Dzisiaj byliśmy z wizytą w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, gdzie młodzież wzięła udział w warsztatach przygotowujących do wizyty w miejscu pamięci. Praca w podgrupach oraz liczne dyskusje oparte na fotografii i filmie na pewno pomogły przygotować wszystkich do odwiedzenia Muzeum Auschwitz.
Z pewnością był to dla nas wszystkich dzień pełen refleksji i zadumy.
W niedzielę młodzież mogła spędzić czas w sposób przez siebie zaaranżowany, wspólnie z polską rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi. Był relaks, wycieczki, wspólne jedzenie, mnóstwo dobrej zabawy i pozytywnej energii.
W sobotę, 14 września, rozpoczęliśmy kolejny projekt wymiany ze szkołą partnerską Heinrich-Mann-Schule z Dietzenbach. Gościmy 15 uczniów i czterech nauczycieli.
Po powitaniu i i rozlokowaniu naszych partnerów w polskich rodzinach, spotkaliśmy się w Malutkie Resort, aby się jeszcze lepiej poznać i zintegrować. Aktywności w Fun-parku i Game-parku dostarczyły wszystkim mnóstwa pozytywnych wrażeń i dobrej zabawy. Na zakończenie mieliśmy okazję przy wspólnym stole spróbować przepysznej pizzy i porozmawiać o naszych dalszych planach; cdn...
J. Broniszewska
W piątek, 13 września 2024, w I LO w Radomsku odbyło się uroczyste podsumowanie jedenastej edycji przedsięwzięcia edukacyjnego Radomsko Zdaje Angielski, które od 10 lat współorganizują I Liceum Ogólnokształcące im. F. Fabianiego w Radomsku, II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego oraz Prywatna Placówka Języków Obcych ‘HORIZON’ pod patronatem honorowym Starosty Powiatu Radomszczańskiego.
Na uroczystości obecni byli: pani Renata Kosela – członek zarządu powiatu radomszczańskiego, pani Anna Krzyszkowska-Cudak – dyrektor II LO w Radomsku, pan Bogdan Węgrzyński – dyrektor I LO w Radomsku, uczniowie I i II LO w Radomsku wraz z opiekunami oraz laureaci tegorocznej edycji Radomsko Zdaje Angielski i ich rodzice.
Wiosenne sesje próbne egzaminu Cambridge English B2 First przeprowadzone w placówkach wszystkich trzech współorganizatorów dały szansę blisko 150 chętnym na merytoryczną ocenę swoich szans. 22 czerwca w I LO w Radomsku do właściwej sesji egzaminu przystąpiło 23 kandydatów z terenu powiatu radomszczańskiego – uczniowie szkół ponadpodstawowych, a także tegoroczni abiturienci.
12 września odbył się rajd pieszy „ERA Travel ERA Smaku… i jesteś na dobrej drodze - na drodze do dobrego zdrowia” zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Radomsku. Początek marszu został wyznaczony obok Parku „Solidarności” a koniec w Centrum Edukacyjnym Lasów Państwowych „Podświerk”. Rajd zgromadził prawie 200 uczniów i nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych powiatu radomszczańskiego. Jednym z jego celów było propagowanie wiedzy na temat ekologii, zdrowego trybu życia i techniki nordic walking. Łączna długość trasy wyniosła 12,5 km i w przeważającej większości biegła pięknymi lasami Leśnictw Folwarki i Strzałków. Dopisała również pogoda. Zachmurzone niebo, bez upału, wiatru i deszczu. Na miejscu w Centrum Edukacyjnym LP „Podświerk” na uczestników czekał ciepły posiłek i napoje, a także pogadanki i szkolenia obejmujące zachowania prozdrowotne, profilaktykę uzależnień oraz kontynuację szkolenia techniki nordic walking. Z naszej szkoły w marszu udział wzięło 9 uczniów: Maja Zielińska klasa II A, Karolina Janik klasa II F, Maja Plucińska klasa II F, Julia Świtoń klasa II F, Aleksandra Woźniak klasa II F, Maja Zatoń klasa II F, Weronika Żołdak klasa II F, Robert Cudak klasa III B, Aleksandra Klekowska klasa III B.
Wszystkim dopisywały dobre humory i wszyscy dotarli do końca trasy.
Radosław Oziembała
Za kilkanaście dni uczennice i uczniowie naszej szkoły wezmą udział w kolejnej edycji Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.
W projekcie uczestniczy młodzież i opiekunowie partnerskich placówek z Polski (Radomsko) i Ukrainy (Równe):
Czas trwania projektu: 01.05.2024 r. - 31.10.2024 r.
Działania główne projektu: 29.09.2024 r. - 05.10.2024 r., Kamionki Małe
Projekt Smaki & Smaczki jest inicjatywą młodzieży polskiej i ukraińskiej. Miejscem realizacji działań głównych są okolice Torunia i Bydgoszczy. Krajobraz historyczno - kulturowy i przyrodniczy Kujaw jest tłem do spotkania się dwóch kultur wokół stołu. Poprzez działania uczestnicy poznają wybrane zwyczaje kulinarne Polski i Ukrainy. Stworzą warunki do odkrywania i eksperymentowania kulinarnego. Poznają zasady zdrowego żywienia i stylu życia. Odkryją tradycje kulinarne swoich ”małych ojczyzn”. Efektem działań będzie wydanie polsko - ukraińskiej książki kucharskiej online pt: ”Smaki & Smaczki.
Z zeszytów naszych babć i nie tylko...”. Uczestnicy zamieszczą w niej tradycyjne przepisy naszych regionów, które pomogą odkryć im babcie oraz wybrane tradycyjne potrawy Kujaw. Opracują stronę graficzną książki kucharskiej online. Wezmą udział w zajęciach integracyjnych oraz zajęciach terenowych w Toruniu i Bydgoszczy. Podczas realizacji działań będą doskonalić kompetencje językowe, komunikacje oraz umiejętności pracy w grupie, kształtując odpowiedzialność za podjęte decyzje.
Na wrzesień polecam wszystkim nowość, debiut literacki, którego autorem jest nauczyciel języka angielskiego w naszej szkole – pan Piotr Pacholik.
Teraźniejszości nie ma. Przyszłość jest wielką niewiadomą. Istnieje tylko przeszłość. „Pomarańcze na obrazie” to podróż w czasie, którą wypełniają barwne anegdoty i niezapomniane historie. Autor, ze swadą i lekkością pióra rodzinnego kronikarza, otwiera przed czytelnikami drzwi do swojego życia, dzieląc się niezwykłymi opowieściami zasłyszanymi od swych przodków. Podąża ich śladami przez Poznań, Lwów, Ural, wioskę Masindi w Ugandzie, Holandię aż do maleńkiej Bródki, mitycznej bezpiecznej przystani gdzieś w sercu Polski. Spoglądając z czułością i nostalgią na świat, którego już nie ma, autor uświadamia nam, jak ważne jest ocalenie od zapomnienia tych drobnych, codziennych momentów, które składają się na naszą historię.
Książka jest dostępna w bibliotece szkolnej. Zapraszam do wypożyczania.
J. Banaszczyk
I stało się, nadszedł nowy rok szkolny. W I LO podczas uroczystego apelu przywitano nowych uczniów, skierowano kilka słów do klas starszych, a Samorząd Uczniowski udzielił kilka wskazówek na nadchodzący czas. Teraz przyszedł czas na dziesięć miesięcy wytężonej pracy i znów WAKACJE...
WITAJCIE W NOWYM ROKU SZKOLNYM!!! POWODZENIA!!!
31 sierpnia w Kolegiacie św. Lamberta odbyła się msza św. w intencji uczczenia 44. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Wzięli w niej udział przedstawiciele Sejmu, władz miejskich, powiatowych, stowarzyszeń i związkowych, a także mieszkańcy miasta Radomska. Następnie pod tablicą upamiętniającą śmierć ks. Jerzego Popiełuszki uczestnicy złożyli wiązanki i bukiety kwiatów. I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego reprezentował poczet w składzie: Adrianna Kiełkowicz, Maja Drążkiewicz i Szymon Wójcik.
31 sierpnia to także obchodzony od 2005 roku Dzień Solidarności i Wolności. Ustanawiając to święto Sejm postanowił uhonorować wysiłek ludzi, którzy żyli w niesuwerennym państwie i byli uciemiężeni przez opresyjną władzę, ale pozostali wierni idei niepodległej Polski i walczyli o przywrócenie praw obywatelskich i pracowniczych. Święto jest też wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy przyczynili się do zwycięstwa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i odzyskania przez Polskę niepodległości po latach komunizmu.
Minął kolejny rok szkolny. 10 miesięcy upłynęło szybko. Był to czas kolejnych wyzwań. W piątek, 21 czerwca, podsumowano to, co wydarzyło się w tym roku. Podczas uroczystości wyróżniono najlepszych uczniów (100 świadectw z wyróżnieniem) oraz sportowców. Głos zabrała Pani Renata Kosela - Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego, Bogdan Węgrzyński - Dyrektor I LO w Radomsku oraz Żaneta Witas - przedstawicielka Rady Rodziców przy I LO. Pożegnaliśmy również księdza Jarosława Sowę, który zmienia miejsce pracy. Rozwiązano też konkursy Samorządu Uczniowskiego: Primus Inter Pares oraz Semper Praesens. Po części oficjalnej odbył się koncert muzyczny, który wprowadził w atmosferę wakacji.
ŻYCZYMY UDANEGO WYPOCZYNKU! PAMIĘTAJCIE O BEZPIECZEŃSTWIE! BAWCIE SIĘ DOBRZE, WIDZIMY SIĘ WE WRZEŚNIU!
12 czerwca uczniowie klasy I d1 oraz ich koledzy z klas: I C, I D, I F, II F i III D wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Młodzież zwiedziła ZOO, spędzając najwięcej czasu w Afrykarium. Uczniowie zobaczyli Halę Stulecia i stalową iglicę. Słoneczna pogoda sprzyjała podziwianiu panoramy miasta z 49. piętra wieży widokowej Sky Tower. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Rynek Starego Miasta, szukając krasnali. Przewodnik pokazał im również Ostrów Tumski.
W marcu 2024 roku została przeprowadzona Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Janie Pawle II. Celem olimpiady było pogłębienie wśród młodzieży szkolnej wiedzy o życiu i posłudze papieskiej Jana Pawła II. Olimpiada zorganizowana przez Olimpusa została podzielona na trzy grupy: poziom 1 / klasy IV- VI szkoły podstawowej /, poziom 2 / klasy VII - VIII szkoły podstawowej /, poziom 3 / klasy I - IV liceum ogólnokształcące /.
Według otrzymanych w tym tygodniu wyników rankingu cieszy fakt, że spośród uczestników poziomu 3, uczennica naszego liceum z klasy I D1 Maja Guszkiewicz zajęła 15 miejsce i tym samym została laureatką. W olimpiadzie tej wzięli udział również inni uczniowi, którzy otrzymali dyplomy uznania, a byli to: z klasy I D1 Zuzanna Pietras, Adrianna Bartnik, Anna Gębicz, z klasy I A Julia Kozłowska i z klasy II B Mateusz Żarek.
Wszystkim uczestnikom olimpiady z naszego liceum gratulujemy uzyskanych wyników oraz zdobytej wiedzy o jednym z największych Polaków św. Janie Pawle II i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekun merytoryczny uczniów Gabriela Szczygłowska
W sobotę 15 czerwca 2024 roku w Miejskim Domu Kultury i Parku Świętojańskim w Radomsku odbyły się jubileuszowe 25. Radomszczańskie Spotkania Integracyjne. Zorganizowano warsztaty bębniarskie oraz sensoryczne.Były także programy artystyczne w wykonaniu osób niepełnosprawnych należących do Koła Osób Niepełnosprawnych MDK, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej, Wspólnoty Betel oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Radomsku. Ponadto były również przygotowane kiermasze, pokazy strażackie i policyjne, stoiska sportowe i kulinarne, tu zaangażowana była w obsługiwaniu uczestników między innymi nasza wolontariuszka Magdalena Zborowska uczennica klasy I E . W przygotowaniu otwarcia 25. Radomszczańskich Spotkań Integracyjnych pomagali wolontariusze naszego liceum, którzy reprezentowali I LO jak również Międzynarodowy Ruch Dobroczynny Betel z którym nasza szkoła od wielu lat współpracuje w ramach projektu wychowawczego integrującego młodzież I LO z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami. Tymi, którzy pomagali w przygotowaniach byli: Kaja Gwadera, Oliwier Pioruński i Seweryn Kozłowski uczniowie klasy I B. Był to radosny czas integracji przy pięknej pogodzie, w dobrych nastrojach i miłej atmosferze.
Dziękujemy naszej młodzieży, że znalazła czas w ten sobotni dzień i swoją postawą oraz zaangażowaniem przyczyniła się wraz z innymi osobami do udanej zabawy jubileuszowej integrującej naszą lokalną społeczność.
Opiekun szkolnego wolontariatu Gabriela Szczygłowska
Już niedługo w naszej szkole zostanie uruchomiony HOTSPOT (CAPTIVE PORTAL) pozwalający uzyskać dostęp do internetu na telefonie lub laptopie. CAPTIVE PORTAL to powszechnie stosowany mechanizm w publicznych sieciach WiFi, który wymaga, za pomocą odpowiedniej strony WWW, uwierzytelnienia użytkownika przed udzieleniem mu dostępu do Internetu. Każdy z uczniów i nauczycieli więc będzie zobowiązany założyć konto, by móc korzystać z takiej możliwości. Obecnie trwają prace techniczne.
Inicjatorem działań jest przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jakub Wróblewski.
Więcej informacji niebawem!
Drogi Uczniu, Rodzicu, Nauczycielu
Pomóż nam zbierać Talenciaki!
Nie musisz robić nic, oprócz odebrania talenciaka po zrobionych zakupach w Lidlu i wrzucenia go do pudełka przy drzwiach wejściowych do szkoły.
Akcja trwa do 31 października 2024r.
Zapraszamy do zabawy!
Firma Vulcan uruchomiła nową wersję Dziennika. Zmiana ta wiąże się z koniecznością aktualizacji dostępów po stronie rodziców i uczniów. Prosimy zatem o zalogowanie zgodnie z sugestiami systemu, który poprowadzi Państwa oraz młodzież przez cały proces i umożliwi ponowne zalogowanie.
Uczniowie klas pierwszych otrzymają kody do logowania podczas pierwszych lekcji informatyki i będą mogli od razu się zalogować. Natomiast ich rodzice otrzymają potrzebne kody podczas pierwszych spotkań z wychowawcami.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
To już trzecia EKOPRACOWNIA jaką udało nam się utworzyć w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku od 2016 roku.
To wszystko dzięki konkursom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „ Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Tym razem EKOPRACOWNIA powstała w sali nr 5, która do tej pory pełniła funkcję pracowni biologicznej. Bardzo się cieszymy, że w tak trudnych czasach po raz kolejny udało się sprostać wymaganiom konkursowym.
Oprócz powyższych kwot Rada Rodziców przy I LO przekazała 4 300 zł na prace remontowe zaplecza EKOPRACOWNI.
W „ EKOPRACOWNI I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, biologia.
Więcej informacji o ekopracowni
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
Całkowity koszt zadania to 165 tys. zł. w tym:
Autorki i koordynatorki projektu:
Katarzyna Alama-Gębicz – wicedyrektor I LO
Beata Zając Turlejska – nauczyciel fizyki i matematyki
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz