Z radością informujemy, że uczeń naszego liceum Marcin Rodzik z klasy IVE1 zakwalifikował się do finału XVI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” w kategorii geografia z elementami geologii.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!
Opiekunem Marcina jest Pani prof. Anna Niepsuj – nauczyciel geografii
Aleksander Gloc zakwalifikował się do etapu centralnego XVIII Olimpiady Przedsiębiorczości. Hasło XVIII edycji olimpiady: Biznes i zarządzanie.
Do etapu ustnego, oprócz Aleksandra, zakwalifikowała się również Roksana Kancerek, która uzyskała bardzo dobry wynik. Niewiele zabrakło do szczęśliwej „piętnastki”, która kwalifikuje do etapu centralnego.
Eliminacje centralne odbędą się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i składają się z trzech etapów:
Trzymamy kciuki!!!
Olimpiada PrzedsiębiorczościAgnieszka Styczyńska-Dryja
Czworo uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku Roksana Kancerek IV D1, Paweł Dróżdż IV D1, Aleksander Gloc IV D1, Maksymilian Zdrodowski III D dostało się do etapu okręgowego XVIII Olimpiady Przedsiębiorczości.
Hasłem tegorocznej edycji jest " Biznes i zarządzanie".
2 marca 2023 w pięciu ośrodkach tj. Warszawie, Katowicach,Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie odbędą się eliminacje okręgowe.
Życzymy powodzenia w eliminacjach okręgowych.
Agnieszka Styczyńska-Dryja
Aleksander Gloc, uczeń klasy IVD1 uzyskał doskonały wynik w dwudniowych, weekendowych, zmaganiach kolejnego etapu, okręgowego, XLIX Olimpiady Geograficznej, które odbyły się na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Pierwszego dnia, Olek rozwiązywał trzy testy pisemne, po czym najlepsi awansowali do kolejnego dnia zmagań - quiz i etap ustny. W pierwszym dniu Olek zająć drugie miejsce w województwie łódzkim i pewnie awansował do etapu ustnego. Drugiego dnia uzyskał w quizie oraz odpowiedzi ustnej aż 36/40 możliwych punktów!
Łącznie - 132,5 pkt., co zagwarantowało Olkowi II miejsce w województwie łódzkim.
Ale, to nie wszystko. W olimpiadzie geograficznej oprócz wyników w danym województwie (okręgu) liczą się wyniki na tle kraju i dopiero to jest podstawą awansu do etapu centralnego (oficjalne wyniki do 15.03).
Z wyników, które znamy, nikt w okręgach: Gdańsk, Toruń i Bydgoszcz, Lublin, nie osiągnął lepszego wyniku. W okręgach Kraków, Poznań, Katowice i Opole - będzie to maksymalnie 1 osoba z okręgu. To podkreśla wiedzę, potencjał i talent, jakim Olek dysponuje i jaką ogromną pracę wykonał w ciągu ostatnich lat. To zasługuje na ogromne na wyróżnienie i szacunek.
Tym sposobem, już dziś (choć jeszcze nieoficjalnie) możemy napisać, że w dniach 20-23.04. w Katowicach, Olek będzie reprezentował naszą szkołę w etapie centralnym XLIX Olimpiady Geograficznej i powalczy o tytuł LAUREATA!
Olek - WIELKIE GRATULACJE! Trzymamy mocno kciuki za Twoje dalsze sukcesy.
Opiekunem merytorycznym Olka jest nauczyciel geografii i WOS, Pan Tomasz Mazur.
Jakiś czas temu uczennice klasy IV B1 podjęły trud poznania życia i twórczości Witolda Gombrowicza, jednego z najważniejszych pisarzy literatury polskiej. 15 listopada 2022 r. dziewczęta zmierzyły się z niełatwymi pytaniami dotyczącymi autora „Ferdydurke”. Wyniki tych zmagań okazały się bardzo dobre:
W zawodach wzięło udział 102 uczniów.
Serdeczne gratulacje!!!
Koordynatorem i opiekunem merytorycznym uczennic jest p. Anna Piotrowska-Borowicz.
Miło nam poinformować, że Marcin Rodzik uczeń z klasy IVE1 zakwalifikował się do II etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z przedmiotu geografia z elementami geologii. Kolejny etap już 28 stycznia 2023 r.
Gratulujemy Marcinowi, trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!.
Opiekunem merytorycznym Marcina jest Pani prof. Anna Niepsuj
Mamy przyjemność poinformować, że uczniowie z I LO w Radomsku, tworzący projekt BREAKING MIND przeszli do kolejnego etapu Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Projekt dotyczy szeroko rozumianej promocji zdrowia psychicznego wśród młodzieży. Serdecznie gratulujemy Julii Trojanowskiej, Michalinie Kempskiej, Krzysztofowi Ćwiekowi, Amelii Krupie, Wiktorii Ozdze, Alicji Iglantowicz oraz Zuzannie Ciesielskiej innowacyjnego podejścia do tematu i motywacji w rozwijaniu kompetencji przyszłości.
Przed uczniami stoją nowe wyzwania i ekscytująca przygoda, którą jest realizacja własnego projektu społecznego. Jeśli ukończą swój projekt w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, otrzymają tytuły finalistów oraz międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez PMI ATP.
Młodzież w realizacji projektu wspomagają nauczyciele: Justyna Broniszewska i Tomasz Wojtasik.
Maja Kantorosińska, uczennica klasy IIID oraz Aleksander Gloc, uczeń klasy IVD1 awansowali do etapu okręgowego XLIX Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej.
W etapie szkolnym Maja przygotowała pracę badawczą na temat "Analiza porównawcza Gminy Wielgomłyny i Gminy Kobiele Wielkie pod względem warunków życia ludności", natomiast Olek pracę badawczą pt. "Przemiany terenów poprzemysłowych „Metalurgii” w Radomsku". Obie prace zostały bardzo wysoko ocenione przez Komitet Okręgowy Olimpiady Geograficznej w Łodzi.
Zawody okręgowe odbędą się w lutym 2023 r. Organizatorem Olimpiady jest Polskie Towarzystwie Geograficzne Maja, Olek, wielkie GRATULACJE! Trzymamy mocno kciuki za Wasze sukcesy w kolejnym etapie Olimpiady.
Opiekunem merytorycznym Martyny i Olka jest nauczyciel geografii, pan Tomasz Mazur.
4 listopada o godz. 9.00 trzydziestu dwóch uczniów przystąpiło do 47. Olimpiady Języka Angielskiego na etapie szkolnym. Ogromne zainteresowanie świadczy o niezwykłej popularności tego języka wśród młodzieży.
Wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów i wytrwałości w pogłębianiu wiedzy!
Nauczyciele Języka Angielskiego
Uczniowie: Maria Kaczmarek z klasy III C1, Natalia Piechowicz z klasy II C oraz tegoroczny maturzysta Igor Kęsy z klasy III E zostali laureatami ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z języka angielskiego OLIMPUS Sesja wiosenna 2022. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów dla naszych laureatów!
Opiekunem merytorycznym uczniów była Anna Cyniak.
Maja Piotrowska, uczennica klasy III B I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku, brała udział w zawodach III stopnia LII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, przeprowadzonych w dniach 6 - 9 kwietnia 2022 roku w Warszawie i uzyskała tytuł FINALISTY.
Opiekę merytoryczną nad przygotowaniem uczennicy do olimpiady sprawowała nauczycielka języka polskiego – Aleksandra Kędra.
Aleksander Gloc, uczeń klasy IIID1 osiągnął bardzo dobry wynik w etapie szkolnym XVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg" i zakwalifikował się do etapu okręgowego. I etap składał się z testu wiedzy z zakresu instytucji UE, historii UE, etapów rozszerzenia, gospodarki oraz prawa unijnego.
Etap okręgowy odbędzie się w punkcie Europe Direct w Piotrkowie Trybunalskim 28.03. Trzymajcie mocno kciuki za Olka. Do etapu centralnego awansuje tylko 50 uczestników spośród ponad 800, którzy awansowali do etapu okręgowego w skali kraju.
W listopadzie odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Olimpiady Ogólnopolskiej z Języka Polskiego OLIMP SCHOOL. Chętni uczniowie przystąpili do testów z zakresu mitologii greckiej i rzymskiej oraz życia i twórczości B. Prusa. Jak się okazało z sukcesami. Wszyscy startujący znaleźli się w pierwszej trzydziestce zarówno olimpiady mitologicznej, jak i poświęconej autorowi "Lalki".
Trzecie miejsce w Polsce (na 135 uczniów) zajęła Sandra Borek, uczennica kl. III B1, która zgłębiła życie i twórczość Bolesława Prusa. W tej samej kategorii 10. miejsce zajęła Martyna Kuliś, 16. miejsce - Karolina Leszczyńska, 18. miejsce - Klaudia Drogosz, a 23. miejsce - Hubert Antoński.
W olimpiadzie dot. mitologii greckiej i rzymskiej wziął udział Igor Mossur, który znalazł się w pierwszej trzydziestce na 325 osób biorących udział w rywalizacji.
Opiekunem merytorycznym młodzieży i koordynatorem działań była p. Anna Piotrowska-Borowicz.
Wydawanie świadectw dojrzałości odbędzie się dnia 8 lipca 2025 r. (wtorek) w godz. 14.00 - 15.00.
Świadectwa będą wręczane absolwentom przez wychowawców w następujących salach:
W przypadku nieobecności absolwenta, świadectwo dojrzałości może odebrać sam absolwent w terminie po 8 lipca 2025 r. w sekretariacie szkoły lub upoważnić osobę do jego odebrania na podstawie przyniesionego upoważnienia (dokument do pobrania na stronie szkoły w zakładce ‘Dokumenty: Upoważnienie do odbioru świadectwa’).
Zapraszamy!
DYREKCJA I LO W RADOMSKU
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do konkursu „Elektrosprzęt w dobre ręce”, który jest organizowany przez PGK w Radomsku.
Konkurs polega na zbiórce niepotrzebnych urządzeń działających na prąd lub baterie z gospodarstw domowych. Mogą to być np.: pralki, lodówki, kuchenki, telewizory, odkurzacze, suszarki do włosów, lokówki, żelazka, żarówki energooszczędne, jarzeniówki, zabawki na prąd lub baterie, telefony komórkowe, iPady, laptopy, kalkulatory itp. Dostarczony sprzęt musi być kompletny, nieposiadający baterii.
Sprzęt, którego wygląd i rodzaj może sugerować pochodzenie z działalności gospodarczej, handlowej lub przemysłowej nie zostanie odebrany.
Sprzęt składujemy w holu przy wejściu do szkoły. Zbiórka odbywa się do 15 września 2025.
Zachęcamy do udziału uczniów, rodziców i nauczycieli.
Koordynatorzy: Ewa Siejka, Agnieszka Krawczyk-Broszkowska
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz