Udział uczniów z klas biologiczno- chemicznych w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej
6 czerwca wzięliśmy udział w warsztatach chemicznych na Politechnice Wrocławskiej.
W 3-osobowych grupach wykonaliśmy szereg doświadczeń, przypomnieliśmy sobie wiadomości między innymi na temat związków manganu, chromu, fluorowców, a probówkę z wynikiem próby Tollensa mogliśmy zabrać ze sobą do domu. Bardzo miło nas tam przyjęto, zdobyliśmy nową wiedzę i umiejętności. Pod koniec wycieczki odwiedziliśmy także Aulę Leopoldyńską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Wieżę Matematyczną, z której rozpościerał się piękny widok na panoramę miasta.
Wycieczka bardzo nam się podobała, a na warsztaty mamy zamiar wrócić we wrześniu!
W naszej chemicznej przygodzie towarzyszyły nam p. Aneta Krupińska (koordynator projektu) i p. Iwona Bałazińska
Wszystko co dobre, niestety kiedyś się kończy. Po czterech ekscytujących dniach spędzonych wspólnie w przepięknych Alpach, wróciliśmy jeszcze do Dietzenbach, do rodzin goszczących. Był jeszcze pożegnalny obiad u partnerów, a na koniec nadszedł moment pożegnania na dworcu tuż przed naszym odjazdem. Bardzo dużo emocji ciężkich do opanowania oraz morze łez są zdecydowanie najlepszą rekomendacją naszego polsko-niemieckiego spotkania.
Teraz wszyscy czekamy na rewizytę w Radomsku, która odbędzie się w połowie września.
Już nie możemy się doczekać:)
Dzisiaj byliśmy na wycieczce w Monachium - stolicy Bawarii. Mieliśmy przyjemność pospacerować po przepięknej starówce i poczuć atmosferę, jaką żyje ta metropolia. Następnie zwiedziliśmy całe miasto jeżdżąc autobusem z przewodnikiem, natomiast po powrocie długo jeszcze muzykowaliśmy - z resztą jak co wieczór - wspólnie przy akompaniamencie gitary.
To był długi, ale pełen pozytywnych wrażeń i niesamowitych emocji, dzień.
Dziś wyruszyliśmy wcześniej, by dotrzeć do Gudvangen, z którego wypłynęliśmy w rejs po jednych z najładniejszych norweskich fiordów: Nærfjord i Aurlandsfjord wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pogoda, jak na tę porę roku w Skandynawii, dopisała, a widoki zapierały dech w piersiach. Zdjęcia nie oddadzą piękna i dzikości tego krajobrazu. Majestatyczne góry, czysta woda, urocze drewniane domki na nabrzeżu tworzą klimat niepowtarzalny i na długo zapadający w pamięć.
Dopłynęliśmy do turystycznego miasteczka Flåm, które przywitało nas ulewą, więc po szybkim zakupieniu pamiątek, ruszyliśmy w drogę powrotną. Jechaliśmy najdłuższym (24,5 km) tunelem drogowym na świecie - Lærdalstunnelen.
W ośrodku czekał na nas pyszny obiad, kolejna lekcja łącząca wiedzę o Skandynawii z nauką języka angielskiego i pakowanie, bo skoro świt ruszamy do Oslo.
Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od zwiedzania Fagernes - leżącego nad fiordem centralnego miasteczka regionu Valdres, w którym znajduje się nasz ośrodek. Pierwszym punktem programu był największy w tej części kraju skansen. Mogliśmy w nim zobaczyć, jak na przestrzeni wieków zmieniało się życie Norwegów. Po zwiedzaniu miasteczka, wróciliśmy do Gomobu Fjellstue. Stamtąd po obfitym obiedzie ruszyliśmy w góry, by podziwiać niezwykłe krajobrazy polodowcowe. Wieczorem integrowaliśmy się przy grillu, a podczas zajęć przybliżających Skandynawię, szlifowaliśmy angielski.
Pierwszym norweskim miastem na naszej trasie jest Lillehammer. Zwiedzanie zaczęliśmy od wejścia na skocznię olimpijską. Po pokonaniu 900 stopni podziwialiśmy niezwykłą panoramę okolicy z największym norweskim jeziorem Miøsa.
Kolejnym etapem była wizyta w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a po niej zwiedzanie urokliwego centrum miasta. Była to też okazja do pogłębiania: wiedzy o Norwegii i znajomości języka angielskiego.
Ze zmęczeniem radzimy sobie, korzystając z sauny.
