym poznawaniu się oraz odkrywaniu tradycji i kultury obu krajów. Współpracę młodzież rozpoczęła od wymiany świątecznych kartek z życzeniami w języku francuskim, uzupełnionych kilkoma informacjami o sobie.

Głównymi celami projektu są rozwijanie kompetencji językowych uczniów, kształtowanie otwartości na inne kultury, budowanie postaw tolerancji i wzajemnego szacunku, a także doskonalenie umiejętności komunikacyjnych i współpracy międzynarodowej.

Opiekunem młodzieży jest Anna Jędrzejczyk

2025-12-08
Uczniowie w Bratysławie - zdjęcie grupowe

"Jarmarki Świąteczne Bratysława, Wiedeń"

W dniach 04.-06.12.2025 odbywała się wycieczka o charakterze edukacyjno – integracyjnym do dwóch stolic naddunajskich. Młodzież klas ID, IB, IC, IE, IF i IIE zwiedzała Bratysławę i Wiedeń zatopione w pięknej świątecznej scenerii.

Pierwszego dnia uczestnicy ekskursji spacerowali bratysławskimi urokliwymi uliczkami Starego Miasta wśród odrestaurowanych mieszczańskich kamienic poznając charakterystyczne obiekty tj. Katedrę św. Marcina, Wieżę Michalską i renesansowy Ratusz. Ważnym punktem przechadzki było zwiedzanie kolorowego, utrzymanego w tonacji świątecznej stołecznego jarmarku.

Wizyta w Schönbrunn, letniej rezydencji Habsburgów wieńczyła pierwszy dzień pobytu za granicą. Pałac wraz ze swoimi ogrodami prezentował się dostojnie w świetle świątecznych iluminacji. W porze wieczornej młodzież spacerowała odświętnie zdobioną luksusową ulicą Graben, przy której mieści się regionalna restauracja, gdzie młodzież degustowała tradycyjne wiktuały.

Drugiego dnia uczestnicy poznawali znamienite wiedeńskie obiekty architektoniczne o bogatej historii, tj. zimową rezydencję Habsburgów, Katedrę Św. Szczepana, gmach Opery Wiedeńskiej, Ratusz i Parlament. Na szlaku wycieczki odwiedzano urokliwe świąteczne jarmarki. Zapoznanie się ze zbiorami zgromadzonymi w Muzeum Historii Naturalnej w stolicy Austrii zakończyło świąteczną przygodę.

Uczestnicy wycieczki i opiekunowie młodzieży dziękują Dyrekcji I LO i firmie „PIOTR TRAVEL Piotr Dąbrówka” za zaangażowanie w zorganizowaniu wyjazdu, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.

Iwona Bałazińska

2025-06-15
 Uczniowie na promie

Wyjazd edukacyjno-językowy Holandia-Szkocja-Holandia-Anglia, dzień szósty

Po ekscytującej nocy na promie, śniadaniu i wyokrętowaniu, ruszyliśmy z Rotterdamu w kierunku Radomska.

To zdecydowanie był wyjazd pełen ekscytujących nowych wrażeń, jakich dostarczyły nam te trzy kraje. Nie tylko poznaliśmy ciekawą historię zwiedzanych miejsc, ale mogliśmy podziwiać niebanalną architekturę, przyrodę, poczuć klimat i szlifować nasz angielski, który w różnych regionach Europy, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii brzmi zupełnie inaczej.

Zmęczeni ale szczęśliwi wracamy do domu.

2025-06-15
Uczniowie w Newcastle upon Tyne

Wyjazd edukacyjno-językowy Holandia-Szkocja-Anglia, dzień piąty

Po wykwaterowaniu z hotelu ruszyliśmy do Newcastle upon Tyne, jednego z największych miast północno-wschodniej Anglii. Spacer po tym pięknym mieście z anglojęzycznym przewodnikiem uzmysłowił nam, jak różny może być język angielski w Szkocji i w Anglii.

Śmiało możemy obalić również mit o brytyjskiej, dżdżystej i ponurej pogodzie, bo ta rozpieszcza nas cudownym słońcem i wysoką temperaturą każdego dnia.

Wieczorem dotarliśmy do miejscowości Harwich, gdzie po zaokrętowaniu i kolacji wypłynęliśmy na nocny rejs do Rotterdamu.

2025-06-15
Uczniowie przed zamkiem

Wyjazd edukacyjno-językowy Holandia-Szkocja-Holandia-Anglia, dzień czwarty

Dziś czas na skąpany w słońcu Edynburg. Tę przepiękną stolicę Szkocji mogliśmy poznać dzięki lokalnemu przewodnikowi, który nie tylko oprowadził nas po najciekawszych zakątkach tego miasta (Greyfriars Kirkyard, Royal Mile, Edinburgh Castle - zamek, który stoi na szczycie wygasłego wulkanu, Scottish Parliament, uniwersytet w Edynburgu), ale ubrany w tradycyjny szkocki kilt, dokładnie opisał nam ten strój.

Po spacerze udaliśmy się do National Museum, natomiast zwieńczeniem wizyty w tym mieście były Edinburgh Dungeons (lochy), gdzie w teatralnej scenerii aktorzy w iście groteskowy, ale jednocześnie przerażający sposób zaprezentowali nam dzieje tego miasta i kraju.

Pełni wrażeń i podekscytowania wróciliśmy wieczorem do hotelu, gdzie na zakończenie dnia, rzecz jasna w języku angielskim, podsumowaliśmy pobyt w Szkocji.

2025-06-13
Uczennice I LO - zdjęcie grupowe

Wyjazd edukacyjno-językowy Holandia-Szkocja-Anglia, dzień trzeci

Ten przepiękny słoneczny dzień zaczęliśmy od wycieczki do Glasgow, największego miasta Szkocji. Zwiedziliśmy tutaj Riverside Museum - supernowoczesne muzeum z kolekcją zabytkowych pojazdów, gdzie mogliśmy przenieść się w klimat dawnych czasów. Następnie szkoccy przewodnicy oprowadzili nas po zacumowanym w pobliżu statku - Tall Ship - zbudowanym w lokalnej stoczni.

Ale to oczywiście nie był koniec atrakcji przewidzianych na ten dzień, ponieważ zwiedziliśmy również jedno z najsłynniejszych brytyjskich muzeów - Kelvingrove Art Gallery and Museum - tutaj mogliśmy obejrzeć nie tylko najcenniejsze zbiory muzealne kraju, ale i wysłuchać na żywo niezwykłego koncertu na organach.

Dzień zakończyliśmy tanecznym krokiem, a mianowicie spotkaliśmy się ze szkockimi tancerkami, które zaprezentowały nam najsłynniejsze ludowe tańce (Highland fling, sword dance, Seann truibhas, flora czy lilt), niektóre z nich mogliśmy nawet przećwiczyć pod okiem profesjonalnych instruktorek z lokalnej szkoły tańca.

To była duża dawka pozytywnej energii, dobrej zabawy i integracji naszej grupy.

2025-06-12
Uczniowie podczas zwiedzania zamku Stirling

Wyjazd edukacyjno-językowy Holandia-Szkocja- Anglia: dzień drugi

Po wyokrętowaniu zaczęliśmy naszą szkocką przygodę od Stirling, miasta, które odegrało bardzo istotną rolę w budowaniu szkockiej tożsamości. Zwiedziliśmy zamek Stirling, który przez wieki był niemym świadkiem licznych wydarzeń, mających wpływ na losy kraju. Przepiękna panorama miasta, rozciągająca się ze szczytu zamku, pozwoliła nam doskonale wczuć się w sceny z filmu "Braveheart". No i ta pogoda - bezchmurne niebo, pełne słońce - czego chcieć więcej...

2025-06-11
 Uczniowie przed Pałacem Królewskim

Wyjazd edukacyjno-językowy Holandia-Szkocja-Anglia: dzień pierwszy

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przepięknego i niezwykle klimatycznego Amsterdamu. Lokalni anglojęzyczni przewodnicy oprowadzili nas po najciekawszych miejscach tego miasta poprzecinanego malowniczymi kanałami. Zobaczyliśmy m.in. Nieuwe Kerk czyli 600-letni kościół będący obecnie halą wystawową, Pałac Królewski, dom Rembrandta, targ kwiatowy na kanale Singel. Byliśmy również w Van Gogh Museum, gdzie mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć na żywo dzieła tego najwybitniejszego holenderskiego malarza. Ale to zdecydowanie nie był koniec wrażeń na ten dzień, który zakończył się na pokładzie ogromnego promu, gdzie odbyliśmy 16-godzinny rejs do Szkocji.

