Martyna Sowa, uczennica klasy IIID oraz Aleksander Gloc, uczeń klasy IIID1 w ostatni weekend wzięli udział w etapie okręgowym XLVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej, która odbyła się na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Dwie, miłe informacje:
Po pierwsze, Martyna i Olek znaleźli się w gronie wyróżnionych nagrodami rzeczowymi przez Komitet Okręgowy Olimpiady Geograficznej w Łodzi za najlepsze prace badawcze po pierwszym etapie. Przypominamy: w I etapie Martyna przygotowała pracę badawczą na temat "Czynniki warunkujące oraz stopień wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gminie Dobryszyce", natomiast Olek pracę badawczą pt. "Góra Chełmo jako atrakcja turystyczna".
Po drugie, nasi reprezentanci w etapie okręgowym rozwiązywali test, który składał się z trzech części. Bardzo dobry wynik osiągnął Olek Gloc - 4. wynik w województwie. Olek znalazł się w gronie kilkunastu uczniów i uczennic z woj. łódzkiego podlegających kwalifikacji do zawodów ogólnopolskich III stopnia (w których znajdzie się 30% osób z najlepszymi wynikami w skali kraju). Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone przez Komitet Główny Olimpiady w marcu.
Martyna, Olek, wielkie GRATULACJE!
Trzymamy mocno kciuki za awans Olka do etapu centralnego.
Opiekunem merytorycznym Martyny i Olka jest nauczyciel geografii, pan Tomasz Mazur.
Sesja jesienna 2021r. ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z języka niemieckiego została pozytywnie rozstrzygnięta w przypadku dwóch uczennic naszej szkoły. Olga Roksela, uczennica klasy IIIc i Zuzanna Ciesielska, uczennica klasy Ic zdobyły dyplomy laureatów.
Ten etap współzawodnictwa wymagał bardzo dobrego przygotowania merytorycznego w kontekście językowym i umiejętności koncentracji. Uczestnicy biorący udział w konkursie zmagali się bowiem z testem wielokrotnego wyboru. Większość z nich osiągnęła satysfakcjonujące wyniki, które potwierdziły, iż potrafią oni zastosować swą wiedzę w różnorodnych zadaniach, sprawdzających umiejętności językowe z podstawowych obszarów, m. in. rozumienia tekstu czytanego i struktur leksykalno gramatycznych.
Gratuluję serdecznie wszystkim uczestnikom wysokich wyników.
Opiekun młodzieży Iwona Bałazińska
W dniu 13.01.2022 roku odbyła się w naszej szkole Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Języka Niemieckiego Olimpus. Olimpiada o zasięgu ogólnopolskim przeprowadzana jest we wszystkich szkołach średnich i podstawowych z całej Polski, które wyrażają chęć zgłoszenia swojej szkoły do udziału w takiej olimpiadzie. Nasze liceum już od lat chętnie bierze udział w olimpiadach Olimpus.
W obecnej sesji zimowej olimpiady wzięło udział 46 uczniów naszego liceum. W przeważającej liczbie byli to uczniowie z klas III ale także z kl. II i I. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w przygotowania do olimpiady rozwiązując wcześniej różnego rodzaju testy leksykalno-gramatyczne.
Test olimpiady składał się z 30 zadań. Materiał zawarty w teście odpowiadał programowi nauczania w klasach 1-3. Na zadania składały się ćwiczenia na rozumienie tekstu czytanego, ćwiczenia z komunikacji językowej oraz ćwiczenia leksykalno-gramatyczne. Zadaniem uczniów było wybranie z czterech dostępnych odpowiedzi tylko jednej poprawnej odpowiedzi.
Celem olimpiady było propagowanie kompetencji języka niemieckiego, poszerzanie słownictwa, struktur gramatycznych.
Poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju olimpiadach, konkursach, wydarzeniach zachęcamy młodzież do rozwijania znajomości języka niemieckiego, co może zaprocentować w przyszłości wykorzystaniem języka niemieckiego w karierze zawodowej.
Koordynatorem olimpiady w naszej szkole była p. prof. Małgorzata Szablewska.
We współpracę oraz pomoc nad przeprowadzeniem olimpiady włączyła się p. prof. Iwona Bałazińska.
Życzymy naszym Uczniom wysokich wyników!
Oprac. Małgorzata Szablewska
Aleksander Gloc uczeń klasy IIID1 znalazł się wśród 25 najlepszych uczniów województwa łódzkiego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.
Zawody II stopnia (okręgowe) XXXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbyły się 14 stycznia 2022 r. (piątek) w 17 komitetach okręgowych powołanych przy Oddziałach Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w największych miastach Polski.
Zawody okręgowe miały charakter pisemny i składały się z trzech elementów:
Olkowi gratulujemy i czekamy na wyniki etapu wojewódzkiego, mamy nadzieję, że zakwalifikuje się do etapu centralnego.
Martyna Sowa, uczennica klasy IIID oraz Aleksander Gloc, uczeń klasy IIID1 awansowali do etapu okręgowego XLVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej.
W I etapie Martyna przygotowała pracę badawczą na temat "Czynniki warunkujące oraz stopień wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gminie Dobryszyce", natomiast Olek pracę badawczą pt. "Góra Chełmo jako atrakcja turystyczna". Obie prace zostały bardzo wysoko ocenione przez Komitet Okręgowy Olimpiady Geograficznej w Łodzi.
Zawody okręgowe odbędą się w lutym 2022 r. Organizatorem Olimpiady jest Polskie Towarzystwie Geograficzne
Martyna, Olek, wielkie GRATULACJE! Trzymamy mocno kciuki za Wasze sukcesy w kolejnym etapie Olimpiady.
Opiekunem merytorycznym Martyny i Olka jest nauczyciel geografii, pan Tomasz Mazur.
Miło nam poinformować, że Aleksandra Koćwin uczennica klasy IIIB (obecnie już absolwentka) zdobyła tytuł Laureata VII edycji Ogólnopolskich Olimpiad OLIMP SCHOOL z Mitologii Greckiej i Rzymskiej. Ola pokonała 151 reprezentantów szkół średnich z całego kraju, wykazując się ogromną wiedzą na temat wierzeń starożytnych.
Warto wspomnieć, że pozostali przedstawiciele naszego Liceum (Maja Rębisz, Martyna Kuliś, Aleksandra Kierlik, Weronika Maligłówka, Milena Turek i Igor Mossur) znaleźli się w pierwszej trzydziestce. Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Oli życzymy podobnych sukcesów na kolejnym etapie edukacji!
Organizatorkami szkolnych zmagań i opiekunkami merytorycznymi młodzieży były: p. Katarzyna Łągiewka i p. Anna Piotrowska-Borowicz.
Wydawanie świadectw dojrzałości odbędzie się dnia 8 lipca 2025 r. (wtorek) w godz. 14.00 - 15.00.
Świadectwa będą wręczane absolwentom przez wychowawców w następujących salach:
W przypadku nieobecności absolwenta, świadectwo dojrzałości może odebrać sam absolwent w terminie po 8 lipca 2025 r. w sekretariacie szkoły lub upoważnić osobę do jego odebrania na podstawie przyniesionego upoważnienia (dokument do pobrania na stronie szkoły w zakładce ‘Dokumenty: Upoważnienie do odbioru świadectwa’).
Zapraszamy!
DYREKCJA I LO W RADOMSKU
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do konkursu „Elektrosprzęt w dobre ręce”, który jest organizowany przez PGK w Radomsku.
Konkurs polega na zbiórce niepotrzebnych urządzeń działających na prąd lub baterie z gospodarstw domowych. Mogą to być np.: pralki, lodówki, kuchenki, telewizory, odkurzacze, suszarki do włosów, lokówki, żelazka, żarówki energooszczędne, jarzeniówki, zabawki na prąd lub baterie, telefony komórkowe, iPady, laptopy, kalkulatory itp. Dostarczony sprzęt musi być kompletny, nieposiadający baterii.
Sprzęt, którego wygląd i rodzaj może sugerować pochodzenie z działalności gospodarczej, handlowej lub przemysłowej nie zostanie odebrany.
Sprzęt składujemy w holu przy wejściu do szkoły. Zbiórka odbywa się do 15 września 2025.
Zachęcamy do udziału uczniów, rodziców i nauczycieli.
Koordynatorzy: Ewa Siejka, Agnieszka Krawczyk-Broszkowska
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz