Normalny rozmiar czcionki Zwiększ rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki Normalny wygląd strony Kontrast czarno - biały Kontrast żółto - czarny Kontrast czarno - żółty

I Liceum Ogólnokształcące
im. Feliksa Fabianiego w Radomsku

Szkoła otwarta na ludzi

OFERTA EDUKACYJNA NA ROK SZKOLNY 2026/2027

AKTUALNOŚCI

2026-06-19
Uczniowie w Tossa de Mar

Jak przygoda to tylko w Andorze

Były Alpy, Morze Śródziemne, przyszedł czas na Pireneje i mało znaną turystom Andorę - niewielkie państwo położone pomiędzy Francją a Hiszpanią. Zanim tam jednak dotarliśmy, zza szyb autokaru niesamowite wrażenie zrobiły na nas majestatyczne szczyty Pirenejów. Andorra la Vella to najwyższej położona w Europie stolica tego miniaturowego księstwa. To powiew luksusu, markowych perfum i aromatycznej kawy. To także centrum sportów narciarskich. Podczas pobytu w Andorze zwiedziliśmy zabytkowe centrum miasta z dawną siedzibą parlamentu, romańskimi kościołami i nowoczesnymi pomnikami Siedmiu Poetów.

Na zakończenie naszej edukacyjnej przygody udaliśmy się do Tossa de Mar, by podelektować się kameralnym klimatem tego średniowiecznego miasteczka.

No cóż, czas kończyć tę wyjątkową, przedwakacyjną przygodę. Pełni wrażeń wracamy do Was!

2026-06-16
Uczniowie przed  stadionem Camp Nou

Jak przygoda to tylko w Hiszpanii

Po trudach długiej podróży dotarliśmy do gorącej śródziemnomorskiej riwiery. Miejsce naszego zakotwiczenia to urokliwe miasteczko Lloret de Mar, na wybrzeżu Costa Brava w Katalonii. Oczywiście, by zregenerować siły, nasz pobyt rozpoczęliśmy od kąpieli w krystalicznej wodzie Morza Śródziemnego, by nabrać sił na kolejne dni zwiedzania. I rzeczywiście było intensywnie, zwłaszcza w Barcelonie, gdzie czuło się wyjątkową atmosferę za sprawą wizyty papieża Leona XIV, który 10 czerwca odprawił uroczystą mszę świętą w secesyjnej bazylice Sagrada Familia i poświęcił najwyższą jej wieżę. Miało to miejsce w 100. rocznicę śmierci architekta - ojca tego spektakularnego projektu Antonio Gaudiego. Wiadomo, jak Barcelona to koniecznie stadion Camp Nou - atrakcja nie tylko dla fanów klubu FC Barcelona, ale i amatorów piłki nożnej. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas wioska hiszpańska - unikalny kompleks architektoniczny z tradycyjnymi uliczkami i kamienicami z różnych regionów Hiszpanii inspirowanych takimi historycznymi miastami jak: Toledo, Andaluzja czy Katalonia. Wizytę w Barcelonie zakończyliśmy spacerem po najsłynniejszej ulicy La Rambla.

2026-06-14
Spacerując po Starym Mieście - zfjęcie grupowe

Wycieczka wokół Bałtyku. Ryga

Stolica Łotwy to ostatni punkt naszego programu. Doskonale zachowane zabytki, od średniowiecza po secesję, niepowtarzalny klimat - Ryga przyciąga turystów na wiele sposobów. Spacerując po Starym Mieście, oglądaliśmy: Dom Bractwa Czarnogłowych, zabytkowe świątynie różnych wyznań, urokliwy zespół średniowiecznych kamieniczek - Trzej Bracia, budynki Małej i Wielkiej Gildii Kupieckiej, a także Parlament, który mieści się w dawnym budynku rycerstwa inflanckiego oraz fragmenty murów obronnych z Basztą Prochową. Nie bez powodu ryskie Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Po drugiej stronie Dźwiny uwagę przykuwała z kolei najwyższa w Unii Europejskiej wieża radiowo-telewizyjna, przypominająca wieżę Eiffla.

Po zwiedzaniu i obiedzie, wyruszyliśmy w stronę Polski.

Podróżując wokół Bałtyku mieliśmy okazję przekonać się, jak różne pod względem przyrodniczym, gospodarczym i społecznym są cztery odwiedzone przez nas kraje. Przewodnicy wskazali nam geograficzne i historyczne źródła tych różnic, zwrócili też uwagę na polskie ślady w Szwecji i Łotwie.

Ta podróż pozwala lepiej zrozumieć naszych bliższych i dalszych sąsiadów, otwiera na bogactwo Europy.

Polecamy!

2026-06-14
 Uczniowie przed skansenem Luostarinmaki

Wycieczka wokół Bałtyku. Turku i Helsinki

Dwa dni naszej wyprawy poświęciliśmy na zwiedzanie Finlandii.

Turku to historyczna stolica tego kraju, będąca kiedyś siedzibą Jana III Wazy i jego żony - Katarzyny Jagiellonki. Zobaczyliśmy tu zamek, gotycką katedrę, spacerowaliśmy bulwarami wzdłuż rzeki Aurajoki i odwiedziliśmy, zamieszkany do lat 70 ubiegłego wieku, skansen Luostarinmaki.

Obecna stolica przywitała nas hucznie, bo 12 czerwca Finowie świętują Dzień Helsinek - rocznicę założenia miasta. Nasza przewodniczka bardzo ekspresyjnie opowiadała o historii i teraźniejszości miasta oraz fińskim podejściu do życia, które poza introwertyzmem określają trzy pasje: sauna, hokej i Muminki. Wśród zwiedzanych obiektów znalazły się, m. in. wykuty w skale kościół Temppeliauko i niesamowita biblioteka, będąca zarówno wypożyczalnią, jak i miejscem realizowania rozmaitych pasji mieszkańców stolicy.

Przed nami ostatni etap podróży - Łotwa.

2026-06-12
 Uczniowie w stolicy Szwecji - zdjęcie grupowe

Wycieczka wokół Bałtyku. Sztokholm

W środę, po wyokrętowaniu, wyruszyliśmy na zwiedzanie stolicy Szwecji. Zaczęliśmy od Muzeum Vasa, w którym znajduje się oryginalny XVII-wieczny okręt wojenny, wydobyty z Bałtyku po ponad dwóch wiekach. Stan zachowania statku oraz jego gabaryty robią niesamowite wrażenie. Nasz przewodnik przybliżył nam historię okrętu, a potem pokazał miasto. Położony na 14 wyspach Sztokholm jest przez wielu uważany za najładniejszą europejską stolicę. Zobaczyliśmy m. in. Zamek Królewski, Katedrę św. Mikołaja oraz ratusz, w którym odbywają się przyjęcia towarzyszące przyznawaniu Nagrody Nobla. Spacerując labiryntem malowniczych uliczek, chłonęliśmy atmosferę Skandynawii.

Zwiedzanie było nie tylko okazją do poznania Sztokholmu, ale także szlifowania języka - nasz przewodnik opowiadał o swoim mieście po angielsku.

Po zaokrętowaniu na kolejny prom, zjedliśmy pyszną kolację i podziwialiśmy przepiękne wybrzeże szkierowe w blasku zachodzącego słońca.

2026-06-12
Uczniowie w Bawarii  - zdjęcie grupowe

Jak przygoda to tylko w Bawarii

Eksplorację Bawarii zaczęliśmy od stolicy regionu - Monachium, gdzie zwiedziliśmy Starówkę, mi.in.: Frauenkirche - Kościół Mariacki, nowy i stary ratusz oraz poznaliśmy bogatą historię byłego Królestwa Bawarii. Największe wrażenie jednak na młodzieży zrobił stadion Bayernu Monachium, a fotka z Franzem Beckenbaurem to podstawowa fotograficzna pamiątka z tego miejsca. Niezwykłe wrażenie zrobił na wszystkich pobyt w malowniczo położonym hotelu w Austrii otoczonym przepięknymi ośnieżonymi Alpami. Drugi dzień to kolejna pełna uroku atrakcja - zwiedzanie najsłynniejszego w tym regionie zamku Ludwika II Neuschwanstein, który stał się inspiracją dla Walta Disneya. Pełni emocji zmierzamy obecnie w kierunku słonecznej Hiszpanii, skąd z pokładu autokaru pozdrawiamy gorąco całą społeczność Fabianiego.

2026-06-11
 Uczniowie w stolicy Estonii- zdjęcie grupowe

Wycieczka wokół Bałtyku. Tallin

We wtorek, po nocnej podróży, zawitaliśmy w stolicy Estonii. Tallin to najdalej wysunięta na północ stolica państw bałtyckich, położona nad Zatoką Fińską. Harmonijnie łączą się tu tradycja i nowoczesność - mogliśmy podziwiać średniowieczne budowle: fortecę, sklepiki rękodzielników, kamieniczki, prawosławną Katedrę Aleksandra Newskiego, ale też nowoczesny port, z którego promem wyruszyliśmy w stronę Szwecji.

2026-03-29
 Uczniowie i nauczyciele - zdjęcie grupowe

Wymiana polsko-niemiecka, podziękowania

Dziękujemy władzom powiatu Offenbach, rodzinom goszczącym, naszym niemieckim partnerom oraz koordynatorkom projektu po stronie niemieckiej (Julia Mamaewa i Sara Weber) za bardzo serdeczne przyjęcie, opiekę oraz mnóstwo atrakcji.

Ogromne podziękowania kierujemy również do naszych uczniów, którzy z pełnym entuzjazmem, w sposób odpowiedzialny i godny reprezentowali I Liceum Ogólnokształcące poza granicami kraju. Vielen Dank!!!

Justyna Broniszewska i Elżbieta Ozga

2026-03-29
Pożegnania nadszedł czas

Wymiana polsko-niemiecka, dzień 9/10

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Pożegnania nadszedł czas.
Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń, wracamy do domu.
Teraz czekamy na wrześniową rewizytę naszych niemieckich kolegów w Radomsku.
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Loga projektu
2026-03-29
 Friedrichshafen nad Jeziorem Bodeńskim

Wymiana polsko-niemiecka, dzień 8

Dzisiaj rano przywitał nas biały puch za oknem, co miało swój niepowtarzalny urok.

Po śniadaniu pojechaliśmy na wycieczkę do Friedrichshafen nad Jeziorem Bodeńskim. Tutaj zwiedziliśmy Muzeum Zeppelina oraz zjedliśmy wspólny pożegnalny obiad. Pogoda zachęciła nas do tego, aby po powrocie do ośrodka wyjść na dwór i w tych pięknych okolicznościach przyrody porzucać się śnieżkami i pobawić na śniegu. Śmiechu było co nie miara. Wieczorem było jeszcze wspólnie muzykowanie i bardzo ciekawa gra "Warm shower ". Wszystkim było bardzo miło przeczytać kilka ciepłych słów o sobie.

To był bardzo emocjonujący wieczór:)

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

 Loga projektu
2026-03-29
Uczniowie w stolicy  Bawarii - Monachium

Wymiana polsko-niemiecka, dzień 7

Dzisiejszy dzień spędziliśmy w stolicy Bawarii - Monachium. Zadaniem młodzieży było odnaleźć w centrum tej niemieckiej metropolii określone miejsca i wykonać fotograficzne zadania.

Po powrocie do ośrodka były jeszcze gry i zabawy integracyjne, muzykowanie i wspólnie gotowanie obiadokolacji w każdym z domków.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Loga projektu
2026-03-25
Uczniowie I LO na moscie

Wymiana polsko-niemiecka, dzień 6

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od wycieczki do Austrii, do miasteczka górskiego Reutte, gdzie mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Alp z mostu wiszącego nad wąwozem, na wysokości ponad 114 metrów. Dla niektórych okazało się to być nie lada wyzwaniem.

Następnie, wracając już na niemiecką stronę Alp, dotarliśmy do Füssen, aby po skosztowaniu lokalnych przysmaków, udać się na pieszą wycieczkę do zamku Neuschwanstein, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków świata. Po drodze nie zabrakło oczywiście spektakularnych widoków skąpanych w wiosennym słońcu.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń, wieczorem wróciliśmy do naszych domków.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Loga projektu
2026-03-25
 Uczniowie w szkole partnerskiej

Wymiana polsko-niemiecka, dzień 5

Dzisiaj przed południem młodzież miała okazję zobaczyć, jak wygląda nasza szkoła partnerska, wszyscy uczestniczyli w wybranych lekcjach i dowiedzieli się, jak wygląda niemiecki system szkolnictwa. Po wspólnym obiedzie na stołówce udaliśmy się w kilkugodzinną podróż na samo południe Niemiec, w Alpy, do Allgäu, a konkretnie do miejscowości Meierhöfen, która będzie naszą bazą wypadową na najbliższe dni.

Tutaj wszyscy zamieszkają w mieszanych grupach w różnych bungalowach, gdzie będą mieli okazję poznać się w zupełnie nowych okolicznościach.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Loga projektu
2026-03-23
 Uczniowie ILO

Wymiana polsko-niemiecka, dzień 4

Niedziela była dniem, który młodzież spędziła z rodzinami goszczącymi.

To z pewnością była niepowtarzalna okazja, aby poznać niemiecką kulturę i obyczaje, "podejrzeć", jak się tutaj żyje czy spędza czas wolny.

Były wycieczki, wspólne spożywanie posiłków i przeróżne aktywności na świeżym powietrzu, bo pogoda nas tutaj naprawdę rozpieszcza.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Loga projektu
STARSZE WIADOMOŚCI

KOMUNIKATY

2026-01-15
Srebrna tarcza - Perspektywy 2026
2026-05-19
 Plakat 1 -cukrzyca informacje
 Plakat 2 - cukrzyca informacje
2026-03-28
Logo ERA-EKO
2025-11-24
Plakat projektu PEER SUPPORT
2025-10-16

Budowa systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

plik pdf - Budowa systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży Budowa systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
2025-02-19
grant na 20000 zł
2025-03-23
Loga

"Sprawny umysł drogą do przyszłości"

I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku w okresie 1.02.2025-31.01.2027 realizuje projekt pn. "Sprawny umysł drogą do przyszłości". Projekt realizowany jest w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego na lata 2021-2027.

Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku (I LO) w terminie do 31.01.2027 poprzez:

  1. doskonalenie umiejętności i kompetencji kluczowych społecznych i uniwersalnych, uzdolnień i zainteresowań wśród 320 uczniów (233K,87M) szkoły,
  2. doskonalenie zawodowe 45 nauczycieli (35K,10M) w zakresie umiejętności i kompetencji niezbędnych do pracy z uczniami, w tym z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz doskonalenie kompetencji w zakresie edukacji włączającej i antydyskryminacyjnej;
  3. poprawę warunków I LO do wykonywania zadań w zakresie nauczania w ramach doposażenia 5 pracowni szkolnych w nowoczesne narzędzia TIK (cyfryzacja placówki) oraz pomoce dydaktyczne wykorzystywane do zajęć rozwijających kompetencje kluczowe i zainteresowania uczniów szkoły.

Grupę docelową stanowi 320 uczniów (w tym 233 kobiet), którzy zostaną zrekrutowani do udziału w projekcie w III kwartale 2025 r. z klas I, II, III oraz 45 nauczycieli szkoły (w tym 35 kobiet).

Planowane zadania w projekcie stanowią kompleksowy program podnoszący jakość edukacji, który uwzględnia:

  1. wsparcie dla uczniów: realizacja zajęć dla uczniów rozwijających zainteresowania z chemii, koła zainteresowań z geografii, biologii, fizyki, matematyki, informatyki oraz zajęć w zakresie rozumienia i tworzenia informacji oraz świadomości i ekspresji kulturalnej, z uwzględnieniem wyjazdów edukacyjnych;
  2. wsparcie dla nauczycieli: pakiet szkoleń doskonalących metodykę nauczania oraz kompetencje cyfrowe;
  3. wsparcie dla szkoły- doposażenie pracowni szkolnych w nowoczesne TIK i pomoce dydaktyczne

Planowane rezultaty: 256 uczniów nabędzie kompetencje i umiejętności , 36 nauczycieli udoskonali kompetencje i kwalifikacje zawodowe.

Wartość projektu: 705 781,25 zł, w tym dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich: 599 914,06 zł (85%).

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

2026-02-01

Nieodpłatna pomoc prawna

Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

plik doc -Miejsca, gdzie w Powiecie Radomszczańskim udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna Miejsca, gdzie w Powiecie Radomszczańskim udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna
plik pdf - Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa
2025-03-17
logo funduszu

11 marca 2025 r. uroczyste otwarcie "Eko - Laboratorium Biologicznego" w I LO w Radomsku.

Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.

Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z  komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.

Beata Zając-Turlejska

DYPLOMY, CERTYFIKATY, PODZIĘKOWANIA

Podziękowanie za wsparcie logistyczne 93 batalionulekkiej piechoty w Łasku
Certyfikat za udział w 6 edycji Sprzątamy Dla Polski
Podziękowania dla I LO za pomoc i serce okazane podopiecznym schroniska
Certyfikat udziału w premierach filmów o historii społeczności żydowskich
Dyplom za zajęcie II miejsca we współzawodnictwie Sportowym- dziewczęta
Dyplom za zajęcie II miejsca we współzawodnictwie Sportowym- chłopcy
Dyplom za zajęcie II miejsca - olimpiada wiedzy o wynalazczości
Podziękowanie za udział W Szlachetnej Paczce
Podziękowanie za zorganizowanie karmy i zbiórki pieniędzy
Dyplom dla ILO za zajęcie pierwszego miejsca w rywalizacji sportowej
Podziękowanie dla Pana Bogdana Węgrzyńskiego za wpieranie MOPS
Radomsko, 2026
wykonanie: button11©project
s1

Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

ZGADZAM SIĘ