Wrażeń co nie miara, a przed nami przecież jeszcze Stirling, Edynburg, Glasgow i Newcastle.

2025-06-08
Uczniowie przed Muzeum Żandarmerii i Kina

Lazurowe Wybrzeże, Saint-Tropez

Dzisiejszy dzień to zwiedzanie jednej z kultowych miejscowości Lazurowego Wybrzeża. Odwiedziliśmy Muzeum Żandarmerii i Kina, w którym zgromadzono eksponaty dotyczące historii dziesiątej muzy, szczególnie serii filmów o żandarmie z Saint-Tropez.

Wnętrze znanego z filmów budynku to skarbnica wiedzy o gwiazdach filmowych związanych z miastem oraz codzienności francuskich żandarmów.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyło nam też zwiedzanie portu i malowniczych, wąskich uliczek. Drugą część dnia wypełniło plażowanie z niezapomnianą panoramą w tle!

2025-06-08
 Uczniowie podczas rejsu

Lazurowe Wybrzeże, Cannes i Vence

Kolejny dzień naszego pobytu na Rivierze Francuskiej rozpoczęliśmy od Cannes, a właściwie od rejsu na Wyspę św. Małgorzaty, gdzie w Fort Royal więziony był Człowiek w Żelaznej Masce. Po powrocie na stały ląd przeszliśmy do pałacu, w którym odbywa się słynny festiwal filmowy i podziwialiśmy Aleję Gwiazd. Spacer promenadą oraz uliczkami pełnymi kawiarni i sklepów z pamiątkami zakończył ten etap zwiedzania.

Vence to miasto artystów; mieszkał w nim m.in. Witold Gombrowicz. W jego domu urządzono muzeum pisarza, o którym z niesamowitą pasją opowiadała nam pani Katarzyna Anna Kula. Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia autora "Ferdydurke" i jego żony Rity, która nadal bywa gościem Muzeum. Po takich opowieściach fabuła szkolnej lektury zyskuje nowy wymiar. Polecamy!

2025-06-05
Uczniowie w ogrodzie egzotycznym

Lazurowe Wybrzeże, Nicea i Èze

Dziś odwiedziliśmy jedno z piękniejszych miast Lazurowego Wybrzeża - Niceę. Rozpoczęliśmy od, biegnącej wzdłuż wybrzeża, Promenady Anglików. Po wizycie na targu miejskim i spacerze urokliwymi uliczkami starej części miasta podziwialiśmy zapierającą dech panoramę Zatoki Aniołów.

Kolejnym punktem programu było Èze - miasto, w którym znajduje się fabryka perfum Fragonard, gdzie poznaliśmy historię tworzenia pachnideł. Mogliśmy także testować zapachy i kosmetyki. Jednak największe wrażenie zrobiła na nas wizyta w ogrodzie egzotycznym, do którego prowadziły kręte klimatyczne uliczki. Bujna roślinność śródziemnomorska i widok morza w tle - tego się nie da opisać!

2025-06-04
 Uczniowie w dzielnicy Monte Carlo

Lazurowe Wybrzeże, Monako

Naszą wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania katedry św. Mikołaja, w której znajdują się groby księcia Reinniera III i księżnej Grace. Pięknymi, ciągnącymi się wzdłuż wybrzeża ogrodami księżnej oraz urokliwymi uliczkami Monako przeszliśmy do pałacu książęcego, na którego zwiedzanie ruszyliśmy po reprezentacyjnej zmianie warty.

Kolejny punkt to spacer do dzielnicy Monte Carlo, gdzie znajdują się: jedno z najbardziej znanych kasyn, luksusowe sklepy i hotele, a także przebiega trasa wyścigu Formuły 1. Tę część wyprawy zakończyło plażowanie z widokiem na lazurowe fale.

Ostatni punkt dnia to zwiedzanie Oceanarium.

Jedziemy do hotelu zmęczeni, ale pełni niezwykłych wrażeń. Pozdrawiamy słonecznie!!!

NOWSZE WIADOMOŚCI
STARSZE WIADOMOŚCI

KOMUNIKATY

2026-01-15
Srebrna tarcza - Perspektywy 2026
2026-06-01
 Zbiórka dla bezdomnych zwierząt
2026-05-19
 Plakat 1 -cukrzyca informacje
 Plakat 2 - cukrzyca informacje
2026-03-28
Logo ERA-EKO
2025-11-24
Plakat projektu PEER SUPPORT
2025-10-16

Budowa systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

plik pdf - Budowa systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży Budowa systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
2025-02-19
grant na 20000 zł
2025-03-23
Loga

"Sprawny umysł drogą do przyszłości"

I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku w okresie 1.02.2025-31.01.2027 realizuje projekt pn. "Sprawny umysł drogą do przyszłości". Projekt realizowany jest w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego na lata 2021-2027.

Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku (I LO) w terminie do 31.01.2027 poprzez:

  1. doskonalenie umiejętności i kompetencji kluczowych społecznych i uniwersalnych, uzdolnień i zainteresowań wśród 320 uczniów (233K,87M) szkoły,
  2. doskonalenie zawodowe 45 nauczycieli (35K,10M) w zakresie umiejętności i kompetencji niezbędnych do pracy z uczniami, w tym z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz doskonalenie kompetencji w zakresie edukacji włączającej i antydyskryminacyjnej;
  3. poprawę warunków I LO do wykonywania zadań w zakresie nauczania w ramach doposażenia 5 pracowni szkolnych w nowoczesne narzędzia TIK (cyfryzacja placówki) oraz pomoce dydaktyczne wykorzystywane do zajęć rozwijających kompetencje kluczowe i zainteresowania uczniów szkoły.

Grupę docelową stanowi 320 uczniów (w tym 233 kobiet), którzy zostaną zrekrutowani do udziału w projekcie w III kwartale 2025 r. z klas I, II, III oraz 45 nauczycieli szkoły (w tym 35 kobiet).

Planowane zadania w projekcie stanowią kompleksowy program podnoszący jakość edukacji, który uwzględnia:

  1. wsparcie dla uczniów: realizacja zajęć dla uczniów rozwijających zainteresowania z chemii, koła zainteresowań z geografii, biologii, fizyki, matematyki, informatyki oraz zajęć w zakresie rozumienia i tworzenia informacji oraz świadomości i ekspresji kulturalnej, z uwzględnieniem wyjazdów edukacyjnych;
  2. wsparcie dla nauczycieli: pakiet szkoleń doskonalących metodykę nauczania oraz kompetencje cyfrowe;
  3. wsparcie dla szkoły- doposażenie pracowni szkolnych w nowoczesne TIK i pomoce dydaktyczne

Planowane rezultaty: 256 uczniów nabędzie kompetencje i umiejętności , 36 nauczycieli udoskonali kompetencje i kwalifikacje zawodowe.

Wartość projektu: 705 781,25 zł, w tym dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich: 599 914,06 zł (85%).

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

2026-02-01

Nieodpłatna pomoc prawna

Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

plik doc -Miejsca, gdzie w Powiecie Radomszczańskim udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna Miejsca, gdzie w Powiecie Radomszczańskim udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna
plik pdf - Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa
2025-03-17
logo funduszu

11 marca 2025 r. uroczyste otwarcie "Eko - Laboratorium Biologicznego" w I LO w Radomsku.

Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.

Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z  komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.

Beata Zając-Turlejska

DYPLOMY, CERTYFIKATY, PODZIĘKOWANIA

Podziękowanie za wsparcie logistyczne 93 batalionulekkiej piechoty w Łasku
Certyfikat za udział w 6 edycji Sprzątamy Dla Polski
Podziękowania dla I LO za pomoc i serce okazane podopiecznym schroniska
Certyfikat udziału w premierach filmów o historii społeczności żydowskich
Dyplom za zajęcie II miejsca we współzawodnictwie Sportowym- dziewczęta
Dyplom za zajęcie II miejsca we współzawodnictwie Sportowym- chłopcy
Dyplom za zajęcie II miejsca - olimpiada wiedzy o wynalazczości
Podziękowanie za udział W Szlachetnej Paczce
Podziękowanie za zorganizowanie karmy i zbiórki pieniędzy
Dyplom dla ILO za zajęcie pierwszego miejsca w rywalizacji sportowej
Podziękowanie dla Pana Bogdana Węgrzyńskiego za wpieranie MOPS
Radomsko, 2026
wykonanie: button11©project
s1

Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

ZGADZAM SIĘ