Nasza wyprawa do Skandynawii rozpoczęła się podróżą do Świnoujścia, z którego promem płynęliśmy do szwedzkiego Ystad. Już sam nocleg na promie był przygodą, a pyszne śniadanie pokrzepiło nas na dalszą drogę. Kolejny punkt na trasie to drugie co do wielkości miasto Szwecji - Göteborg - siedziba takich firm jak: Volvo, Ikea, H&M. Tu mogliśmy zobaczyć historyczne centrum i port, a także napić się pysznej kawy, i spróbować - kanelbullar - szwedzkich bułeczek cynamonowych. Potem przez Oslo dotarliśmy na nocleg do górskiego ośrodka Gomobu Fjellstue. Zasypialiśmy zmęczeni, ale zadowoleni, mimo białej nocy :-)
Dzisiaj byliśmy w niezwykle urokliwym miasteczku alpejskim - Obersdorf. Odbyliśmy tutaj ponad 4-kilometrowy spacer wąwozem.
Zmęczeni, ale szczęśliwi i podekscytowani przepięknymi widokami, mogliśmy skosztować lokalnej kuchni w restauracji Alpe Dornach (oczywiście z widokiem na Alpy). Dodatkowych, trochę szalonych emocji dostarczyła nam przejażdżka górską kolejką saneczkową (Sommerrodelbahn).
Po tak wyczerpującym dniu mogliśmy zrelaksować się na basenie na terenie naszego obiektu lub po prostu pospacerować po okolicy.
Dziś od samego rana młodzież miała okazję uczestniczyć w kilku lekcjach u swoich niemieckich partnerów. Zwiedziliśmy szkołę, zostaliśmy przywitani przez Panią vice dyrektor Bettina Knop. Wizytę w szkole zakończyliśmy wspólnym obiadem na stołówce szkolnej, po którym udaliśmy się na czterodniowy wyjazd w niemieckie Alpy do Allgäu.
Niedziela była dniem do indywidualnego zagospodarowania przez rodziny goszczące. Nasza młodzież miała okazję poznać ich życie, zwyczaje, tradycje, kuchnię...ale również uroki ciekawych okolicznych miejsc:)
Kolejne dni były dla nas dość intensywne i dostarczyły nam mnóstwa nowych wrażeń. Gościliśmy w Starostwie Powiatowym w Dietzenbach, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez Pana Starostę Olivera Quillinga oraz Panią Sybille Möller odpowiedzialną m.in. za dział promocji. Odbyła się również krótka dyskusja nt. jak ważny jest nasz udział w wyborach do Europatlamentu, po której wszyscy udaliśmy się na wspólny obiad. Później był jeszcze wieczorek zapoznawczy i gry integrujące całą grupę polsko-niemiecką. Kolejnego dnia odwiedziliśmy jedną z największych metropolii w Niemczech - Frankfurt, gdzie mieliśmy okazję m.in. pozachwycać się egzotyką w ogrodzie palmowym.
Tym razem nieco inaczej. Postanowiłam w maju i czerwcu polecić Wam książki Artura Andrusa, dziennikarza, autora tekstów piosenek, poety, piosenkarza, artysty kabaretowego, który w sposób wyjątkowy, lekki i przyjemny opisał życie osób z pierwszych stron gazet: Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza oraz Marii Czubaszek i Wojciecha Karolaka. Książki Andrusa to podróż po życiu i twórczości postaci wyjątkowych dla naszej kultury.
"Koneserzy kolejnego dnia" to nie tylko zapowiedź koncertu, ale również wyjątkowa okazja do poznania bliżej tej niezwykłej pary artystów. Artur Andrus z dowcipem, językową elegancją i brawurą opowiada o ich artystycznych i życiowych przygodach, ukazując niezwykłą, ciepłą i przyjacielską relację Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.
"Każdy szczyt ma swój Czubaszek" to rozmowa dwóch wybitnych osobowości polskiej sceny kabaretowej – Artur Andrus wnikliwie przepytuje Marię Czubaszek z jej twórczości oraz burzliwego życia towarzyskiego i rodzinnego. Dowcipnym dopełnieniem tych rozmów są fragmenty satyrycznej i literackiej twórczości Marii Czubaszek oraz liryczne, a zarazem ironiczne, ilustracje Wojciecha Karolaka w książce "Boks na ptaku, czyli każdy szczyt ma swój...".
ZAPRASZAM DO LEKTURY!!!
Anna Piotrowska-Borowicz
W środę 29.05.20024 r. reprezentacja chłopców I LO zdobyła po raz pierwszy w historii naszej szkoły I MIEJSCE w mistrzostwach powiatu w plażowej piłce siatkowej. Nasi reprezentanci w składzie: Krzysztof Młynek, Mikołaj Wojciechowski i Szymon Wojciechowski pokonali w finale, po bardzo dobrym meczu, drużynę z Kamieńska i tym samym zapewniła sobie start w półfinale mistrzostw województwa, które odbędą się 05.06.2024 r. w Sulejowie.
POWODZENIA PANOWIE!!!
Opiekunem drużyny jest Michał Machura.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz