W dniu 24 kwietnia 2023r. uczniowie klas pierwszych IA, IB, IC, ID, ID1 i IE wzięli udział w warsztatach ukierunkowanych na przybliżenie okoliczności, zdarzeń i postaci, które przywoływane są podczas obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791r. będącej narzędziem i nadzieją odrodzenia narodowego. Maja Ciupińska (IIID), Kacper Kopczyński (IIID) i Jakub Wiewióra (IIID) w interesujący sposób nakreślili tło historyczne odnoszące się do uchwalenia pamiętnej Ustawy Rządowej. Przedstawiono burzliwe obrady Sejmu Czteroletniego, osobistości historyczne, dzięki którym możliwe stało się przyjęcie Dokumentu uznanego za symbol wolności, dumy narodowej i patriotyzmu. Wybrzmiały w trakcie prezentacji nazwiska Polaków związanych z polityką, religią, edukacją i literaturą.
Warsztaty angażowały zaproszonych kolegów, którzy często włączali się w ich przebieg. Wymieniano m.in. ważne daty z przeszłości, określano miejsca w Radomsku, które są związane z obchodami rocznicowymi. Akcentując nasze postawy obywatelskie powtórzone zostały słowa hymnów państwowego i szkolnego. Jedno ze spotkań wizytował Naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym, pan Andrzej Kucharski. W swym wystąpieniu podsumowującym podkreślił rangę spisanego dokumentu. Spotkania warsztatowe, inne niż szkolne lekcje historii, zyskały aprobatę naszych licealistów i ich nauczycieli.
Gratulujemy prelegentom ich wiedzy historyczno - społecznej i umiejętności prelegenckich.
Młodzież wspomagali profesorowie naszego liceum Alicja Wyrfel – Grzegorczyk i Radosław Oziembała.
Koordynator przedsięwzięcia - Iwona Bałazińska
W piątek, 26 kwietnia, tegoroczni maturzyści odebrali świadectwa ukończenia szkoły oraz udali się na ostatnią godzinę z wychowawcą. Podczas uroczystości Pan Dyrektor Bogdan Węgrzyński i Pani Wicedyrektor Małgorzata Szablewska wręczyli świadectwa z wyróżnieniem oraz dyplomy i nagrody dodatkowe. Potem czwartoklasiści obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez kolegów z klas trzecich. Było nostalgicznie i wzruszająco...
Niebawem przez uczniami klas czwartych kolejne wyzwanie - matura. Życzymy im połamania pióra!!!
A.P.-B.
Dlaczego warto podjąć studia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego? W co inwestować - złoto czy srebro? Jak rozwinąć swój pomysł na biznes? Na te wszystkie pytania szukali odpowiedzi uczniowie klas IIE, IIIE, IID oraz IIB podczas dni otwartych na UŁ. Nie zabrakło zatem tematycznych warsztatów, konkursów, quizów, organizowanych przez koła naukowe, a także licznych rozmów z wykładowcami oraz studentami Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.
Pracownikom Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie dziękujemy za bardzo miłe przyjęcie, liczne rozmowy oraz gościnność.
Opiekunami młodzieży byli: Joanna Mielczarek, Łukasz Stępień oraz Tomasz Mazur.
W czwartek, 18 kwietnia 2024 roku, w Tygodniu Biblijnym na terenie całej Polski odbył się etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W Częstochowie nasze liceum reprezentowali uczniowie, którzy na etapie szkolnym zdobyli największą liczbę punktów, byli to: Mateusz Banaszczyk, uczeń klasy IVF, Krzysztof Ćwiek, uczeń klasy IIIC i Adrianna Bartnik, uczennica klasy I D1. Po Mszy św. w Sali Papieskiej na Jasnej Górze uczniowie przystąpili najpierw do części pisemnej wyłaniającej siedmiu laureatów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców. Zwycięzcą okazał się Mateusz Banaszczyk ucz. kl. IVF I LO w Radomsku, który spośród siedmiu laureatów OKWB zajął II miejsce i tym samym przeszedł do etapu ogólnopolskiego, a ten odbędzie się w dniach 10-11 czerwca 2024 w Niepokalanowie.
Celem Konkursu Biblijnego organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" jest zaproszenie młodych do czytania i zgłębiania Pisma Świętego. Konkursowe eliminacje przebiegają w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Tegoroczny zakres tematyczny obejmuje Księgę Sędziów i Dzieje Apostolskie wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami oraz słownikiem. Najlepsi mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym / bez egzaminów wstępnych / w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia. Czekaja na nich również atrakcyjne nagrody w tym zagraniczne pielgrzymki i cenne upominki rzeczowe.
Cieszymy się, że nasi uczniowie również w tym roku odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów do czytania i zgłębiania Pisma Świętego. Gratulujemy Mateuszowi - tegorocznemu maturzyście kolejnego zwycięstwa w OKWB i życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu mądrości i w dorosłym życiu.
Opiekun merytoryczny uczniów - Gabriela Szczygłowska
Zawody pierwszej pomocy to jedno z ważnych wydarzeń Tygodnia Zdrowia poświęcone szeroko rozumianej promocji zdrowia. Pierwsze zawody odbyły się w 2020r. Celem było propagowanie umiejętności związanych z ratowaniem życia i zdrowia. Tegoroczna edycja odbyła się w dniu 22 kwietnia 2024r. w godzinach 10.00 – 14.30 na terenie I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku. Młodzież z klas I, II i III, działająca w trzyosobowych zespołach miała do pokonania 7 stacji, na których znajdowało się 14 różnych przypadków: podejrzenie zawału serca, atak astmy, zatrzymanie funkcji życiowych, oparzenia, skręcenia, zwichnięcia, padaczka, zadławienia, użądlenia, krwotoki i rany, wstrząs anafilaktyczny czy utrata przytomności. Na każdej stacji znajdowała się pięcioosobowa obsługa stacji (kierownik stacji i dwóch sędziów, którzy zgodnie z kartą oceny i obowiązującymi zasadami czuwali nad poprawnością wykonanych ćwiczeń oraz dwóch pozorantów).
Zgodnie z zasadą „praktyka czyni mistrza”, staramy się nie tylko teoretycznie, ale praktycznie uczyć podstaw pierwszej pomocy. Umiejętności, które nabywamy podczas takich ćwiczeń mogą przydać się w codziennym życiu.
Organizator zawodów - Bożena Ujma Instruktor Pierwszej Pomocy PCK
Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w akcji społeczno - edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum POLIN organizuje akcję Żonkile.
W ramach tegorocznej akcji młodzież I LO mogła zapoznać się z filmami:
Koordynator: M.Machaj.
We wtorek 16 kwietnia 2024 roku w Urzędzie Miasta Radomska odbyło się spotkanie z Prezydentem Miasta i przedstawicielkami Stowarzyszenia "Naturalny Sukces Pomaga", na którym wręczono dyplomy i podziękowania wolontariuszom, firmom i instytucjom za pomoc w zorganizowaniu Śniadania Wielkanocnego dla samotnych naszego miasta. Dyplom uznania otrzymało także I LO im. F. Fabianiego za zaangażowanie się w tę pomocową akcję oraz wolontariusze naszego liceum: Magdalena Zborowska i Kajetan Włodarczyk uczniowie klasy I E wraz z opiekunem wolontariatu. Podziękowania odebrały również dwie nasze uczennice należące do zespołu muzycznego "Musical Souls" Natalia Rak z klasy IV D i Anna Gębicz z klasy I D1.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym. Życzymy dalszego angażowania się i wspierania podobnych działań ukierunkowanych na pomoc oraz wsparcie osób samotnych, chorych i potrzebujących.
Gabriela Szczygłowska - opiekun wolontariatu.
18 kwietnia uczniowie z „Innowacji Prawnej” wraz z opiekunami odwiedzili w ramach współpracy Wydział Prawa i Ekonomii Uniwersytetu im. Jana Długosza. Na początku wizyty studenci w formie prelekcji dokonali charakterystyki poszczególnych zawodów prawniczych oraz przedstawili wymagania, które należy spełnić, żeby w przyszłości móc je wykonywać. Następnie przeprowadzili symulację rozprawy sądowej z dbałością o wszystkie elementy procesu. Na koniec mieliśmy okazję zwiedzić cały wydział i dowiedzieć się dużo ciekawych o nim rzeczy. Znajduje się on w nowoczesnym, pełnym światła i zieleni, niedawno oddanym do użytku budynku.
Opiekunowie: Małgorzata Machaj, Bożena Ujma, Radosław Oziembała
13 kwietnia 2024 r. Zosia Maligłówka, uczennica klasy II B, wzięła udział w eliminacjach rejonowych 69.OKR, które odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Zosia znalazła się wśród finalistów tego etapu i uzyskała nominację do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się 20 kwietnia w Łódzkim Domu Kultury.
Opiekę merytoryczną i artystyczną nad uczennicą sprawuje Aleksandra Kędra.
W kwietniu zbieramy dary dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami o/Radomsko. We wtorek uczniowie klas: IIA, IIB i IIIC zorganizowali kawiarenkę z ciastami i "kocimi upominkami". Społeczność I LO nie zawiodła!!! Zebraliśmy dokładnie 1321,58 zł. Środki te przeznaczymy na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla kotów znajdujących się pod opieką Towarzystwa.
Przypominamy, że paczki dostarczamy do sali 19. Akcja trwa do 26 kwietnia. W przyszłym tygodniu odbędzie się kwesta. Już dziś zachęcamy do udziału.
SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA WSZYSTKICH ZWIERZOLUBÓW Z I LO!!!
Koordynatorzy akcji: Anna Piotrowska-Borowicz, Katarzyna Łągiewka, Alicja Wyrfel-Grzegorczyk i Ewa Pieles
W dniu 16.04.2024 r. w Bełchatowie odbył się Finał Mistrzostw Województwa w drużynowych biegach przełajowych na dystansie 1000m. Drużyna I Liceum w składzie: Aleksandra Szwedzik, Matylda Purgał, Lena Urbaniak, Milena Wyczółkowska, Joanna Ozga, Julia Warzocha, Martyna Mastalska zdobyła wysoki szóste miejsce.
Opiekunem zwycięskiej drużyny jest Michał Machura.
Trzy tezy, sześć zespołów, dwudziestu czterech mówców i niezliczona liczba argumentów i kontrargumentów, czyli w skrócie, I Turniej Debat Oksfordzkich w naszej szkole przeszedł do historii.
W turnieju debat udział wzięli uczniowie i uczennice z klas IC, IIB, IID, IIE, IIE1.
Uczestnicy, po wcześniejszym losowaniu, prowadzili dyskusje wokół trzech tez:
Ostatecznie, zwycięzcą I Turnieju Debat Oksfordzkich został zespół klasy IC w składzie: Natalia Staniszewska, Olga Zatoń, Liliana Hajdas, Dawid Bartosik.
Tytuł Najlepszy Mówca wśród Mówców otrzymała uczennica klasy IIE1 Maja Osiewak, zaś Najlepszego Mówcy Debaty zdobył uczeń klasy IID - Bruno Bareła.
Gościem specjalnym (ekspertem) podczas Turnieju był absolwent ILO w Radomsku, Mateusz Patalan, obecnie student filologii romańskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Rolę sekretarza pełniła uczennica klasy IIE - Laura Krawczyk.
Organizatorami I Turnieju Debat Oksfordzkich byli: Aleksandra Kędra, Jadwiga Banaszczyk i Tomasz Mazur.
Tydzień minął bardzo szybko... W sobotę rano młodzież wraz z nauczycielami wyjechali do Rumunii. Wspólnie spędzony czas sprawił, że zawiązały się przyjaźnie i powstały pomysły związane z kontynuacją współpracy. Pożegnaniu towarzyszyły chwile wzruszeń, a nawet łzy, ale mamy nadzieję, że niebawem się spotkamy!
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz