17 maja została przeprowadzona Gra uliczna „Radomsko - historia i teraźniejszość”. Wzięli w niej udział podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomsku pod opieką Pani Magdaleny Ciupińskiej i Pani Pauliny Cłapy oraz uczniowie naszej szkoły z klasy II B i II E 1. Dwa mieszane zespoły miały za zadanie odgadnąć na podstawie fotografii, gdzie została wykonana. Zdjęcia przedstawiały tylko fragment większego obiektu. Następnie grupy udawały się na miejsce, gdzie otrzymywały puzzel. Złożenie wszystkich pięciu puzzli, bo tyle było obiektów dawało odpowiedź, gdzie znajduje się punkt kończący grę. Oczywiście były też pytania wspomagające w razie wątpliwości. Trasa wiodła od Kościoła pw. Marii Magdaleny do Kinemy. Całość kończyła się pod pomnikiem Św. Jadwigi Królowej na Placu 3 Maja. Po drodze były jeszcze ciekawostki historyczne związane z miastem oraz charakterystyka zabytków w formacie jak wyglądało Radomsko kiedyś a jak wygląda dzisiaj. Uczestnicy mieli również za zadanie rozwiązać krzyżówkę z hasłem Jadwiga oraz odpowiadali na zagadki historyczne. Jednym z celów przedsięwzięcia była integracja naszej młodzieży z podopiecznymi ŚDS. Wszystko przebiegło bardzo sprawnie i w bardzo dobrej atmosferze. Dopisała również pogoda.
Opiekun i współorganizator
Radosław Oziembała
Nasz wspólny pobyt okazał się być bardzo aktywny. W następnych dniach mogliśmy podziwiać przepiękne zakątki Zadaru, Splitu i Trogiru, poznaliśmy historię regionu Dalmacji, tradycje i oczywiście atmosferę tych niezwykłych miejsc. A wszystko to w okolicznościach urokliwej przyrody i cudownego słońca nad Morzem Adriatyckim.
Dnia 10 maja 2024 r., w ramach współpracy naszego Liceum z Wydziałem Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, dla uczniów kl. ID, IIc, IID, IIIE odbyły się dwa wykłady. Dr Agnieszka Rzeńca z Instytutu Gospodarki Przestrzennej mówiła o roli zasobów środowiska w rozwoju społeczno-gospodarczym oraz procesach sprawiedliwej transformacji obszaru bełchatowskiego.
Tematyka zajęć dotyczyła aktualnych tematów dla Radomska i powiatu radomszczańskiego: wyczerpywania się złóż węgla brunatnego w bełchatowskim zagłębiu węglowym, restrukturyzacji gospodarki, sytuacji społecznej i gospodarczej w gminach z bełchatowskiego obszaru sprawiedliwej transformacji oraz wsparcia społeczności lokalnych i gmin w procesie tych zmian.
Spotkanie było też okazją do poznania oferty edukacyjnej Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.
Dziękujemy Pani dr A. Rzeńca za poświęcony czas i interesujące zajęcia.
Beata Zając-Turlejska
Kwiecień upłynął w naszej szkole na działaniach charytatywnych. Tym razem zbieraliśmy dary i środki pieniężne dla podopiecznych Radomszczańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Młodzież i opiekunowie zorganizowali kwestę, kawiarenkę oraz zbiórkę potrzebnych rzeczy dla kociaków. Udało się zebrać 2050 zł 47 gr. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję!!!
Organizatorzy: kl. II A, kl. II B i kl. III C.
Koordynatorzy: Anna Piotrowska-Borowicz, Katarzyna Łągiewka, Alicja Wyrfel-Grzegorczyk, Ewa Pieles.
Liczna grupa naszej szkolnej młodzieży przebywa aktualnie w niezwykle urokliwej Chorwacji. Zdążyliśmy już zachwycić się absolutnie przepięknym Parkiem Narodowym Jezior Plitwickich połączonych ze sobą licznymi wodospadami oraz poznać klimatyczne miasteczko Omiš. Oto krótka fotorelacja, cdn...
Stało się... We wtorek, punktualnie o 9.00, rozpoczęła się kolejna sesja maturalna. Na początek język polski, a potem matematyka i język angielski, następnie wybrane przedmioty w rozszerzeniu oraz egzaminy ustne. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć naszym tegorocznym MATURZYSTOM połamania długopisów!!!
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI!!!
3 maja w naszym mieście obchodziliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 roku. O godzinie 11.30 w Kolegiacie św. Lamberta rozpoczęła się msza św. Następnie jej uczestnicy w pochodzie udali się pod obelisk znajdujący się na Placu 3 Maja. Tam parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i samorządu, partii politycznych i organizacji społecznych złożyli wiązanki i bukiety kwiatów. Wcześniej aktorzy Teatru Źródło odczytali ważniejsze fragmenty Konstytucji. Na koniec uroczystości orkiestra odegrała mazura. Nasza szkoła była reprezentowana przez poczet sztandarowy w składzie: Adrianna Kiełkowicz, Maja Drążkiewicz, Natalia Ciemniewska, Oliwia Zatoń, Igor Obarzanek i Szymon Wójcik.
Przybyła na uroczystą akademię społeczność szkolna przeniosła się za sprawą okolicznościowej dekoracji, prezentacji multimedialnej i części artystycznej w burzliwe czasy XVIII wieku. Tłem do części artystycznej stał się lasek brzozowy z ułożonymi listkami w kształt delikatnie powiewającej flagi, a ponad nim widniały trzy słowa BYŁA JEST BĘDZIE - motto obchodów rocznicowych w I LO. Przedstawiony podczas uroczystości rys historyczny i inscenizacja przywołujące czasy Sejmu Wielkiego umożliwiły właściwe zrozumienie przesłania ukierunkowanego na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość naszej ojczyzny. Wiele elementów złożyło się na stworzenie podniosłej atmosfery Święta upamiętniającego datę 3 Maja 1791roku.
Łukasz Piątkowski, uczeń klasy ID1, zdobył wyróżnienie w półfinale ogólnopolskiego konkursu geologiczno - środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. W I etapie, Łukasz przygotował pracę pisemną na temat ewolucji oraz wyginięcia organizmów w dawnych epokach geologicznych, natomiast w półfinale zmagał się z testem z zakresu wiedzy geologicznej. Półfinał konkursu odbył się w siedzibie Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB w Kielcach. Organizatorem konkursu jest Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy.
Łukasz, wielkie gratulacje!
Opiekunem merytorycznym Łukasza jest nauczyciel geografii i WOS - Tomasz Mazur.
„Spotkajmy się zanim przyjdzie zima” autorstwa Zbigniewa Zborowskiego to pierwsza część wielopokoleniowej sagi historycznej.
W bitwie pod Żyrzynem Polacy zdobywają transport rosyjskich rubli. Żołnierz Jan Młynarski zachowuje jedną złotą monetę, by podzielić ją na połówki – jedną dla siebie, drugą dla ukochanej Oleńki Zaporewicz, z którą rozdzieliła go wojna.
Tak zaczyna się podróż kawałków złota przez czas i przestrzeń. Lwów w XIX wieku, Syberia, literacka Warszawa i artystyczny Paryż z przełomu wieków. Rozdzielone połówki monety przechodzą przez trzy pokolenia kobiet i mężczyzn z rodów Zaporewicz i Młynarskich. Schowane po kieszeniach lub dumnie prezentowane w medalionach, wraz z kolejnymi właścicielami są świadkami rewolucji bolszewickiej w Rosji, Wielkiej Wojny, odzyskania niepodległości Polski, narodzin faszyzmu w Niemczech i hitlerowskiej okupacji podczas II wojny światowej.
Jak piszą czytelnicy, historie opisane w powieści są bardzo ciekawe, poruszające i zapadające w pamięci. Książkę czyta się szybko, akcja goni tu akcję, a jedna wyjaśniona tajemnica otwiera drzwi do kolejnego sekretu sprzed lat. Zbigniew Zborowski zakończył pierwszy tom serii z wieloma niedomówieniami, dlatego też polecam kolejne części tej sagi, które dostępne są w naszej bibliotece.
J. Banaszczyk
Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży "Pomóż ocalić życie bezbronnemu" im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki został już zorganizowany po raz dwudziesty przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia i znalazł zainteresowanie także wśród uczniów naszego liceum. Tegoroczna, jubileuszowa edycja konkursu, który od samego początku pełni rolę edukacyjną i wychowawczą, dzięki swojej formule zachęca uczniów do twórczego myślenia i ujawniania talentów plastycznych, dziennikarskich, literackich oraz filmowych. Kształtuje pozytywne postawy społeczne oraz budzi i pogłębia wrażliwość na wartość życia każdego człowieka, szczególnie tego potrzebującego naszej pomocy. Konkurs objął honorowym patronatem Minister Edukacji i Nauki oraz większość wojewódzkich kuratorów oświaty.
Kategorie artystyczne konkursu były trzy: plastyczna, literacka i multimedialna. Konkursową pracę plastyczną przygotowała Adrianna Bartnik uczennica klasy I D1 natomiast pracę multimedialną przygotowali: Wiktor Makowski i Kacper Smolarek, również uczniowie klasy I D1. Za swoje prace uczniowie ci zostali wyróżnieni dyplomami i imiennymi listami gratulacyjnymi.
My również gratulujemy naszej młodzieży udziału w konkursie pro-life i życzymy dalszych sukcesów w promowaniu życia i jego wartości.
Opiekun merytoryczny uczniów - Gabriela Szczygłowska
W poniedziałek, 29.04. 2024 r., na stadionie przy SP Nr 2 reprezentacja dziewcząt I LO zdobyła pierwsze miejsce w mistrzostwach powiatu w sztafecie 4x400 uzyskując czas 4:44,89.
W klasyfikacji ogólnej nasze sztafety zdobyły również pierwsze miejsce. Dziewczyny wystąpiły w składzie: Julia Warzocha, Milena Wyczółkowska, Ada Kiełkowicz, Wiktoria Jadczyk, Katarzyna Marczak, Lena Reszka.
W zawodach uczestniczyło również większość szkół podstawowych z naszego powiatu, co dodatkowo pozwoliło pozytywnie promować naszą szkołę.
Nasze lekkoatletki wywalczyły sobie prawo do starty w FINAŁACH WOJEWÓDZTWA 21.05. w Kutnie.
SUPER ZAWODY DZIEWCZYNY, GRATULACJE!!!
Opiekun Michał Machura.
W poniedziałek, 29.04.2024 r., w Radomsku na stadionie przy SP Nr 2 reprezentacja dziewcząt I LO zdobyła pierwsze miejsce w mistrzostwach powiatu w sztafecie 4x100 uzyskując czas 54:78. Dziewczyny wystąpiły w składzie: Aleksandra Szwedzik, Matylda Purgał, Weronika Stolarska, Martyna Mastalska.
W zawodach uczestniczyło również większość szkół podstawowych z naszego powiatu, co dodatkowo pozwoliło pozytywnie promować naszą szkołę. Nasze lekkoatletki wywalczyły sobie prawo do starty w FINAŁACH WOJEWÓDZTWA 21 maja w Kutnie.
SUPER ZAWODY DZIEWCZYNY, GRATULACJE!!!
Opiekun: Michał Machura.
W ramach współpracy z Uniwersytetem Łódzkim młodzież z naszej szkoły z klas: IIE1, III d i III e wzięła udział w Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki oraz w Dniach Otwartych na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach na temat: Poznaj praktyczne sposoby na rozwój swojej kariery. Inwestuj w siebie! Wzięli udział w wykładzie: Demografia najludniejszych krajów świata oraz zapoznali się z ofertą edukacyjną uczelni. Pobyt w Łodzi zakończyli lekcją geografii w Planetarium, gdzie uczestniczyli w pokazie „Kosmiczne cienie”. Mieli możliwość prześledzić mechanizm powstawania zaćmień Słońca i Księżyca, poznać rodzaje zaćmień, fazy księżyca oraz dowiedzieć się, jaką rolę odgrywały zaćmienia w historii ludzkości.Opiekę nad uczniami sprawowały: Anna Niepsuj, Lidia Jaworska i Marta Kurek.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz