30 września uczniowie klasy IIIA i IIIB uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.
Odwiedzili niezwykłą wystawę immersyjną Dali Cybernetics - Immersyjna Podróż w głąb Genialnego Umysłu Salvadora Dali. Jest to wystawa, która po raz pierwszy w Polsce pozwala na pełne zanurzenie się w cyfrowy świat twórczości Salvadora Dali.
Spacer ulicami stolicy doprowadził grupę do Teatru Buffo. Młodzież obejrzała niesamowite widowisko, pełne magii i humoru pt. "Mistrz i Małgorzata". To był dzień pełen wrażeń i pozytywnej energii.
Opiekunowie: p. Ewa Pieles, p. Marta Kurek, p. Anna Piotrowska-Borowicz oraz p. Małgorzata Machaj.
Dziękujemy Bartek Zawisza za bezpieczną podróż i profesjonalizm!!!
W dniu 23 września 2024r. odbyły się zajęcia dla wszystkich klas pierwszych na wirtualnej strzelnicy w ZSDiOŚ w Radomsku.
Wirtualna strzelnica to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na trening strzelecki w bezpieczny i kontrolowany sposób. Strzelnica pozwala na symulowanie różnych sytuacji bojowych. Wszystkie trafienia są obrazowane na ekranie.
Opiekun: Bożena Ujma
Po serii działań przygotowawczych do wymiany "Smaki & Smaczki", nadszedł moment przyjazdu naszych ukraińskich partnerów.
Dzień rozpoczęliśmy od wspólnego przejazdu z Radomska w okolice Torunia. Po zakwaterowaniu i posiłku, każda ze szkół prezentowała swoją placówkę, następnie mieliśmy czas na gry i zabawy integracyjne i ewaluację projektu.
Projekt realizowany jest ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.
https://www.facebook.com/share/p/PikAnQMt65tLRLyb/
https://radomsko.naszemiasto.pl/polsko.../ar/c5-9801953
https://www.facebook.com/share/p/A4rZpVnB1W8XZBe6/
https://www.facebook.com/share/p/nLj6qRj2KaoqhEyj/
https://www.facebook.com/share/p/ejDbCX5SnuJxXiHe/
https://www.facebook.com/share/p/ct3KuhpLPLMFGVHA/
"20 lat Polski w Unii Europejskiej to w pełni wykorzystana szansa" - z taką tezą debaty oksfordzkiej w ramach VI Radomszczańskiego Forum Przedsiębiorczości "Bezpieczny Biznes w bezpiecznych czasach" zmagali się reprezentanci I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku
I Liceum Ogólnokształcące zajęło III miejsce w konkursie organizowanym przez PGK w Radomsku ,,ELEKTROSPRZĘT W DOBRE RĘCE”. Konkurs został ogłoszony w styczniu 2024 roku i polegał na zebraniu jak największej ilości elektroodpadów.
W tegorocznej 9. edycji szkoły zebrały łącznie 5 515 kg elektroodpadów.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję i przyczynili się do sukcesu szkoły.
Koordynatorzy:
Ewa Siejka
Agnieszka Krawczyk- Broszkowska
Młodzież klasy IVD powitała tegoroczną jesień w urokliwych Pieninach. Uczniowie zwiedzali zabytkowe i nowoczesne obiekty w Niedzicy i Czorsztynie. Rejs statkiem po Zalewie Czorsztyńskim był miłym relaksem. Podziwianie zamków, zabytków architektonicznych stało się ciekawą lekcją historii, zaś ogląd zapory wodnej był interesującą lekcją geografii. Spacer Wąwozem Homole wywołał zachwyt piękną, górską kolorystką. Szczególnie urokliwie prezentował się, tworząc malownicze kaskady, potok Kamionka. Przechadzka po przepięknym uzdrowisku w Szczawnicy dopełniła dobry nastroił uczestników wycieczki. Dwudniowe doznania poznawcze i udany relaks na pewno ułatwią zmagania szkolne czwartoklasistów.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały wychowawczyni i pani mgr Bożena Zielińska
W dniach 16-27 września 2024r. była prowadzona zbiórka rzeczowa (artykułów spożywczych, chemicznych i innych potrzebnych produktów) oraz funduszy dla powodzian. Za pośrednictwem Oddziału PCK w Radomsku dary zostaną przekazane potrzebującym.
Wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę bardzo dziękujemy.
Koordynatorki: Bożena Ujma, Anna Niepsuj, Ewa Pieles, Marta Kurek oraz młodzież
W sobotę, 21 września 2024 zakończyliśmy drugi etap projektu wymiany.
Jesteśmy przekonani, że dla wszystkich uczestników był on niecodziennym oraz bardzo interesującym doświadczeniem.
Przede wszystkim składamy ogromne podziękowania uczniom naszego Liceum, którzy wzięli udział w wymianie i okazali się być świetnymi ambasadorami naszej szkoły oraz fantastycznymi przewodnikami po Polsce dla swoich niemieckich partnerów. Dziękujemy również Rodzicom za okazaną troskę i serdeczność względem goszczącej w polskich domach młodzieży z Niemiec. Bez nich przedsięwzięcie nie miałoby w ogóle racji bytu.
Vielen Dank!!!
Justyna Broniszewska i Roman Hüfner (koordynatorzy projektu)
Elżbieta Ozga i Julia Mamaewa (współorganizatorki projektu)
W dniu 25 września, odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych chłopców. Reprezentacja naszej szkoły zajęła drugie miejsce ulegając tylko drużynie "Drzewniaka" i wywalczyła prawo startu w Półfinałach Województwa, które odbędą się w Bełchatowie 10. października. Naszą szkołę reprezentowali: Karol Puczkowski, Kacper Olszewski, Jakub Rogalski, Michał Jędrzejczyk, Adam Pokropski, Wiktor Stępień, Maciej Pioruński, Bartłomiej Zaskórski.
Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Opiekun: Łukasz Stępień.
W piątek 25.09. reprezentacja dziewcząt I LO zdobyła mistrzostwo powiatu w sztafetowych biegach przełajowych w składzie: Justyna Łągiewska, Matylda Purgał, Katarzyna Marczak, Aleksandra Szwedzik, Lena Urbaniak, Milena Wyczółkowska, Joanna Ozga, Weronika Stolarska i tym samym prawo do startu na mistrzostwach półfinału wojewódzkiego 01.10 w Bełchatowie.
Opiekun Michał Machura.
We wtorek 24 września, uczniowie klasy 2D wybrali się na wycieczkę do Torunia. Wycieczkę rozpoczęli od zwiedzania miasta z przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowiedział im o toruńskich zabytkach. Następnie udali się do planetarium, gdzie mieli okazję obejrzeć fascynujący seans o kosmosie. Ostatnim punktem wycieczki były warsztaty w ,,Piernikarni Starotoruńskiej", podczas których każdy z uczniów mógł własnoręcznie wypiec pierniki.
Ostatni dzień naszej wspólnej międzynarodowej przygody spędziliśmy w Krynicy Morskiej. Był spacer, lody oraz podziwianie pięknych widoków z tarasu widokowego latarni morskiej. Po wspólnym obiedzie i grach, udaliśmy się na gdańskie lotnisko, aby tutaj pożegnać się z naszymi partnerami. Były również łzy wzruszenia, co świadczy tylko o tym, że to był naprawdę dobrze spędzony czas.
W tym roku przypada 31. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Na straży czystej ziemi”. Moc Akcji Sprzątanie świata łączy nas z naturą i ze sobą nawzajem.
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję „Sprzątanie Świata”. Klasy IIE i IIIE1 pod opieką p. K Alamy – Gębicz zadbały o teren szkoły, wykonując m.in. prace porządkowe w ogrodzie szkolnym, a uczniowie klas I pod opieką nauczycieli sprzątali tereny w najbliższej okolicy.
„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Dziękujemy wszystkim za włączenie się w akcję i aktywny w niej udział
Koordynatorzy: Ewa Siejka, Agnieszka Krawczyk-Broszkowska
Piątek zaczęliśmy od spaceru Nabrzeżem Kościuszkowskim w Gdyni, podziwiając jednocześnie przycumowane jednostki. Jedną z nich - Dar Pomorza – mogliśmy zwiedzić od środka. Następnie udaliśmy się do Sopotu, aby pospacerować deptakiem Monte Cassino i pozachwycać się pięknymi widokami wprost z Sopockiego Mola.
Korzystając z cudownej pogody, wieczorem poszliśmy jeszcze na plażę zobaczyć zachód słońca, pośpiewać przy dźwiękach gitary i zrobić holi color festiwal .
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz