Na październik polecamy wszystkim książkę (tom poetycki) "Mondo cane” autorstwa Jerzego Jarniewicza, która została nagrodzona Nagrodą Literacką "Nike" 2022.
- Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla poezji - zaczął swoją przemowę po ogłoszeniu wyników Jerzy Jarniewicz - Dla tej poezji, która może być kołem ratunkowym, tej poezji którą... no ilu z nas czyta poezję? Tylu, ilu było poległych pod Termopilami, chyba niewiele więcej. Może od jutra będzie dzięki tej nagrodzie o 10 procent więcej, do czego namawiam.
Jerzy Jarniewicz jest filologiem angielskim, profesorem nauk humanistycznych, poetą, krytykiem literackim i tłumaczem (głównie literatury anglojęzycznej, m.in. Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Craiga Raine’a). Jego tomik jest pierwszą od sześciu lat - i szóstą w ogóle - książką poetycką nagrodzoną Nike przez jury.
Moi Drodzy, mamy czerwiec, wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego postanowiłyśmy tym razem zaproponować kilka książek, które zasługują na wpisanie ich na wakacyjną listę. Sami wybierzcie! Zapraszamy do biblioteki szkolnej, w której, dzięki naszym absolwentom, mamy najnowsze wydania klasyki.
Zapraszamy do lektury!
Jadwiga Banaszczyk i Anna Piotrowska-Borowicz
„Upadek” – to powieść filozoficzna Alberta Camusa wydana w 1956 r., jest jego ostatnim ukończonym dziełem literackim. Z akcją umiejscowioną w Amsterdamie, Upadek składa się z serii monologów Jeana-Baptiste Clemence’a, rozmyślającego nad swoim życiem w obecności nieznajomego. Spowiedź, Clemence’a o jego sukcesie, kiedy to był bogatym paryskim adwokatem, cieszącym się wielkim szacunkiem wśród jego współpracowników, a także o jego kryzysie, i wreszcie o spadku z piedestału świetności. Bohater dopiero z czasem przekonuje się, jacy są ludzie, jaki jest on sam…
To absorbująca, filozoficzna powieść Alberta Camusa aktualna do dziś!
Przekonajcie się sami! Polecam na majowe wieczory.
Anna Piotrowska-Borowicz
Dziś kolejna rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, postanowiłam więc, że książką kwietnia będzie niezwykła pozycja – książka Agaty Tuszyńskiej „Mama zawsze wraca”. To oparta na wspomnieniach ocalałej z zagłady, poruszająca historia dziewczynki ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta.
Gdy wybuchła wojna, Zosia, córka Natalii i Szymona Zajczyków, była malutkim dzieckiem. Jesienią 1940 roku wraz z rodziną trafiła do warszawskiego getta. By ocalić córkę, jej mama - Natalia ukryła ją w piwnicy. Dziewczynka spędziła tam długie miesiące tylko z ukochaną lalką, w świecie wyobraźni stworzonym dla niej przez matkę. Zosia Zajczyk ocalała, jako jedna z niewielu. Po latach opowiada swoją historię.
„Mama zawsze wraca” to spisana przez pisarkę i reportażystkę Agatę Tuszyńską opowieść o niezwykłej więzi matki i córki w czasie trwania wojny. Dodatkowy wymiar nadają jej wyjątkowe ilustracje artystki Iwony Chmielewskiej.
Zapraszam do lektury.
Anna Piotrowska-Borowicz
Trzecia kobieta i pierwsza Europejka na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. Uparta i wymagająca. Najpierw dźwigała ciężar niełatwej historii rodzinnej, następnie w górach odrywała się od życia „na dole” . Żyła od wyprawy do wyprawy. Nigdy nie zdecydowała się na macierzyństwo. Rozpadły się jej dwa małżeństwa. Ponad wszystko kochała góry. One były zawsze na pierwszym planie.
Książka zawiera nieznane dokumenty, niepublikowane wcześniej fotografie oraz relacje bliskich, którzy zgodzili się na rozmowę. Anna Kamińska przybliża czytelnikom życie najsłynniejszej polskiej himalaistki. Historia Wandy Rutkiewicz to znacznie więcej niż biografia. To opowieść o pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu swoich słabości, o wielkiej, życiowej pasji.
Zapraszam do lektury.Anna Piotrowska-Borowicz
„Kajś” Zbigniewa Rokity to opowieść o Górnym Śląsku – burzliwej historii, niejednoznacznym dziedzictwie, mieszkańcach regionu. Autor podjął się karkołomnego zadania – opisania Górnego Śląska w formie reportażu. Rokita idąc po nitce do kłębka odkrywa śląskie korzenie swojej rodziny. Opowieść o familii przeplata anegdotami i opowieściami o regionie. Pisze o zwyczajach, postaciach, miejscach i wydarzeniach historycznych kluczowych dla Śląska i Ślązaków. Dzięki temu powstał wyjątkowy obraz miejsca niezwykle trudnego do opisania i zdefiniowania. Suspensowe zakończenie książki pokazuje, jak przewrotne może być życie. Dzięki rodzinnej narracji Rokity książkę czyta się jak dobrą powieść.
Polecam J. Banaszczyk
Na pytanie: „Kim jesteś ?”, Tadeusz Różewicz odpowiedział przed laty: „Kto mnie uważnie czyta, ten wie”. Z jego utworami w ręku Magdalena Grochowska podąża za nim przez krajobrazy, wśród których wzrastał, przez idee, które go kształtowały i przez historię, która przełamała jego los.
W pierwszym tomie reporterskiej biografii poety autorka wnika w dzieje rodziny. Rekonstruuje okoliczności, w jakich żydowska dziewczynka - matka Różewicza - opuściła swe gniazdo, a później wymknęła się Zagładzie. Odtwarza dramat żołnierza AK, którego presja polityczna uczyniła dezerterem. I dramat człowieka poparzonego wojną, który zrewolucjonizował polską poezję, choć „po Auschwitz” miała zamilknąć.
Grochowska opowiada czule o jego powrocie do życia w latach krakowskich i gliwickich, o Różewiczu mężu, ojcu, synu. Ukazuje uwikłanie w socrealizm i uwolnienie, narodziny Różewicza dramatopisarza.
Magdalena Grochowska nie odpowiada wprost na pytanie o to, jakim był człowiekiem, ale odsłania jego nieznane dotąd twarze. Zachęcam do czytania.
J. Banaszczyk
„Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych” – to utwór Olgi Tokarczuk wyrosły z tradycji powieści historycznej. W 2015 roku książka została uhonorowana Nagrodą „Nike”, otrzymała również wyróżnienie czytelników przyznawane w ramach tej nagrody.
Książka była pisana przez blisko siedem lat. Na 912 stronach autorka przedstawia barwny świat Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Bohaterami powieści są postacie historyczne, m.in. poetka barokowa Elżbieta Drużbacka, kasztelanowa kamieńska Katarzyna Kossakowska, arystokrata Antoni „Moliwda” Kossakowski, ksiądz Benedykt Chmielowski, a przede wszystkim Jakub Lejbowicz Frank.
Akcja książki toczy się m.in. na XVIII-wiecznym Podolu, ale porusza również tematy aktualne i ważne w XXI wieku. Czytając „Księgi Jakubowe” mamy okazję poznać realia połowy XVIII wieku. Przekonać się, jak wyglądała ówczesna architektura, jak ubierali się ludzie. Odwiedzić szlacheckie dwory i katolickie plebanie. Porównać je z żydowskimi domami. Noblistka napisała dzieło refleksyjne o historii i jej zawiłościach, które zazwyczaj decydowały o losach narodów. Przedstawiła, jak niegdyś na tych samych ziemiach egzystowali ramię w ramię wyznawcy chrześcijaństwa, judaizmu, a także islamu.
Zapraszam do lektury.
Anna Piotrowska-Borowicz
Jeśli ktoś nie znalazł nic dla siebie, wśród książek proponowanych w ramach akcji „Upoluj swoją książkę”, to na długie listopadowe wieczory polecam najsłynniejszą powieść Kena Folletta „Filary Ziemi”.
Jest to trzymająca w napięciu saga historyczno – przygodowa z fabułą osnutą wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge. Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów – w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie. Walka o władzę między monarchią, klerem i narodem, intrygi, miłość, zdrada, mroczne tajemnice, krwawe zbrodnie, akty nienawiści i desperacji.
Książka jest dość długa, ale nie nudna. Wręcz przeciwnie, trzyma w napięciu i jest bardzo wciągająca. Polecam też kolejne tomy tej serii.
J. Banaszczyk
12 bestsellerów za darmo przez cały listopad.
Od 2 listopada 2021 r. ruszyła kolejna akcja Czytaj PL zorganizowana w ramach ogólnopolskiego projektu "Upoluj swoją książkę". Udział w tegorocznej akcji, która potrwa przez cały listopad, jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów.
Lista dostępnych książek:
Więcej informacji znajdziecie na stronie http://akcja.czytajpl.pl/ oraz https://czytajpl.pl/2021/11/02/jak-dolaczyc-do-akcji-czytaj-pl-2021/
Taką nazwę miała akcja związana z obchodami Roku Norwidowskiego w I Liceum Ogólnokształcącym. Podczas spotkań z uczniami czytano fragmenty tekstów poety, przeprowadzono warsztaty analizy utworów romantycznego twórcy, młodzież tworzyła prezentacje multimedialne dotyczące życia i twórczości Norwida.
Działania przeprowadzili nauczyciele poloniści: Anna Pędziwiatr, Katarzyna Łągiewka, Marta Kurek, Aleksandra Kędra i Anna Piotrowska-Borowicz oraz nauczyciel biblioteki: Jadwiga Banaszczyk.
Akcja wpisała się w autorski projekt czytelniczy "Czytam, więc jestem" realizowany w naszym Liceum od kilku lat.
A.P.-B.
Nie wolno grać w dwóch sztukach naraz.
Wtedy nie gra się w żadnej.
Człowiek umie przeżyć tylko jedno życie (A. Osiecka).
Agnieszka Osiecka to postać wyjątkowa. Poetka, pisarka, reżyserka i dziennikarka. Autorka skeczy i tekstów piosenek. Urodziła się 9 października 1936 roku w Warszawie, gdzie też zmarła 7 marca 1997 roku. Zachęcam do zapoznania się z postacią, a punktem wyjścia niech będą jej dzienniki. Te z lat 1956 – 1958 i 1970 są szczególne, bo to czas trudny dla Osieckiej. W szóstym tomie zapisków poetka zebrała swoje doświadczenia życiowe, a bohaterką jest nie tylko ona, ale również całe pokolenie ludzi dorastających w czasie okupacji i w stalinowskiej Polsce. Ten tom dzienników to diagnoza samej siebie i analiza czasów, w których przyszło Osieckiej żyć. Poetka dokonuje w nich autoanalizy, ale pisze też o osobach szczególnie jej bliskich, z którymi musiała się rozstać z różnych powodów (Z. Cybulski, M. Hłasko, B. Kobiela).
Dzienniki to lektura pasjonująca, pełna zaskakujących zwrotów i puent. Zachęcam do przeczytania.
Anna Piotrowska-Borowicz
Na wrzesień polecam poruszającą historię dwojga ludzi, przemierzających kontynenty w ucieczce przed wojną, w poszukiwaniu nowego domu. Generał Franco wygrał krwawą wojnę domową w Hiszpanii w 1939 roku. Zapoczątkowało to wielką ewakuację, prowadzącą blisko pół miliona republikańskich uchodźców do granicy francuskiej przez Pireneje. Jedną z uczestniczek marszu jest młoda wdowa, spodziewająca się dziecka. Życie Roser niespodziewanie splotło się z Victorem Dalmau, lekarzem wojskowym i bratem jej zmarłego męża. Mimo silnej niechęci do siebie muszą się zjednoczyć i wspólnie walczyć o przetrwanie.
Bohaterowie na swojej drodze odnajdują wiele radości i wyjątkowych przyjaciół, a nadzieja na lepsze jutro ponownie rozkwitnie w ich sercach. Czy zdołają odnaleźć nowy dom i odzyskać wymarzony spokój? Niespodziewana pomoc przychodzi od znanego poety, Pablo Nerudy, który przekonuje chilijskiego prezydenta, by Chile stało się nową ojczyzną hiszpańskich wygnańców.
Polecam
J. Banaszczyk
W końcu nadszedł czas wakacji i my kolejny raz proponujemy spędzić go z książką. Poniżej kilka propozycji, które mogą umilić Wam odpoczynek. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Zapraszamy do lektury!
Anna Piotrowska-Borowicz i Jadwiga Banaszczyk
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do konkursu „Elektrosprzęt w dobre ręce”, który jest organizowany przez PGK w Radomsku.
Konkurs polega na zbiórce niepotrzebnych urządzeń działających na prąd lub baterie z gospodarstw domowych. Mogą to być np.: pralki, lodówki, kuchenki, telewizory, odkurzacze, suszarki do włosów, lokówki, żelazka, żarówki energooszczędne, jarzeniówki, zabawki na prąd lub baterie, telefony komórkowe, iPady, laptopy, kalkulatory itp. Dostarczony sprzęt musi być kompletny, nieposiadający baterii.
Sprzęt, którego wygląd i rodzaj może sugerować pochodzenie z działalności gospodarczej, handlowej lub przemysłowej nie zostanie odebrany.
Sprzęt składujemy w holu przy wejściu do szkoły. Zbiórka odbywa się do 15 września 2025.
Zachęcamy do udziału uczniów, rodziców i nauczycieli.
Koordynatorzy: Ewa Siejka, Agnieszka Krawczyk-Broszkowska
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz